Sestdiena, 27. jūlijs
Vārda dienas: Marta, Dita, Dite

Labdarība pieaug grūtumā

Druva
00:00
07.02.2009
5
200902061609327491

“Paldies, ka atsaucāties un palīdzējāt! Mēs kopā tagad spēsim palīdzēt 106 bērniņiem!” tā, beidzoties akcijai “Eņģeļi pār Latviju”, sacīja labdarības portāla ziedot.lv vadītāja Rūta Dimanta. Ziedot.lv joprojām mudina iedzīvotājus palīdzēt realizēt labdarības projektus, lai uzlabotos bērnu, sirmgalvju, jauno māmiņu, pat mūsu četrkājaino draugu dzīve.

“Es esmu savā vietā. Te varu izpausties, ielikt sevi visu. Man patīk šis darbs,” sacīja Rūta, kad ar viņu runājām par labdarības nozīmi katra cilvēka un sabiedrības dzīvē. Saruna notika vakarā, kad viņa bija piedzīvojusi vēl mazu dvēseles viļņošanos- par labās gribas un līdzcietības atraisīšanu sabiedrībā Rūta Dimanta saņēma “Draudzīgā aicinājuma” medaļu.

-Vai būt labam ir labi?

– Es vienmēr iesaku cilvēkiem padomāt- kāda sajūta jūs pārņem, kad ir jālūdz, un kā ir tad, kad zini- vari dot. Es paņemu un dodu no tā, kas man ir. Devēji ir veiksmīgāki, laimīgāki cilvēki, viņiem ir ar ko dalīties. Un tieši ziedojot cilvēks gūst neatsveramu gandarījumu. Tā mēs sevi sajūtam labus esam. Tas taču ir svarīgi, jo cilvēkam pēc savas būtības patīk būt labam. Te arī atbilde uz jūsu jautājumu- cilvēks labajā izpaužas. Tas ir labi.

-Un tādējādi ziedotāju kļūst vairāk?

-Tas ir sabiedrības fenomens, kad visiem iet labi, mēs nespējam iedomāties, ka kādam tomēr ir ļoti grūti. Vienkāršs piemērs- strādājošais nespēj saprast, kā students var iztikt ar 15 latiem mēnesī. Bet es esmu iemācījusies aizdomāties – pati studēju un tā iztiku, ja atkal būtu tajā vidē, es zinātu, ka jāvar. Teorijā ir teikts, ka labdarība iet plašumā, cilvēki saliedējas tad, kad ir vispārējas problēmas. Tajā brīdī, kad saprotam – sākusies buksēšana manā maciņā, tad sadzirdam arī tos, kuriem ir vēl grūtāk. Bet tajā pašā laikā vienmēr ir bijuši cilvēki, kuri domājuši par līdzcilvēkiem. Mēs piecos gados esam realizējuši ļoti daudzus projektus, un tikai tāpēc, ka mums uzticējās, ka ticēja labajām idejām. Protams, Ziemassvētku labdarības akcija bija augstākais punkts – īsā laikā tika saziedoti vairāk nekā 400 tūkstoši latu. Taču tas apliecina visu iepriekš teikto.

-Vai ziedošana, labdarība var iesakņoties kā tradīcija ģimenē, sabiedrībā?

-Rietumu sabiedrībā labdarībai ir tradīcijas paaudžu paaudzēs. Man liekas, ka gadsimtiem senas. Mēs vēl esam ceļa sākumā, bet varu droši teikt, ka tāds portāls, kādu izveidojām, ir vajadzīgs, tas sevi attaisnojis. Sākumā nebija viegli, bija jāiegūst uzticība. Iedomājieties to principu – svešs cilvēks atdod savu naudiņu svešiem, mēs to atdodam vēl trešajiem, kam tā nepieciešama. Taču tagad ziedotāji zina, kā strādājam, mums uzticas. Galu galā, par katru realizēto projektu turpat portālā ir atskaite, līdz tādam sīkumam, ka var pat ieraudzīt iztērēto līdzekļu čekus. Varu vērtēt arī vairāku gadu skatījumā.

