Otrdiena, 23. jūlijs
Vārda dienas: Magda, Magone, Mērija, Magdalēna

Pārdomāti palīdzēt dabai

Iveta Rozentāle
23:00
05.08.2022
3
Upite2 1

Lai veicinātu taimiņu un strauta foreļu spēju dabiski atjaunoties un ierobežotu invazīvās sugas Sosnovska latvāņa izplatīšanos upju ielejās, Gaujas pietekās, 15 upju posmos 95 kilometru garumā, Dabas aizsardzības pārvalde (DAP) uzsākusi upju straujteču atjaunošanu 315 punktos.

Gaujas pietekās pēc ekspertu rūpīga izvērtējuma noteiktas precīzas vietas un posmi, kur straujteces jāatbrīvo no bebru dambjiem, tecējumu aizsprostojošiem kokiem, sanesumiem, kas būtiski samazina straumes ātrumu un veicina pastiprinātu nogulumu uzkrāšanos un nārsta vietu aizsērēšanu, kā arī no latvāņu audzēm gan uz upju sērēm, gan to krastos.

Inga Hoņavko, DAP Biotopu un sugu dzīvotņu atjaunošanas projekta vadītāja, uzsver, ka šie darbi jādara ļoti rūpīgi, izvērtējot to nepieciešamību, lai nepārcenstos: “Straujteces, kurās ir nārstam piemērota gultne, pārkritušu koku noēnojums, izskaloti padziļinājumi, ir ļoti jutīgas pret dažāda veida izmaiņām un ietekmēm. Tieši tādēļ izvēlēto Gaujas pieteku posmi netiks pilnībā atbrīvoti no iekritušajiem kokiem tā, lai pa tām varētu pārvietoties ar laivām vai kājām bez šķēršļiem.”

Darbi ilgs no jūlija līdz septembra vidum. Viss veicams rokām un rokas instrumentiem, tāpēc darbs prasa izturību. Pirms uzsākt darbu, strādniekiem bija instruktāža, tā notika uz Lenčupes, lai, darot kopā ar ekspertu, iemācītos pareizi rīkoties. Katrā vietā darbojas piecu vīru brigāde, lai raiti paveiktu nepieciešamo. Par darbu veikšanu tika izsludināts iepirkums un līgums noslēgts ar “Vidzemes būvnieku”, uzņēmumu, kurš jau iepriekš veicis līdzīgus pasākumus.

Darbam izvēlēts laiks, kad zivju mazuļi ir pietiekami paaugušies, lai pārvietotos un pamestu upes daļu, kur rosās cilvēki, bet vēl nav sākusies intensīva ceļotājzivju nārsta migrācija, kas raksturīga Gaujas pietekām. Šobrīd darbi sokas ļoti raiti, jo ūdens līmenis ir zems, savukārt, lai arī šķietami ir daudz lijis, eksperti vērtē, ka meži ir sausi, tātad lielāko daļu lietus ūdens uzņēmis mežs, līdz mazajām upītēm tas nemaz nenonāk. Upītes barojas vai nu no pietekām, vai avotiem.

“Druva” kopā ar Ingu Hoņavko apsekoja vairākus Skaļupes posmus, kur veicami darbi. Vienā no posmiem pēc eksperta norādījumiem nepieciešams likvidēt sakritušos kokusm, kā arī jānozāģē kritušo egļu zari, kas traucē straumei.

Projekta vadītāja norāda uz pāri upei pārkritušu egli un teic, ka tā tur arī paliks, jo ūdeni neaiztur, turklāt uz stumbra jau ir izveidojusies sava ekosistēma: “Šādus kokus izmanto mazie meža dzīvnieki, lai pārkļūtu pāri upei, kad augsts ūdens līmenis. Tāpat tepat paliks stumbrs, kurš pārlūzis un iegrimis ūdenī, jo tur veidojas bedrīte, kur taimiņi un lašveidīgie nārsto.”

Otrā punktā, ko apmeklējam, daļu upes nosprostojis bebru dambis, tomēr Inga Hoņavko uzsver, ka arī bebram dabā ir sava nozīme un funkcija: “Tāpēc ne visi bebru dambji ir nojaucami. Bebrs uztur upju līmeni, lai tā neizžūtu. Bebrs pārvietojas pa ūdeni, ieeja mītnē vienmēr būs caur ūdeni, turklāt dambis rada dzīves vidi mitrainēs dzīvojošajiem putniem, kukaiņiem. Tāpēc skatāmies, vai konkrētais dambis ir traucējošs mērķim, proti, upēm Gaujas Nacionālajā parkā galvenā funkcija ir veicināt dabisko lašveidīgo zivju atražošanos. Protams, var pavairot mākslīgi, bet daudzkārt labāk, ja tas notiek dabiski.”

