Otrdiena, 25. marts
Vārda dienas: Māra, Mārīte, Marita, Mare, Ģedimins

Kūlas dedzināšanas laiks sācies

Druva
00:00
24.03.2007
22

Līdz ar siltā un saulainā laika iestāšanos Latvijā nenovēršami sarosās kūlas dedzinātāji.

Tā, ceturtdien valstī kopumā reģistrēts 91 pērnās zāles ugunsgrēks, kuros izdegusi zeme 111,4 hektāru platībā. Arī Cēsu rajons nav izņēmums. Kā informēja valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) Cēsu brigādes komandieris Pēteris Serovs, rajonā pirmie kūlas degšanas gadījumi fiksēti otrdien, kad pērnā zāle dega dzelzceļa malā Līgatnes pagastā. Trešdien degšana fiksēta pilsētā, bijušās BMX trases teritorijā, bet ceturtdien jau dega daudzviet – trijās vietās Liepas pagastā, Rīgas ielas galā, tā dēvētajā kokaudzētavas teritorijā, pie garāžām Vārnu ielā un atkārtoti BMX trases teritorijā pie A.Kronvalda ielas.

“Šogad ugunsdrošības situācija valstī ir ļoti sarežģīta. Mēneša laikā trīs reizes ugunsgrēki fiksēti sociālās aprūpes iestādēs, tostarp, traģiskais negadījums pansionātā “Reģi”. Tagad sācies kūlas dedzināšanas laiks, un šogad pret šo sērgu cīņa notiks plašākā mērogā, iesaistoties arī valsts policijai, pašvaldības policijai, lauku atbalsta dienestam un citām institūcijām. Tikai kopīgi strādājot, iespējams panākt situācijas uzlabošanos,” atzīst P.Serovs.

Var atgādināt, ka pērn statistika bija biedējoša, kopumā tika fiksēti 7083 kūlas ugunsgrēki, kuros bojā gāja seši cilvēki un sadega 472 ēkas. Rajonā tika reģistrēts 141 kūlas ugunsgrēks.

Lai pārrunātu, kā efektīvāk cīnīties ar kūlas dedzināšanu, VUGD darbinieki tikās ar valsts policijas vadību, kā arī ar Cēsu pašvaldības policijas pārstāvjiem. Pēc Latvijas iekšlietu ministra iniciatīvas, saņemot izsaukumu uz kūlas degšanu, VUGD izsauks turp arī valsts policijas pārstāvjus. Dzēsēji rūpēsies par ugunsgrēka likvidēšanu, bet policijas pārstāvji veiks izmeklēšanu, lai noskaidrotu vainīgos ugunsgrēkā un sauktu pie atbildības.

Cēsu rajona policijas pārvaldes priekšnieka vietnieks Jānis Goba pastāstīja, ka pret vainīgajiem tiks piemērotas arī stingras sankcijas. Pērn administratīvo pārkāpumu kodeksā izdarīti grozījumi, kas paredz bargus sodus gan kūlas dedzinātājiem, gan tiem, kuri neparūpēsies, lai nepieļautu pērnās zāles degšanu.

“Tā, 51.pantā noteikts, ka par zemes apsaimniekošanas pasākumu neizpildīšanu un zāles nepļaušanu, lai novērstu kūlas veidošanos, uzliek naudas sodu fiziskajām personām no simt līdz piecsimt latiem, bet juridiskajām personām — no piecsimt līdz divtūkstoš latiem. Šo vajadzētu ņemt vērā arī pašvaldībām un uzņēmumiem, kuru teritorijās ne reti izceļas kūlas ugunsgrēki. Šogad iecirkņa inspektori īpaši sekos līdzi, kas, kur un kam dedzis. Noskaidrosim teritoriju īpašniekus, kuri nav parūpējušies par savām zemēm, sastādīsim protokolus un virzīsim lietu uz tiesu, kas arī noteiks soda apmēru,” skaidro J.Goba.

Savukārt, 179.pants nosaka, ka par kūlas dedzināšanu uzliek naudas sodu fiziskajām personām no divsimt līdz piecsimt latiem vai piemēro administratīvo arestu līdz piecpadsmit diennaktīm.

Lai veicinātu sadarbību, Cēsu domes priekšsēdētājs Gints Šķenders izdevis rīkojumu par veicamo pilsētā, lai mazinātu kūlas degšanu. Tajā arī minēts, ka izglītības iestāžu vadītājiem jāorganizē pārrunas ar audzēkņiem par šo problēmu un iespējamām sekām.

