Svētdiena, 24. novembris
Vārda dienas: Velta, Velda

Mantojums nav jātur aiz stikla

Sarmīte Feldmane
00:00
02.01.2023
20
Raunas Mantojums

Katrs pagasts, katra pilsēta lepojas ar tikai tai īpašo kultūrvēsturisko mantojumu. Taču ar lepnumu ir par maz, katra vērtība ir jāsaglabā, jāuztur un arī jāizmanto atbilstoši mūsdienu vajadzībām.

Kultūrvēsturiskā mantojuma īpašnieki, dažādu nozaru speciālisti  Raunā tikās  konferencē “Kultūrvēsturiskais mantojums: iespējas un izaicinājumi”. Da­loties pieredzē, vērtējot paveikto, diskutējot tika meklētas atbildes. Konferencei Rauna  nebija izraudzīta nejauši. Pēdējos 30 gados pilsdrupās notiek mērķtiecīga arheoloģiskā un arhitektoniskā izpēte, tiek veikta seno pils mūru konservācija. Raunas viduslaiku pils šogad saņēma Eiropas kultūras tūrisma tīkla  apbalvojumu “Ilgtspējīga kultūras tūrisma galamērķis 2022” kategorijā “Vidus­lai­ku mantojums un arheoloģija”.

Vēsturnieks, raunēnietis Edgars Plētiens, ieskicējot Raunas pils vēsturi, atgādināja, ka 17.gadsimta beigās ēka strauji bruka, jau bija kā drupas. 20.gadsimta sākumā pilsdrupu teritorija    bija pastaigu vieta muižas ļaudīm. Ir arī sena  fotogrāfija , kurā redzams, ka pils teritorijā gana aitas. Brīvvalsts laikā pilsdrupas nonāca pagasta valdes īpašumā un, kā daudzviet Latvijā, tur ierīkoja publisko pasākumu vietu.  Pils­drupām veica arī saglabāšanas darbus, pastiprināja mūrus.  Pēc 2.pasaules kara pilsdrupas kā vāciskais mantojums aizauga. Koki veicināja eroziju. 80.gados te būvēja pamatīgāku brīvdabas estrādi, uzraudzībai piesaistīja arhe­ologus, bet tikai 90.gadu sākumā notika pirmie arheoloģiskie izrakumi. Vēl pēc gadiem veica arhitektonisko izpēti, izstrādāja konservācijas projektu un pilsdrupu izmantošanas metus.

Arheoloģe Sandra Zirne Raunas pilsdrupās veic izrakumus kopš 2005.gada. “Padomju laikā Rau­nas pilsdrupas netika pētītas kā Cēsu viduslaiku pils. Teritoriju    izmantoja kultūras pasākumiem.  Mantojuma pārvaldes arhīvā ir protokols, ka, būvējot estrādi, darbi nav saskaņoti ar pieminekļu inspekciju. Kultūrslānis gadsimtu gaitā ir daudzkārt pārstumts. Par Raunas pili vēl ir daudz nezināmā. Izrakumos atklājam to, kas neparādās kartēs, revīzijās. Zem zemes saglabājušās konstrukcijas, bruģis, arī priekšmeti, kas atklāj laiku,” uzsvēra S.Zirne un atgādināja, ka mūsdienās var noderēt tas, ko atklāj arheologi. Veidojas stāsti, kas ir svarīgi gan vietējiem, gan var  piesaistīt interesentus.
SIA “Aqua Latvia”   restaurators Ritvars Platais uzsvēra sadarbību starp arheologiem, pasūtītāju, projekta izstrādātājiem un restauratoriem.  “Raunā darbi notiek pārdomāti, pa soļiem, tāpēc rezultāts veiksmīgs,” sacīja R.Platais un atgādināja, ka Raunas pilī viss ir autentisks, nav dažādos laikos sabetonētu pils posmu kā citur. Viņš arī pauda gandarījumu, ka kopš pils torņa    jumta izbūves neviens akmens nav nokritis. Efektīvākais pilsdrupu saglabāšanas  veids – nosegt drupas no lietus un sniega. “Konservācija neaptur bojāeju, tikai aizkavē un padara mūrus drošus. Kāpelējot pa vecajiem mūriem, ne jau tik daudz tos var sabojāt, kā ciest pats kāpējs,” bilda Latvijas Arheolo­gu biedrības vadītājs Mārcis Kalniņš.

Raunas muzeja vadītāja Ieva Plētiena uzsvēra, ka pilsdrupas ir svarīgas vispirms jau raunēniešiem. “Ar tām lepojamies, par tām stāstām, tās  rādām, apzināmies   vērtību. Un tas ir  izejas punkts. Tā kā pilsdrupas pieder pašvaldībai, ir būtiski, ka arī tā apzinās, ka vieta ir svarīga, un iekļauj  attīstības plānos,   piešķir  finansējumu,” klāstīja I.Plētiena un uzsvēra, ka sākums ir izpratne, vēstures zināšana un entuziasms.

