Divus gadus pastāv Cēsu pilsētas dabas un kultūrvēsturiskais parks. To izveidoja, lai novērstu kultūrvēsturiskās un dabas vides degradāciju, lai saglabātu nākamajām paaudzēm, veicinātu teritorijas līdzsvarotu attīstību, izvērstu izglītības un pētniecības darbu, veicinātu iedzīvotāju rekreācijas iespējas un tūrisma attīstību. Līdz šim parks bija iezīmēts tikai uz kartēm, bet sabiedriskā grupa “Ozollapa” spērusi pirmo soli, lai teritoriju iezīmētu arī dabā. Saņemot atbalstu Nīderlandes fonda “KNHM” un Cēsu domes izsludinātajā konkursā “Idejas īstenojas”, uzstādīta zīme, kas iezīmē parka robežu.
“Šī teritorija ir īpaša, tajā var sajust visas Latvijas dvēseli. Te labi jūtams vēstures, kultūras un mākslas sakausējums, te valda īpaši radoša aura. Tāpēc kopā ar Juri Bergu domājām, kā šo vietu darīt pazīstamāku. Nāca šis konkurss un, pateicoties diviem jauniešiem, kuri mūsu ieceres realizēja projektā, varējām saņemt atbalstu un finansējumu. Šī teritorija ir īpaša ar savu vienreizējo harmoniju, te cilvēki var pastaigāties, atpūsties no ikdienas skrējiena, varētu pat teikt, ka šo vietu var baudīt kā dzeju,” atzina viena no idejas autorēm Inese Ciekure.
Cēsis ir tūristiem iemīļota vieta, šo pilsētu apmeklē, lai redzētu kultūrvēsturisko mantojumu, apvienojot ekskursiju ar atpūtu. Tūrisma profesionāļi atzīst, ka pilsētā trūkst atpūtas objektu vai arī tie nav apzināti un par tiem trūkst informācijas. Lai orientētu apmeklētāju plūsmu arī uz šo objektu, nepieciešamas norādes par parkā esošajām dabas vērtībām un kultūrvēsturiskajiem objektiem.
Piemiņas zīmes atklāšanas brīdī piedalījās Cēsu 2.pamatskolas un Cēsu meža skolas audzēkņi, sniedzot gan muzikālus priekšnesumus, gan skandējot novadnieka Eduarda Veidenbauma dzeju.
Domes vides speciāliste Inta Ādamsone pastāstīja par Cēsu pilsētas dabas un kultūrvēsturiskā parka izveidi. Tas aizņem 767 hektārus lielu teritoriju, un pašvaldībā apstiprināti saistošie noteikumi “Par Cēsu pilsētas dabas un kultūrvēsturiskā parka aizsardzību un uzturēšanu.”
Tajos esam akcentējuši dabas vērtības, kas sastopamas šajā teritorijā. Paldies domu biedru grupai “Ozollapa”, kas pievērsusi sabiedrības interesi parka teritorijai. Ceram, ka sabiedrības atbalsts turpināsies un kopā šo vidi izveidosim skaistu un pašiem tīkamu,” norādīja I.Ādamsone.
Piemiņas zīmes projektu un pašu zīmi izstrādājis Cēsu mākslas skolas direktors Vilnis Kļaviņš kopā ar savu dēlu Jāni. Tās izgatavošanā izmantots ozols un, kā atzina V. Kļaviņš, ja cilvēki ļaunprātīgi necentīsies šo zīmi nopostīt, tai vajadzētu saglabāties vairākus gadu desmitus. I. Ciekure pastāstīja, ka zīmes projekts ir pašvaldībā, tas ļaus izgatavot un uzstādīt zīmes arī citās vietās, iezīmējot Cēsu pilsētas dabas un kultūrvēsturiskā parka teritoriju. Uz robežzīmes attēlota ozollapa, kas ir vispārzināms īpaši aizsargājamo dabas teritoriju apzīmējums.
Domes ainavu arhitekts Jānis Sirlaks atzina, ka sabiedrības līdzdalība teritorijas labiekārtošanā un saglabāšanā ir ļoti svarīga: “Nav nepieciešami milzu darbi, mērķi var sasniegt, virzoties pa maziem gabaliņiem. Galvenais, lai būtu idejas, kā uzlabot vidi. Un svarīgi jau paveikto, labiekārtoto nepostīt, arī tas būs pozitīvs solis,” atzina J. Sirlaks.
Grupas “Ozollapa” veikumu atzinīgi novērtēja arī domes projektu vadītāja Sandra Capare, uzsverot, ka visi projekti, kas saņēmuši atbalstu konkursā “Idejas īstenojas”, ir pilsētai svarīgi. Viņa arī uzvēra, ka konkurss būs arī nākamgad, aicinot aktīvistus turpināt iesākto. I. Ciekure norādīja, ka viņiem ideju netrūkst, grupa ir gatava savas ieceres piedāvāt arī nākamā gada konkursā: “Mums ir ideja Liepu ielā izveidot Latvijā pirmo liepu dārzu, kurā augtu visdažādāko šķirņu liepas.”
Komentāri