Ceturtdiena, 25. jūlijs
Vārda dienas: Kristīne, Kristīna, Krista, Kristiāna, Kristiāns

Negriež muguru laukiem

Druva
23:00
09.08.2007
23

Cēsu rajona slimnīcu par prakses vietu izvēlējušies trīs topošie mediķi. Pēc piektā mācību gada studenti apgūst praktiskās zināšanas un krāj situāciju pieredzi slimnīcas terapeitiskajā, ķirurģiskajā, ginekoloģiskajā un dzemdību nodaļā.

Izmanto iespēju mācīties

“Man patīk atmosfēra. Jūtams, ka mediķiem darbs slimnīcā, komandā, palīdzot pacientiem, ir sirds darbs. Biju patīkami pārsteigts par darba apstākļiem. Tas, ko mēs novērtējam, ir tehnoloģijas. Izrādās, to nepietrūkst – jaunas, modernas. Man pat radās vēlēšanās kādu laiku slimnīcā pastrādāt,” sacīja Pēteris Zālītis, students, kurš nākotnē izvēlējies strādāt psihoterapijas vai hipnoterapijas jomā. Jau studiju gados Pēteris strādā sava pieredzējuša kolēģa uzraudzībā, bet pats izveidojis uzņēmumu, kurā piedāvā dažādas konsultācijas, medicīniska rakstura pakalpojumus, kursus. Mazāk uzņēmīgi nav arī citi topošie ārsti.

“Tas taču ir tik interesanti, ka vari daudz iemācīties. Ja par visu interesējies, tad ārsti tik daudz izstāsta. Šī ir mazāka slimnīca, un attieksme pret studentiem ir cita. Rīgā ir citādāk, dzirdēts taču, ka studenti vecākajiem kolēģiem ir vienkārši apnikuši. Un Rīgā prakses laikā nav iespējams arī tik daudz praktiski darboties,” sprieda Jeļena Gormaļova. Jeļena ir cēsniece, kura neslēpj, ka pēc gadiem pieciem, kad būs pabeigta arī rezidentūra, viņa varētu atgriezties dzimtajā pusē.

“Mani interesē terapija. Domāju, ka šajā jomā arī strādāšu. Un kāpēc ne Cēsu slimnīcā? Man pat te gribētos strādāt,” tā Jeļena, kura studiju laikā un arī vasaras mēnešos strādā neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestā Rīgā. Liepājnieks Oļegs Stunžāns kā savu darbības jomu izvēlējies traumatoloģiju. Topošais ārsts neslēpj, ka visai mērķtiecīgi jāliek pieredzējušajiem kolēģiem par sevi manīt, lai gūtu pieredzi. Studijas Oļegs apvieno ar darbu traumatoloģijas un ortopēdijas slimnīcas uzņemšanas nodaļā un atklāj, ka pieteicies kā brīvprātīgais vairāku Latvijā un arī ārvalstīs labi pazīstamu ārstu operācijās.

“Visbiežāk viņiem pietrūkst roku, man zināšanu. Es ļoti daudz esmu ieguvis,” sacīja Oļegs un atcerējās, kā pirmoreiz licis šuves, kā urbis kaulā.

“Biju slapjš kā lupata, bet to brūci sašuvu. Ir jau tā, ka visi cenšas meklēt darbu Rīgā, bet tur speciālistu ir ļoti daudz. Starp ideāliem traumatologiem ir liela konkurence. Ir pat dzirdēts, ka tie, kuri nav vadošie, gatavi atdot pusi algas, lai varētu piedalīties nopietnās operācijās,” stāstīja Oļegs. Studenti vēl naudu neskaita

“Druva” topošajiem mediķiem apjautājās par izvēlētās profesijas prestižu un saklausīja vienprātīgu atbildi, ka medicīnu vēl piektajā un sestajā kursā noteikti studē tie, kuriem ir patiesa interese par šo jomu – zinātni, medicīnu kā augsti profesionālu mākslu. Studenti uzskatīja, ka agri vai vēlu ārsta darbu novērtēs arī materiāli. Par algu un pateicībām runājot, viņi jokoja, ka par tām nav viedokļa, jo paši vēl tādas nesaņem, bet nopietni runājot, daudz laika, spēka un līdzekļu jaunie ārsti iztērē desmit studiju gados.

