Otrdiena, 23. jūlijs
Vārda dienas: Magda, Magone, Mērija, Magdalēna

No “Dzirnavkalna” redzēt plašumā

Sarmīte Feldmane
00:00
24.11.2021
60
Bokta1 1 1

Zemkopības ministrijas konkursa “Sējējs 2021” par laureātu    nominācijā “Bioloģiskā lauku saimniecība” šogad atzīts
SIA “Forest Fox” no Zaubes pagasta.

Kaspars Bokta pirms desmit gadiem izveidoja mežsaimniecības uzņēmumu. Tam attīstoties, tika iegādātas un apsaimniekotas lauksaimniecībā izmantojamās zemes. Šogad kopā ar nomas zemēm “Forest Fox” kopā ar saistītiem uzņēmumiem apsaimnieko    1420 hektārus lauku un 600 hektārus meža. Saimniecībā audzē bioloģiskus graudaugus un citus laukaugus, nodarbojas ar sēklaudzēšanu, pērn uzcelts bioloģisko graudu pilna cikla pirmapstrādes komplekss. K.Bokta atzīst, ka nav daudz kultūru, kuras var audzēt bioloģiskajās saimniecībās. “Forest Fox” laukos audzē griķus, auzas, eļļas rutku, pupas, zirņus, ziemas kviešus, zālāju sēklas, kartupeļus.
SIA ir Latvijas Bioloģiskās lauksaimniecības asociācijas, Latvijas Sēklaudzētāju asociācijas biedrs,    Zemnieku saeimas, Lauksaimniecības pakalpojumu kooperatīvā “BIO grauds” biedrs.

Iesēja pirmo griķu lauku

“Mežs aug, aug nauda. Tas ir izdevīgāk, nekā naudu turēt bankā,” saka K.Bokta un uzsver, ka jādomā un jāstrādā ilgtermiņā. “Diemžēl latvieši, saimniekojot savā zemē, to nedara, tūkstošiem hektāru meža pārdoti, un paši strādājam citiem. Centrālie nozares uzņēmumi Latvijā diemžēl ir ar ārzemju kapitālu,” teic uzņēmējs.

Pērkot mežus, tika iegādāta arī lauksaimniecības zeme, tā bija jāapsaimnieko. Kā eksperiments pirms septiņiem gadiem tika iesēti 16 hektāri griķu.    Tas, ka saimniekos bioloģiski, bija pašsaprotami.    “Tā ir mana pārliecība –      esi atbildīgs par vietu, kurā dzīvo, dabu, kas apkārt. Zaubes pusē lielākoties ir bioloģiskās saimniecības,” saka zaubēnietis.

Lai arī pirmie iesētie griķi bija kā eksperiments, viss tika darīts, domājot ilgtermiņā: novērtēta lauka augsne, zemkopības zinātniskajā institūtā Skrīveros iegādāta piemērota sēkla, uzklausīts nu jau aizsaulē aizgājušās agronomes Birutas Jansones padoms. Raža togad bija laba.

“Lielākā problēma bioloģiskajiem lauksaimniekiem – trūkst zināšanu,” vērtē K.Bokta. Pats apguvis bioloģiskās lauksaimniecības pamatus, mācījies kursos ne tikai Latvijā, cenšas izmantot arī labāko saimniecību pieredzi un zinātnieku ieteikumus. “Zināšanas dod arī prakse. No kļūdām ir jāmācās. Katru gadu izdarām secinājumus, ko vērts sēt, ko ne.     Lauksaimniecībā nav vienādu gadu, un laikapstākļus mēs ietekmēt nevaram, ” saka zemnieks un atgādina, ka šīgada sausums bija pārbaudījums visiem augkopjiem. Arī “Forest fox” iegūta vēsturiski zemākā raža.

“Forest Fox” lauki ir ne tikai Zaubes, arī Nītaures, Ķeipenes, Mālpils    pagastos. Tīrumi dažādi. “Uz Ķeipenes pusi ir arī lieli lauki    – vairāk nekā 20 hektāri.    Pērkoņos, Annās mazi, tur neaudzēju graudaugus, vairāk zālājus, zaļmēslojumu. Pirmais, pirms sāc saimniekot, ir jāveic augsnes analīzes, lai saprastu, ko kur audzēt, kas zemei nepieciešams, jāzina, kā to ielabot, lai būtu auglīga,”    zināmo, ko tik daudzi neievēro, atgādina K.Bokta. Saimniecībā, ievērojot augu sekas maiņu, izmantojot zaļmēslojumu, laukos tiek nodrošināta auglība.      “Esam mēģinājuši arī bioloģisko mēslojumu, bet ieguvums daudz mazāks par investētajiem līdzekļiem. Tehnoloģiski pareiza augsnes apstrāde, augu sekas maiņa dod labāku ražu un arī lauki nav nezāļaini,” pārliecinājies lauksaimnieks.