Pirms desmit, piecpadsmit gadiem bija svarīgi ziedot un vākt apģērbu, līdzekļus pārtikai vai pašus produktus. Svarīgi bija ziedot, lai šādā līmenī izdzīvotu. Tagad ir sakārtota sociālā sistēma, ja kāds cilvēciņš nevar paēst, tad meklē palīdzību attiecīgajā dienestā. Pašlaik būtiskākais ir palīdzēt smagi slimiem bērniem, veciem, vientuļiem cilvēkiem. Labdarība ir atkarīga no sabiedrības attīstības līmeņa. Amerikā taču ziedo arī medicīnas pētījumu veikšanai, zinātnei. Taču labdarība un ziedošana kļūst par sabiedrības vērtību, ko mēs atzīstam un novērtējam.

-Šajā brīdī daudzi noteikti aizdomājas – pateicoties labas gribas cilvēkiem, valsts tiek vaļā no vairākām rūpēm.

-Labdarība noteikti nav valsts caurumu lāpīšana. Vienmēr uzsveru- sabiedrība dzīvotu labāk, ja visi apzinīgi maksātu nodokļus. Būtu vairāk naudas. Un vēl svarīgāk, lai tā tiek sadalīta pareizi. Jo līdz šim tā nebija. Tāpēc cilvēki ir līdzatbildīgi ne tikai labdarībā, bet arī tajā akcijā, kas valstī notiek reizi četros gados- vēlēšanās. Cilvēkiem ir jāievēl valdība, kas plānotu valsts attīstību un sabiedrības labklājību. Ilgstoši sabiedrība neko no valsts neprasīja. Arī pirms diviem, trim gadiem daudzi iekšēji jutās slikti, bet negāja uz ielas, neprotestēja. Zemnieki nebrauca ar traktoriem uz Rīgu, kaut zināja, ka augšas dzīvo trekni, bet daudzi iedzīvotāji, arī laucinieki, dzīres vēro pa logu. Tiek plānots, ka apmēram pēc četriem gadiem ekonomika atveseļosies, un cerams, atveseļosies valsts un cilvēku domāšana un augšas neuzkundzēsies sociāli mazāk aizsargātajiem, tad arī labdarībā būs mazāk uzdevumu.

-Ne velti saka, ka laba esot tā labdarības organizācija, kura saskatot, ka nākotnē nebūšot vajadzīga…

-Pasaules pieredze pierādījusi, ka tā tomēr nekad nav. Vienmēr kāda joma būs vājāka un tai vajadzēs labu cilvēku atbalstu. Un tieši tuvākie divi, trīs gadi būs smagi. Tāpēc mums jau ir programma, kurā palīdzēsim sirmgalvjiem, palīdzēsim, piegādājot kartupeļus, būs arī to ziedotāji. Un ieceres izdosies, to pierāda cits projekts, kas notika Ziemassvētku laikā. Sabiedrībā par to bija mazāk informācijas, bet mēs mudinājām ziedot līdzekļus, lai varam apsveikt vecus, vientuļus cilvēkus gada gaišākajos svētkos. Mēs medus burciņas, sveces dāvinājām cilvēkiem, kuriem vienīgais apsveikums svētkos būtu bijis veikalu un preču reklāmas pastkastītēs. Arī šis projekts mums izdevās. Tā ka man ir pamats ticēt, ka labestība ies plašumā, bet vajadzību arī netrūks.

-Akcijas jau to pierāda. Arī cēsnieks, mazais puisītis Māris tika pie iespējas aizbraukt uz Truskovecu un saņemt rehabilitācijas kursu.