“Ārstiem uzdod jautājumus par naudu, algām. Kāpēc pie cita speciālista šie jautājumi nerodas? Kāpēc visi zina, ka jāsamaksā juristam? Nu, protams, arī topošie ārsti domā, cik nopelnīs, kā mēs dzīvosim. Katrs, kurš studē kādu konkrētu profesiju, kura viņam patīk, taču vēlas, lai tā būtu arī atalgota,” tā Jeļena Gormaļova. Viņas kolēģis Oļegs Stunžāns piekrita, sakot, ka jau pāris gadus piedalās vadošo ārstu operācijās, krāj zināšanas, cerot, ka viņu novērtēs, ka izturēs konkurenci un rezidentūrā varēs mācīties par valsts līdzekļiem. Pretējā gadījumā topošajiem ārstiem par tālāku konkrētas medicīnas jomas apguvi nākas maksāt vairāk nekā tūkstoš, dažās jomās pat trīs tūkstošus latu mācību gadā. Tajā pašā laikā rezidenta darba alga var arī nepārsniegt 250 latus mēnesī.

“Īstenībā jau redzēt smaidīgu cilvēku, kuram esi palīdzējis, ir forša alga jebkuram ārstam. Vienalga, vai esi viņu operējis, vai konsultējis. Man ir pārliecība, ka ar laiku mediķa darbs būs labi apmaksāts. Viens ir cerība, ka tā būs, bet otrs, ka mediķi, ārsti vienmēr būs vajadzīgi. Latvija nav iegrimusi stagnācijā, valsts attīstās, un ārstiem ir iespējas dibināt privātprakses ne jau tikai Rīgā,” sacīja Pēteris Zālītis, kurš pieredzējušu kolēģu vadībā Rīgā un Raunā turpinās tēva, psihoterapeita Jāņa Zālīša darbu. Raunas doktorātā “Beverīnās” būs bāze arī jaunajiem hipnoterapeitiem, psihologiem un citu nozaru speciālistiem.

“Tas ir pārejošs periods, kad dolāri mirgo acu priekšā,” sarunā ar jaunajiem mediķiem iesaistījās arī Cēsu rajona slimnīcas direktors Valdis Apinis.

Grib tiešu nākotnes vīziju

“Druva”, atgādinot par nesen izskanējušo ārstu pateicību lietu, tāpat par vispārīgajiem apgalvojumiem, ka drīz lauciniekus ārstēs bulgāri, baltkrievi vai Āzijas valstu mediķi, lūdza slimnīcas vadītāju izvērtēt, kādas ir iespējas jaunos speciālistus piesaistīt darbam lokāla mēroga slimnīcā.

“Medicīna kā māksla, kā zinātne visu laiku attīstās, to Latvijā pat politiskās spēles nekādi nespēj ietekmēt. Ir tāds jēdziens kā veselības aprūpes sistēma valstī, un tajā valda bardaks. Sistēma nav celta, nav sakārtota. Mediķi to ilgi ministriem, kuri mainījušies, un valdībām uzsvēruši. Neviens neuzņemas pateikt, ka jau šobrīd vismaz 40 procentus no konkrēta pakalpojuma cenas maksā pacients. Viņš šo naudu maksā valsts vietā. Un tad vēl viņš maksā tās pateicības. Kā veidojas šie procenti? Latvijā veselības aprūpes sistēmai ir atvēlēti 3,4 procenti līdzekļu no valsts kopprodukta. Zviedrijā tie ir 12 procenti, bet pats kopprodukts viņiem ir reižu desmit lielāks. Pakalpojumu tirgū ir drausmīga konkurence, un veselības aprūpes sistēmā pat vairs nevērtē, kā kurš strādā, skatās, kā otru nokost, jo katra pacienta veselības aprūpei seko finansējums. Stacionāri jau necīnās par pacientiem, bet naudu. Mans viedoklis ir tāds, ka savulaik medicīnu nedrīkstēja laist brīvajā tirgū, tai bija jābūt plānveida. Jābūt valsts aprēķinam. Tagad mēs konkurējam un graužam viens otram rīkli,” salīdzināja slimnīcas direktors Valdis Apinis, bet arī piekrita, ka ārstiem, kuri izveidojuši veiksmīgas privātprakses, kuri strādā ar maksātspējīgu pacientu, darbs tirgus apstākļos ir izdevība. Jautāts par to, kur slimnīca meklē un vai atrod jaunos speciālistus, Valdis Apinis neslēpa, ka arī uz šo jautājumu jāraugās stratēģiski.

