Pirmdiena, 25. novembris
Vārda dienas: Katrīna, Kate, Kadrija, Trīne, Katrīne

Par piramīdām un vēsturi ar aizrautību

Druva
00:00
10.02.2007
12

Stalbes vidusskolas vēstures skolotāja Antra Priedīte šogad saņēma īpašu ielūgumu. Tas viņai kā mīļākajai skolotājai Stalbes vidusskolā bija adresēts no tagadējā Cēsu ģimnāzista, ielūdzot skolotāju uz Draudzīgā aicinājuma svētkiem.

Par vēstures mācīšanu, par aizrautību seno notikumu izzināšanā un īpaši par tā dēvēto pasaules brīnumu – Ēģiptes piramīdām – risinājās saruna ar Antru Priedīti.

– Ko jaunu zinātne atklājusi par piramīdām?

– Nīlas rietumkrastā, kur sākas akmeņainais tuksnesis, atrodas daudzu paaudžu mīkla – Mirušo pilsēta. Pagājuši gadu tūkstoši, attīstījusies zinātne, bet Ēģiptes piramīdas valdzina ar majestātiskumu un noslēpumiem. Lai ko arī uzzinām, tas nebūt neizskaidro piramīdu tapšanu un nozīmi. Veikti pētījumi, izsacītas hipotēzes, bet īstā atminējuma vēl nav. Piramīdu apmēri un apstrādes precizitāte, kurai pateicoties, smalki apstrādātie bluķi bez saistvielas turas gadu tūkstošiem, liek šaubīties, ka tas bijis roku darbs. Vēl dīvaināk piramīdu izcelsmi piedēvēt ārpus Zemes iedzīvotājiem, bet zināšanas, kas pielietotas celtņu tapšanā, ir saistāmas ar ļoti augstu tautas vispārējo attīstības līmeni. Kad to vēstures stundā stāstu skolēniem, viņi aizrautīgi klausās, domā līdzi.

Nu parādījušies apgalvojumi un pierādījumi, ka piramīdu vecums ir daudz senāks, nekā rakstīts grāmatās, arī skolu mācību grāmatās. Izpētot Mikerīna piramīdas plaisas zemāk par tuksneša līmeni, secināts, ka tās radušās mitruma ietekmē, bet pēdējais mitruma periods Ēģiptē beidzās pirms 7000 gadu.

– Ko skolēniem stāstāt par Ēģiptē radīto pasaules brīnumu?

– Bērniem stāstu, ka, pētot piramīdas, parasti akcentu lika uz apbedījuma funkciju, tomēr lielākā daļa tā arī palikušas tukšas. Tātad piramīdas nav tikai kapenes, tām ir kāda svarīga nozīme visā cilvēces vēsturē. Apskatot ēģiptiešu reliģiskos priekšstatus, vēl nav izprasta vārdu „pasaule baidās no laika, bet laiks baidās no piramīdām” jēga. Man ir interesanti pašai un ar bērniem kopā domāt, kāda tad ir šī jēga.

Viena no pašlaik drosmīgākajām hipotēzēm, kas izskaidro piramīdu būtību, runā par teleportāciju, par iespēju ar piramīdu palīdzību pārvietoties laikā. Ir stāsti, ka Heopsa piramīdas virsotnē nonākušais zaudē laika un telpas izjūtu un pēc atgriešanās stāsta dīvainas lietas vai nevar pateikt neko. Varbūt ēģiptiešiem bija zināšanas, kas šodien jāatklāj no jauna? Neesmu mierā ar skaidrojumu, ka ēģiptieši prata pielietot tikai primitīvākos darbarīkus. Kā tad viņi varēja vairākas tonnas smagus bluķus nogādāt simtiem kilometru, celt pāri upei un tik precīzi apstrādāt? Par daudz ko šajā sakarā man likušas aizdomāties Ernsta Muldašova grāmatas. Viņš piramīdu celtniecību piedēvē iepriekšējām civilizācijām – mūs uzskatot par piekto civilizāciju. Vajag redzēt, kā bērni tajā ieklausās. Protams, zinātniekiem vēl jāmeklē pierādījumi piramīdu īstenajai nozīmei un pielietojumam. Kā tas notiek, centos izzināt, rakstot kursa darbu par jaunajām teorijām, kas radušās piramīdu sociālā un reliģiskā fenomena pētīšanā. To sagatavoju ne tikai studijām Universitātē, bet, kolēģu pierunāta, iesniedzu arī Cēsu rajona skolotāju metodisko materiālu bibliotēkai.