Tam piekrita arī Auļukalna muižas, kas atrodas Drustu pagastā,  saimniece Inita Šalkovska. “Kad atnācām uz Drustiem, apkārtējie cilvēki, kuri te dzīvo vairākās paaudzēs, stāstīja par muižu. Vietējiem tā visos laikos bijusi nozīmīga, un mums svarīgi, ka ir atbalsts,” sacīja I.Šalkovska. Arī  Līgatnes papīrfabrikas īpašnieks Edgars Ricevs  pauda pārliecību, ka vietējo cilvēku interese par to, ko ar vēsturisku objektu dara īpašnieks, viņu atbalsts, arī uzticēšanās ir būtiska, lai varētu darboties.

To, ka kultūrvēsturiskais mantojums ir vērtība, kas jāizmanto, atzina visi konferences dalībnieki. “ Ja mantojumu glabājam aiz stikla, cilvēki nesaprot, kāpēc un kāda tad ir tā vērtība. Loģisks arī jautājums, kāpēc saglabāšanā jāiegulda nauda. Ja objektā kaut ko piedāvā un nauda tiek ieguldīta, lai akmens neuzkrīt uz galvas, to ikviens saprot.  Ir jāskaidro saprotami, ko un kāpēc darām,” uzsvēra E.Plētiens un atklāja, ka, vadot ekskursijas, vienmēr stāsta, kas pilsdrupās izdarīts, cik naudas ieguldīts.

S. Zirne atgādināja, ka  mūsu saņemtais mantojums ir jāizmanto, bet nedrīkstam to nolietot, lai būtu, ko nodot tālāk.  “Ieguldījums kultūras mantojumā ir ieguldījums ilgtermiņā. Dzīvojam ātrā laikā un rezultātu gribam uzreiz. Ja tā nav, sākas problēmas. Sabiedrība nav gatava gaidīt,” situāciju vērtēja M. Kalniņš.

Raunas pilsdrupas pēc provizoriskiem aprēķiniem gadā apmeklē ap desmit tūkstoši tūristu. Teritorijā notiek Viduslaiku svētki, kad var arī uzzināt par viduslaiku dzīvesveidu, tradīcijām. Novada uzņēmēji aktīvi iesaistās norišu veidošanā. Aptaujas rāda, ka ceļotāji Raunas pilsdrupas labprāt iekļauj savos maršrutos.

Lai saglabātu nākotnei un izmantotu šodien, Raunas pilsdrupās īpašniekam, arheologiem, restauratoriem, projektētājiem, vēstures pētniekiem darba netrūks vēl ilgus gadus. Tiks meklētas un atrastas iespējas, kā to izdarīt.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Plaša teritorija jaudīgai uzņēmējdarbībai

00:00
24.11.2024
22

Valmieras pievārtē pagājušajā nedēļā atklāja Industriālā parka būvniecību nepilnu 60 hektāru plašā teritorijā. Darbus plānots pabeigt nākamā gada beigās. Apbūves teritorijā būs inženierkomunikāciju infrastruktūra, liels loģistikas centrs, industriāls elektroenerģijas pieslēgums, plašas stāvvietas, dzelzceļa pievads. Dzelzceļu varēs izmantot, lai nodrošinātu kravu pārvietošanu starp Valmieras dzelzceļa staciju un    Industriālo parku. Paredzēts izbūvēt platsliežu dzelzceļa privātās lietošanas […]

Sava laika personība. Arturs Dronis

00:00
23.11.2024
33

Vairākas paaudzes atceras Arturu Droni – cēsnieku, mākslinieku, skolotāju. Šis ir viņa 120.jubilejas gads. “Viņš bija gleznotāju gleznotājs, skolotāju skolotājs, iedvesmoja skolēnus, sabiedrību gan ar savām gleznām, gan personību. Skatot šodien viņa darbus, varam sajust mākslinieka vienkāršību, inteliģenci. A.Dronis teica, ka katru dienu jāuzglezno kāds portrets, ja nav modeļa, gleznoja pats sevi. Tāpēc starp viņa […]

Jaunieši pagatavo svētku maltīti senioriem

00:00
22.11.2024
45
1

124 seniori Cēsu novadā Lāčplēša dienā saņēma siltu svētku maltīti. Pusdienas Smiltenes tehnikuma jaunieši un “Latvijas Samariešu apvienības” aprūpētāji piegādāja visiem senioriem, kuri novadā saņem pakalpojumu “Aprūpe mājās”. “Senioru emocijas, prieku, laimi, sajūsmu un pateicību nav iespējams aprakstīt,” “Dru­vai” teic Dana Laicāne, vecākā aprūpētāja Cēsu un Valmieras novadā. “Lai gan bijām pieteikuši, ka viņi saņems […]