“Jautājums, kāda būs tālākā veselības aprūpes politika. Masterplānu kādreiz ieviesa, lai medicīniskā aprūpe, pie tam augstvērtīga ārstēšana būtu tuvāk iedzīvotājam, lai viņam kvalitatīvāko palīdzību nevajadzētu meklēt tikai Rīgā. Un mēs strādājam ļoti labi, mums ir labi speciālisti. Ja veidos monstrus, tad Cēsu slimnīcai būs daudz mazāk pienākumu. Jautājums ir, kāda būs mūsu niša. Jā, runa ir par to – sadarbojamies vai konkurējam ar Valmieras slimnīcu. Ja arī turpmāk sastrādātos, tad speciālistu un nozaru attīstības jautājumus varētu risināt kopīgi,” sacīja Valdis Apinis un izteica gandarījumu, ka jaunie mediķi izsaka vēlmi praktizēt un strādāt slimnīcā. Tāpat ārsts uzsvēra, ka milzīgs gandarījums pašam un kolēģiem ir pacientu uzticēšanās Cēsu slimnīcai, jo pacientu skaits nesarūk, bet dzemdību nodaļas, ķirurģiskās, neiroloģiskās nodaļas pakalpojumus labprāt izmanto arī klienti no kaimiņrajoniem.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Kas mežā, tas tirgū

00:00
25.07.2024
4

Darba dienās Cēsu tirgū rimta dzīvība. Āra teritorijā dārzeņi, ogas, meža veltes. Pāris tirgotāju piedāvā gailenes. Cena no četriem eiro par litra trauciņu, ir arī mellenes, lācenes par astoņiem eiro. Jānis no Pārgaujas mežiem atvedis gailenes un mellenes. “Iegāju mežā un iznesu trīs spaiņus gaileņu,” pasmej Jānis un uzsver, ka īsts sēņotājs atradīs sēnes arī […]

Dzimtas likteņstāsts grāmatā

06:06
24.07.2024
25

Diena mākslai “Vieta, kur pagātnes satiekas ar šodienu” Zosēnu pagasta Skrāģu krogā veltīta divdesmit pieciem gadiem kopš sestajiem Piebalgas kultūras svētkiem Zosēnos un operas “Baņuta” libreta autora Artura Krūmiņa un komponista Alfrēda Kalniņa 145. dzimšanas dienai. Mākslas dienā tika atvērta arī Ilzes Būmanes grāmata “Piebal­dzēns ar pasaules apvārsni” par Artura Krūmiņa dzimtas likteņstāstu. Gan pats […]

Vai dzima tradīcija? Cēsu jubilejai Svētku koris, kurā ap simts dziedātāju

00:00
24.07.2024
67

Latvietim svētki bez dziedāšanas nav svētki. Kur nu vēl cēsniekiem Cēsu 818.dzimšanas dienā. Bija skaidrs, ka bez koriem neiztikt, bet koris var būt daudz plašāks. Un tika aicināts ikviens, kurš grib dziedāt. Diriģente Marika Slotina-Brante kopā ar instrumentālā ansambļa vadītāju Emīlu Zilbertu izraudzījās pazīstamas dziesmas: tautasdziesmas, dziesmas teātra izrādēm un kino, šlāgerus un citu no […]

Cēsu svētki - atskats

12:31
23.07.2024
104

Gājienā lepni par sevi un Cēsīm Trijās dienās pilsēta nenogura. Savu ceļu tuvāk zvaigznēm, lai cik augstu kuram tās būtu, ja vien vēlējās, ieraudzīja Cēsu 818. dzimšanas dienas svinību katrs dalībnieks. No vēstures līdz šodienai, no nopietnībai līdz nebēdnīgai jautrībai un spēku pārbaudei sportiskās sacensībās. Un, protams, satikšanās prieks ik uz soļa senajās un aizvien […]