– Kuru klašu skolotājiem var noderēt šis materiāls?

– 6. klasē, kad bērniem jāmāca par pasaules daļām, vienu, kur ir šīs attīstītās civilizācijas, un otru pasaules daļu, kur valda akmens laikmets. Otrreiz šai tēmai jāpieskaras 10. klasē, pievēršoties cilvēku attīstībai.

– Sabiedrībai tagad ir savs spriedums, kā skolā jāmāca vēsture. Vai to ikdienā izjūtat?

– Nē. Tikai izlasu, ko pakladzina avīzēs.

– Bērniem patīk skolotāju novirzīt no temata, vedinot uz diskusiju, lai stundā netiktu izsaukti atbildēt.

– O, jā! Ja kāds vēstures temats man ir tuvs, es atdzīvojos, un stāstījums kļūst daudz aizrautīgāks. To nevar nepamanīt. Mācot par vēstures gaitu, ir pietiekami daudz iespēju izdarīt atkāpes un stāstījumā iestarpināt to, kas mani aizrauj. Pie ēģiptiešiem atgriežos, kad stāstu par reformāciju. Tas gan nesaistās ar senajiem laikiem, bet skar reliģiskos jautājumus. Sarunu par svētvietām, par reliģijām sasaistu ar to, kā cilvēki sākuši ticēt un kāpēc. Tad var spriest, vai reliģija ir pasaka, vai agrāko civilizāciju piedzīvotā atspoguļojums. Ēģipti kā piemēru var minēt, kad jārunā par lielajiem ģeogrāfiskajiem atklājumiem.

– Teorijas par senajām civilizācijām turpina attīstīties. Kur par to var uzzināt?

– Visvairāk žurnālā „Mistērija”. To lasot, var domāt, kas notiek, uz kurieni mēs ejam. Tur uzzināju arī par piramīdu pētniekiem. Ne jau tiem, kuri braukuši uz Ēģipti, kaut ko rakuši. Tur jau sen nav ko rakt. Neko neuzraks. No jau zināmās informācijas tiek izdarīti arvien jauni secinājumi, analizētas cilvēku spējas. Piramīdu rašanās liek aizdomāties arī par domu spēku, pat teleportēšanu, piemēram, kā priekšmetus dematerializēt un otrādi.

– Kur mūsdienās mēs saskaramies ar dematerializētu vidi?

– Tas ir laiks. Laiks nav līnija, bet sfēra, un gaišreģi to redz. Mēs nosapņojam to, kas būs. Sapņi ikvienam var pierādīt, ka laiks nav tāds laiks – no viena punkta līdz otram. Tāpēc jau mēs sakām, ka nav laika, un jūtam, ka 24 stundas ir sarāvušās. Pulkstenis skaita, bet laiks tomēr nav tverams. Laiks pārveidojas. Parādās aizvien vairāk pētījumu, ka laiks nav tas, kā mēs to mērām. To pašu var teikt par matēriju – domu. Vispirms bija vārds, teikts reliģijās. Cilvēki domu materializējuši. Klasē mēs filozofējam par tēmu: ”Viss, kas būs, jau ir. Tikai neprotam tam pieslēgties”.

– Ko mācību grāmatās ar jaunajām zināšanām varētu apšaubīt?

