Svētdiena, 19. maijs
Vārda dienas: Lita, Sibilla, Teika

Lai skola pastāvētu un attīstītos, svarīgi, lai to atbalstītu paši stalbēnieši

Andra Gaņģe
00:00
05.04.2024
163
Stalbe1

Attīstība iespējama. Stalbēniete, skolotāja Laila Ruķe, kas māca matemātiku Cēsu Valsts ģimnāzijas audzēkņiem, iedzīvotāju sapulcē uzsver, ka Stalbes skolā bērni tiek labi sagatavoti. Bet skolai jāmeklē savs ceļš, kā pilnveidoties. FOTO: Andra Gaņģe

Stalbē skola būs, to pagasta iedzīvotāju sapulcē stalbēniešiem vairākkārt apstiprināja Cēsu novada domes priekšsēdētājs Jānis Rozenbergs. Otrs asāk apspriestais jautājums bija ceļi.

Zaķu ceļš jālabo un siltajā laikā biežāk jākaisa ar pretputekļu materiālu, Stalbes centrā pie autobusu pieturas vajadzīga gājēju pār­eja un stāvlaukums.

Uz tikšanos ar domes vadību Stalbes pagasta Rozulas tautas namā bija atnākuši vairāki desmiti interesentu. Nevienam nebija jaunums, ka no nākamā mācību gada Stalbes pamatskola būs Straupes skolas struktūrvienība. Uzklausot domes priekšsēdētāja stāstīto, kāpēc domnieki pieņēmuši tādu lēmumu, zālē bija dzirdamas dažādas piebildes gan jautājumu, gan apgalvojumu formā. Daži pat nopūtās, ka tad, ja tiek apsvērts, kā organizēt mācības Stalbes 7.-9.klašu skolēniem un viņiem stundas varētu būt Straupē, Stalbe varētu palikt pavisam bez skolas.

J.Rozenbergs atkārtoti uzsvēra, ka Stalbē noteikti būs skola. Par pirmsskolas grupu un sākumskolas – 1.-6 klašu – audzēkņiem – pavisam skaidrs, viņi turpinās mācības pagastā. Arī valdības nostāja ir, ka šī vecuma bērniem mācībām jānotiek iespējami tuvu dzīvesvietai, turklāt jaunākajās klasēs Stalbē skolēnu skaits atbilst valdības plānotajiem kritērijiem. Citādi ir 6.,7.un 8.klasē, kur šajā mācību gadā katrā mācās tikai pieci bērni, rudenī viņi būs 7.-9.klašu audzēkņi.

Stalbēnieši izteicās, ka Straupes skolas ēkās telpas ir tumšas, klašu telpas nelielas, Stalbē ir plašas, labi aprīkotas klases, teicams sporta laukums. Tā noteikti ir priekšrocība. J.Rozenbergs uzsvēra, ka galvenais kritērijs ir izglītības kvalitāte un tā redzama ģimeņu izvēlē. No Stalbes pagasta 120 skolas vecuma bērniem vietējā skolā mācās tikai ceturtā daļa. Straupē situācija cita, tur pamatskolā no 130 atbilstoša vecuma straupiešiem pagasta pamatskolā iet simts bērnu.

Straupietim Mārim Šķesterim noskaņa par abu pagastu skolām lika iet zāles priekšā. “Man radās sajūta, ka mēs Straupē esam vainīgi pie šādas situācijas. Mēs neesam vainīgi, ka mūsu skolās ir vairāk bērnu un labāki rezultāti. Sāciet ar sevi un beidziet pārmest citiem, tad būs rezultāti. Kurš liedzis Stalbes skolas audzēkņu vecākiem būt prasīgiem! Vecāku padomei jārunā ar skolu, jāprasa, kāpēc rezultāti mācībās nav tādi, kādus gaida! Jārunā droša, atklāta valoda,” teica M.Šķesteris.

