Otrdiena, 23. jūlijs
Vārda dienas: Magda, Magone, Mērija, Magdalēna

Nozare, kas māca pacietību

Jānis Gabrāns
23:00
23.08.2022
8
Veselibas Laboratorija 1

Nosaukums “Veselības laboratorija” Cēsu pusē, visticamāk, ir zināms, jo uzņēmums darbojas jau desmit gadus.

Tiem, kuri to izlasa pirmo reizi, jāatgādina, ka tā nav kāda medicīniska iestāde, bet uzņēmums, kas gatavo uzlējumus, destilātus un degvīnu, un viņi ar savu produkciju galvenokārt sastopami mājražotāju tirdziņos. Tie top no pašu ražota augstas kvalitātes spirta, kura tapšanas process izstrādāts īpaši precīzi. Taču te laikam jāmin arī šie sakrālie vārdi: “Pārmērīga alkohola lietošana ir kaitīga jūsu veselībai.”

Ja kāds iebildīs, ka alkohols ir kaitīgs jebkurā daudzumā, varu norādīt uz “Zvaigzne ABC” izdotu grāmatu “Ārstēšanās ar vīnu, degvīnu un kandžu”, kurā rakstīts par spirta, degvīna un vīna ārst­nieciskajām īpašībām. Tās aprakstā norādīts, ka kāds seno laiku ārsts teicis: “Ikviena viela var būt zāles un var būt arī inde, viss ir atkarīgs tikai no daudzuma, kādā šo vielu uzņem.”

Nianšu ļoti daudz

“Druva” devās uz “Veselības laboratoriju” pie uzņēmuma īpašnieka Gunta Kurmja, lai uzzinātu, kā veicas ar viskija ražotnes izveidi, kam tika piesaistīts arī Eiropas fondu finansējums.

Jautāts, kāpēc radās doma ražot viskiju, G. Kurmis stāsta, ka cilvēki tirdziņos prasa, kad būs kas jauns, arī paziņas jautājot, kad ražošot viskiju, tad arī nolēmis pamēģināt: “Te gan jāsaprot, ka tas nenotiek uzreiz. Lai viskijs būtu kā viskijs, tas vismaz trīs gadus jānotur mucās, tad to var ­saukt par viskiju. Arī Eiropas Savienības regula nosaka visas tās prasības, kas jāievēro, lai dzērienam var izmantot nosaukumu “whisky”. Šī ir joma, kas māca būt ļoti pacietīgam, arī brendijam, kalvadosam mucās jāpavada gadi, lai saprastu, kas ir kas. Vispirms jārada sava receptūra, tad jāgaida vismaz trīs gadi, līdz var precīzi pateikt, ka rezultāts ir tāds, ko gaidīju! Līdz tam ir tikai investīcijas.”

Pirmais viskija darījums, kas gatavots no miežiem, briest mucās, bet vēl priekšā jaunas receptes. G. Kurmis stāsta, ka ar miežiem nav problēmu, tie labi rūgst, bet plānā esot gatavot rudzu viskiju: “Man ir sadarbības partneris Francijā, kurš arī iesaka darināt rudzu viskiju, jo Latvijā audzē rudzus. Gaidu, ka viņš atbrauks kopā ar tehnologu, lai varam izveidot receptūru. Pats negribu riskēt, jo tas samērā liels ieguldījums, ja nu neizdodas?”

Zināmu drošību dod lielā pieredze, darbojoties šajā sfērā, taču, pirms sākt darīt, G.Kurmis centies uzzināt iespējami daudz par viskija darīšanu. Mācījies arī kursos, lai ko vairāk uzzinātu tieši par raudzēšanas procesu. Piere­dze rādot, ka nianšu ir daudz, ļoti daudz, viens brūvējums var sanākt labs, cits, kaut ko nedaudz pamainot, neizdoties.

Graudu septiņās daļās     

Stāstot par brūvēšanas procesu, G.Kurmis uzsver, ka viss sākas ar graudu. Teorija sakot, ka grauds jāsadala septiņās daļās, tad tas sevi atdodot vislabāk. To nedrīkst samalt miltos, tad nefiltrējas.“Tad nu ņemam katru graudu un dalām septiņās daļās,” smejot saka G. Kurmis. “Patiesībā tos izlaižam caur īpašu mašīnu, kas graudus saplacina, un tad tie ceļo uz misas vārīšanas iekārtu. Vie­nam brūvējumam vajag 300 – 400 kilogramus.

