Aizvadīti piektie Maizes godināšanas svētki Āraišu vējdzirnavās.
Arī šogad Jēkabi – jaunrudzu Maizes diena – bijis plaši apmeklēts pasākums, kas pagājušās nedēļas nogalē Āraišu Dzirnavkalnā pulcēja vairāk nekā tūkstoš skatītāju. Maizes svētku lielo apmeklētību pēdējos gados I. Čekstere uzskata par likumsakarību: “Daudzi šeit bijuši jau iepriekš. Viņi zina, ka te ir interesanti, un atbrauc atkal, jo ir ko darīt gan bērniem, gan pieaugušajiem.”
Pasākumu piecu gadu garumā organizē Gaujas Nacionālā parka administrācija un vējdzirnavu saimnieki. Svētku norisi šogad atbalstīja Latvijas Vides aizsardzības fonds, Rīgas rauga rūpnīca un maizes ceptuve „Lāči”.
Līdzīgi kā citus gadus, pasākuma mazākie apmeklētāji kopā ar vecākiem varēja izstaigāt kukulīša taku, iepazīstot maizes tapšanas ceļu caur mīklu minēšanu, labības pazīšanu un malšanu, māla kliņģeru taisīšanu un rotaļām. Netika liegta pat iespēja nogaršot tikko uzrūgušo maizes mīklu no īstas koka abras. Tāpat priecēja Jēkabu kukuļtirdziņš, kur apmeklētāji varēja iegādāties tautiskus izstrādājumus, kā arī mājās ceptu maizi un vietējo bitenieku medu.
Kā stāstīja I.Čekstere, šajos svētkos piedalījās vairāki jauni maizes cepēji no Mores, Sidgundas, Siguldas, Mālpils, kas līdz šim nebija piedalījušies Maizes svētkos. Mālpilietei Laumai Krastiņai šis bija otrais gads maizes cepējas godā. Viņai maizes cepšana ir vaļasprieks, kā pati teica, arī papildinājums pamatprofesijai – aušanai.
Maizes gatavošanas prasmi L. Krastiņa mantojusi no mammas. Cepēja atklāja, ka maizes receptes izcelsmes vieta ir Tirza. Spriežot pēc apmeklētāju atsauksmēm, saimnieču ceptā maize Āraišos šogad bija izdevusies lieliski.
Ieva Birkenberga jau trešo gadu maizes dienā slietenī pie dzirnavām cepa Annas dienas atvadu pankūkas. „Man tas ļoti patīk. Īpaši priecē cilvēki un tas, ar kādu prieku un pozitīvu attieksmi viņi apmeklē šo pasākumu,” stāstīja pankūku cepēja I.Birkenberga, kas ikdienā ir vizuālās mākslas un rokdarbu skolotāja Drabešu internātpamatskolā.
Apmeklētāju vidū bija arī svētku dalībnieki, kas kukulīša taku izstaigājuši visus piecus gadus. Arī skolniece Arlita Dombrovska, kas teica, ka viņai ik gadu ir bijis interesanti un kukulīša takā viņa aizvien dodas ar izaicinājumu.
Andris Alksnis, kas Āraišos bija ieradies no Rīgas kopā ar sievu un bērniem, uzskata, ka „galvenokārt šādu pasākumu ir svarīgi apmeklēt, lai bērni saprastu, kā top maize un cik tā ir svarīga. Domāju, ka pēc maltuves apmeklējuma dzirnavās un kukulīša takas izstaigāšanas bērni to sapratīs labāk”.
Komentāri