-Daudzējādā ziņā varējām palīdzēt 106 bērniem. Māris ir puisītis, kuram jāmācās staigāt. Un mamma tic, ka viņš to varēs. Šai mammītei esam palīdzējuši arī mūsu aukļu projektā. Nodrošinājām, lai vienu dienu nedēļā viņa var veltīt laiku sev. Katra sieviete, kurai ir bērni, zina, ja mazais saslimst, tu esi pilnīgi izsista no dzīves ritma. Bet šīm mammām, kurām ir bērni ar nopietnām veselības problēmām, ir jābūt mammām 24 stundas diennaktī. Būt labai mammai katru mīļu brīdi ir ļoti grūti. Un vecāki, savstarpēji kontaktējoties, jau zina, ka pie mums var saņemt palīdzību, ja pietrūkst personisko līdzekļu. Taču filtrs ir ļoti spēcīgs. Būs vai nebūs ziedojuma, nav atkarīgs tikai no vecāku vēlmes, mēs prasām mediķu, sociālo dienestu atzinumus. Siets ir spēcīgs, bet ziedošanas sistēma caurspīdīga. Tas vairo uzticamību ziedojumu portālam internetā. Cilvēki ļoti labprāt ziedo bērnu atbalstam, bet mūsu portāla uzdevums ir arī paveikt kādu vitāli svarīgu lietu – strādāt un pārliecināt valdību, ka ārstniecībai ir jābūt nopietnam finansiālam segumam, jo daudz bērnu izveseļojoties būtu nodokļu maksātāji, bet no valsts palīdzību nesaņemot, viņi visu mūžu var palikt invalīdi un līdzi nest jaunu sociālo slogu. Bērnu veselību un dzīvību nedrīkst stutēt uz ziedotāju pleciem, ziedojumi jāvāc ārkārtas situācijās, pavisam ekstremālos gadījumos.

– Jūs darbs emocionāli iztukšo vai bagātina?

-Portālā esam četras darbinieces, un bieži pārrunājam pārdzīvoto. Bēdas mijas ar priekiem, bet labais ļoti gandarī. Nupat piedzīvojām prieku- pie mums uz savām kājām atnāca bērniņš, kuram pirms trim gadiem sākām vākt līdzekļus ārstēšanai. Bērns bija guļošs, slims, bet tagad pats ienāca mūsu istabā. Tādi stāsti ir vairāki. Kad veca tantīte skrebelīgā rokrakstā atraksta vēstulīti un pasaka paldies- tas taču arī iepriecina. Šeit strādājot, arī labi esmu sapratusi, cik man daudz dzīvē pieder, ne māja, ne mašīna, ne kleita nav tik svarīga, cik svarīga ir veselība, dzīvība, radinieku, tuvo labsajūta. Ja reiz nav naudas makā, tas nav nekas traks. Tas ir sīkums. Man katru dienu blakus ir atskaites punkts- cik maz cilvēkam vajag, lai viņš būtu laimīgs.

-Šādu dzīves redzējumu var arī iemācīties?

-Es to mācos strādājot, bet arī ģimenē mani mācīja dalīties. Tā ka es saprotu cilvēkus, kuri kaut ko no sev piederošā ir gatavi atdot otram, kam tas vairāk vajadzīgs. Arī es esmu divu bērnu mamma, un viņi saprot manu darbu. Vecākais ir gatavs savu pusdienu naudiņu iemest ziedojumu kastītē, man tas sagādā neviltotu prieku. Iemācīt vai ieaudzināt nevar neko, bet bērni vecākus vēro. Viņi vēro arī sabiedrību.

-Un tomēr – jūs satrauc tas, kas pašlaik notiek Latvijā?