Inga Hoņavko skaidro, ka mazās upītes pašas labi attīrās aukstās ziemās, kad veidojas ledus: “Pašreizējā upju aizkrišana Gaujas Nacionālajā parkā kaut kādā mērā saistīta ar to, ka arī te ir ieviesies egļu astoņzobu mizgrauzis, tāpēc egles krīt upē pastiprināti. Tā ir pēdējo gadu aktualitāte, kritušo koku daudzums ir pārmērīgs, tas jau rada apdraudējumu citai ekosistēmai, šajā gadījumā upju straujtecēm, tāpēc cilvēkam vēlams iesaistīties.” Inga Hoņavko arī skaidro, ka gadījumā, ja cilvēks vēlas savā privātajā teritorijā palīdzēt upei, to nepieciešams saskaņot ar Dabas aizsardzības pārvaldi, jo kādreiz iedzīvotāji pārcenšas – upes gultnei nav jābūt gludai, bez bedrītēm un perfekti attīrītai no kritušajiem kokiem, tāpēc arī ir nepieciešams    saskaņojums, lai, cilvēkam iesaistoties, dabai tiešām tiktu palīdzēts.

Cēsu novadā atrodas desmit Gaujas pieteku projektā iekļautie posmi: Skaļupes, Vildogas, Līgatnes, Kumadas/Grūbes, Ratnieku upes, Siļķupītes, Vaives, Simtēnupes/ Dzērdupes, Lenčupes, Talītes. Piecu upju (Lorupe, Dauda/Jodupīte, Vējupīte, Egļupe, Nurmižupīte)    posmi atrodas    Siguldas novadā. Abas pašvaldības ir projekta sadarbības partneri. Tāpat ar privāto zemju īpašniekiem, kuri piekrituši straujteču atbrīvošanai, kā arī cīņai ar latvāņiem viņu zemēs esošo upīšu krastos, ir noslēgtas vienošanās par sadarbību. Vairums uzrunāto zemju īpašnieku ir bijuši atsaucīgi un novērtē plānotos darbus kā būtisku atbalstu, īpaši cīņā ar latvāņiem.

Projekta “Apsaimniekošanas pasākumu veikšana īpaši aizsargājamās dabas teritorijās un mikroliegumos biotopu un sugu aizsardzības stāvokļa uzlabošanai” kopējais budžets plānots 3,52 miljonu eiro apmērā, un 85% no tā finansē Eiropas Savienības Kohēzijas fonds. Darbi turpināsies arī nākamgad, lai pēc tam vismaz piecus gadus cilvēkam vairs nebūtu nepieciešams iejaukties. Līdz ar veicamajiem darbiem gan pirms to uzsākšanas aizvadītajā gadā, gan nākamgad institūta “Bior” zinātnieki veiks monitoringu – zivju uzskaiti, lai iegūtu šos salīdzinošos datus un objektīvi varētu novērtēt paveiktā ietekmi, kā arī ne tikai teorētiski, bet ar zinātnisku pamatojumu apstiprinātu, vai šāda veida ietekmi nepieciešams turpināt. Līdz šim apjomīgi pētījumi šādām upēm nebija veikti.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Mazajam liepēnietim Kārlim īpaša uzmanība

00:00
22.07.2024
29

Vidzemes slimnīcā sagaidīts šī gada 400. bērniņš – puisītis Kārlis, kurš piedzimis liepēniešu ģimenei, informēja Vidzemes slimnīcā. Pasauli satikt Kārlis ieradās 10. jūlijā plkst. 11:52, mazulis dzimšanas brīdī svēra 3020 g un bija 51 cm garš. Tā kā arī abiem vecākiem – Kristiānai un Kristiānam – vārds sākas ar K, arī jaundzimušajam dots vārds, kas […]

Dienestu posteņiem būs ērtākas telpas

00:00
21.07.2024
33

Lai uzlabotu ēkas energoefektivitāti, aktīvi noris būvdarbi pašvaldības ēkā Brāļu Kaudzīšu ielā 9, Jaunpiebalgā. Ēkā atrodas Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta un Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) Jaunpiebalgas postenis. Darbi jau no pirmajām dienām pavasara beigās sokas raiti, vērtē Jaunpiebalgas apvienības pārvaldes vadītāja Dace Bišere-Valdemiere. Ja atklājas kādas problēmas, tām ātri rod risinājumu: “Bet jāteic, […]

Sirsnīgi un priecīgi nosvin Cēsu pansionāta jubileju

00:00
20.07.2024
63

Ar dziesmām, dejām, pansionāta jeb namiņa, kā iestādi dēvē darbinieki un iemītnieki, atmiņu stāstiem, svētku torti, daudziem sveicieniem, laba vēlējumiem, atzinības rakstiem un pateicībām aizvadīta Cēsu pilsētas pansionāta 30. jubileja. Svinot dienu, kad pirms 30 gadiem pašvaldības pansionāts pārcēlās no Glūdas kalna uz Cīrulīšiem, kopā ar iestādē dzīvojošajiem bija esošie un bijušie darbinieki, kādreizējie lēmumu […]

