Cirstu muižā pie senās Inešu valsts robežas pulcējās pārstāvji no 17 Latvijas muižām, lai piedalītos piektajā mūsdienu muižnieku sporta turnīrā.
„Pirms turnīra Cirstos vajadzēja izveidot vairākus spēles laukumus. Pļāvām zāli. Biju Inešu centrā, un satiku jauniešus, kuri labprāt atbrauca palīdzēt,” pastāstīja Cirstu muižkundze Sanita Griķe un, vērtējot sacensību disciplīnas, teica, ka viss notiek viduslaiku bruņniecības stilā. Jā, tur tiešām bija šaušana ar loku un arbaletu, lodes grūšana, šķēpa un cirvju mešana, bumbas spēle, kas gan vairāk bija saistīta ar mūsdienu volejbolu, bet kas to zina, iespējams, bumbu pāri tīklam mētāja arī viduslaikos. S.Griķe vērtēja, ka sportisko aktivitāšu programmu nosaka Latvijas piļu un muižu asociācija, bet viņai izdevies dabūt cauri jauninājumu – ūdens piegādi muižkundzei ar nēšiem. Skats labs – stāvs krasts, divi milzīgi spaiņi, bet lejā spīd dīķis, no kā ūdens jāpasmeļ, bet pēc tam jāuzskrien stāvajā paugurā. Turnīra dalībnieki meta nost apģērbu, jo ūdeni bez iebrišanas dīķī pasmelt nevarēja.
Mūsdienu Latvijas muižnieki strādāja arī pļavā, sacenšoties siena ķirpu velšanā. Te aktīvi bija mūsdienu muižnieku bērni. Nezinu, vai kādreizējie muižu īpašnieki zināja par šautriņām, bet mūsdienu muižniecība šo sporta veidu pārzināja labi.
Cirsti ir tā muiža, kur 2000. gada 6. jūnijā tika nodibināta Latvijas piļu un muižu asociācija. Tās mērķis bija Latvijas kultūrvēsturiskā mantojuma – piļu un muižu unikālās kultūrvēsturiskās vides – saglabāšana, kopšana un atjaunošana, rosinot sabiedrības pašiniciatīvu šo mūsu valsts vērtību apzināt.
Asociācijas valdes locekle un izpilddirektore Laima Lupiķe pastāstīja, ka iepriekšējais mūsdienu muižnieku saiets noticis Gārsenē. „Latvijā visi esam apvienojušies. Kaut gan Vecpiebalgas Šeremetjeva laikā celtā muiža Inešos vēl nav izlēmusi, vai asociācijā stāties, tomēr turnīrā piedalījās, un tas liecina, ka mūsu biedru skaits augs,” izvērtēja Cirstu muižkungs un asociācijas viceprezidents Egils Griķis.
Turnīrs notika nevis kā svētku rīkošanā ierasts – sestdienā vai svētdienā, bet pirmdienā. L.Lupiķe to komentēja tā, ka brīvdienās muižu telpas apmeklē tūristi un izmanto kāzu svinētāji vai bēru viesi. Iespējams, pirmdienas mūsu pusei iegrieza, jo no Cēsu rajona saietā piedalījās tikai Cirstu un Vecpiebalgas muiža (Inešos). Bet tās abas uzvarēja un ieguva Latvijas piļu un muižu asociācijas atzinību “Gada muiža 2007”. “Tas nozīmē, ka šogad stiprākā Latvijā ir Inešu valsts,” tēlaini teica L.Lupiķe un minēja iespēju, ka nākošais – sestais mūsdienu muižnieku turnīrs varētu notikt Varakļānos.
Komentāri