-Man jau liekas, ka krīze ir iedomu auglis. Cilvēkiem, kuriem ienākumi bija mazi, krīze ir galvās. Kāda pensionāre teica: ”Kāda krīze? Man pensija ir tieši tāda pati kā vakar, bet cenas taču krīt.” Es nedomāju, ka lielākā sabiedrības daļa dzīvoja Leiputrijā, tāpēc tiešāk krīzi izjūt tie, kam bija liela peļņa, viņi gribēja vēl vairāk, bet nedabū. To gan es jūtu- mums ir nepiepildītas cerības. Bijām iedomājušies, ka viss labais ātri atnāks, būs līdzekļi visam, bet tagad notiek pretējais- mazākas algas, mazāki iespējamie tēriņi. Taču palieku pie tā, ko sacīju- treknos gadus liela sabiedrības daļa nejuta, tāpēc tagad svarīgāk krīzi veltīt tam, lai valsti sakārtotu. Un labdarība sabiedrībā ir drošības tīkls, lai neviens nepakristu. Ziedošana un labdarība pasaka priekšā – es nenokritīšu, jo blakus būs cilvēki, kuri palīdzēs.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Kā sev nenodarīt pāri, ēdot dārza veltes

07:54
27.07.2024
6

Kurš gan vasarā necenšas iespējami vairāk pamieloties ar vietējo dārzu labumiem. Ogas, augļi, svaigi dārzeņi, to vai nu katrs izaudzē pats, vai nopērk tirgū. Šie labumi ir bagāti ar vitamīniem, antioksidantiem un šķiedrvielām, taču ne katrs tos var ēst, cik vēlas. Šīs dabas veltes var radīt kairinājumu kuņģī, izraisot dedzināšanu un citas nepatīkamas sajūtas. Kādos […]

Izrāda senču mantojuma pūra lādes

00:00
27.07.2024
16

Pie Stalbes Tautas nama otro gadu tika rādīts, kas glabājas pagasta dzimtu pūra lādēs. Ikviens bija aicināts neturēt sveci zem pūra un muzikālās noskaņās dalīties ar senču atstāto mantojumu un arī ar paša darināto. Pasākumā bija skatāmi daudzi krāšņi zeķu un cimdu pāri, tamborētas endzetes spilvendrānām, izšūti dekoratīvie spilveni, grīdceliņi un citi rokdarbi. Par katru […]

Turpinās sadarbība Vācu kapu kopšanā

00:00
26.07.2024
28
1

Cēsīs viesojās Bundesvēra Rezervistu apvienības Tīringenas nodaļas Gēras sekcijas pārstāvis atvaļinātais feldfēbelis Marcels Herbsts. Pirms desmit gadiem Latvijas Brāļu kapu komitejas un vācu Karavīru kapu kopšanas apvienības “Volksbund” kopā ar Bundesvēra Rezervistu apvienības Tīringenas nodaļas Gēras sekcijas biedriem rīkoja Latvijas Zemessardzes un vācu karavīru kapu sakopšanas talku Cēsu Vācu kapos, šajos gados par kapu kopšanu […]

Vakar Gulbenes novadā divas automašīnu zādzības

09:39
25.07.2024
250

Aizvadītajā diennaktī Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes apkalpojamā teritorijā saņemta informācija par 66 gadījumiem, kad iedzīvotāji vērsušies pēc palīdzības policijā vai konstatēts, ka noticis noziedzīgs nodarījums. Reģistrēti 14 ceļu satiksmes negadījumi, kur divos gadījumos kopumā cietušas divas personas. Ceļu satiksmes jomā pieņemti 116 administratīvā pārkāpuma lēmumi, tajā skaitā 60 par ātruma pārsniegšanu. NODARĪJUMI PRET ĪPAŠUMU […]

Kas mežā, tas tirgū

00:00
25.07.2024
60

Darba dienās Cēsu tirgū rimta dzīvība. Āra teritorijā dārzeņi, ogas, meža veltes. Pāris tirgotāju piedāvā gailenes. Cena no četriem eiro par litra trauciņu, ir arī mellenes, lācenes par astoņiem eiro. Jānis no Pārgaujas mežiem atvedis gailenes un mellenes. “Iegāju mežā un iznesu trīs spaiņus gaileņu,” pasmej Jānis un uzsver, ka īsts sēņotājs atradīs sēnes arī […]