– Skolu grāmatas gan nebalstās uz analīzi, tikai faktu nosaukšanu, bet arī tur būtu ko iebilst. Laikā, kad Ēģiptē algebra, matemātika, astronomija, visas zinātnes, arī rakstība bija kā augsti attīstītām civilizācijām, tagadējā Latvijas teritorijā cilvēki ar akmeņiem skrēja pakaļ zirgu baram. Kāpēc tā? Un kur attīstītā civilizācija palika? Pēc tam taču nāca viduslaiki, kad cilvēkus dedzināja sārtā par uzskatu, ka Zeme ir apaļa. Cilvēce taču iepriekš jau to zināja. Kur tās zināšanas palika? Kāpēc tās bija jāatklāj no jauna? Ir teorijas, ka uz Zemes bijis vesels piramīdu režģis. Amerikā bijušas līdzīgas celtnes. Dažādi veidojumi atrasti Himalaju kalnos.

– Vai negribat savām acīm skatīt Ēģiptes piramīdas?

-Ja ieraudzīšu piramīdas kā tūriste, ko man tas dos? Runa jau ir par noslēpumu, ko tās glabā, par to, ka cilvēcei jākļūst cilvēcīgākai – mēs par daudz materializējamies. Karojam dēļ naftas, kaut jaunākās tehnoloģijas ļauj bez tās iztikt, akumulatoru iespējams uzlādēt arī ar zemes siltumu.

– Vai zināšanas palīdz pārvaldīt laiku, kas nav nogrieznis?

– Jā! Uz daudz ko varu paskatīties vienkāršāk, nesaspringt, kā to kādreiz darīju. No kurienes tad nāk zināšanas? Nomodā vai sapņos, kad cilvēks pēkšņi redz un saprot, vai arī roka pēkšņi pati raksta? Mīlestības spēks varētu dot jaunas iespējas.

– Kā jaunā paaudze tagad mācās?

– Viņi vairs nespēj to darīt tā, kā mēs un lielu daļu faktu materiāla nemaz nevar paturēt galvā. Kādreiz skolotāji par to pasmejas – jauniešu galvā cietais disks ir pilns. Agrāk bērni iegaumēja pagātnes sīkumus, ko tagad nevar iemācīties. Kad nonācu pie atziņas, ka bērniem slodze skolā ir tūkstošreiz par lielu, sapratu, ka mācīšanai jāpieiet vienkāršāk. Jāiemāca domāt. Ja pratīs analizēt, vienmēr spēs tikt līdzi. Tehnoloģiju attīstība, televīzija skolēniem liedz iespēju fantazēt. Viņiem grūti iedomāties, piemēram, jaunlatviešus. Kad aicinu padomāt, kā tas bija, kad nekā nebija, bērni nesaprot. Arī to, kā varēja 12 stundas strādāt un neatpūsties. Nosaucu vārdu Homērs. Par ko viņi domā? Par Simpsoniem televīzijas seriālā.

Man vienmēr paticis pafantazēt par vēsturi, tikai skolas laikā ne ar vienu to neapspriedu. Vidusskolā taču bija tikai divas tēmas – Lielais Tēvijas karš un partijas kongresi. Man šķiet, arī tagad ideja par Latvijas vēstures mācīšanu ir sakropļota. Vēsturi vairs nemāca 5. klasē, bet tieši tad es veltīju laiku priekšstatu radīšanai par Latvijas vēsturi. Ko gan var mācīties par seno Ēģipti vai Divupi, ja bērns nezina, kas bijis tepat? Tad bērni vispār nevar aptvert vēsturi, ja nesāk ar domāšanu par tuvāko, par saviem senčiem, par pašiem.

– Ko valsts eksāmenā grib no pamatskolas beidzēja?

– Pārbaudīt, vai skolēni zina Latvijas vēsturi. Eksāmens ir prātīgi sastādīts. Pirmā daļa balstīta uz faktu noskaidrošanu, otrā – prasmi analizēt avotus, trešā – izteikties esejā. Tā dažiem var būt problemātiska.

– Vai Latvijas vēsturē arī var atrast mistiku?

– Var, ja grib. Piemēram, par senajiem kuršiem, par kuriem pirmās ziņas nāk no Grieķijas un Romas, it kā te līdz 13. gadsimtam, krusta kariem, dzīvojuši zintnieki un burvji. Rakstos teikts, ka daudzi braukuši pie kuršu baltbārdainajiem vīriem zīlēt nākotni.