Vērtējot, kurai skolai kādas priekšrocības, kā virzīt abu mācību iestāžu attīstību, stalbēnietis Alfs Lapsiņš izteica neparastu priekšlikumu – pašvaldībai pārtraukt apmaksāt skolēniem sabiedriskā transporta biļetes. Tas bērnus noturēs vietējā skolā. J.Rozenbergs un, šķiet, zālē sēdošie priekšlikumam nepiekrita. Domes vadītājs uzsvēra, ka bērniem un ģimenēm jādod iespējas izvēlēties izglītības iestādi. Sa­vukārt uzņēmējs Rauls Dār­ziņš, Stalbes iedzīvotājs, vērtēja, ka divas skolas uzturēt varbūt nevajag, tas arī skaidri jāpasaka. Un arī piezīmēja, ka divas mācību vietas, katra savā pagastā, noteikti nav izdevīgas arī skolotājiem, kuriem droši vien nākas braukāt no vienas skolas uz otru. Savukārt pagasta iedzīvotāja Laila Ruķe, matemātikas skolotāja Cēsu Valsts ģimnāzijā, kas uz laiku strādā arī Stalbē, atzina, ka vietējai skolai ir nākotne. Viņa vērtēja, ka diezgan daudzi Stalbes skolēni 7.klasē atnāk uz ģimnāziju, tāpēc arī pamatskolas vecākajās klasēs sarūk audzēkņu skaits. “Viņi ir labi sagatavoti, centīgi, iegūst labas vietas mācību olimpiādēs. Stalbes skolai ir nākotne. Jādomā tikai, kā to attīstīt, pilnveidot, un varbūt ar laiku te atkal būs pat vidusskola,” sacīja L.Ruķe, paužot, ka mācību iestādei būtu jāmeklē kāds novirziens, kas piesaistītu jauniešus.

Straupes pamatskolas direktore Dana Gaile, kura kopš rudens vada arī Stalbes pamatskolu, uzklausot dažādos viedokļus, bilda, ka skolotājiem nav jābrauc no vienas vietas uz otru, katrā ir iespēja strādāt pilnu slodzi, ja darbinieks tā vēlas. Viņa arī uzsvēra, ka abās mācību iestādēs savus pienākumus veic ar pilnu atdevi, un teica: “Jādara viss, lai bērni nebrauktu garām skolai.”

Patlaban pašvaldība Stalbes skolā plāno attīstīt interešu izglītību. Ēka celta 80.gadu nogalē, pirms gadiem 35, tā projektēta tieši skolas vajadzībām, telpas plašas, tās jāizmanto. Līdztekus tam, kas darbojas Stalbes skolā, sadarbībā ar Cēsu Bērnu un jauniešu interešu centru te varētu būt vēl citi pulciņi. Piedāvājumā ir automodelisms, floristikas, hip-hop dejas, STEM jomas interešu izglītības programmas, pastāstīja J.Rozen­bergs.

Pabeidzot sarunu par Stalbes skolu, domes priekšsēdētājs teica, ka jāļauj skolas vadībai meklēt, kā sakārtot izglītības procesus un piedāvājumu. Svarīgs arī kopienas atbalsts, vai ģimenes uzticas skolai un mācību iestāde ģimenēm.

Par bērnu sporta nodarbībām diskusiju turpināja stalbēnietis Arnis Rutkovskis . Viņš pauda, ka ir prieks par atjaunoto iespēju skolēniem trenēties florbolā, labi, ka atrasti treneri, bet vai tomēr nevajadzētu meklēt sadarbību ar Cēsu Sporta skolu. Veidotos pēctecība Cēsu novada “Lekringa” komandai. Tagad bērni ir Kocēnu Sporta skolas audzēkņi, treneri brauc no turienes. Florbola entuziasts Ilvars Balodis teica, ka Cēsu Sporta skola uzrunāta, bet diemžēl nevar nodrošināt florbola treneri Stalbē, tāpēc rasts cits variants. J.Rozenbergs atzina, ka par to nav zinājis un par situāciju painteresēsies.

Arī Jānis Plūme sacīja, ka stalbēnieši bērnu sportam gaida lielāku vietvaras atbalstu. Pašreiz daudzi aizvien biežāk izvēlas Kocēnu Sporta skolu, daudzi gatavi, ka bērni brauc uz Valmieru. J.Plūme pastāstīja, lai jaunākā vecuma skolēniem, kas trenējas basketbolā, lai piedalītos turnīrā, nācies maksāt 90 eiro, nerunājot par citiem izdevumiem.

Ceļu nedienas ir ikvienā vietā, un tās nav ātri risināmas. Arī Zaķu ceļa problēmas, stalbēniešiem tiekoties ar pašvaldību, izskanējušas iepriekš. Šoreiz ziņa bija cerīga. Pārgaujas apvienības pārvaldes vadītāja Līga Medne pastāstīja, ka vispirms sakārtos ceļa klājumu, vajadzīgs jauns tehniskais projekts, jo pašreizējā brauktuve izprojektēta par šauru. Tad Zaķu ceļam veiktu divkārtu virsmas apstrādi. Tas kopā aizņemtu gadus trīs.