Dzimtas likteņstāsts grāmatā

06:06
24.07.2024
36

Diena mākslai “Vieta, kur pagātnes satiekas ar šodienu” Zosēnu pagasta Skrāģu krogā veltīta divdesmit pieciem gadiem kopš sestajiem Piebalgas kultūras svētkiem Zosēnos un operas “Baņuta” libreta autora Artura Krūmiņa un komponista Alfrēda Kalniņa 145. dzimšanas dienai. Mākslas dienā tika atvērta arī Ilzes Būmanes grāmata “Piebal­dzēns ar pasaules apvārsni” par Artura Krūmiņa dzimtas likteņstāstu. Gan pats […]

Tautas balss

Varbūt jāalgo ārzemnieki

11:11
25.07.2024
65
Seniors raksta:

“Kad beidzot būs skaidrība par nodokļiem, tos cels vai ne! Darba grupa strādāja divus gadus, visi taču saņēma darba samaksu, vai tiešām nav nekāda saprotama rezultāta? Ja jau paši netiekam galā, tad lai labāk maksā citu valstu ekspertiem,” bija neapmierināts seniors.

Vajadzīgs veloceliņš uz Ninieri

11:10
25.07.2024
30
Riteņbraucēja raksta:

“No Cēsīm uz Līviem uzbūvēts labs veloceliņš. Tāds ir arī uz Priekuļiem. Taču daudzi cēsnieki vasarā ar divriteņiem brauc uz Niniera ezeru. Arī uz turieni vajadzētu veloceliņu, cilvēki to tiešām bieži izmantotu. Ninierī peldas ne tikai vasarās, daudzi to dara visu gadu. Protams, ziemā jau ar velosipēdu nebrauksi, bet pavasarī var sākt diezgan agri, un […]

Tīrumam apkārt ziedošs žogs

11:09
24.07.2024
21
Anda raksta:

“Zemnieki nav apmierināti un uzskata, ka ir muļķīgi apkārt laukiem atstāt neapstrādātu joslu. Viņiem taisnība, ka tā ir nezāļu audzēšanai. Nesen ceļmalā upes krastā redzēju dzeltenu labības lauku, un ap to visapkārt platā joslā zied puķu spriganes. Tās kā dzīvžogs apņēmis tīrumu. Vai tā ir prātīga saimniekošana! Puķu spriganes jau tā izplatās kā neapturama sērga. […]

Vai Baltijas ceļš aizmirsts?

12:07
23.07.2024
35
1
J. raksta:

“Visur dzirdu tikai par svētkiem, par Cēsu, Pārgaujas, Vecpiebalgas un citiem. Cēsīs uz svētkiem nezin kāpēc pat uzaicināts Livonijas ordeņa mestra Pletenberga radinieks. Bet kāda tur radniecība, ja pagājis pus gadu tūkstotis, kopš Pletenbergs sēdēja ordeņa pilī Cēsīs. Un nez vai vietējiem iedzīvotājiem bija no tā kāds labums. Taču šoreiz ne par to. Mani pārsteidz, […]

Lielā politika rada bažas

11:05
23.07.2024
17
Lasītāja K. raksta:

“Kad klausos par Amerikas prezidenta priekšvēlēšanu kampaņu un to, ko žurnālisti stāsta par Donaldu Trampu, sajūtas nav labas. Ja ASV tiešām Ukrainai vairs nepalīdzēs vai mazāk palīdzēs cīņā ar iebrucēju, Krievija jutīsies vēl varenāka. Ja sāksies sarunas par kara apturēšanu uz Ukrainai atņemto teritoriju rēķina, kur garantija, ka Krievija līdzīgu taktiku neturpinās citās kaimiņu valstīs? […]

Sludinājumi