Ceturtdiena, 25. jūlijs
Vārda dienas: Kristīne, Kristīna, Krista, Kristiāna, Kristiāns

Klāt reformas gals

Druva
23:00
09.08.2007
7

“Cēsu dome nolēmusi sagatavot projektu Cēsu novada izveidošanai saskaņā ar rajona pašvaldību pieņemtajiem lēmumiem,” tā tikšanās reizē ar Latvijas reģionālās attīstības un pašvaldību lietu ministru Aigaru Štokenbergu sacīja Cēsu domes priekšsēdētājs Gints Šķenders. Tikšanās tika rīkota, lai 12 rajona pašvaldības, kuras nolēmušas izveidot kopīgu un visai lielu novadu, ministram uzdotu būtiskus jautājumus – par finansējumu, kādu valsts piešķirs veidošanas procesā, par citu ministriju līdzatbildību novadu attīstības nodrošināšanā. Ministrs bija ieradies, lai ar pašvaldību vadītājiem diskutētu, kāds septembrī Latvijas kartē varētu iezīmēties Cēsu rajons.

Ministrs dedzīgi aizstāvēja 80 līdz 85 novadu modeli valstī un neskopojās ar pārliecību, ka tieši šajā laikā, kad viņš kūrē pašvaldību lietas, valstī beigsies bezgalīgais administratīvi teritoriālās reformas stāsts.

Izskaitļo jaunu karti

“Cēsu novads ar teju 50 tūkstošiem iedzīvotāju būs labs visās jomās. Labāka infrastruktūra, pietiekami liels iedzīvotāju skaits, pietiekami daudz kompetences. Esmu priecīgs, ka šis lēmums ir pieņemts. Tas lielā mērā sakrīt ar to, kāds ir ministrijas viedoklis, vērtējot Cēsu rajonu. Cēsu novadā ir skaidrs, ka attīstības centrs būs pilsēta. Skaidrāk izteikts attīstības centrs nav iedomājams. Ja runājam par valsts pārvaldi, tad institūcijas atradīsies centrā. Ja runājam par pakalpojumiem, tad tie, tāpat kā līdz šim, būs pagastu centros. Valdībā prioritātes ir novadu attīstība un otrās šķiras ceļu sakārtošana. Tagad neko nevajag vilkt garumā. Domājiet, kas vēl nepieciešams. Jūs situāciju zināt labāk par mums. Svarīgi, lai visi plāni ir skaidri līdz septembra sākumam,” tā viedokli pauda Aigars Štokenbergs un pašvaldību vadītājus pārliecināja arī par to, ka novadu veidošanai paredzētais finansējums tiks atrasts šā gada budžeta grozījumos, kas valdībā tiks izskatīti septembrī, kā arī nākamā gada budžetā. “Kopējais skaitlis, ko plāno ministrija, ir 92,5 miljoni latu. Mums ir arī pietiekams politisko partiju atbalsts, lai pieliktu punktu šim bezgalīgajam stāstam par reformu,” tā Aigars Štokenbergs, atsaucoties arī uz faktu, ka 13 miljoni jau izmaksāti Daugavpils, Gulbenes un Alūksnes rajona pašvaldībām, kuras novadu izveidošanā bijušas steidzīgākas par cēsniekiem.

Ja par Cēsu novada modeli tika pausts ministrijas gandarījums, tad uz vairākiem pašvaldību vadītājiem, kuri joprojām atbalsta ar likumu pieņemto 167 novadu modeli vai arī vispār neredz reformas jēgu, Štokenbergs raudzījās ar vaicājošu sejas izteiksmi.

“Nekādas ziņas nav saņemtas no Līgatnes. Raiskums teicis, ka grib būt atsevišķs novads. Straupe it kā runā ar Stalbi un Raiskumu. Priekuļi vēlas saglabāt esošo statusu. Rauna arī paši. Skumīgākais stāstā – Stalbe plus Straupe. Izveidojas novads ar apmēram 2800 iedzīvotājiem un bēdīgu demogrāfisko tendenci. Vecpiebalga, Jaunpiebalga – ministrijas viedoklis, ka tie varētu būt divi novadi. Drusti tagad nāk pie Cēsīm. Kas ar Līgatni? Abas Līgatnes veido novadu? Skaidrs. Beidzot zinu viedokli,” mierīgi, it kā savā nodabā ar pašvaldību vadītājiem sarunājās ministrs, bet tad nonāca līdz traucējošai problēmai.

Proti, Cēsu novadā ierakstījušies Liepas un Mārsnēnu pagasts, kuriem ar novadu nav teritoriālu robežu.

