Otrdiena, 23. jūlijs
Vārda dienas: Magda, Magone, Mērija, Magdalēna

No makšķernieka līdz audzētājam

Sarmīte Feldmane
23:00
29.10.2021
31
Zivis Skangaui 2

Liepas pagastā jau trīs gadus darbojas recirkulācijas zivju audzētava “Skangaļi”. Te āra dīķos tiek audzēti arī zivju mazuļi dīķiem. Tāpēc saprotams zivju audzētavas moto: “Dīķiem un šķīvjiem”.

Pavāri un ēdāji novērtē

Nesen par “Skangaļos” izaudzētajām zivīm uzzināja daudzi Latvijā.    Latvijas produktu kvalitātes konkursā “Novada garša Latvija”, kas tiek rīkots sadarbībā ar    Pavāru klubu, pavāru pagatavotās maltītes    no SIA “Zivju māja “Skangaļi” piedāvātajām zivīm augstu novērtēja starptautiska žūrija. Sudraba atzinības raksti par svaigo Āfrikas samu un karsti kūpināto svītraino asari, bet bronzas atzinības raksts par karsti kūpināto Āfrikas samu.

“Mūs uzrunāja iesaistīties vietējās pārtikas produkcijas katalogā    “Novada garša”, tad konkursā. Klientu atsauksmes iedrošināja piedalīties. Bija jāiesniedz trīs produkti, pavāri izvēlējās, ko un kā pagatavot. Par rezultātu ir gandarījums, Skangaļu zivis ir novērtētas,” saka “Zivju mājas “Skan­gaļi”” īpašnieks Rinalds Rozen­bergs un piebilst, ka ir pašsaprotami pirmo vietu piešķirt Alūksnes zušiem, jo konkursa nosaukums taču ir “Novada garša”. Kaut Āfrikas sami un Amerikas basi jeb svītrainie asari audzēti Lat­vijā, tās nav mūsu ūdeņu zivis.

Izaicinājumi mudina darīt

Rinalds Rozenbergs atgriezies vecvecāku mājās. Viņam no bērnības paticis makšķerēt, bet Liepas pusē nav daudz ūdeņu. Zemnieku saimniecība “Lejas Sīmaņi” ikdienā nodarbojas ar mežsaimniecību un lauksaimniecību. Dažādošanas nolūkā izdomāja, ka varētu audzēt zivis nevis dīķos, bet ēkā baseinos.    Savu­laik bija iegādāta kādreizējā armijas daļas noliktava, tā noderēja ieceres īstenošanai. Sadarbībā ar firmu “Eko ģilde” tapa “Zivju māja “Skangaļi””. Izmantojot Eiropas Savienības struktūrfondu atbalstu, ieguldīts gandrīz miljons    eiro.

“Ceļš nebija vienkāršs. Daudz bija nezināšanas, bet bija ideja. Latvijā nav daudz recirkulācijas zivju audzētavu, katram sava pieredze, un neviens īpaši nedalās. Daudzi puni uzsisti. Bijušas sāpīgas mācības ar zaudējumiem.    Šodien daudz ko darītu citādi, taču darītu,” saka R.Rozenbergs un uzsver, ka visu laiku mācās, arī uzmanīgi eksperimentē, lai zivju audzēšanā rastu labākos un finansiāli izdevīgākos risinājumus.

Izvēloties sugas, ko audzēt, Rinaldam bija skaidrs -    zivis, kas Latvijā nav izplatītas. Basei­nos aug Amerikas sams, stērletes store, kas Vidzemes pusē mazāk pazīstama, Sibīrijas stores, svītrainie asari, kuru mazuļus ieved, bet nu jau vairākas paaudzes izaugušas “Skangaļos”.