Automašīnu iegādē cilvēki kļūst arvien racionālāki

10:27
21.11.2024
46

Iegādājoties automašīnu, cilvēki kļūst arvien racionālāki, intervijā aģentūrai LETA norādīja lietoto auto tirgotāja “Longo Group” valdes priekšsēdētājs Edgars Cērps. Pieprasījums pēc vieglajām automašīnām cenu kategorijā zem 10 tūkstošiem eiro palielinājies, bet spēkratiem, kas dārgāki par 20 tūkstošiem eiro, sarucis. Ar Edgaru Cērpu sarunājas LETA žurnāliste Justīne Bere­zovska. “Druvas” lasītājiem piedāvājam saīsinātu interviju.  -Kā pašlaik varētu […]

Zaubē aptieka pārcēlusies uz gaišām un plašām telpām

00:00
21.11.2024
143
1

Zaubē ilgi gaidīts brīdis –vietējā aptieka iekārtojusies ērtākās un gaišākās telpās. Pagājušajā nedēļā uz jauno telpu atklāšanu pulcējās pagasta iedzīvotāji un cilvēki, kas gādāja, lai aptieka būtu mūsdienīga. Zaubes aptieka ir “Lat­vijas aptieka” filiāle, uzņēmuma valdes priekšsēdētājs Alvis Ērglis telpu atklāšanā sacīja: “Šodien vairākkārtīgi izskanēja vārdi – tik saviļņojoši. Un patiesi ir prieks, ka laikā, […]

Sagatavo auto Ukrainai

00:00
20.11.2024
62

Patriotiskās noskaņās Vidzemes Tehnoloģiju un dizaina tehnikuma (VTDT) audzēkņi fondam “Uzņēmēji mieram” nodeva salaboto automašīnu, kas tiks nogādāta Ukrainā. Tehnikums saņēma arī nākamo mašīnu, kuru saremontēs, lai sūtītu ukraiņiem uz fronti. VTDT ir pirmais tehnikums, kurš iesaistījies Ukrainai ziedoto automašīnu tehniskā sagatavošanā, tagad jau to dara septiņas mācību iestādes. “Valsts policijas ziedotais spēkrats, kuru mēs […]

Tautas balss

Vai svarīgākā ir domes vadība

11:01
21.11.2024
49
J. raksta:

“Pagājušajā “Druvas” numurā bija ziņa, ka Cēsu novada pašvaldība par labu darbu valsts svētkos apbalvo 50 darbiniekus. Neviens pagodinātais vārdā nebija nosaukts, bet domes priekšsēdētājs un viņa vietnieki gan minēti pilnībā. Vai tad tikai viņi pelnījuši tādu godu, citi ne,” neapmierinātību ar publikāciju izteica J.

Sveiciens glābējiem un policistiem

11:01
21.11.2024
18
14
Seniore raksta:

“Noskatījos dokumentālo filmu par ugunsdzēsēju glābēju darbu. Tajā bija uzskatāmi parādīti Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta darbinieku pienākumi, reālas situācijas, kādās viņi strādā, ar kādu bīstamību jāsastopas un cik profesionāli viņi atrisina situācijas. Gribu novēlēt visiem, kas strādā šajā dienestā, veselību un izturību un visus sveikt svētkos. Paldies vēlos teikt arī Valsts policijai. Arī tas […]

Kur novilkt robežu

11:39
20.11.2024
33
Lasītāja raksta:

“Lasu, ka Cēsīs Leona Paegles ielai atjaunots Ģimnāzijas ielas nosaukums. Nosaukumā, protams, nav nekā slikta, taču, manuprāt, nav pareizi, ka mēs cenšamies aizslaucīt visu mūsu vēsturi. Šoreiz varbūt ne tik daudz par Cēsīm, bet kopumā. Nav jau neviens cilvēks ideāls, arī rakstnieki, mākslinieki. Katram savi un varbūt daudziem nepareizi uzskati, bet vai tāpēc viņu vārdi […]

Pilsoniska atbildība

11:39
20.11.2024
27
M.N. raksta:

“Paldies priekulietim Gundaram Muceniekam, kurš Lāčplēša dienas rītā Priekuļu birzītē pie piemiņas zīmes Kārlim Ulmanim nopļāva kūlu. G.Mucenieks nežēloja savu laiku un izmantoja arī savu trimmeri,” pastāstīja M.N.

Nevar atrast tualetes

14:54
13.11.2024
66
Seniore no kaimiņu novada raksta:

“Mēs, trīs kundzes astotajā gadu desmitā, no kaimiņu novada bijām ciemos Cēsīs. Izstaigājām pilsētu, vēsturiskās vietas. Kā jau ekskursijā, katrai bija līdzi ūdens pudele. Pienāca brīdis, kad, kā mēdz teikt, daba sauc. Tā kā man Cēsis zināmākas, vedu draudzenes uz Rožu laukumu, atceros, tam līdzās bija pārvietojamās tualetes. Aizgājām, bet nekā, to vairs nav. Un […]

Sludinājumi