Termometra stabiņam kāpjot pāri 30 grādiem, cilvēki meklē veldzi pie ūdeņiem.
Īpaši tas redzams pie ūdenstilpēm pilsētas tuvumā, kur diendienā pulcējas daudz iedzīvotāju. Un tad rodas jautājums – vai kādā no šīm vietām nevajadzētu ierīkot oficiālu peldvietu, kas sniedz nepieciešamo, lai atpūta pie ūdeņiem būtu komfortabla un droša.
Novada iedzīvotāja Karina Bērziņa teic, ka ar ģimeni peldēties visbiežāk brauc uz Niniera vai Ungura ezeru: “Bet domāju, ka vismaz pie kāda ezera, uz kuru dodas daudz peldēties gribētāju, nepieciešama arī oficiāla peldvieta ar vismaz vienu dežurējošu glābēju.” Sindija Čaika, kas ar ģimeni dzīvo Priekuļos, teic: “Pašlaik dzīvojam privātmājā, tāpēc reizi pa reizi ar ūdeni piepildām baseinu, ko varam iznest dārzā – tur veldzējas gan bērni, gan mēs, pieaugušie. Tomēr baseinā ūdeni atļaujamies ielaist trīs, četras reizes vasarā, rēķinoties, ka komunālie pakalpojumi, tajā skaitā ūdens izmantošana, ir dārga. Vasarā nestrādā arī Priekuļu peldbaseins, tāpēc ir aktuālas sabiedriskās peldvietas. Lielie bērni ar riteņiem labprāt brauc uz karjeru pie Cēsu robežas, tā ir iespēja ne tikai nopeldēties, bet arī pavadīt laiku ar vienaudžiem. Savukārt ar mazākajiem bērniem retāk, bet mēdzam aizbraukt uz jūru.
Peldēšanās iespējas ir aktuālas ne tikai cilvēkiem, kuri dzīvo dzīvokļos, bet arī privātmāju iemītniekiem, jo ne visiem ir baseini vai piemājas dīķīši. Uzskatu, ka pilsētas apkaimē ir vajadzīga oficiāla peldvieta, tā varētu būt gan karjerā, gan Ninieris ir laba vieta, tikai vajadzētu ierobežot suņu peldināšanu un piesaistīt glābējus.”
Cēsu novadā nav nevienas oficiālas peldvietas, tātad tādas, par kuru zināms, ka peldēties šajā vietā ir droši, tajā, iespējams, būtu arī glābējs, un, protams, vieta būtu daudzmaz labiekārtota. Te jāpiebilst, ka diemžēl katru gadu, atpūšoties pie ūdeņiem, ir arī noslīkušie. Tikko pirms Jāņiem mūsu novadā Gauja savos ūdeņos paņēmusi vienu no peldētājiem.
Pašvaldības Attīstības pārvaldes vadītāja Dace Eihenbauma, stāstot par iespēju, ka Cēsu novadā varētu būt oficiāla peldvieta, teic: “Cēsu novadā tuvākajā laikā, vismaz šovasar, nav plānots tādu veidot. Vienlaikus ilgtermiņā jaunā novada kontekstā tiek strādāts pie publisko ūdeņu apsaimniekošanas kopējās stratēģijas, kas ietver arī peldvietu attīstību.
Šobrīd, cik man zināms, nav saņemti konkrēti pieprasījumi oficiālo peldvietu izveidei – iedzīvotāji aktīvi izmanto esošās neoficiālās peldvietas. Pašvaldība tur rūpi arī par neoficiālajām peldvietām, kas atrodas uz pašvaldības zemes, piemēram, veicot atkritumu urnu izvietošanu, atkritumu savākšanu un tamlīdzīgi.”
Cēsu Tūrisma informācijas centrs apkopoja informāciju par vairākām peldvietām, kurās šajā svelmē var veldzēties, norādot, ka “karjers ir burvīga vieta, kur baudīt ūdens peldi, tāpat arī tajā esošajā Cēsu aktīvās atpūtas parkā “Karjers” ir iespēja izbraukt ar veikbordu un SUP dēli, kā arī izmēģināt slip&slide nobraucienu”. Tāpat tūrisma speciālisti vērtē, ka Niniera ezers pieejams ikvienam peldēt gribētājam, kā arī netālu no Cēsīm esošajā Raiskuma ezerā ikviens var baudīt atveldzējošu un nesteidzīgu peldi. Savukārt Alauksta ezerā var gan nopeldēties, gan tam blakus esošajā atpūtas kompleksā “Chill up” iespējams izmēģināt dažāda veida aktivitātes uz ūdens. Tūrisma speciāliste Loreta Enija Blanka vērtē, ka Ungura ezerā ir plaša teritorija ar daudzām peldvietām, lai katrs atrastu vietu, kur nopeldēties, atpūstos zālītē vai sarīkotu pikniku. “Tāpat arī pie Žagarkalna kempinga speciāli ierīkotā peldvieta pie Gaujas ir droša. Peldēt var arī citās vietās pie Gaujas, bet, peldoties upē, jāatceras būt piesardzīgam.” Viņa vērtē, ka pagaidām Tūrisma informācijas centrā vēl nav jūtams, ka vietējiem un novada viesiem būtu aktuālas peldvietas: “Bet domāju, ja šāds karstums vēl kādu laiku turpināsies, tad pavisam noteikti būs kāds, kas interesēsies arī Tūrisma informācijas centrā.”
Vidzemē mums tuvākās ir vairākas oficiālās peldvietas Limbažu novadā, Saulkrastu novadā tāda ir viena, tāpat arī Siguldas novadā.
Komentāri