Amatas apvienības pārvaldē septembris šogad ir ne tikai skolas laiks, bet arī dziedāšanas laiks.
Amatas pagastā aizvadīts pasākums “Iedziedam rudeni”, bet Skujenē jau tradicionālais vietējo dziedātāju saiets “Mana dziesma”.
Koncerts “Iedziedam rudeni” pie Ģikšu kultūras nama notika trešo gadu. Kultūras pasākumu vadītāja Lilita Ventere stāsta, ka tradīcija aizsākusies kovida pandēmijas laikā, kad pasākumi telpās notikt nevarēja un tika meklēta iespēja organizēt sarīkojumus brīvdabā, ievērojot noteiktās prasības: “Lai arī tagad ļauts rīkot pasākumus telpās, pieturamies pie tradīcijas, ka šis ir brīvdabas pasākums, ko rīkojam turpat pie kultūras nama, iekārtojot improvizētu koncerta vietu.”
Lai arī laiks koncerta dienā bijis nedaudz rudenīgs, L. Ventere norāda, ka rudens tuvums ļāvis izmantot tā dotās iespējas, lai izdaiļotu pasākuma norises vietu. Rotājumiem izmantoti ābeļu zari ar visiem āboliem, daudz kas cits no rudens ražas.
“Acu priekam arī Ilgvara Ciņa dālijas – vairāk nekā 50 dažādu šķirņu ziedi. Tā teikt, rudens visā krāšņumā, un tas viss mūzikas pavadījumā. Arī atvasarai piestāv mūzika,” saka L. Ventere.
Koncertā uzstājas tikai Ģikšu iedzīvotāji, tas ir sarīkojums vietējās kopienas stiprināšanai, lai gan netiek raidīti prom arī tie, kuriem ir kāda saistība ar Ģikšiem. Šogad vairākus desmitus klausītāju priecēja desmit dziedātāji un muzicētāji, tostarp četri bērni. Gados jauno dziedātāju iesaistīšanās rādot, ka pasākums gūst arvien lielāku atzinību, jo iepriekš koncertā uzstājušies tikai pieaugušie.
“Vienmēr izdodas panākt, lai koncerts būtu atšķirīgāks par iepriekšējo,” norāda L.Ventere. “Šogad programma izvērtās ļoti daudzveidīga. Kad Uldis Krieviņš pateica, ka sagatavoti pieci klavieru skaņdarbi, biju nedaudz pārsteigta, bet tad sapratu, ka viņa priekšnesumi ļoti dažādos programmu, jo klavieres nespēlēja neviens cits. Bija ne tikai dziedāšana, bet arī instrumentu spēle, kas dažādo koncertu, sniedz muzikālu baudījumu, un repertuārs kopumā bija ļoti daudzveidīgs. Man patīk, ka šis ir tāds pasākums – improvizācija, bez kopīgiem mēģinājumiem. Cilvēki sanāk, uzdzied, uzspēlē, un visi ir gandarīti, gan tie, kuri uz nosacītās skatuves, gan klausītāji, un tas liecina, ka tradīcija jāturpina.”
Ar krietni ilgāku pieredzi var lepoties skujeniešu izdziedātais koncerts “Mana dziesma”, kas notiek jau vairāk nekā 20 gadus. Skujenes kultūras nama vadītāja Solvita Krastiņa stāsta, ka pasākums savulaik aizsācies Kosas klubā, Latvijā populārā sadziedāšanās koncerta “Dziesma manai paaudzei” iedvesmots. Lai arī Kosas kluba vairs nav, pasākums turpinās Skujenē, jo cilvēki grib dziedāt. Tie, kuri pirmajos koncertos bija četrus, piecus gadus veci, tagad jau ir pieauguši cilvēki un dzied joprojām.
“Paldies skujeniešiem, kuri grib dziedāt, jo tikai uz viņiem balstās šis dziedošais notikums,” atzīst S.Krastiņa. “Pasākums ir ļoti iecienīts, skatītāji ļoti gaida, koncerts vienmēr ir kupli apmeklēts. Kopumā izskanēja 15 dziesmas dažādu paaudžu dziedātāju izpildījumā, sākot no četrus gadus jaunas dziedātājas Amandas izpildītas tautasdziesmas “Tumša nakte, zaļa zāle” līdz dziedātājiem jau gados.”
Skujenes sadziedāšanās pasākumam dažādos laikos bijuši dažādi formāti. Dziesmas pēc katra izpildītāja vēlmes, lai gan dažkārt dota konkrētāka tēma. Dziedātājiem talkā nāk Ilze Grīnfelde, kura veido dziesmu aranžijas, spēlē pavadījumu, ja nepieciešams. Bijuši gadi, kad notikusi arī skatītāju balsošana par savu simpātiju, no kā gan atteikušies, jo, kā uzsver S. Krastiņa, šis nav nekāds dziedātāju konkurss: “Šī ir iespēja uz skatuves kāpt ikvienam, kurš vēlas uzdziedāt, manuprāt, tas ir būtiskākais.”
Komentāri