Misas katls droši vien zināms no alus brūvēšanas, bet alum ir citi temperatūras režīmi, cita procedūra. Mans uzdevums izdabūt no grauda visu cukuru, tāpēc šķidrums jāiztur četros dažādos temperatūras režīmos, ik pēc apmēram pusstundas to paaugstinot. Rezultātā veidojas salda misa, kurā nav absolūti nekādu grādu, kā varbūt kādreiz cilvēki domā. Drabiņas, kas paliek pāri, ir izstrādātie graudi, ļoti garšo govīm, un ir zemnieks, kas tās vienmēr savāc.”

Tad šķidrumu aizsūknē uz raudzēšanas tvertni, kurā arī ļoti svarīgi kontrolēt temperatūras režīmu. Ja to neuzmanīs, radīsies problēmas, īpaši viskijam nobīde pat par pusgrādu var nozīmēt daudz. Tāpēc temperatūras uzturēšana tiek kontrolēta ar datora palīdzību. Rūgšanas process aizņem kādas septiņas dienas, tad vēl trīs dienas šķidrums tiek noturēts šajā tvertnē, lai nogulsnējas biezumi, tad to sūknē uz destilēšanas iekārtu, pēc tam mucās, lai gatavojas.

Eņģeļu tiesa

Izrādās, mucām ir liela nozīme gatavās produkcijas kvalitātē, jo dzēriens un koks savstarpēji sadarbojas. G. Kurmis atklāj, ka šī komponente radījusi zināmas problēmas: “Kad sāku viskija ēru, nodomāju, darīsim tā, lai viss būtu vietējais, arī mucas ražotas Latvijā. Atradu mucinieku, kurš pieņēma pasūtījumu. Atveda 20 mucas, šobrīd lietoju septiņas, kas arī visas ne reizi vien pārtaisītas. Pārējās tiek atkal un atkal pielabotas, jo atklājas, ka alu tās tur labi, jo tas ir biezāks, bet viskijs sūcas ārā. Laikam jau arī nav mums to ozolu, lai būtu labs ozola dēļu piedāvājums, kas mucām vajadzīgs.”

Ja viskijs glabājas Latvijā ražotās mucās, citi stiprie dzērieni, piemēram, ābolu destilāts, ķirbju brendijs, glabājas mucās, ko no Francijas palīdz sagādāt sadarbības partneris. Tās ir mucas, kurās divus gadus glabājies baltvīns vai sarkanvīns. Otrreiz vīnam tās izmantot nevar, mucas vīnam sevi atdevušas, taču stiprākiem dzērieniem tās der, un tieši tas, ka mucās bijis vīns, piešķir īpašas garšas nianses.

G. Kurmis stāsta, ka pasaules ilgā pieredze rādot, ka glabāšanas laikā no mucas iztvaiko apmēram procents gadā. Dzērienu ražotāji lēšot, ka gadā tā iztvaikojot miljardi, viņi to sauc par “eņģeļu tiesu”. Vēl apmēram pieci procenti iesūcas kokā, tāpēc muca ar 225 litru tilpumu tiek uzskatīta par 200 litru mucu, jo, ja dzēriens tiek glabāts desmit gadus, tieši tik arī mucā paliek.

Ķirbju brendijs

Pagrabā, kur glabājas mucas, stikla trauki, gatavojas “Vese­lības laboratorijas” uzlējumi. G. Kurmis stāsta, ka no Lat­vijas āboliem sanākot ļoti labs kalvadoss, lai gan atbilstoši noteikumiem nosaukumu “kalvadoss” nedrīkst izmantot, jo starptautiskajā tirgū par kalvadosu sauc ­tikai Francijas provincēs Nor­man­­dijā un Bretaņā gatavoto dzērienu. Tāpēc “Veselības laboratorijas” piedāvājumā tas saukts par ābolu destilātu.

Ja vodka, viskijs, kalvadoss ir dzērieni ar senu vēsturi, G. Kur­mis norāda uz vienu viņa radīto, kāda, viņaprāt, pasaulē citviet nav -  ķirbju brendiju: “Iespē­jams, šis varētu pretendēt uz tīri latvisku izcelsmi. Tam ir interesants rūgšanas process, vēl strādāju pie tehnoloģijas, nianšu ir ļoti daudz. Svarīga arī ķirbju šķirne, esmu sapratis, ka piemērotas divas, mēģināju arī citas, bet tās brendijam neder.”

