Senajā laika skaitīšanā Miķeļi iezīmēja rudens saulgriežus, kad diena un nakts atkal ir vienādā garumā. Pēc Miķeļiem dienas kļūst īsākas. Miķeļi kā citas latviešu gadskārtas tika svinēti. Bija novākta raža, izaudzēti lopi, tas ir visbagātākais laiks. Tradicionāli kādreiz ik pagastā bija Miķeļdienas gadatirgi. Tāds notika arī Nītaurē, Paaudžu parkā. “Pagastā ir trīs tirdziņi – pavasarī, pirms Jāņiem un rudenī,” stāsta tirdziņa rīkotājs Rihards Vītols un piebilst, ka sliktais laiks nav atturējis ne tirdziniekus, ne pircējus. Piedāvājumā bija teju viss, ko tirgū parasti pērk: maize, žāvējumi, medus, vīns, našķi, koka izstrādājumi, rotas, arī rūpniecības preces.
“Viss notika nesteidzīgi. Nāca ģimenes, seniori apskatīja katru preci, izvēlējās sev tīkamāko,” teic R.Vītols un uzsver, ka apmierināti bijuši gan pircēji, gan tirgotāji. Pēcpusdienā bija Svecīšu vakars kapsētā, bet vakarā kultūras namā zaļajā režīmā notika balle. Miķeļdiena nītauriešiem bija satikšanās reize, varēja pārrunāt aizvadīto vasaru un padalīties vērojumos, kāda būs ziema.
Miķeldiena jau 28 gadus ir īpaša Priekuļu deju kolektīvam “Miķelis”. “Toreiz domājām par nosaukumu, bija varianti, gribējās kaut ko, kas saistīts ar rudeni. “Miķelis” šķita piemērotākais,” stāsta kolektīva vadītājs Māris Brasliņš. Ik gadu vārda diena svinēta gan koncertos, gan dejotājiem ar ģimenēm sanākot kopā. “Vairākus gadus Miķeļdienā braucām dejot Rīgā, Miķeļdienas tirgū. Pērn bijām Jaunpiebalgā. Esam Zīparkalnā vārījuši zupu,” atceras vadītājs un atklāj, ka brīvdienās, iespējams, kolektīvs dosies Miķeļdienas pārgājienā.
Arī vidusskolas kolektīva “Miķelēni” dejotāji vārda dienu neaizmirst. Šoreiz pie vidusskolas no rudens lapām, augļiem un dārzeņiem izveidots Miķelītis. “Miķeļa vārds pamazām iedzīvojas. Arī kāds puika tiek pie šī vārda. Deju kolektīvam tas piestāv – stiprs vārds,” saka M.Brasliņš un piebilst, ka kolektīva himna ir par Anniņu un Miķeli, R.Paula dziesma “Lauku gurķis Rīgas tirgū”.
Kā jau gadskārtu svētkos, arī ar Miķeļdienu ir saistīti tautas ticējumi. Ja Miķeļa diena un nakts ir miglaina, tad būs laba vasara, savukārt, ja ir sausa un auksta diena un nakts, tad būs slikta vasara. Ja Miķeļos zosis lido augstu – pavasarī būs lieli pali. Ja zemu – plūdu nebūs. Jo siltāka un sausāka Miķeļdiena, jo vēlāk atnāks ziema un stipra sala nav, ko baidīties. Savukārt, lai tiktu vaļā no žurkām, Miķeļdienas vakarā ar pīlādžu koku jābada visur, kur ir žurkas, un jāsaka: “Ej uz kaimiņu mājām, tur vairāk, ko ēst, kā pie manis.” Tad žurkas izzūdot.
Miķeldiena taču kalendārā ir, lai to svinētu. Jautri un bagātīgi. Pēc tam līdz Mārtiņiem pēc senajām tradīcijām ir veļu laiks.
Komentāri