“Pašu zemē ”Forest Fox” saimnieko tikai bioloģiski, nomas zemēs ar konvencionālās un integrētās lauksaimniecības metodēm. Nav drošības, cik ilgi īpašnieks iznomās platības.    Līdz ar to ir liels risks uzņemties bioloģiskās saistības, jo zinām taču, cik daudzi īpašumus pārdod un cik bieži tos var nopirkt vietējie zemnieki,” stāsta zaubēnietis.

Lai attīstītos, jāiegulda

Pagājušajā plānošanas periodā “Forest Fox”    sadarbībā ar Zemkopības ministriju, Lauku atbalsta dienestu un finanšu institūciju “Altum” saimniecībā ieguldījis 1,9 miljonus eiro, bet desmit gados vairāk nekā sešus miljonus eiro.

“Saimniecībai ir jāpelna, lai attīstītos. Ar subsīdijām un platībmaksājumiem vien to nevar izdarīt. Ja ir pārdesmit hektāru, nopļauj un saņem maksājumus, tā nav ražošana, taču kāpēc gan tā nedarīt, ja ir izdevīgi? Jācer, ka lauksaimniecības politika    mainīsies – ja saimnieko, ir    jāiegūst raža, ienākumi. Ekonomiski, protams, bioloģiskajām saimniecībām situācija nav tik laba kā konvencionālajām. Raža ir par  30 līdz pat 50 procentiem mazāka, izdevumi lielāki, atliek cerēt uz cenu, par ko var pārdot. Vidzemē audzēt graudus jau ir izaicinājums, kur nu vēl bioloģiski. Domāju, vēl skarbāka situācija ir lopkopībā,” pārdomās dalās K. Bokta.

Daudzkārt dzirdēts, ka bioloģiskajai lauksaimniecībai pieejams lielāks valsts atbalsts un fondu finansējums. “Ja konvencionālajā lauksaimniecībā vēl var vairāk vai mazāk    plānot ražību, bioloģiskajā katru gadu ir lielas svārstības, tās nav prognozējamas, ko nevar teikt par konvencionālo produkciju, kur ir samērā skaidri realizācijas principi. Ieviešot zaļo kursu, atbalsts un finanšu pieejamība būs lielāka, bet neviens zemnieks neuzņemsies milzīgu atbildību, ja nebūs ekonomiskā pamatojuma, neiegādāsies tehniku, ja tā neatmaksāsies. Atbalsts nav adekvāts tehnikas iekārtu vērtībai. Tas samazina konkurētspēju. Mērķi labi, bet kāds ir ekonomiskais pamatojums,” viedokli pauž K.Bokta.

Lauksaimnieks atzīst, ka pēdējos gados liels atbalsts tiem, kuri saimnieko, grib attīstīties, ir “Altum”, kas patiesi strādā tautsaimniecības attīstībai. Protams,    komercbankas ar ārvalstu kapitālu nebija    ieinteresētas kreditēt zemniekus, pamazām attieksme mainās.

Raža jāpārstrādā pašiem audzētājiem

K.Bokta ir pārliecināts, ka lauksaimnieku izaudzētā pārstrāde ir aktuālākā problēma Latvijā. Izaudzētie graudi nonāk ostā, tos pārstrādā citās valstīs un iegūst pievienoto vērtību. Bioloģiskās produkcijas tirgū diemžēl ir daudz pārpircēju, un rezultātā pats zemnieks saņem mazu daļu peļņas.
Pērnruden    “Forest Fox”    uzcēla    vērienīgu bioloģisko graudu pirmapstrādes kompleksu. Tā torņi slejas 30 metru augstumā piecos stāvos.   Tas ir jaudīgākais bioloģiski sertificēts graudu pārstrādes un uzglabāšanas elevators Vidzemē, arī Rīgas reģionā un Latgalē, ar zemniekiem, kas audzē bioloģisko produkciju, tiek slēgti līgumi par    ražas    pirm­apstrādi, uzglabāšanu, fasēšanu, loģistiku un realizāciju.