P.Serovs atzinīgi vērtēja šo iniciatīvu, jo ugunsdzēsēju pieredze liecina, ka kūlas degšana visbiežāk sākas tieši tad, kad skolās beidzas mācību stundas. Arī vecākiem mājās vajadzētu ar saviem bērniem pārrunāt šos jautājumus.

“Tāpat kā pagājušajā gadā, sadarbosimies ar lauku atbalsta dienestu, kuram nosūtīsim informāciju par kūlas degšanas vietām. Ja ir degusi kūla, zemes īpašniekiem tiks samazināts Eiropas Savienības mazāk labvēlīgo apvidu maksājums. Saistībā ar šādiem pārkāpumiem 2005. gadā atbalsta apjoma samazinājums piemērots 96 saimniecībām kopumā 13 072 latu apmērā, bet 2006. gadā – 946 saimniecībām 202 381 lata apmērā. Arī šogad šī prakse turpināsies, un zemju īpašniekiem to vajadzētu ņemt vērā,” uzsver P.Serovs.

Nedēļas sākumā VUGD Cēsu brigādes vadība tikās ar virsmežniecību pārstāvjiem, lai pārrunātu sadarbību kūlas un mežu ugunsgrēku likvidēšanā.

Lai cīnītos ar uguni, VUGD Cēsu brigādes rīcībā ir piecas auto cisternas, Jaunpiebalgas postenī vēl divas, kā arī 16 pašvaldībās ir brīvprātīgās ugunsdzēsēju komandas.

“Kūlas dedzināšanas laikā šīs komandas ir ļoti nepieciešamas. Rajona teritorija ir liela, deg daudzviet un mēs fiziski nevaram visur paspēt. Kamēr nokļūstam līdz kādam attālākam pagastam, paiet laiks un uguns ir izpletusies plašā teritorijā. Saprotam arī pašvaldību finansiālās iespējas, bet kūlas laikā vietējās dzēsēju komandas ir ļoti nozīmīgas,” atzina P.Serovs.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Pasniegtas “Gada balvas kultūrā”

06:35
25.03.2025
5

Cēsu novadā pirmoreiz pasniegtas    “Gada balvas kultūrā”. Ikviens varēja ieteikt cilvēkus, kuri, viņaprāt,    par pērn ieguldīto darbu pelnījuši pagodinājumu.      Laureāti saņēma pašvaldības Goda rakstu un mākslinieka Ēro Rasa darināto piemiņas balvu, kurā stiklā mirdzošā zvaigzne atgādinās, cik nozīmīgs novada kultūras dzīvē ir šis gads, kad iesākas jauna tradīcija. Katrā nominācijā bija […]

Stiprina sociālo darbinieku vērtību

00:00
25.03.2025
10

Atzīmējot Pasaules sociālo darbinieku dienu, Cēsu novada pašvaldībā godināja Sociālā dienesta darbiniekus. Vidzemes koncertzāles kinozālē svētku noskaņā sveica katras nodaļas gada darbinieku, pasniedza pateicības darbiniekiem, kuru veikumu cildināšanai bija ietikuši nodaļu vadītāji. Pēc oficiālās daļas visi noskatījās filmu “Vecāku sapulce”. Uzrunājot sociālos darbiniekus, Sociālā dienesta vadītāja Inga Kārkliņa sacīja: “Šodien vēlos izteikt visdziļāko pateicību par […]

Cēsu Valsts ģimnāzijas saime atgriežas mājās

00:00
24.03.2025
62

20.martā, pēc apjomīgiem rekonstrukcijas darbiem atklāta Cēsu Valsts ģimnāzijas atjaunotā ēka. Mācību iestāde, kuras sākotnējais nosaukums ir Cēsu Valsts vidusskola, dibināta 1925.gadā, un šogad skola atzīmē simtgadi. Ģimnāzijas vēsturiskās ēkas celtniecība sākās dažus gadus pēc skolas dibināšanas – 1937. gada pavasarī, kad kalniņā aiz sliežu ceļa svinīgi ielika pamatakmeni jaunbūvei. Tā projekta autors bija Indriķis […]

Sēja nav tikai pavasara ziņā

00:00
23.03.2025
41

“Plaukstas lieluma pavasaris” – ar tādu nosaukumu pirms aktīvās darba sezonas zemnieki satikās Agroresursu un ekonomikas institūta Priekuļu pētniecības centrā, lai  uzzinātu jaunākās tendences un citas aktualitātes zemkopībā.  Drabešu pagasta zemnieku saimniecības “Kalna Smīdes” saim­nieks Jānis Sietiņsons “Dru­vai” atzina,  ka pavasaris vienmēr ir pārdomu brīdis. “Var sēt un var nesēt, bet abos gadījumos ir jābūt […]