“Kad pirmās zivis bija izaugušas un varēja piegādāt patērētājiem, sākās pandēmija, plāni sabruka – sabiedriskās ēdināšanas iestādes tika aizvērtas. Bija jādomā, kā darīt,” stāsta zivju audzētavas īpašnieks. Uzņēmējs sāka izaudzētās zivis pievest patērētājiem Rīgā, Valmierā, Siguldā, Cēsīs. Ir pastāvīgie klienti, kuri brauc uz Skangaļiem, lai nopirktu svaigas zivis tieši no baseina. Atrasts sadarbības partneris, kurš zivis kūpina, turpat blakus audzētavas ēkai ir pārstrādes cehs, kur zivis iztīra. “Tagad klientu vidū ir restorāni, arī daži tiešās pirkšanas pulciņi,” pastāsta Rinalds un piebilst, ka situācija atkal mainīsies. Viņš atklāj, ka ne viens vien interesējies, vai Skangaļu zivis ir bioloģiski audzētas. “Nav. Visa barība ir sertificēta, zivis tiek audzētas bez antibiotikām un barotas ar ĢMO brīvu pārtiku, bet tās nav bioloģiski audzētas. Dažs tiešās pirkšanas pulciņš tāpēc interesi zaudēja,” atklāj zivju audzētājs un uzsver, ka klientu loks palielinās. Cilvēki cits no cita uzzina par Skangaļu zivīm. Daudzi, arī vietējie, atzinuši, ka nav zinājuši par Skangaļu zivjaudzētavu, bet ziņas no mutes mutē skrien ātri. “Ja atbrauc uz audzētavu, tas ir visizdevīgāk gan audzētājam, gan pircējam,” saka R.Rozenbergs.

Lai aug citos dīķos

Līdztekus zivju audzēšanai baseinos tās tiek audzētas arī turpat blakus izraktos dīķos. Tāpēc saprotams zivju audzētavas moto: “Dīķiem un šķīvjiem”. Aktīvā dīķu zivju sezona uzņēmumā ir no aprīļa līdz septembrim, kad ik dienas uz zivju māju brauc dīķu saim­nieki ne tikai no tuvas apkārtnes, arī tālumnieki, lai iegādātos zivju mazuļus. “Sākumā bija doma, ka tikai audzēšu un pārdošu zivis, pandēmija ieviesa pārmaiņas. Vasarā cilvēki zivis ēd mazāk, no rudens līdz pavasarim pieprasījums palielinās. Dīķa zivis nosedz vasaras noieta kritumu,” stāsta R.Rozenbergs.    Citiem dīķiem “Skangaļos” tiek audzēti amūri, platpieri, karpas, karūsas, līņi, zandarti, Eiropas sami, stores, kā arī dekoratīvās zivis: KOI karpas, krāsainās karūsas, orfas.
“Pieprasījums pēc zivju mazuļiem ir liels. Visvairāk pērk amūrus un platpierus, lai tīrītu dīķus. Atbrauc pēc tiem, vēl nopērk zandartus, samus, līņus,” pastāsta zivju audzētavas īpašnieks. Tas, kas vasarā izaudzis dīķos, sašķirots un pārvietots uz ziemas dīķiem, arī baseiniem.

“Man nevarēja ienākt prātā, ka uz dīķi starp ēkām atnāks ūdrs un izēdīs zivis. Ziemas dīķiem apkārt ir elektriskais gans. Zivis izēd arī gārņi,    vēl lielāku postu nodara ķīri. Tie nebaidās, aizdzīt nevar, nekādi spīdīgi atbaidītāji nelīdz.    Āra dīķi, kur zivis nārsto un vasarā aug, ir sekli.  Nākamajā sezonā dīķim pāri jāvelk aizsargtīkls,” pastāsta zivju audzētavas saimnieks.

Problēmas jārisina un jāturpina

R.Rozenbergs uzsver, lai arī šis ir sarežģīts laiks un nevar paredzēt, kādi vēl būs izaicinājumi, iesāktais jāturpina. Tikai nesen piepildīti visi baseini, un zivis aug tūkstoš kubikmetros ūdens. “Ba­seinā audzēt zivis bez elektrības nav iespējams. Ja pavasarī par to mēnesī maksāju 1650 eiro, pēdējais rēķins, kaut patēriņš līdzīgs, bija    2700 eiro. Kāpums ir nežēlīgs. Vienīgā izeja – maksimāli jāpiepilda baseini, lai var izaudzēt iespējami daudz, jo visa jauda pagaidām netiek izmantota,” pārdomās dalās zivju audzētavas īpašnieks. Viņš atklāj, ka vērtē iespējas ierīkot saules paneļus. Ce­rams, ka būs kāda atbalsta prog­ramma. “Ja elektrība tik dārga un nav zināms, vai cena samazināsies, paneļi    ātri atmaksāsies,” saka R.Rozenbergs.

