Cilvēki, kuri vieglākā vai smagākā formā pārslimojuši “Covid-19”, pat vairākus mēnešus pēc izveseļošanās turpina izjust dažādas veselības problēmas.
Kopš jūlija pacientiem, kuri izslimojuši laboratoriski apstiprinātu “Covid-19” infekciju, iespējams saņemt medicīnisko rehabilitāciju ambulatori vai dienas stacionārā. Rehabilitācijas pakalpojumu saņemšanai nepieciešams ģimenes ārsta vai ārstējošā ārsta nosūtījums ar atbilstošu diagnozi. Ģimenes ārste Vecpiebalgā Ilona Radziņa apstiprina, ka ir cilvēki, kuriem pēc slimošanas ir komplikācijas un viņi vēršas pie ģimenes ārsta: “Ja pacientam ir sūdzības, viņš turpina nākt pie ģimenes ārsta vai citiem speciālistiem, un tad meklējam risinājumus un pacienti tiek nosūtīti arī uz rehabilitāciju. Manā praksē vairāk šāda nepieciešamība ir smagāk vīrusu pārslimojušajiem, kā arī vērojams, ka pacientiem pēc vieglas vīrusa pārslimošanas saasinās viņu hroniskās saslimšanas un ir nepieciešama papildu terapija.”
Daktere arī vērš uzmanību, ka būtisks ir jautājums, kā cilvēkam no laukiem iespējams nokļūt līdz pakalpojuma saņemšanai. Vecpiebaldzēniem tās ir Cēsis un Madona. Ilona Radziņa rosina: “Arvien vajadzētu domāt, kā šo pakalpojumu pietuvināt. Vajadzētu veselības centrus veidot tuvāk pacientiem, jo šis ir aktuāli risināms jautājums.”
Ģimenes ārste Zaubē un Nītaurē Olita Elmere arī apstiprina, ka ir pacienti, kuri pēc pārslimošanas mēnešiem saskaras ar elpas trūkumu, nespēku, nogurumu, sirdsdarbības traucējumiem pat pie nelielas fiziskas slodzes, tāpēc daktere rosina cilvēkus iziet rehabilitācijas kursu. Viņa gan norāda, ka Vaivaros ir garas rindas, bet tuvu ir Līgatne, uz kurieni arī šonedēļ saņemt rehabilitācijas kursu dodas viens no ģimenes ārstes klientiem. “Paldies visiem mediķiem, arī Līgatnes speciālistiem, visi kopā mēs veicam šo darbu, lai cilvēki atlabtu,” uzsver O.Elmere. Daktere gan arī piebilst, ka, lai gan viņas praksē bijuši arī smagi “Covid-19” saslimšanas gadījumi, tomēr īpašs prieks, ka tieši vecākā paaudze pārslimojusi vīrusu vieglākā formā: “Protams, tas ir ļoti individuāli, bet prieks, ka manā praksē cilvēki pret slimību labi noturējušies.”
Arī Cēsu klīnikas fizikālās un rehabilitācijas medicīnas ārsts Arnis Nulle praksē novērojis, ka pacientiem sūdzības saglabājas divus, trīs un dažkārt pat četrus mēnešus. Viņš norāda, ka būtisks simptoms ir arī bezmiegs, murgi un trauksme, kas ilgstošā periodā manāmi samazina dzīves kvalitāti. Un galvenais rādītājs ir tas, ka cilvēks vairs nevar paveikt to, ko varēja pirms slimošanas.
Arnis Nulle skaidro, ka, lai arī daudz mazākā skaitā, bet saslimušie ir arī starp vakcinētajiem, tomēr līdz šim rehabilitācija pēc pārslimošanas bijusi nepieciešama tikai nevakcinētajiem. Rehabilitācijas process tiek pielāgots pacientam atkarībā no simptomiem un vēlamajiem sasniedzamajiem mērķiem.
Fizioterapeitu asociācija skaidrojusi, ka Garais Covid ir multi-sistēmiska saslimšana, kurai var būt pat vairāk nekā 200 dažādu simptomu. Izplatītākie no tiem, kas var saglabāties pat pēc sešiem mēnešiem, ir izteikts nespēks, slodzes izraisīta simptomu pasliktināšanās, atmiņas un koncentrēšanās grūtības. Tāpat pacienti bieži sūdzas par depresiju vai trauksmi, apetītes trūkumu, galvassāpēm, sāpēm muskuļos, locītavās, sirdsklauvēm, arī elpas trūkumu. Sekas pēc pārslimošanas izjūt arī bērni.
Komentāri