Sportiskā ģimenes diena Rīdzenē

00:00
19.07.2024
29

Ģimenes sporta dienā “Pilna laime, kad sporto saime!” Vaives pagasta Rīdzenē biedrība “Kiwanis Cēsis” otro gadu pulcināja vietējā un tuvējo pagastu iedzīvotājus aktīvi izkustēties. Uz pasākumu bija ieradies ap simt cilvēku. Ikviens varēja piedalīties skrējienā, mest šautriņas, spēlēt volejbolu, galda tenisu, kā arī dažādas lielformāta un neierastākas izklaidējošas spēles, būt kopā un noslēgumā ēst uz […]

Raunā Dziesmu svētkos svin Cimzes jubileju

00:00
19.07.2024
40

Raunā pie novadnieka Jāņa Cimzes pieminekļa dienas gaitā sagūla ziedu paklājs, bet brīvdabas estrādē izskanēja viņa 210.jubilejai veltītais koru koncerts “Rotā Dziesma”. Tā raunēnieši un astoņu kolektīvu dziedātāji godināja latviešu kora mūzikas pamatlicēju. Vai nu dienas gaitā mēģinājumos    pāri Raunai izskanējušās dziesmas, vai    vēlēšanās dzirdēt Raunas Dziesmu svētku kori, vai, iespējams, cita iemesla […]

Amatas apvienības svētkos ceļ godā pļaušanu ar izkapti

00:00
18.07.2024
155

Nītaurē tikās pieci pagasti, kas savulaik veidoja Amatas novadu, tagad svinot apvienības svētkus. Bija daudz aizraujošu atrakciju un koncertu, bet zīmīgākais notikums – nītaurieši uzspodrināja senāk laukos neaizstājamās prasmes, proti, rīkoties ar izkapti. “Pļaušanai ar izkapti Nītaurē ir tradīcijas. Nītaurieši gan bijuši labākie Latvijas čempionātā pļaušanā, gan paši bijuši šo sacensību rīkotāji,” stāsta Nītaures kultūras […]

Tautas balss

Prieks par sakārtoto un skaisto ielu

17:29
15.07.2024
29
Cēsniece O. raksta:

“Cēsīs, atjaunotajā Bērzaines ielas posmā, ierīkoti glīti soliņi un atkritumu urnas, apkārtne tīra. Jauki tur piesēst. Bērzaines iedzīvotāji beidzot ir ieguvēji. Labi sakārtota gan Gaujas, gan Bērzaines iela. Par to prieks,” pārdomās dalījās seniore, cēsniece O.

Haoss ar pasažieru pārvadājumiem

17:28
15.07.2024
26
Lasītājs J. raksta:

“Ik pa brīdim parādās ziņas, ka nav skaidrs, kas mūspusē nodrošinās sabiedriskā transporta pakalpojumus. Valsts pasūtījumā ar līgumiem un pārsūdzībām tāds juceklis, ka neviens no malas netiek skaidrībā. Jūnija nogalē pakalpojumu atļāva veikt CATA, bet tikai līdz gada beigām. Taču nav dzirdams, ko atbildīgie dara, lai sajukums neturpinātos. Nesaprotu, kā Satiksmes ministrija pieļauj tādu bardaku,” […]

Nevar sagaidīt

16:55
15.07.2024
18
Piebaldzēns raksta:

“Sola un sola, ka Jaunpiebalgā drīz būs gatavs pansionāts, bet kā nav, tā nav. Gan jau vainojami būvnieki, bet žēl, ka vietējai varai nav nekādu iespēju procesu pasteidzināt. Tur būtu gan darba vietas vietējiem, gan pagastā apgrozītos vairāk cilvēku, proti, pie pansionāta iemītniekiem brauktu ciemos tuvinieki, draugi. Tirgotājiem būtu lielāks apgrozījums,” pārdomās dalījās piebaldzēns.

Botāniskais dārzs pilsētas centrā

16:54
15.07.2024
24
Cēsnieks O. raksta:

“Gāju Cēsīs pa Rīgas ielu, mani uzrunāja tūristi, ārzemnieki. Lūdza padomu, kā aizbraukt uz Līgatni, jautāja par Cēsīm. Un prasīja, kā var iekļūt Rīgas ielas botāniskajā dārzā. Jā, tur īpašums, kura adrese ir Rīgas iela 41, aizaudzis ar kokiem, krūmiem. No ielas to nodala dēļu žogs, gājējus šī vieta netraucē, bet iebraucējiem rada dīvainu iespaidu,” […]

Trūkst inženieru

10:49
09.07.2024
31
J. raksta:

“Ziņās televīzijā stāsta, ka Latvijā trūkst augsti kvalificētu speciālistu mežsaimniecībā un lauksaimniecībā. Jau labi zinām, ka trūkst arī celtniecības inženieru, elektroinženieru un līdzīgu profesiju speciālistu. Te nu esam nonākuši ar savu izglītības sistēmu. Ja bērnam skolā neiemāca rēķināt, ja viņš neapgūst fizikas, ķīmijas pamatus, tad vēlāk, protams, neizvēlas studēt inženierzinātnes, profesijas, kas saistītas ar matemātiku, […]

Sludinājumi