– Vai Latvijas valsts izveidošanās starp divām lielvarām arī nav mistika?

– Nē. Toreiz tādi bija apstākļi, un arī ļoti stipras nacionālās jūtas.

– Vai tagad arī Stalbē tās jūtamas?

– Tagad vairāk aug kosmopolīti. Tāda ir ekonomiskā situācija. Ir ģimenes, kas jūsmo par padomju laikiem.

– Jauniešiem nepatīkot mācīties tieši 20. gadsimta vēsturi?

– Jā gan. Varbūt es nemāku stāstīt, iedegties, kā stāstot par seniem laikiem?

Audzināmā klase – desmitie, zinot, kā es stāstu par viduslaikiem, franču revolūciju, Latvijas vēsturi, bet tagad atkal par aizvēsturi, man jautā –skolotāj, kāpēc jums tā aizvēsture tā patīk? Tāpēc, ka patīkamāka, jo tad nekaroja. Kas notika vēlāk? Posts un mēris.

<b>- Kas vēsturisks ar mums notiek tagad?

– Ja domā par Zemi kopumā un vērtē no augstāka leņķa, tad procesi uz Zemes ir likumsakarīgi. Ja analizē, ka gaidāma laikmeta maiņa, tad tā jau, notiek un reizē notiek civilizācijas maiņa. Civilizācijām atkal ir tendence sajaukties. Kā pie Bābeles torņa mēs pašķīrāmies, tā droši vien saiesim kopā.

– Kas mūs gaida nākotnē?

– Viss, kas mūs gaida nākotnē, ir atkarīgs no katra paša domām. Vai radīsim labestības sajūtu, vai tikai domāsim, kā vairāk nopelnīt, kā izraut citiem no mutes. Ne velti tagad notiek tik daudz katastrofu. Jaunais laikmets atsijā nederīgos. Prāmim Estonia nogrimstot, daži tomēr palika dzīvi. Tas bija viņu liktenis. Iespēja izvēlēties tomēr pastāv, tāpat kā intuīcija. Reizēm mani mulsina augstākā saprāta eksperimenti ar pasauli, ar mums. Uz ko augstākais saprāts virzās? Nejauši katrā ziņā nekas nenotiek. Nākamajai civilizācijai augstākais saprāts atvēršot trešo aci.

Esmu pieķērusies domai, ka piramīdas celtas ar uzdevumu attīrīt domas, kuras mēs raidām kosmosā. Būtībā piramīdās ir enerģija sagriezt laiku tā, kā tas ir sagriezts. Un mēs nekad nevarēsim aptvert piramīdu varenību.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Plaša teritorija jaudīgai uzņēmējdarbībai

00:00
24.11.2024
33

Valmieras pievārtē pagājušajā nedēļā atklāja Industriālā parka būvniecību nepilnu 60 hektāru plašā teritorijā. Darbus plānots pabeigt nākamā gada beigās. Apbūves teritorijā būs inženierkomunikāciju infrastruktūra, liels loģistikas centrs, industriāls elektroenerģijas pieslēgums, plašas stāvvietas, dzelzceļa pievads. Dzelzceļu varēs izmantot, lai nodrošinātu kravu pārvietošanu starp Valmieras dzelzceļa staciju un    Industriālo parku. Paredzēts izbūvēt platsliežu dzelzceļa privātās lietošanas […]

Sava laika personība. Arturs Dronis

00:00
23.11.2024
35

Vairākas paaudzes atceras Arturu Droni – cēsnieku, mākslinieku, skolotāju. Šis ir viņa 120.jubilejas gads. “Viņš bija gleznotāju gleznotājs, skolotāju skolotājs, iedvesmoja skolēnus, sabiedrību gan ar savām gleznām, gan personību. Skatot šodien viņa darbus, varam sajust mākslinieka vienkāršību, inteliģenci. A.Dronis teica, ka katru dienu jāuzglezno kāds portrets, ja nav modeļa, gleznoja pats sevi. Tāpēc starp viņa […]