Graudu komplekss sastāv no nepārtrauktas plūsmas kaltes lielākiem apjomiem un mobilās kaltes. Noliktavās un torņos var uzglabāt līdz desmit tūkstošiem     tonnu.    Kopējā kaltes kapacitāte sezonā ir 35 tūkstoši tonnu. Var vien piebilst, ka “Dobeles dzirnavniekam” bioloģiskajā ražotnē tie ir    45 tūkstoši   tonnu.

“Pirmapstrādes komplekss ir loģisks turpinājums, lai saimniekotu, un to, ko var nopelnīt, neatdotu citiem. Līdz šim tādas infrastruktūras zemniekiem Vidzemē nebija,” saka K.Bokta. Šoruden vairāki zemnieki izmantoja pieejamo pakalpojumu, vairāki desmiti lauksaimnieku izrādījuši interesi par nākamo sezonu.

Zaubēnietis domā tālāk, un nemaz nešķiet nereāli, ka nākotnē Zaubē varētu būt gatavās produkcijas ražošanas līnija. “Ir iecere būvēt pārstrādes ražotni, noliktavas, lai to, ko    zemnieki izaudzē, var pārstrādāt,” uzsver K.Bokta. “Foest fox” jau vairākus gadus    sadarbojas ar “Aloja Starkelsen” . Izveidots zīmols “Jurgensburg” (vēsturiskais Zaubes nosaukums),    ražo pupu un zirņu miltus.    Izstrādē ir vēl vairāki produkti.

Lauki atdzimst

Uzņēmējs atzīst, ka pašvaldības aizvien vairāk pieņem ar sabiedrības interesēm sabalansētus lēmumus. Ieklausās tajos, kas dara un rada, nevis tikai balso un īd.    Labs piemērs ir Zaube. “Ikdienas sadarbībā ar nu jau vēsturiskā Amatas un jaunā Cēsu novada paš­valdību esam tikuši pie sakārtotiem ceļiem, kas ved uz pagastā svarīgākajiem infrastruktūras objektiem. Pašvaldība ieklausās un iespēju robežās rīkojas. Un tieši tas ir tas, ko vēlas sajust katrs, kurš investē savus līdzekļus, – pašvaldības vēlmi radīt apstākļus un vidi, kurā jūties vajadzīgs, novērtēts.      Ir prieks, ka Zaubē pēdējos gados gan no pilsētām, gan ārzemēm ir atgriezušās vairākas ģimenes. Tās atjauno un ceļ mājas. Ja te būs ražotne, būs darba vietas,” saka K.Bokta un piebilst: “ Ja būs vajadzīgie atbalsta instrumenti, pašvaldības atbalsts un vēlme iesaistīties, tad investēšu un būvēšu ražošanas līnijas, kas radīs stabilas darba vietas, nodokļus, pievienoto vērtību visam novadam.”

“Forest Fox” saimniecībā, ja vien iespējams, izmanto ārpakalpojumus, tā iespējami samazinot ražošanas izmaksas. “Tā, piemēram, Zaubes skolas pavāre Anita, kas ikdienā gatavo  maltīti, ir mums kā kolēģe, kas mums nodrošina ēdināšanas ārpakalpojumu. Lauksaimniecībā ir tā problēma, ka intensīvs darbs ir sezonas laikā, bet mēs varam nodrošināt darbu arī ziemā, jātīra meži, grāvji, jāremontē tehnika, no apauguma jāattīra lauksaimniecības zemes. Šogad tika atgūti 20 hektāri, nākamgad plānots 200. Plēšam celmus, atjaunojam meliorāciju,” pastāsta uzņēmējs. Viņš ir gandarīts, ka vairāki strādnieki uzņēmumā strādā jau daudz gadu. “ Ja ir skaidri noteikumi, ja var strādāt atbilstoši mūsdienām, atrast strādājošos nav problēmu.    Esam labs kolektīvs, kopā ne tikai strādājam,  ieklausāmies un respektējam    cits cita viedokli, arī atpūšamies. Un tas ikvienam ir svarīgi – būt kolektīvā, atbalstīt citam    citu,” teic K.Bokta.

Spēkavots paaudzēs

Kaspara Boktas saknes vairākās paaudzēs ir Zaubē. Audzis, dzīvojis un strādājis Rīgā, viņš atgriezās vectēva “Dzirnavkalnā”,    māju atjaunoja, izveidoja uzņēmumu.

