Nedēļas nogalē trīspadsmito reizi notika pasākums “Satiec savu meistaru!”. Visā Latvijā 97 vietās varēja satikt vairāk nekā 150 dažādu amatu meistaru. Arī Vaivē, Līgatnē, Drabešos, Raunā. Katrā amatu meistari labprāt stāstīja, iepazīstinot ar kādu senu amatu.
“Ar vārdu “meistars” saprotam ne tikai tās personas, kas darina skaistas un noderīgas lietas, bet arī tās, kas pēta, izzina un māca. Savā ziņā un plašākā nozīmē vārds “meistars” ir universāls,” saka Latvijas Nacionālā kultūras centra tautas lietišķās mākslas eksperte Linda Rubena.
Līgatnē savu darbnīcu durvis vēra tradicionālu, bet retu amatu meistari: tāšu pinēja, seno mūzikas instrumentu izgatavotājs un vienkoču trauku un abru meistars. “Īpaši priecīgi pasākuma dalībnieki bija par iespēju pabūt seno mūzikas instrumentu meistara Eduarda Klints darbnīcā. Sarunas, stāsti par instrumentiem, tie noteikti paliks atmiņā. Meistars ikdienā neuzņem tūristus, kā to dara tāšu pinēja Vizma Zvirbule un Vienkoču parka saimnieks Rihards Vidzickis. “Satiec savu meistaru” – tā ir iespēja redzēt, kā ikdienā strādā amatnieki, nevis prasmju apguve. Lai kādu amatu apgūtu, ir jāmācās, bet gūt priekšstatu var tikšanās reizē,” stāsta Līgatnes Amatu mājas vadītāja Areta Raudzepa un piebilst, ka apmeklētājus interesējis ne tikai, kā top, piemēram, tāšu cibas un citi trauki, bet arī kā sagādāt un sagatavot materiālus. “Bieži vien, redzot kāda amatnieka darbu, domājam, kas gan tur sarežģīts. Kad redzam, kā meistars strādā, gūstam reālu priekšstatu un citādāk vērtējam kārtīga amatnieka darbu,” teic A.Raudzepa.
Raunas audēju kopa “Drellis” akcijā “Satiec savu meistaru” iesaistās jau daudzus gadus, un ik rudeni audēju saimei piepulcējas kāda jauna dalībniece.
“Ir jāsāk no paša sākuma, lai māku visu izdarīt pati,” uzsver Ineta Jemeļjanova. Viņa kopā ar kopas vadītāju Gitu Krīgeri stellēs jau uzmetušas audeklu un sākušas nītīt. Ineta cītīgi strādā, kā māca Gita. Viņa pastāsta, ka pirms trim gadiem radusies vēlēšanās aust, kāpēc, to pat nevar pateikt, jo visu mūžu bijusi liela adītāja. “Meklēju meistarus, kuri iemācītu, iestājos rindā vienā Amatu mājā, otrā, nekādu ziņu tā arī nesaņēmu. Tagad man mājās ir stelles, tās uzdāvināja. Nestāvēs taču mājās kā mēbele,” pastāsta cēsniece Ineta. Sociālajos tīklos jautājusi, kur var atrast kādu meistaru, un viņai ieteikts meklēt Raunā.
“Tā kā man nav noteiktu stundu darbs, varu veltīt laiku aušanai,” gandarīta saka cēsniece, atgādinot: “Ja kaut ko ļoti gribas, vienmēr atrod veidu un vietu, kur to darīt. Ja ne uzreiz, jābūt pacietīgam.”
G.Krīgere uzsver, ka senie amati tiek celti saulītē. Par tiem interesējas dažādas paaudzes. “Drellis” apvieno 16 audējas, viņas auž gan studijas telpās, gan mājās.
Drabešu Amatu mājā “Satiec savu meistaru” šoruden tika aizvadīts starp mirdzošām pērlītēm. Guna Zommere bija atvērusi Stikla pērlīšu darbnīcu. Te katrs interesents, kurš laikus bija pieteicies, varēja izgatavot sev 14.–15. gs. pie jostas karināmu naudas maciņu. “Liels pārsteigums bija pērlīšu gatavošana,” ar smaidu saka Drabešu Amatu mājas vadītāja Inese Roze un pastāsta, ka jau pirms vairākiem gadiem Amatu māja iegādājusies visu nepieciešamo stikla pērlīšu izgatavošanai. “Tērpiem pērles ir jāatjauno, kāpēc iegādāties no citiem, ja var izgatavot paši. Vairākas reizes jau Amatu mājā ir bijusi pērlīšu gatavošanas meistardarbnīca. Redzot, kā dalībniecēm mirdzēja acis, ieraugot Gunas Zommeres traukus ar krāsainām stikla pērlītēm, pēc tam pašu izgatavotās, ir skaidrs, ka, ja vien būs iespējams, rīkosim meistardarbnīcas,” stāsta I.Roze.
Šoreiz “Satiec savu meistaru” notika klusi, bez skaļas reklāmas un aicinājumiem. Katrā vietā drīkstēja piedalīties tikai noteikts dalībnieku skaits, visur bija iepriekš jāpiesakās, izpalika ierastā braukāšana no viena meistara pie cita.
“Satiec savu meistaru!” ir latviskās meistarības svētki, kuros vienmēr bijusi iespēja iepazīt amatus, par kuriem varbūt tikai dzirdēts, ieraudzīt, kā meistars strādā, dzirdēt viņa stāstus un saprast, ka varbūt arī pats gribu apgūt šo arodu vai, gluži otrādi, – rast sev atbildi, ka to nu gan nedarīšu.
Komentāri