Izsīkstot kvalificēta darbaspēka piedāvājumam, samazināsies arī iekšzemes kopprodukta (IKP) pieauguma potenciāls, secināts Latvijas Universitātes (LU) sociālās demogrāfijas doktoranta Ivara Indāna pētījumā “Trešo valstu augsti kvalificētais darbaspēks. Starptautiskā pieredze un Latvijas situācija”.
Kā informēja Indāns, pētījuma mērķis bija analizēt Latvijas situāciju saistībā ar augsti kvalificēto darbaspēku no trešajām valstīm. Šis jautājums ir aktuāls vairāku iemeslu dēļ. Pirmkārt, 2011.gadā spēkā stāsies direktīva par trešo valstu valstspiederīgo ieceļošanu un uzturēšanos augsti kvalificētas nodarbinātības nolūkos, otrkārt, Latvijas iedzīvotāju depopulācija un negatīvie migrācijas rādītāji neizbēgami izvirza jautājumu par darbaspēka piesaisti no ārzemēm, treškārt, augsti kvalificētais darbaspēks ir cieši saistāms ar Latvijas izglītības sistēmu un inovācijas attīstību.
Pašlaik Latvijā bezdarbnieka statusā ir aptuveni 166 000 cilvēku, taču vairāku nozaru uzņēmēji saskaras ar kvalificētu darbinieku trūkumu. Kvalificētā darbaspēka piedāvājumam izsīkstot, samazināsies arī IKP pieauguma potenciāls. Lai meklētu veidus, kā uzlabot situāciju, pētījumā ir analizēti trīs aspekti, kurus ņemot vērā, Latvija nākotnē varētu izmainīt kritisko situāciju.
Viens risinājums demogrāfiskajai lejupslīdei ir sadzīvot ar esošo situāciju un ekonomikas izaugsmi saistīt ar tehnoloģiju attīstību un inovatīvām pieejām ekonomikai. Lai gan atsevišķām valstīm tehnoloģiju un inovāciju attīstība ir veids, kā izvairīties no liberālas imigrācijas politikas, tomēr kopējās tendences liecina, ka tehnoloģiju attīstībai būtiska ir darba tirgus atvērtība un pēc iespējas plašāka augsti kvalificētā darbaspēka piesaistīšana.
Šajā jomā pastāv arvien asāka un pieaugošāka konkurence starp valstīm, uzņēmumiem un pētniecības centriem. Augsti kvalificētā darbaspēka veidošanās ir cieši saistāma ar augstākās izglītības internacionalizāciju. Tāpēc šajā pētījumā ir aplūkota starptautiskā pieredze, Latvijas situācija un iespējas tādos politikas jautājumos kā imigrācijas politika pret augsti kvalificēto darbaspēku, tehnoloģiju un inovāciju ieviešana, ārvalstu studentu īpatsvars augstskolās.
Pētījums ir balstīts uz Centrālās statistikas pārvaldes, Latvijas Bankas, Iekšlietu ministrijas, Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes, Labklājības ministrijas, Nodarbinātības valsts aģentūras, Izglītības ministrijas, LU Demogrāfijas centra, Starptautiskās Migrācijas organizācijas (IOM), Eiropas Statistikas biroja datiem, pētījumiem, prognozēm un analītiskajiem ziņojumiem.
Pētījumu “Trešo valstu augsti kvalificētais darbaspēks. Starptautiskā pieredze un Latvijas situācija” prezentēs šī gada 15.novembrī plkst.12 Frīdriha Eberta fonda birojā Rīgā, Dzirnavu ielā 37-64.
LETA
Komentāri