Jaunieši pagatavo svētku maltīti senioriem

00:00
22.11.2024
51
1

124 seniori Cēsu novadā Lāčplēša dienā saņēma siltu svētku maltīti. Pusdienas Smiltenes tehnikuma jaunieši un “Latvijas Samariešu apvienības” aprūpētāji piegādāja visiem senioriem, kuri novadā saņem pakalpojumu “Aprūpe mājās”. “Senioru emocijas, prieku, laimi, sajūsmu un pateicību nav iespējams aprakstīt,” “Dru­vai” teic Dana Laicāne, vecākā aprūpētāja Cēsu un Valmieras novadā. “Lai gan bijām pieteikuši, ka viņi saņems […]

Automašīnu iegādē cilvēki kļūst arvien racionālāki

10:27
21.11.2024
51

Iegādājoties automašīnu, cilvēki kļūst arvien racionālāki, intervijā aģentūrai LETA norādīja lietoto auto tirgotāja “Longo Group” valdes priekšsēdētājs Edgars Cērps. Pieprasījums pēc vieglajām automašīnām cenu kategorijā zem 10 tūkstošiem eiro palielinājies, bet spēkratiem, kas dārgāki par 20 tūkstošiem eiro, sarucis. Ar Edgaru Cērpu sarunājas LETA žurnāliste Justīne Bere­zovska. “Druvas” lasītājiem piedāvājam saīsinātu interviju.  -Kā pašlaik varētu […]

Zaubē aptieka pārcēlusies uz gaišām un plašām telpām

00:00
21.11.2024
146
1

Zaubē ilgi gaidīts brīdis –vietējā aptieka iekārtojusies ērtākās un gaišākās telpās. Pagājušajā nedēļā uz jauno telpu atklāšanu pulcējās pagasta iedzīvotāji un cilvēki, kas gādāja, lai aptieka būtu mūsdienīga. Zaubes aptieka ir “Lat­vijas aptieka” filiāle, uzņēmuma valdes priekšsēdētājs Alvis Ērglis telpu atklāšanā sacīja: “Šodien vairākkārtīgi izskanēja vārdi – tik saviļņojoši. Un patiesi ir prieks, ka laikā, […]

Sagatavo auto Ukrainai

00:00
20.11.2024
64

Patriotiskās noskaņās Vidzemes Tehnoloģiju un dizaina tehnikuma (VTDT) audzēkņi fondam “Uzņēmēji mieram” nodeva salaboto automašīnu, kas tiks nogādāta Ukrainā. Tehnikums saņēma arī nākamo mašīnu, kuru saremontēs, lai sūtītu ukraiņiem uz fronti. VTDT ir pirmais tehnikums, kurš iesaistījies Ukrainai ziedoto automašīnu tehniskā sagatavošanā, tagad jau to dara septiņas mācību iestādes. “Valsts policijas ziedotais spēkrats, kuru mēs […]

Tautas balss

Vai svarīgākā ir domes vadība

11:01
21.11.2024
49
J. raksta:

“Pagājušajā “Druvas” numurā bija ziņa, ka Cēsu novada pašvaldība par labu darbu valsts svētkos apbalvo 50 darbiniekus. Neviens pagodinātais vārdā nebija nosaukts, bet domes priekšsēdētājs un viņa vietnieki gan minēti pilnībā. Vai tad tikai viņi pelnījuši tādu godu, citi ne,” neapmierinātību ar publikāciju izteica J.

Sveiciens glābējiem un policistiem

11:01
21.11.2024
18
16
Seniore raksta:

“Noskatījos dokumentālo filmu par ugunsdzēsēju glābēju darbu. Tajā bija uzskatāmi parādīti Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta darbinieku pienākumi, reālas situācijas, kādās viņi strādā, ar kādu bīstamību jāsastopas un cik profesionāli viņi atrisina situācijas. Gribu novēlēt visiem, kas strādā šajā dienestā, veselību un izturību un visus sveikt svētkos. Paldies vēlos teikt arī Valsts policijai. Arī tas […]

