Plašu diskusiju Cēsu domes sēdē izraisīja jautājums par SIA „CB” plānoto Cēsu pilsētas siltumenerģijas ražošanas iekārtu un pārvades tīklu ekspluatācijas, modernizācijas un atjaunošanas darbu veikšanu, gatavojoties 2007./2008.gada apkures sezonai. Domes priekšsēdētājs Gints Šķenders informēja, ka saņemta vēstule no SIA „CB”, kurā uzņēmums brīdina, ka radies nopietns apdraudējums siltumtrašu rekonstrukcijai un ERAF piešķirtā finansējuma apgūšanai.
Situāciju deputātiem raksturoja Cēsu siltumtīklu uzņēmuma direktors Jēkabs Blaus, atgādinot, ka nav nepieciešamības stāstīt, kādā stāvoklī ir pagājušā gadsimta 60. – 70.gados būvētās siltumtrases, kas savu laiku sen pārdzīvojušas.
“Lai situāciju uzlabotu, Eiropas reģionālās attīstības fondam (ERAF) tika iesniegts projekts par septiņu maģistrālo siltumtrašu rekonstrukciju. Tas guva atbalstu. Kopējās projekta izmaksas ir 1,5 miljoni latu, no kuriem ERAF sedz 35 procentus.
Darbu sākot, uzņēmumam jāiegulda savs finansējums. Uzņēmumam tik lielu līdzekļu nav. Vērsāmies pēc kredīta „Unibankā”. Banka izteica gatavību to dot, izsludinājām konkursu par darbu veikšanu, lai maijā sāktu rekonstrukciju, jo siltumtrašu nomaiņu iespējams veikt tikai vasarā. Pēdējā brīdī banka atteica kredītu, pamatojot, ka nav sakārtotas attiecības starp nomnieku un iznomātāju, proti, pašvaldību un „CB”. No pieciem vasaras mēnešiem, kad siltumtrasēs var strādāt, puse jau pagājusi, bet darbi tā arī nav sākušies,” informēja J.Blaus.
Galvenais strīda ābols ir nepanāktā vienošanās par 2001.gada 27.februārī noslēgtā siltumtīklu modernizācijas līguma pielikumu “Kapitāla rakstura ieguldījumu (investīciju) kārtība”. Divarpus mēnešus turpinās sarakste, jo katra puse traktē atšķirīgi, kas ir atdalāmie un kas neatdalāmie līdzekļi. Pašvaldība satraucās, ka atdalāmajos līdzekļos, kas būtu uzņēmuma “CB” bilancē, tiek ierakstītas pozīcijas, kurām tur nevajadzētu būt. Tas varētu novest pie kopējās siltumapgādes sistēmas izjaukšanas, ja tiktu lauzts nomas līgums un pilsētas siltumapgādē sāktu darboties cits operators. Uz to J.Blaus norādīja, ka nekas tāds nenotiek un siltumapgādi varēs nodrošināt neatkarīgi no tā, kurš būs operators: “Tagad vajadzētu nekavējoties sēsties pie sarunu galda, vienoties par šo pielikumu un dot zaļo gaismu projektam. Mēs nepārmetam pašvaldībai, ka tā kavē darbus, bet reālā situācija neveicina to virzību. Projekts jāīsteno līdz 2008.gada 31.augustam, ja tas netiks izdarīts, Eiropas naudu vairs nekad neizdosies piesaistīt.”
G.Šķendrs paskaidroja, ka sarakste par šo jautājumu turpinās jau sen, bet līdz šim nav izdevies vienoties par kompromisu. Uz to deputāts Māris Niklass norādīja, ka sarakste var turpināties vēl kādu gadu, bet situācija pilsētas siltumtīklos nemainīsies.
Visi uzsvēra, ka jautājums jārisina steidzami, bet domes priekšsēdētāja vietnieks Andris Mihaļovs atzina, ka viss nebūt nav tik vienkārši, kā varbūt šķiet: “Viss ir labi līdz brīdim, kad jāsēžas pie sarunu galda.”
Domes sēdē piedalījās arī “SEB Unibanka” Cēsu filiāles vadītājs Aleksandrs Bimbirulis, kurš norādīja, ka siltumtrašu rekonstrukcijas projekts ir ekonomiski pamatots un atmaksājams, bet kredīta piešķiršanu kavē nesakārtotās īpašumu attiecības. Finanšu iestādei nav īstas skaidrības, kurš būs projekta rezultāta īpašnieks. “Ja pašvaldība dod galvojumu, kredītu varam izsniegt jau pirmdien, un tad lēnā garā abas puses var risināt īpašumattiecības, ” sacīja A.Bimbirulis.
Diskusiju noslēgumā G.Šķenders aicināja jau pirmdien sēsties pie sarunu galda, lai situāciju atrisinātu pozitīvi, vienojoties par kompromisu.
Uz “Druvas” jautājumu, vai projektu izdosies īstenot, ja nākamnedēļ tiks panākta vienošanās, J.Blaus atbildēja piesardzīgi: “Darbi zināmi. Centīsimies darīt, kas mūsu spēkos, bet pilnīgas pārliecības nav. No jauna nāksies meklēt celtniecības uzņēmumu, jo tas, ar kuru bija panākta vienošanās, pašlaik strādā citur, arī materiālu piegāde nav vienas dienas jautājums.”
Komentāri