Runājot par atziņām, desmit gadus strādājot šajā nozarē, G. Kurmis stāsta, ka tikai no malas šķietot, ka te nāk viegla nauda: “Cilvēki domā, ka viss vienkārši, taisīs vīnu vai ko stiprāku un nu tik nāks nauda, bet patiesībā viss ir daudz sarežģītāk. Arī izmaksas lielas, īpaši jau akcīzes nodrošinājums. Līdz kovidam bija sajūta, ka nu viss sakārtojies, gāja uz augšu, bet tad apstājās. Pēdējie gadi atstāja smagu ietekmi, redzu, ka tirgū no maniem kolēģiem palikuši nedaudzi. Visam palielinās cenas, tātad arī izmaksas un līdz ar to produkta cena. Lai aizbrauktu uz tirdziņu, bākā jālej dārgā degviela, par vietu jāmaksā, un tad rēķini, cik jāpārdod, lai būtu pa nullēm, vien pēc tam varēsi ko nopelnīt. Pandē­mijas laikā arī ekskursijas uz ražotni notikt nevarēja. Tagad redzam, ka cilvēku pirktspēja arvien krītas, un šobrīd pat bail domāt, kas notiks, ja ziemā gaidīs vēl kādi pandēmijas satricinājumi.”

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Mazajam liepēnietim Kārlim īpaša uzmanība

00:00
22.07.2024
29

Vidzemes slimnīcā sagaidīts šī gada 400. bērniņš – puisītis Kārlis, kurš piedzimis liepēniešu ģimenei, informēja Vidzemes slimnīcā. Pasauli satikt Kārlis ieradās 10. jūlijā plkst. 11:52, mazulis dzimšanas brīdī svēra 3020 g un bija 51 cm garš. Tā kā arī abiem vecākiem – Kristiānai un Kristiānam – vārds sākas ar K, arī jaundzimušajam dots vārds, kas […]

Dienestu posteņiem būs ērtākas telpas

00:00
21.07.2024
33

Lai uzlabotu ēkas energoefektivitāti, aktīvi noris būvdarbi pašvaldības ēkā Brāļu Kaudzīšu ielā 9, Jaunpiebalgā. Ēkā atrodas Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta un Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) Jaunpiebalgas postenis. Darbi jau no pirmajām dienām pavasara beigās sokas raiti, vērtē Jaunpiebalgas apvienības pārvaldes vadītāja Dace Bišere-Valdemiere. Ja atklājas kādas problēmas, tām ātri rod risinājumu: “Bet jāteic, […]

Sirsnīgi un priecīgi nosvin Cēsu pansionāta jubileju

00:00
20.07.2024
63

Ar dziesmām, dejām, pansionāta jeb namiņa, kā iestādi dēvē darbinieki un iemītnieki, atmiņu stāstiem, svētku torti, daudziem sveicieniem, laba vēlējumiem, atzinības rakstiem un pateicībām aizvadīta Cēsu pilsētas pansionāta 30. jubileja. Svinot dienu, kad pirms 30 gadiem pašvaldības pansionāts pārcēlās no Glūdas kalna uz Cīrulīšiem, kopā ar iestādē dzīvojošajiem bija esošie un bijušie darbinieki, kādreizējie lēmumu […]

Sportiskā ģimenes diena Rīdzenē

00:00
19.07.2024
29

Ģimenes sporta dienā “Pilna laime, kad sporto saime!” Vaives pagasta Rīdzenē biedrība “Kiwanis Cēsis” otro gadu pulcināja vietējā un tuvējo pagastu iedzīvotājus aktīvi izkustēties. Uz pasākumu bija ieradies ap simt cilvēku. Ikviens varēja piedalīties skrējienā, mest šautriņas, spēlēt volejbolu, galda tenisu, kā arī dažādas lielformāta un neierastākas izklaidējošas spēles, būt kopā un noslēgumā ēst uz […]