Aicina uzmanīties no krāpniekiem, kas iedzīvotājiem sūta īsziņas tiesas vārdā

13:16
22.03.2025
25

Valsts policija aicina iedzīvotājus būt piesardzīgiem, jo krāpnieki iedzīvotājiem nosūta viltus īsziņas tiesas vārdā, lai iegūtu piekļuvi bankas datiem un izkrāptu naudu – šogad šādā veidā Latvijā jau izkrāpti vairāk nekā 26 000 eiro. Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldē saņemta informācija par kārtējo krāpšanas gadījumu – šoreiz krāpnieki iedzīvotājam nosūtījuši īsziņu Tiesu administrācijas portāla tiesas.lv […]

“Klimata pārbaude” izturēta. Tā nebeidzas

00:00
22.03.2025
41

Cēsu Izstāžu namā apskatāma Vidzemes Māksli­nieku dienu vizuālās mākslas izstāde “Klimata pārbaude”. Līdz ar to Cēsīs atgriezusies tradīcija, kas te aizsākās un gadu gaitā pabija vairākās Vidzemes pilsētās.    Cēsu muzeja direktore Ināra Bula atgādināja, ka cēsnieki nolēma rīkot konkursu, kas apzinātu Vidzemes māksliniekus, rosinātu piedalīties un veicinātu    darbos atklāt savu redzējumu par aktuālo […]

Tautas balss

Karogi aizēno laukumu

13:44
23.03.2025
15
Lasītāja V. raksta:

“Nesaprotu, kāpēc tiem, kas atbild par Cēsu noformējumu, tik ļoti patīk karogi. Pil­sētas centrs mazliet atgādina skatus no vēsturiskām filmām, kur rāda pagājušā gadsimta 30.gadu Vāciju un Padomju Savienību. Turklāt, domāju, karogi ap Vienības laukumu aizēno pieminekli, skatu uz apkārtējām ēkām. Tās it kā pazūd,” pārdomās dalījās lasītāja V.

Varētu labot, bet vieglāk izmest

13:43
22.03.2025
29
9
Cēsniece raksta:

“Videi draudzīgai ikdienai nemaz ne tik sen visos medijos runāja, ka būs atbalsts amatniekiem, kas labo dažādas sadzīves lietas, arī apavus un tamlīdzīgi. Cēsīs gan nejūtam, ka būtu tāds atbalsts un šādi pakalpojumi ir kļuvuši pieejamāki. Ja šuvējas, kas uzņemas apģērbu arī labot, var atrast, apavu meistars jāmeklē ar uguni. Salabot fēnu, mikseri vai kādi […]

Tautiskās dejas rada pavasarīgu noskaņu

11:42
20.03.2025
14
Skatītāja raksta:

“Priecājos par tradicionālo koncertu “Uzziedi dejā!”, kas notika Priekuļos. Redzēt vienuviet tik daudz labu deju kolektīvu, gan pašus priekuliešus, gan citus, ir skaisti. Guvu tik jaukus iespaidus un pavasarīgu noskaņu,” pau­da skatītāja.

Grausti pavasara saulītē

11:42
20.03.2025
27
Lasītāja Z. raksta:

“Privātīpašums ir neaizskarams, bet vai tomēr neesam to padarījuši par pārlieku neaizskaramu? Tā liek domāt grausti, kas redzami Cēsīs. Starp Vaļņu un Rīgas ielu ir īpašums, kur slienas drupas, nu gluži kā vēstures pieminekļi. Bet vieta vismaz sakārtota. Daudz bēdīgāk izskatās vecā pienotavas ēka, īpaši tas redzams tagad, kad spoži spīd sau­le, bet koki un […]

Smiltis jāslauka ar slotu, ne jāpūš ar gaisu

11:41
19.03.2025
25
Seniore raksta:

“Man ļoti nepatīk, ka pilsētas ielās smiltis tīra ar gaisa pūtējiem. Kāda no tā jēga! Smiltis tikai uzpūš gaisā, pēc tam tās nosēžas visā tuvākajā apkārtnē. Var jau būt, ka kāda ielas mala kļūst tīrāka, bet kopumā vide gan ne. Pareizāk noteitki ir ziemā sakrājušās smiltis no asfalta tīrīt ar parasto paņēmienu – slotām un […]

Sludinājumi