Otrdiena, 23. jūlijs
Vārda dienas: Magda, Magone, Mērija, Magdalēna

Lai pasargātu aitu ganāmpulku, daudz jāiegulda

Sarmīte Feldmane
23:00
24.07.2022
28
Aitkopes 1

Aizvadītajā piektdienā sākās    vilku medību sezona, un tieši todien Cēsu pašvaldības Medību koordinācijas komisija sanāca uz sēdi, lai izskatītu aitkopības saimniecības iesniegumu par vilku nodarītajiem postījumiem.

Komisijas priekšsēdētāja vietnieks, Valsts meža dienesta Centrālvidzemes virsmežniecības Amatas nodaļas vecākais mežzinis Druvis Melderis informēja, ka    no jūnija sākuma vairākās saimniecībās      bijuši vilki, tam gūts apstiprinājums. Vilki fiksēti arī mednieku izliktajās video kamerās. Plēsēji rada postījumus lielākoties Amatas, Zaubes puses saimniecībās.     Komisijā ir gan Valsts meža dienesta, gan Lauku atbalsta dienesta, lauksaimnieku un pašvaldības pārstāvji. Sēdē piedalījās četras aitkopes -    Brigita Ļūļa – Frankē­viča, Solvita Geistere, Arta Cel­ma un Elīna Aļeksējeva -,    mednieku kolektīvu “Dadžupīte” un “Amatas mednieks” pārstāvji Jānis Gasiņš un Guntis Skrastiņš.

Amatas pagastā pieci vilku uzbrukumi bijuši Elīnas    Aļek­sējevas saimniecībā, SIA “SF17” ganāmpulkā četri, Zaubes pagastā SIA “EISS” un    Vaives pagastā, Rāmuļu pusē, SIA “Jaun­žūras” pa vienam. Radīti ievērojami zaudējumi: vienā saimniecībā    nokostas 50 aitas, citā 11 un desmit savainotas, vēl vairākas pazudušas.

Elīna Aļeksējeva uzrakstīja iesniegumu par kompensācijas piešķiršanu. “Šī ir pirmā reize, kad komisija izskata jautājumu par vilkiem. To postījumi aitkopības saimniecībām kļūst aizvien aktuālāki, saprotams aitkopju satraukums, jo tiek nodarīti zaudējumi,” sacīja komisijas vadītājs, Cēsu novada domes deputāts Andris Melbārdis un uzsvēra: “Visi dzīvojam laukos, zinām par postījumiem, ko lauksaimniekiem nodara meža dzīvnieki. Daudzi esam mednieki, zinām situāciju.”

Jābūt žogam un līgumam ar medniekiem

Sēdes gaitā tika gan apzināta reālā situācija, gan pārrunātas aitkopju ikdienas problēmas, kā aizsargāt ganāmpulkus, gan sadarbība ar mednieku kolektīviem.    No­teikumi par medījamo dzīvnieku nodarīto zaudējumu noteikšanu un medību koordinācijas komisijām paredz, ja ir nodarīts postījums, saimnieks ir tiesīgs no valsts prasīt kompensāciju. Ko­misija pēc iesnieguma saņemšanas dabā pārbauda minētos postījumus un veiktos aizsardzības pasākumus.

Noteikumos teikts: “Zaudējumu apmēru un postījumu pakāpi nosaka, ja postījumu vietā ir veikti aizsardzības pasākumi pret iespējamiem medījamo dzīvnieku postījumiem lauksaimniecībai vai mežsaimniecībai, kā arī infra­struktūras objektiem, ja tie uzturēti atbilstoši ekspluatācijas un uzturēšanas noteikumu prasībām. Ja aizsardzības pasākumi nav veikti, komisija fiksē postījumu faktu un apjomu.”

Par to, ko var izdarīt aitkopis un kas jādara, raisījās plaša diskusija. Aitas no vilkiem var pasargāt kārtīgs žogs. A.Melbārdis uzsvēra, ka elektriskais gans pasargās, lai aitas neiziet no nožogojuma, nevis tās no vilkiem. “Ir jāierīko kārtīgs žogs, kā to dara briežu dārzu saimnieki, kā bitenieki apkārt savām dravām, lai pasargātu no lāčiem. Kā katrā biznesā, arī aitkopībā ir savi riski, lai tos novērstu, ir jāiegulda,” viedokli pau­da A.Melbārdis.

Aitkopes skaidroja, ka, nerunājot par lielajiem ieguldījumiem, lai uzceltu žogu, tos nevar ierīkot, jo liela daļa ganību ir nomas zemes. Teritoriju īpašnieki neslēdz ilgtermiņa līgumus. Aitas neganās tikai vienā aplokā. Stacionāro žogu nav iespējams nēsāt pa pagastu,    ironizēja aitkope.    Vairā­kas saimniecības aitas apdrošinājušas, bet tas ir ļoti dārgi, un paš­riski lieli.