Kur novilkt robežu

11:39
20.11.2024
33
Lasītāja raksta:

“Lasu, ka Cēsīs Leona Paegles ielai atjaunots Ģimnāzijas ielas nosaukums. Nosaukumā, protams, nav nekā slikta, taču, manuprāt, nav pareizi, ka mēs cenšamies aizslaucīt visu mūsu vēsturi. Šoreiz varbūt ne tik daudz par Cēsīm, bet kopumā. Nav jau neviens cilvēks ideāls, arī rakstnieki, mākslinieki. Katram savi un varbūt daudziem nepareizi uzskati, bet vai tāpēc viņu vārdi […]

Pilsoniska atbildība

11:39
20.11.2024
27
M.N. raksta:

“Paldies priekulietim Gundaram Muceniekam, kurš Lāčplēša dienas rītā Priekuļu birzītē pie piemiņas zīmes Kārlim Ulmanim nopļāva kūlu. G.Mucenieks nežēloja savu laiku un izmantoja arī savu trimmeri,” pastāstīja M.N.

Nevar atrast tualetes

14:54
13.11.2024
66
Seniore no kaimiņu novada raksta:

“Mēs, trīs kundzes astotajā gadu desmitā, no kaimiņu novada bijām ciemos Cēsīs. Izstaigājām pilsētu, vēsturiskās vietas. Kā jau ekskursijā, katrai bija līdzi ūdens pudele. Pienāca brīdis, kad, kā mēdz teikt, daba sauc. Tā kā man Cēsis zināmākas, vedu draudzenes uz Rožu laukumu, atceros, tam līdzās bija pārvietojamās tualetes. Aizgājām, bet nekā, to vairs nav. Un […]

Sludinājumi

Pārdod

23:57
24.11.2024
3

Mēs tīram dīzeļfiltrus visiem automobiļu, kravas transporta, traktoru, harvestera, kombaina un iekrāvēju modeļiem. Neatkarīgi no jūsu transportlīdzekļa veida, piedāvājam profesionālu un efektīvu tīrīšanu. Šī dīzeļfiltru tīrīšanas tehnoloģija ar augstu tvaika temperatūru neietver ķīmisku līdzekļu izmantošanu procesa atvieglošanai, kas nozīmē, ka process ir pilnībā ekoloģisks. Jautājumu gadījumā rakstiet uz e-pastu vai zvaniet.

Pārdod

23:57
24.11.2024
4

Piedāvājam kvalitatīvas rekuperācijas un ventilācijas sistēmas Jūsu mājām un birojam. Nodrošinām svaigu gaisu un energoefektivitāti, samazinot siltuma zudumus un uzlabojot iekštelpu mikroklimatu. Piedāvājam pilnu servisu – sākot no konsultācijas līdz uzstādīšanai. Uzlabojiet gaisa kvalitāti un ietaupiet enerģiju ar mūsu uzticamajiem risinājumiem. Sazinieties ar mums, lai izvēlētos piemērotāko sistēmu Jūsu vajadzībām! Jautājumu gadījumā rakstiet uz e-pastu […]

Pārdod

23:56
24.11.2024
3

Piedāvājam dažādus apkures risinājumus Jūsu mājām un/vai biznesam. Mūsu klāstā atradīsiet grīdas apsildes sistēmas, infrasarkanos paneļus, gāzes sildītājus un citus energoefektīvus risinājumus, kas nodrošinās komfortu un ietaupīs Jūsu izdevumus. Nodrošinām profesionālu konsultāciju un uzstādīšanu, lai Jūs varētu izvēlēties piemērotāko variantu savām vajadzībām. Sazinieties ar mums jau šodien un uzziniet, kā varam uzlabot Jūsu apkures sistēmu! […]

Piedāvā darbu

08:04
19.11.2024
14

Elektriķis ar pieredzi veic elektroinstalācijas remontus, atjaunošanu, būvniecību, iekārtu pieslēgšanu.

Citi

15:17
13.11.2024
16

Dzīvokļa un iekštelpu remonts, veco mēbeļu utilizācija, demontāžas darbi, busa pakalpojumi utt