“Lai cik tuvu vai tālu aizbrauktu, vienmēr gribas atgriezties mājās,” saka “Dzirnavkalna” saimnieks. Kasparam spēka un pārdomu vieta, kur piestāt, lai ietu tālāk, ir kalns Kliģenē. “Kalna galā dažādos gadalaikos redzi Latviju visā krāšņumā. Te ainava attīra dvēseli,” teic zaubēnietis. Latvijas simtgadē viņš ar kaimiņiem un domubiedriem Kliģenes kalnā ierīkoja mastu, un tajā aizvien plīvo sarkanbaltsarkanais karogs. Ir iecere vietu labiekārtot, uzlikt zīmi un padarīt to par vienu no redzamākajām apskates vietām.

“Latvijas dzimšanas dienā ar draugiem aizbrauksim uz kalnu. Tādās dienās gribas tur būt. Pēc tam pašu pulkā    būs kopīgas vakariņas. Mums tā jau ir tradīcija,” atklāj K.Bokta.

Saņemot augstāko valsts atzinību lauksaimniecībā, zaubēnietis pateicās ne tikai tiem, kuri novērtējuši viņa padarīto, kuri palīdzējuši darbos, bet arī valstij. Paužot lepnumu par Latviju, zemi, ko apsaimnieko.

Ikdienā Kasparam līdzās ir dzīvesbiedre Katrīna, dēls Mār­tiņš, vecāki palīdz saimniekot ne tikai “Dzirnavkalnā”, bet arī uzņēmumā. Viņus vieno mīlestība pret laukiem, vietu, kurā dzīvo, un Latviju. Cieņa pret zemi, prieks darīt, prasme nepagurt, sasniegt mērķus.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Cēsu svētki - atskats

12:31
23.07.2024
59

Gājienā lepni par sevi un Cēsīm Trijās dienās pilsēta nenogura. Savu ceļu tuvāk zvaigznēm, lai cik augstu kuram tās būtu, ja vien vēlējās, ieraudzīja Cēsu 818. dzimšanas dienas svinību katrs dalībnieks. No vēstures līdz šodienai, no nopietnībai līdz nebēdnīgai jautrībai un spēku pārbaudei sportiskās sacensībās. Un, protams, satikšanās prieks ik uz soļa senajās un aizvien […]

Mērķis zināms – Zaļais kurss

10:58
23.07.2024
30

Festivālā “Rodam Raunā”, kura tēma šovasar bija “Pļava. Ko sēsi, to pļausi”, kā ik gadu notika arī uzņēmēju diskusija. Šoreiz par ikvienam aktuālo Eiropas zaļo kursu. Tajā piedalījās Raunas SIA “Firma “Pasāža”” valdes priekšsēdētāja Dace Neiberga, Zemkopības ministrijas Lauksai­mnie­cības departamenta Lauksai­mniecības ilgtspējīgas attīstības nodaļas vadītāja Kristīne Sirmā, Latvijas Lauku konsultāciju centra Cēsu nodaļas vadītāja Dace […]

Sniega kupenas vasarā. Hortenzijas

00:00
23.07.2024
38

Iebraucot Stalbes pagasta “Ozolkalnos”, pie norādes zīmes zied hortenzijas. “Man patīk visas puķes,” saka Baiba Svīķe un uzreiz atklāj, ka daudziem šķiet, hortenzijas ir vecu māju puķe, bet tā nav, mūsdienās tā ir tik moderna un dažāda. “Ziedi kupli, to krāsa mainās, cēla, liels krūms ar vieglumu,” tā Baiba raksturo hortenziju un uzsver: “Ja tās […]

Mazajam liepēnietim Kārlim īpaša uzmanība

00:00
22.07.2024
51

Vidzemes slimnīcā sagaidīts šī gada 400. bērniņš – puisītis Kārlis, kurš piedzimis liepēniešu ģimenei, informēja Vidzemes slimnīcā. Pasauli satikt Kārlis ieradās 10. jūlijā plkst. 11:52, mazulis dzimšanas brīdī svēra 3020 g un bija 51 cm garš. Tā kā arī abiem vecākiem – Kristiānai un Kristiānam – vārds sākas ar K, arī jaundzimušajam dots vārds, kas […]