Kad valdība uzņēmējiem piešķīra pandēmijas atbalstu par zaudējumiem, “Zivju māja “Skan­gaļi”” to nesaņēma. Uzņēmums jauns, tam likumsakarīgi bija nevis ienākumu kritums, bet gan ieņēmumi palielinājās. Tā notiek aizvien. “Viss izskatās pozitīvi, pašiem vien jātiek galā,” uzsver R.Rozenbergs.

Ikdienā audzētavu Rinalds lielākoties aprūpē viens, bet ir arī palīgs. Zivju audzētava “Skan­gaļi” ir ģimenes uzņēmums, atbalstu iegulda katrs. Māsas Lai­nes pārziņā ir sociālo tīklu uzturēšana, kur stāsta par audzētavu. Kad tiek rīkota Zivju diena, ir lielie darbi, iesaistās visi. “Vaja­dzētu vēl kādu strādnieku, bet pagaidām nevaru atļauties. Viss ir iespējami automatizēts,” teic Rinalds un piebilst: “Teritorija plaša, attīstības iespējas ir.”

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Cēsu svētki - atskats

12:31
23.07.2024
57

Gājienā lepni par sevi un Cēsīm Trijās dienās pilsēta nenogura. Savu ceļu tuvāk zvaigznēm, lai cik augstu kuram tās būtu, ja vien vēlējās, ieraudzīja Cēsu 818. dzimšanas dienas svinību katrs dalībnieks. No vēstures līdz šodienai, no nopietnībai līdz nebēdnīgai jautrībai un spēku pārbaudei sportiskās sacensībās. Un, protams, satikšanās prieks ik uz soļa senajās un aizvien […]

Mērķis zināms – Zaļais kurss

10:58
23.07.2024
30

Festivālā “Rodam Raunā”, kura tēma šovasar bija “Pļava. Ko sēsi, to pļausi”, kā ik gadu notika arī uzņēmēju diskusija. Šoreiz par ikvienam aktuālo Eiropas zaļo kursu. Tajā piedalījās Raunas SIA “Firma “Pasāža”” valdes priekšsēdētāja Dace Neiberga, Zemkopības ministrijas Lauksai­mnie­cības departamenta Lauksai­mniecības ilgtspējīgas attīstības nodaļas vadītāja Kristīne Sirmā, Latvijas Lauku konsultāciju centra Cēsu nodaļas vadītāja Dace […]

Sniega kupenas vasarā. Hortenzijas

00:00
23.07.2024
37

Iebraucot Stalbes pagasta “Ozolkalnos”, pie norādes zīmes zied hortenzijas. “Man patīk visas puķes,” saka Baiba Svīķe un uzreiz atklāj, ka daudziem šķiet, hortenzijas ir vecu māju puķe, bet tā nav, mūsdienās tā ir tik moderna un dažāda. “Ziedi kupli, to krāsa mainās, cēla, liels krūms ar vieglumu,” tā Baiba raksturo hortenziju un uzsver: “Ja tās […]

Mazajam liepēnietim Kārlim īpaša uzmanība

00:00
22.07.2024
51

Vidzemes slimnīcā sagaidīts šī gada 400. bērniņš – puisītis Kārlis, kurš piedzimis liepēniešu ģimenei, informēja Vidzemes slimnīcā. Pasauli satikt Kārlis ieradās 10. jūlijā plkst. 11:52, mazulis dzimšanas brīdī svēra 3020 g un bija 51 cm garš. Tā kā arī abiem vecākiem – Kristiānai un Kristiānam – vārds sākas ar K, arī jaundzimušajam dots vārds, kas […]

Dienestu posteņiem būs ērtākas telpas

00:00
21.07.2024
46

Lai uzlabotu ēkas energoefektivitāti, aktīvi noris būvdarbi pašvaldības ēkā Brāļu Kaudzīšu ielā 9, Jaunpiebalgā. Ēkā atrodas Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta un Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) Jaunpiebalgas postenis. Darbi jau no pirmajām dienām pavasara beigās sokas raiti, vērtē Jaunpiebalgas apvienības pārvaldes vadītāja Dace Bišere-Valdemiere. Ja atklājas kādas problēmas, tām ātri rod risinājumu: “Bet jāteic, […]