Raunā Dziesmu svētkos svin Cimzes jubileju

00:00
19.07.2024
40

Raunā pie novadnieka Jāņa Cimzes pieminekļa dienas gaitā sagūla ziedu paklājs, bet brīvdabas estrādē izskanēja viņa 210.jubilejai veltītais koru koncerts “Rotā Dziesma”. Tā raunēnieši un astoņu kolektīvu dziedātāji godināja latviešu kora mūzikas pamatlicēju. Vai nu dienas gaitā mēģinājumos    pāri Raunai izskanējušās dziesmas, vai    vēlēšanās dzirdēt Raunas Dziesmu svētku kori, vai, iespējams, cita iemesla […]

Amatas apvienības svētkos ceļ godā pļaušanu ar izkapti

00:00
18.07.2024
155

Nītaurē tikās pieci pagasti, kas savulaik veidoja Amatas novadu, tagad svinot apvienības svētkus. Bija daudz aizraujošu atrakciju un koncertu, bet zīmīgākais notikums – nītaurieši uzspodrināja senāk laukos neaizstājamās prasmes, proti, rīkoties ar izkapti. “Pļaušanai ar izkapti Nītaurē ir tradīcijas. Nītaurieši gan bijuši labākie Latvijas čempionātā pļaušanā, gan paši bijuši šo sacensību rīkotāji,” stāsta Nītaures kultūras […]

Tautas balss

Prieks par sakārtoto un skaisto ielu

17:29
15.07.2024
29
Cēsniece O. raksta:

“Cēsīs, atjaunotajā Bērzaines ielas posmā, ierīkoti glīti soliņi un atkritumu urnas, apkārtne tīra. Jauki tur piesēst. Bērzaines iedzīvotāji beidzot ir ieguvēji. Labi sakārtota gan Gaujas, gan Bērzaines iela. Par to prieks,” pārdomās dalījās seniore, cēsniece O.

Haoss ar pasažieru pārvadājumiem

17:28
15.07.2024
26
Lasītājs J. raksta:

“Ik pa brīdim parādās ziņas, ka nav skaidrs, kas mūspusē nodrošinās sabiedriskā transporta pakalpojumus. Valsts pasūtījumā ar līgumiem un pārsūdzībām tāds juceklis, ka neviens no malas netiek skaidrībā. Jūnija nogalē pakalpojumu atļāva veikt CATA, bet tikai līdz gada beigām. Taču nav dzirdams, ko atbildīgie dara, lai sajukums neturpinātos. Nesaprotu, kā Satiksmes ministrija pieļauj tādu bardaku,” […]

Nevar sagaidīt

16:55
15.07.2024
18
Piebaldzēns raksta:

“Sola un sola, ka Jaunpiebalgā drīz būs gatavs pansionāts, bet kā nav, tā nav. Gan jau vainojami būvnieki, bet žēl, ka vietējai varai nav nekādu iespēju procesu pasteidzināt. Tur būtu gan darba vietas vietējiem, gan pagastā apgrozītos vairāk cilvēku, proti, pie pansionāta iemītniekiem brauktu ciemos tuvinieki, draugi. Tirgotājiem būtu lielāks apgrozījums,” pārdomās dalījās piebaldzēns.

Botāniskais dārzs pilsētas centrā

16:54
15.07.2024
24
Cēsnieks O. raksta:

“Gāju Cēsīs pa Rīgas ielu, mani uzrunāja tūristi, ārzemnieki. Lūdza padomu, kā aizbraukt uz Līgatni, jautāja par Cēsīm. Un prasīja, kā var iekļūt Rīgas ielas botāniskajā dārzā. Jā, tur īpašums, kura adrese ir Rīgas iela 41, aizaudzis ar kokiem, krūmiem. No ielas to nodala dēļu žogs, gājējus šī vieta netraucē, bet iebraucējiem rada dīvainu iespaidu,” […]

Trūkst inženieru

10:49
09.07.2024
31
J. raksta:

“Ziņās televīzijā stāsta, ka Latvijā trūkst augsti kvalificētu speciālistu mežsaimniecībā un lauksaimniecībā. Jau labi zinām, ka trūkst arī celtniecības inženieru, elektroinženieru un līdzīgu profesiju speciālistu. Te nu esam nonākuši ar savu izglītības sistēmu. Ja bērnam skolā neiemāca rēķināt, ja viņš neapgūst fizikas, ķīmijas pamatus, tad vēlāk, protams, neizvēlas studēt inženierzinātnes, profesijas, kas saistītas ar matemātiku, […]

Sludinājumi