Lai varētu pretendēt uz kompensāciju par medījamo meža dzīvnieku nodarītajiem postījumiem, aitkopim jābūt noslēgtam līgumam ar medību kolektīvu. Diemžēl ne visas saimniecības un ne par katru kadastra vienību, ko izmanto ganībām, to ir noslēgušas. Par sadarbību ar medniekiem aitkopēm pieredze dažāda. Ir kolektīvi, kuri uzreiz atsaucas, gatavi palīdzēt, ir tādi, kuri nav ieinteresēti. Ir arī situācijas, kad viens ganību lauks uzticēts vienam mednieku kolektīvam, otrs citam. “Ja medību kolektīvs nereaģē uz postījumiem, ir tiesības mainīt    kolektīvu, slēgt līgumu ar citu,” skaidroja A.Melbārdis.

Par mednieku un lauksaimnieku sadarbību bieži vien bijušas diskusijas. “Ja visi zina, ka vilku ir vairāk, ja ir pierādījumi, kādus postījumus tie nodara ganāmpulkiem, kāpēc nedrīkst medīt,” vairākkārt jautāja aitkopes. Diemžēl medību sezona sākas tikai 15.jūlijā, bet ganību sezona pāris mēnešu agrāk.    Noteikumi ir noteikumi.

Mednieki gatavi palīdzēt

D. Melderis uzsvēra, ka vilku skaits ir palielinājies, tie parādījušies vietās, kur nekad agrāk nav redzēti. Tas, ka vilki iet mājās, kūtīs, šiem dzīvniekiem nav raksturīgi.  “Vilki ir ierakstīti Eiropas Sarkanajā grāmatā. Tos nemedī Igaunijā, Lietuvā, Polijā, bet Norvēģijā un Vācijā dažos reģionos. Latvijā sezonā vismaz drīkstam nomedīt 280,” atgādināja      G.Skrastiņš. Pieredzējušie mednieki arī uzsvēra, ka diemžēl grozījumi valsts normatīvajos aktos tuvākajos gados nav iecerēti, tas būs iemesls tam, ka mežā retums būs stirnas. Aizliegums medīt lūšus ietekmēs gan šos dzīvniekus, gan arī aitkopību.

“Ar vilkiem un lūšiem esam konkurenti. Mednieki ir ieinteresēti, lai mežā būtu, ko medīt. Ja stirnu, aļņu ir aizvien mazāk, arī mēs esam uztraukti. Ir fotogrāfija, kur redzams, ka lūsis pastaigājas pie Saulrītiem Cēsīs. Tie būs nākamie, kas postīs ganāmpulkus un citu meža dzīvnieku populācijas,” sacīja A.Melbārdis.

Komisijas locekļi un mednieki skaidroja, lai nomedītu vilkus, vajadzīga pieredze, medības ir laikietilpīgas. “Medības ir vaļasprieks, bet mednieki ir gatavi palīdzēt,” uzsvēra A.Melbārdis.

Vai pārredzamā laikā kaut kas varētu mainīties? Komisijas locekļi atzina, ka ne. Vairāk vilku nomedīt, visticamāk, nebūs atļauts. “Vilku aizstāvjiem vajadzētu sarīkot ekskursiju uz saimniecību pēc vilku iebrukuma. Lai redz nokostās un sakostās aitas. Vai tās pelnījušas tādu nāvi un pārdzīvojumus? Aitas audzējam ar mīlestību, ieguldām darbu, bet iznāk, ka audzējam vilkiem barību,” viedokli pauda S.Geistere.

Aitkopjiem tika ieteikts par katru postījumu ziņot, kas diemžēl netiek darīts, un līdz ar to nav zināms kopējais nokosto aitu skaits. “Mēs esam klusi kā peles, neziņojam, vienmēr domājam, kāda tam jēga. Ja vairāk darītu, runātu, varbūt kas mainītos. Esam lūdzēji,    ka gribam saimniekot. Varam cerēt uz mednieku palīdzību un kompensāciju,” teica E. Aļeksējeva, bet B.    Ļūļa – Frankēviča atzina: “Ja Latvijā šogad līdz 1.jūlijam ir tikai 24 iesniegumi par vilku postījumiem, tas arī liecina, cik daudz ceram, ka saņemsim kompensāciju.”      Pērn šajā pašā laika posmā dienests saņēma informāciju par 13 apstiprinātiem vilku uzbrukumiem.

Komisija lēma, ka E.Aļek­sējevai kompensācija par vilku nodarītajiem postījumiem nepienākas, jo nav noslēgts līgums ar medniekiem par katru kadastra vienību, kur ir ganības.