Mērķis zināms – Zaļais kurss

10:58
23.07.2024
60

Festivālā “Rodam Raunā”, kura tēma šovasar bija “Pļava. Ko sēsi, to pļausi”, kā ik gadu notika arī uzņēmēju diskusija. Šoreiz par ikvienam aktuālo Eiropas zaļo kursu. Tajā piedalījās Raunas SIA “Firma “Pasāža”” valdes priekšsēdētāja Dace Neiberga, Zemkopības ministrijas Lauksai­mnie­cības departamenta Lauksai­mniecības ilgtspējīgas attīstības nodaļas vadītāja Kristīne Sirmā, Latvijas Lauku konsultāciju centra Cēsu nodaļas vadītāja Dace […]

Sniega kupenas vasarā. Hortenzijas

00:00
23.07.2024
140

Iebraucot Stalbes pagasta “Ozolkalnos”, pie norādes zīmes zied hortenzijas. “Man patīk visas puķes,” saka Baiba Svīķe un uzreiz atklāj, ka daudziem šķiet, hortenzijas ir vecu māju puķe, bet tā nav, mūsdienās tā ir tik moderna un dažāda. “Ziedi kupli, to krāsa mainās, cēla, liels krūms ar vieglumu,” tā Baiba raksturo hortenziju un uzsver: “Ja tās […]

Tautas balss

Tīrumam apkārt ziedošs žogs

11:09
24.07.2024
15
Anda raksta:

“Zemnieki nav apmierināti un uzskata, ka ir muļķīgi apkārt laukiem atstāt neapstrādātu joslu. Viņiem taisnība, ka tā ir nezāļu audzēšanai. Nesen ceļmalā upes krastā redzēju dzeltenu labības lauku, un ap to visapkārt platā joslā zied puķu spriganes. Tās kā dzīvžogs apņēmis tīrumu. Vai tā ir prātīga saimniekošana! Puķu spriganes jau tā izplatās kā neapturama sērga. […]

Vai Baltijas ceļš aizmirsts?

12:07
23.07.2024
28
J. raksta:

“Visur dzirdu tikai par svētkiem, par Cēsu, Pārgaujas, Vecpiebalgas un citiem. Cēsīs uz svētkiem nezin kāpēc pat uzaicināts Livonijas ordeņa mestra Pletenberga radinieks. Bet kāda tur radniecība, ja pagājis pus gadu tūkstotis, kopš Pletenbergs sēdēja ordeņa pilī Cēsīs. Un nez vai vietējiem iedzīvotājiem bija no tā kāds labums. Taču šoreiz ne par to. Mani pārsteidz, […]

Lielā politika rada bažas

11:05
23.07.2024
16
Lasītāja K. raksta:

“Kad klausos par Amerikas prezidenta priekšvēlēšanu kampaņu un to, ko žurnālisti stāsta par Donaldu Trampu, sajūtas nav labas. Ja ASV tiešām Ukrainai vairs nepalīdzēs vai mazāk palīdzēs cīņā ar iebrucēju, Krievija jutīsies vēl varenāka. Ja sāksies sarunas par kara apturēšanu uz Ukrainai atņemto teritoriju rēķina, kur garantija, ka Krievija līdzīgu taktiku neturpinās citās kaimiņu valstīs? […]

Skujenes pazīšanās zīme - neasfaltēti ceļi

10:54
23.07.2024
14
Autobraucēja raksta:

“Mūsu pagastu, Skujeni, viegli atrast. Šeit nekādas ceļazīmes nav vajadzīgas. Ja sākas neasfaltēts ceļš (Krustakrogs- Skujene), dodieties tik tālāk un būsit Skujenē. Ceļmalās, kur krūmi, samaziniet ātrumu, aiz tiem sekos līkums. Mierīgi braucot, nepārsniedzot ātrumu, nokļūsiet uz asfaltētiem ceļiem un droši varēsiet turpināt ceļu – Skujene beigusies!” ar ironiju saka autobraucēja ar stāžu.

Laiks pļaut zeltslotiņas

10:54
23.07.2024
14
1
Lasītāja G. raksta:

“Gar ceļu no pašām Cēsīm, caur Dukuriem un pamazām līdz Valmierai izplatās invazīvās Kanādas zeltslotiņas. Tagad tās sāk ziedēt, drīz izplatīs pūkainas sēklas, kas nākamgad jau veidos biežākas audzes. Cēsu novada pašvaldība un Latvijas Valsts ceļi ir informēti par situāciju, bet pagaidām invazīvos augus nepļauj, taču gar ceļu ir arī Eiropa nozīmes aizsargājamie biotopi,” uzsver […]

Sludinājumi