A.Lapsiņš un A.Rutkovskis bija neapmierināti, kā pērn vasarā Zaķu ceļu apstrādāja pret putekļiem. Sausajā laikā pat visas dārza ogas bijušas baltas. L. Medne gan atgādināja, ka grants ielu un ceļu pretputekļu apstrāde Pārgaujas apvienības pagastos uzsākta tikai pērn, iepriekš tā nav bijusi un arī šajā vasarā to veiks divas reizes. Situāciju pagasta ceļos un to uzturēšanu raksturoja Stalbes saimniecības vadītājs I.Balodis, pastāstot, ka līdzekļi bijuši divu kilometru grants ceļu sakārtošanai, kilometra sāngrāvju tīrīšanai un kilometra apauguma noņemšana, bet kopā jāaprūpē 84 km ceļu. Uz A.Lapsiņa jautājumu, kā tad ar novadam iedalīto Valsts ceļu fonda naudu, J.Rozenbergs paskaidroja, ka pašvaldība no tā gadā saņem 1,8 milj.eiro, bet faktiskās izmaksas uzturēšanai ir 3,7 milj.eiro.

Vēl stalbēnieši interesējās par degradētajām būvēm pagastā, to, kā uzrauga, kur iedzīvotāji liek atkritumus.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Rīgas iela. Tava. Mana. Mūsu

00:00
19.05.2024
8

Par to, kādai Cēsu vecpilsētā būt Rīgas ielai, ko ierobežot, ko veicināt, aizvien izskan dažādi viedokļi. Cēsu novada dome saņēmusi 93 fizisku un juridisku personu parakstītu iesniegumu. Tajā izteikti lūgumi gan atcelt pašvaldības Satiksmes drošības komisijas lēmumu, ka no Piebalgas ielas nedrīkst iebraukt vecpilsētā, kā arī nodrošināt , lai pašvaldības mājaslapā būtu publicēti pašvaldības komisiju […]

Māsu dienā labbūtība, skaistums un veselība

00:00
18.05.2024
17

12.maijs ir Starptautiskā medicīnas māsu diena, kad īpaši sveic, godina un paldies saka medicīnas māsām. Šiem profesionāļiem ir būtiska loma veselības aprūpē un ārstniecības komandā. Šogad Māsu dienas moto Cēsu klīnikā bija “Mēs plauksim”, īpaši domājot par medicīnas māsu labsajūtu. Klīnikas pārstāve Dace Valnere uzsver: “Tas ir svarīgi, jo fiziski atpūtusies, iepriecināta un laimīga māsa […]

Gulbenes novadā autovadītājs 1.27 promiļu reibumā bēg no policijas

14:51
17.05.2024
23

Vakar, 16.maijā, Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes Ziemeļvidzemes iecirkņa Reaģēšanas nodaļas amatpersonas, patrulējot ar dienesta automašīnu, Gulbenes pilsētā pamanīja kādu automašīnu “VW Golf”, kuras vadītājs nelietoja drošības jostu. Lai pārtrauktu likuma pārkāpumu, policijas amatpersonas nolēma to apturēt, taču tās vadītājs uzsāka bēgšanu. Izrādās, viņš pie automašīnas stūres bija sēdies 1.27 promiļu reibumā un, jāpiemin, ka […]

Vēlētāji deputātu kandidātus apber ar jautājumiem

00:00
17.05.2024
50

Cēsniekus uz tikšanos pagājušajā piektdienā aicināja partiju apvienības “Jaunā Vienotība” Eiropas Parlamenta (EP) deputātu kandidāti. Iedzīvotāji politiķus sagaidīja ar jautājumu gūzmu. Tie aptvēra plašu spektru, sākot no ģeopolitiskajām norisēm, vērtībām un procesiem sabiedrībā, līdz konkrētiem pasākumiem labākai ikdienai. Piektdien, 10.maijā, sabiedriskā centra nelielā zālīte Rīgas ielā bija piepildīta, sēdvietu tikko pietika. Kultūras biedrības “Har­monija” un […]