Lauku atbalsta dienesta Zie­meļvidzemes reģionālās lauksaimniecības pārvaldes Kontroles un uzraudzības daļas vadītājs Didzis Punāns “Druvai” atzina, ka lielākas problēmas ir saimniekiem, kuri zemes nomā. “Sta­cionāru žogu nevar būvēt, bet elektriskais pret meža dzīvniekiem nav risinājums. Vajadzīgas nopietnas investīcijas. Vēl var palīdzēt suņi. Ir iespēja piesaistīt projektu finansējumu, bet ne svešā īpašumā. Lai pasargātu ganāmpulku, ar ieguldījumu jārēķinās. Mednieki var pasargāt ganāmpulkus, bet ne pret lūšiem un lāčiem, kas nav medījami,” teica D.Pu­nāns.

Turpināt vai ne

Pēc komisijas sēdes aitkopes bija pārdomu pilnas. “12 gadus saimniekoju. Pirmie Latvijā sākām audzēt Dopera šķirnes aitas. Šī sezona dos atbildi, vai nelikvidēt ganāmpulku. Emocionāli, protams, tas būs grūti,” sacīja    Brigita Ļūļa – Frankēviča.

Arta Celma atzina, ka viņu saimniecībā situācija nav tik traģiska kā citās, vilki nokoduši tikai četras aitas. “Augusts vēl priekšā. Likvidēt ganāmpulku nevaru, ir projekta saistības. Gribējām pirkt šķirnes aitas, barība sagatavota, bet varbūt rudenī, ne tagad. Absurdi – vasara,    ganību sezona,    bet dzīvnieki jātur kūtī. Izlaidām aitas ārā, skrēja kā pirmoreiz pavasarī,” pastāstīja A.Celma un uzsvēra, ka aplokā izveidota konstrukcija ar saules baterijām, skan radio un uzzibsnī gaismas.    Saprotot situācijas nopietnību, saimnieks kļuvis par mednieku, lai sargātu īpašumu.

Elīna Aļeksējeva atklāja, ka patlaban nopietni apsver, kā saim­niekot tālāk. “Kādi būs jēri, ja aitu mātes vasarā dzīvo kūtī? Ja būs vēl kāds uzbrukums, vismaz uz laiku ganāmpulks jālikvidē.    Gaļā gan nepārdosim,” pastāstīja E.Aļeksējeva, bet    Solvita Geis­tere uzsvēra, ka iesāktais darbs jāturpina.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Mērķis zināms – Zaļais kurss

10:58
23.07.2024
10

Festivālā “Rodam Raunā”, kura tēma šovasar bija “Pļava. Ko sēsi, to pļausi”, kā ik gadu notika arī uzņēmēju diskusija. Šoreiz par ikvienam aktuālo Eiropas zaļo kursu. Tajā piedalījās Raunas SIA “Firma “Pasāža”” valdes priekšsēdētāja Dace Neiberga, Zemkopības ministrijas Lauksai­mnie­cības departamenta Lauksai­mniecības ilgtspējīgas attīstības nodaļas vadītāja Kristīne Sirmā, Latvijas Lauku konsultāciju centra Cēsu nodaļas vadītāja Dace […]

Sniega kupenas vasarā. Hortenzijas

00:00
23.07.2024
20

Iebraucot Stalbes pagasta “Ozolkalnos”, pie norādes zīmes zied hortenzijas. “Man patīk visas puķes,” saka Baiba Svīķe un uzreiz atklāj, ka daudziem šķiet, hortenzijas ir vecu māju puķe, bet tā nav, mūsdienās tā ir tik moderna un dažāda. “Ziedi kupli, to krāsa mainās, cēla, liels krūms ar vieglumu,” tā Baiba raksturo hortenziju un uzsver: “Ja tās […]

Mazajam liepēnietim Kārlim īpaša uzmanība

00:00
22.07.2024
41

Vidzemes slimnīcā sagaidīts šī gada 400. bērniņš – puisītis Kārlis, kurš piedzimis liepēniešu ģimenei, informēja Vidzemes slimnīcā. Pasauli satikt Kārlis ieradās 10. jūlijā plkst. 11:52, mazulis dzimšanas brīdī svēra 3020 g un bija 51 cm garš. Tā kā arī abiem vecākiem – Kristiānai un Kristiānam – vārds sākas ar K, arī jaundzimušajam dots vārds, kas […]

Dienestu posteņiem būs ērtākas telpas

00:00
21.07.2024
40

Lai uzlabotu ēkas energoefektivitāti, aktīvi noris būvdarbi pašvaldības ēkā Brāļu Kaudzīšu ielā 9, Jaunpiebalgā. Ēkā atrodas Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta un Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) Jaunpiebalgas postenis. Darbi jau no pirmajām dienām pavasara beigās sokas raiti, vērtē Jaunpiebalgas apvienības pārvaldes vadītāja Dace Bišere-Valdemiere. Ja atklājas kādas problēmas, tām ātri rod risinājumu: “Bet jāteic, […]