Dienestu posteņiem būs ērtākas telpas

00:00
21.07.2024
46

Lai uzlabotu ēkas energoefektivitāti, aktīvi noris būvdarbi pašvaldības ēkā Brāļu Kaudzīšu ielā 9, Jaunpiebalgā. Ēkā atrodas Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta un Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) Jaunpiebalgas postenis. Darbi jau no pirmajām dienām pavasara beigās sokas raiti, vērtē Jaunpiebalgas apvienības pārvaldes vadītāja Dace Bišere-Valdemiere. Ja atklājas kādas problēmas, tām ātri rod risinājumu: “Bet jāteic, […]

Sirsnīgi un priecīgi nosvin Cēsu pansionāta jubileju

00:00
20.07.2024
77

Ar dziesmām, dejām, pansionāta jeb namiņa, kā iestādi dēvē darbinieki un iemītnieki, atmiņu stāstiem, svētku torti, daudziem sveicieniem, laba vēlējumiem, atzinības rakstiem un pateicībām aizvadīta Cēsu pilsētas pansionāta 30. jubileja. Svinot dienu, kad pirms 30 gadiem pašvaldības pansionāts pārcēlās no Glūdas kalna uz Cīrulīšiem, kopā ar iestādē dzīvojošajiem bija esošie un bijušie darbinieki, kādreizējie lēmumu […]

Tautas balss

Vai Baltijas ceļš aizmirsts?

12:07
23.07.2024
16
J. raksta:

“Visur dzirdu tikai par svētkiem, par Cēsu, Pārgaujas, Vecpiebalgas un citiem. Cēsīs uz svētkiem nezin kāpēc pat uzaicināts Livonijas ordeņa mestra Pletenberga radinieks. Bet kāda tur radniecība, ja pagājis pus gadu tūkstotis, kopš Pletenbergs sēdēja ordeņa pilī Cēsīs. Un nez vai vietējiem iedzīvotājiem bija no tā kāds labums. Taču šoreiz ne par to. Mani pārsteidz, […]

Lielā politika rada bažas

11:05
23.07.2024
13
Lasītāja K. raksta:

“Kad klausos par Amerikas prezidenta priekšvēlēšanu kampaņu un to, ko žurnālisti stāsta par Donaldu Trampu, sajūtas nav labas. Ja ASV tiešām Ukrainai vairs nepalīdzēs vai mazāk palīdzēs cīņā ar iebrucēju, Krievija jutīsies vēl varenāka. Ja sāksies sarunas par kara apturēšanu uz Ukrainai atņemto teritoriju rēķina, kur garantija, ka Krievija līdzīgu taktiku neturpinās citās kaimiņu valstīs? […]

Skujenes pazīšanās zīme - neasfaltēti ceļi

10:54
23.07.2024
12
Autobraucēja raksta:

“Mūsu pagastu, Skujeni, viegli atrast. Šeit nekādas ceļazīmes nav vajadzīgas. Ja sākas neasfaltēts ceļš (Krustakrogs- Skujene), dodieties tik tālāk un būsit Skujenē. Ceļmalās, kur krūmi, samaziniet ātrumu, aiz tiem sekos līkums. Mierīgi braucot, nepārsniedzot ātrumu, nokļūsiet uz asfaltētiem ceļiem un droši varēsiet turpināt ceļu – Skujene beigusies!” ar ironiju saka autobraucēja ar stāžu.

Laiks pļaut zeltslotiņas

10:54
23.07.2024
11
1
Lasītāja G. raksta:

“Gar ceļu no pašām Cēsīm, caur Dukuriem un pamazām līdz Valmierai izplatās invazīvās Kanādas zeltslotiņas. Tagad tās sāk ziedēt, drīz izplatīs pūkainas sēklas, kas nākamgad jau veidos biežākas audzes. Cēsu novada pašvaldība un Latvijas Valsts ceļi ir informēti par situāciju, bet pagaidām invazīvos augus nepļauj, taču gar ceļu ir arī Eiropa nozīmes aizsargājamie biotopi,” uzsver […]

Prieks par sakārtoto un skaisto ielu

17:29
15.07.2024
31
Cēsniece O. raksta:

“Cēsīs, atjaunotajā Bērzaines ielas posmā, ierīkoti glīti soliņi un atkritumu urnas, apkārtne tīra. Jauki tur piesēst. Bērzaines iedzīvotāji beidzot ir ieguvēji. Labi sakārtota gan Gaujas, gan Bērzaines iela. Par to prieks,” pārdomās dalījās seniore, cēsniece O.

Sludinājumi