Policija Limbažu novadā aptur motociklistu, kurš brauca ar ātrumu 154 kilometri stundā

21:44
16.05.2024
20

Vakar, 15. maijā, pusdienlaikā Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes Rietumvidzemes iecirkņa Reaģēšanas nodaļas amatpersonas Limbažu novadā, Liepupes pagastā, veicot satiksmes uzraudzību, apturēja motocikla vadītāju, kurš pārsniedza atļauto braukšanas ātrumu. Valsts policijas amatpersonas, veicot ierasto patrulēšanu, uz autoceļa Rīga (Baltezers) – Igaunijas robeža (Ainaži) 64. kilometrā pamanīja kādu motociklu, kas ievērojami pārsniedza atļauto braukšanas ātrumu. Policisti […]

Kad dabas balss ir atslēga

21:23
16.05.2024
21

Dzērbenē satikās Latvijā pazīstamās cimdu adītājas Jettes Užānes jeb Cimdu Jettiņas draugi, talanta cienītāji un viņas radošā ceļa turpinātāji. Savulaik viņa teikusi: “Svētki ir tad, kad satiekas cilvēki!” Jettes simtgade noteikti ir tā reize, tāpat kā iepriekšējos pavasaros maijā, Jetes dienā. Jau vairākus gadus Dzērbe­nē, atceroties talantīgo cimdu adītāju, rīko izstādi. Šoreiz to veido 170 […]

Tautas balss

Runā pilnīgus melus

21:00
16.05.2024
19
Seniore raksta:

“Kad klausies, ko saka dažu prokrievisko partiju politiķi, ir ne tikai dusmas, bet arī ļoti bēdīgi. Cilvēki bauda visus labumus, ko dod Latvijas valsts un sabiedrība un tajā pašā reizē tā nomelno notiekošo. Kā var teikt, ka skolēniem skolā nedod ēst, ja līdz ceturtajai klasei visiem bērniem pusdienas apmaksā valsts! Tad kā tu vari vispār […]

Jābūt modriem

10:21
13.05.2024
24
"Druva" lasītājs raksta:

“Raksta, ka “Balticom” ka­nālos Maskavas 9.maija parādi varēja redzēt kiberuzbrukuma rezultātā. Es gan domāju, ka vajag kārtīgi pārbaudīt arī pašu televīzijas pakalpojumu sniedzēju, cilvēkus, kas tajā brīdī bija atbildīgi. Lai nu ko kurš saka, aizdomu ēna tomēr paliek, ka viss var nebūt tik vienkārši,” pārdomās dalījās lasītājs.

Svinēsim svētkus kopā

10:21
13.05.2024
21
Seniore Z. raksta:

“Priecājos par 4.maija svētkiem Cēsīs. Bija ļoti sirsnīgs un patriotisks pasākums. Protams, palīdzēja arī tas, ka bija skaists laiks. Ir jauki, ka svētkos varam sanākt kopā, kopā priecāties un svinēt. Tādus pasākumus vajadzētu rīkot biežāk. Piemēram, arī Jāņu vakarā pilsētniekiem varētu būt skaista kopā sanākšana. Nav jau visiem lauku, kur aizbraukt. Tad Zāļu vakarā varētu […]

Krūmi aizsedz krustojumus

12:21
05.05.2024
47
Druva raksta:

“Viss sazaļojis, saplaukuši arī krūmi. Tāpēc gribētos lūgt dažos Cēsu ielu krustojumos tos pavērtēt, vai nevajag apcirpt, lai netraucē autovadītājiem pārskatīt ceļu. Nezinu, kuram dienestam vajadzētu apsekot pilsētu, bet gan jau tāds ir. Īpaši jau bažas par to, ka no krustojuma pa ietvi var izbraukt velosipēdists vai skrejriteņa vadītājs. Tie pārvietojas ātrāk nekā gājēji, un […]

Lielisks pakalpojums

12:20
05.05.2024
36
Druva raksta:

“Izlasīju avīzē par Cēsu Veselības istabu. Arī es gribu teikt paldies, ka ir vieta , kur var uzzināt to, ko par savu veselību nesaproti, jo nereti ģimenes ārstam tādas it kā vienkāršas lietas neērti prasīt. Māsiņa pastāsta, izskaidro, pasaka, kad tiešām jāmeklē dakteris, kad pietiek ar to, ko pats ikdienā vari uzlabot,” sacīja seniore.

Sludinājumi