Sirsnīgi un priecīgi nosvin Cēsu pansionāta jubileju

00:00
20.07.2024
71

Ar dziesmām, dejām, pansionāta jeb namiņa, kā iestādi dēvē darbinieki un iemītnieki, atmiņu stāstiem, svētku torti, daudziem sveicieniem, laba vēlējumiem, atzinības rakstiem un pateicībām aizvadīta Cēsu pilsētas pansionāta 30. jubileja. Svinot dienu, kad pirms 30 gadiem pašvaldības pansionāts pārcēlās no Glūdas kalna uz Cīrulīšiem, kopā ar iestādē dzīvojošajiem bija esošie un bijušie darbinieki, kādreizējie lēmumu […]

Sportiskā ģimenes diena Rīdzenē

00:00
19.07.2024
32

Ģimenes sporta dienā “Pilna laime, kad sporto saime!” Vaives pagasta Rīdzenē biedrība “Kiwanis Cēsis” otro gadu pulcināja vietējā un tuvējo pagastu iedzīvotājus aktīvi izkustēties. Uz pasākumu bija ieradies ap simt cilvēku. Ikviens varēja piedalīties skrējienā, mest šautriņas, spēlēt volejbolu, galda tenisu, kā arī dažādas lielformāta un neierastākas izklaidējošas spēles, būt kopā un noslēgumā ēst uz […]

Tautas balss

Vai Baltijas ceļš aizmirsts?

12:07
23.07.2024
6
J. raksta:

“Visur dzirdu tikai par svētkiem, par Cēsu, Pārgaujas, Vecpiebalgas un citiem. Cēsīs uz svētkiem nezin kāpēc pat uzaicināts Livonijas ordeņa mestra Pletenberga radinieks. Bet kāda tur radniecība, ja pagājis pus gadu tūkstotis, kopš Pletenbergs sēdēja ordeņa pilī Cēsīs. Un nez vai vietējiem iedzīvotājiem bija no tā kāds labums. Taču šoreiz ne par to. Mani pārsteidz, […]

Lielā politika rada bažas

11:05
23.07.2024
6
Lasītāja K. raksta:

“Kad klausos par Amerikas prezidenta priekšvēlēšanu kampaņu un to, ko žurnālisti stāsta par Donaldu Trampu, sajūtas nav labas. Ja ASV tiešām Ukrainai vairs nepalīdzēs vai mazāk palīdzēs cīņā ar iebrucēju, Krievija jutīsies vēl varenāka. Ja sāksies sarunas par kara apturēšanu uz Ukrainai atņemto teritoriju rēķina, kur garantija, ka Krievija līdzīgu taktiku neturpinās citās kaimiņu valstīs? […]

Skujenes pazīšanās zīme - neasfaltēti ceļi

10:54
23.07.2024
7
Autobraucēja raksta:

“Mūsu pagastu, Skujeni, viegli atrast. Šeit nekādas ceļazīmes nav vajadzīgas. Ja sākas neasfaltēts ceļš (Krustakrogs- Skujene), dodieties tik tālāk un būsit Skujenē. Ceļmalās, kur krūmi, samaziniet ātrumu, aiz tiem sekos līkums. Mierīgi braucot, nepārsniedzot ātrumu, nokļūsiet uz asfaltētiem ceļiem un droši varēsiet turpināt ceļu – Skujene beigusies!” ar ironiju saka autobraucēja ar stāžu.

Laiks pļaut zeltslotiņas

10:54
23.07.2024
5
1
Lasītāja G. raksta:

“Gar ceļu no pašām Cēsīm, caur Dukuriem un pamazām līdz Valmierai izplatās invazīvās Kanādas zeltslotiņas. Tagad tās sāk ziedēt, drīz izplatīs pūkainas sēklas, kas nākamgad jau veidos biežākas audzes. Cēsu novada pašvaldība un Latvijas Valsts ceļi ir informēti par situāciju, bet pagaidām invazīvos augus nepļauj, taču gar ceļu ir arī Eiropa nozīmes aizsargājamie biotopi,” uzsver […]

Prieks par sakārtoto un skaisto ielu

17:29
15.07.2024
29
Cēsniece O. raksta:

“Cēsīs, atjaunotajā Bērzaines ielas posmā, ierīkoti glīti soliņi un atkritumu urnas, apkārtne tīra. Jauki tur piesēst. Bērzaines iedzīvotāji beidzot ir ieguvēji. Labi sakārtota gan Gaujas, gan Bērzaines iela. Par to prieks,” pārdomās dalījās seniore, cēsniece O.

Sludinājumi