Sirsnīgi un priecīgi nosvin Cēsu pansionāta jubileju

00:00
20.07.2024
77

Ar dziesmām, dejām, pansionāta jeb namiņa, kā iestādi dēvē darbinieki un iemītnieki, atmiņu stāstiem, svētku torti, daudziem sveicieniem, laba vēlējumiem, atzinības rakstiem un pateicībām aizvadīta Cēsu pilsētas pansionāta 30. jubileja. Svinot dienu, kad pirms 30 gadiem pašvaldības pansionāts pārcēlās no Glūdas kalna uz Cīrulīšiem, kopā ar iestādē dzīvojošajiem bija esošie un bijušie darbinieki, kādreizējie lēmumu […]

Tautas balss

Vai Baltijas ceļš aizmirsts?

12:07
23.07.2024
16
J. raksta:

“Visur dzirdu tikai par svētkiem, par Cēsu, Pārgaujas, Vecpiebalgas un citiem. Cēsīs uz svētkiem nezin kāpēc pat uzaicināts Livonijas ordeņa mestra Pletenberga radinieks. Bet kāda tur radniecība, ja pagājis pus gadu tūkstotis, kopš Pletenbergs sēdēja ordeņa pilī Cēsīs. Un nez vai vietējiem iedzīvotājiem bija no tā kāds labums. Taču šoreiz ne par to. Mani pārsteidz, […]

Lielā politika rada bažas

11:05
23.07.2024
13
Lasītāja K. raksta:

“Kad klausos par Amerikas prezidenta priekšvēlēšanu kampaņu un to, ko žurnālisti stāsta par Donaldu Trampu, sajūtas nav labas. Ja ASV tiešām Ukrainai vairs nepalīdzēs vai mazāk palīdzēs cīņā ar iebrucēju, Krievija jutīsies vēl varenāka. Ja sāksies sarunas par kara apturēšanu uz Ukrainai atņemto teritoriju rēķina, kur garantija, ka Krievija līdzīgu taktiku neturpinās citās kaimiņu valstīs? […]

Skujenes pazīšanās zīme - neasfaltēti ceļi

10:54
23.07.2024
12
Autobraucēja raksta:

“Mūsu pagastu, Skujeni, viegli atrast. Šeit nekādas ceļazīmes nav vajadzīgas. Ja sākas neasfaltēts ceļš (Krustakrogs- Skujene), dodieties tik tālāk un būsit Skujenē. Ceļmalās, kur krūmi, samaziniet ātrumu, aiz tiem sekos līkums. Mierīgi braucot, nepārsniedzot ātrumu, nokļūsiet uz asfaltētiem ceļiem un droši varēsiet turpināt ceļu – Skujene beigusies!” ar ironiju saka autobraucēja ar stāžu.

Laiks pļaut zeltslotiņas

10:54
23.07.2024
11
1
Lasītāja G. raksta:

“Gar ceļu no pašām Cēsīm, caur Dukuriem un pamazām līdz Valmierai izplatās invazīvās Kanādas zeltslotiņas. Tagad tās sāk ziedēt, drīz izplatīs pūkainas sēklas, kas nākamgad jau veidos biežākas audzes. Cēsu novada pašvaldība un Latvijas Valsts ceļi ir informēti par situāciju, bet pagaidām invazīvos augus nepļauj, taču gar ceļu ir arī Eiropa nozīmes aizsargājamie biotopi,” uzsver […]

Prieks par sakārtoto un skaisto ielu

17:29
15.07.2024
31
Cēsniece O. raksta:

“Cēsīs, atjaunotajā Bērzaines ielas posmā, ierīkoti glīti soliņi un atkritumu urnas, apkārtne tīra. Jauki tur piesēst. Bērzaines iedzīvotāji beidzot ir ieguvēji. Labi sakārtota gan Gaujas, gan Bērzaines iela. Par to prieks,” pārdomās dalījās seniore, cēsniece O.

Sludinājumi