“Redzam novada karti. Tajā vienīgais neloģiskums ir tas, ka Raiskums un Amata nevēlas iet lielajā Cēsu novadā. Šo neveiklību ministrija ir gatava labot. Man kā ministram neatliks nekas cits, kā uzņemties atbildību un definēt, ka Cēsu novads būs liels, kurā ietilps arī Raiskums un Amata. Lai paliek rajona teritorijā vēl arī tie trīs vai četri mazākie novadi. Ja vērtējam pārējo, tad problēmām nevajadzētu rasties. Vienīgais jautājums, kā samērot iedzīvotāju izteiktos viedokļus ar deputātu pieņemtajiem lēmumiem,” tā A.Štokenbergs, ieliedams eļļu ugunī.

Kolhoznieki un neatkarības cīnītāji

“Jūsu piedāvātais variants – lielas Cēsis. Kādi vēl varianti? Jūs teicāt, ka attīstības centrs rajonā ir tikai viens – Cēsis. Priekuļi, Rauna paliek kaut kādi mazi centriņi, ja vispār paliek. 200 tūkstoši par neatkarības zaudēšanu? Es neredzu, kāpēc pašvaldībām, kas normāli attīstās, būtu jāmaina savi lēmumi,” diskusiju uzsāka Raunas pagasta padomes priekšsēdētājs Andris Neimanis. Sarunā ar “Druvu” viedokli izteica arī Priekuļu pagasta padomes priekšsēdētāja Māra Juzupa.

“Priekuļi ir 53. bagātākā pašvaldība Latvijā, attīstības indekss ir vislielākais Vidzemē.

Ministrs zina, ka attīstāmies. Spriedīsim, ja apvienoties, tad ar ko? Mēs tiešām pirms šīs sarunas ar Raunas pagastu nebijām diskutējuši par apvienošanos,” tā M.Juzupa pēc tam, kad ministrs viņai un A.Neimanim bija lūdzis kādu stundu pasēdēt pie viena galda un padomāt par kopīgu novadu.

“Mēs cīnīsimies līdz galam par to, lai paliktu patstāvīgi. Kolhozā, ko veido Cēsis, mēs savu vietu neredzam. Negrasos gaidīt, kamēr līdzekļus dos citiem, kuri līdz šim nav paši visu darījuši. Es, godīgi sakot, būtu gatavs samaksāt šo kompensāciju jebkuram no pagastiem, lai Raiskumam liek svētu mieru,” komentēja Raiskuma pagasta padomes priekšsēdētājs Hardijs Vents un piebilda, ja apvienošana notiks par katru cenu, tad Raiskums draudzēsies ar Straupi un Stalbi. Amatas novada domes priekšsēdētāja Elita Eglīte diskusijā, kur kādreiz Vidzemē pirmais izveidotais novads tika teorētiski iezīmēts Cēsu novada teritorijā, nepiedalījās, bet viedokli “Druvai” neliedza.

“Ministrs ir tiesīgs paust savu viedokli. Tas jau vēl nav ne lēmums, ne noteikumi. Vai tiešām nepieciešama apvienošana par katru cenu? Mēs neatbalstām liela novada veidošanu. Mēs turpinām sarunas ar Vaives pagastu, Līgatni. Amatas novada uzņēmēji neatbalsta dalību Cēsu novadā. Ir tā, ka pilsēta grib piepilsētas teritorijas, lai mainītu savas robežas. Bet ne jau Zaubes virzienā… Ja kādreiz būs nepieciešamība pēc liela novada, gan jau to uztaisīs. Tagad domāsim par modeli, kas sevi attaisno,” vērtēja Elita Eglīte un uzsvēra, ka ir daudzi svarīgi jautājumi, kurus nāktos risināt valsts līmenī, piemēram, kāpēc dažus kilometrus no Vidzemes šosejas iedzīvotājiem nav pieejams internets, kāda ir ceļu infrastruktūra.

Apmierinātas ar dalību topošajā novadā ir mazākas pašvaldības – Mārsnēni, Liepa, Zaube, Nītaure. Šo pašvaldību vadītāji sarunās ar “Druvu” uzsvēra, ka izstrādājuši vai vēl izstrādās individuālos savas teritorijas attīstības plānus, kurus realizēs arī novadā, bet pilsētas jeb attīstības centra tuvums, arī ievērojami lielāks finansējums, sekmēs saimniecisko rosību, jaunu speciālistu piesaisti un iedzīvotāju labklājību.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Kas mežā, tas tirgū

00:00
25.07.2024
4

Darba dienās Cēsu tirgū rimta dzīvība. Āra teritorijā dārzeņi, ogas, meža veltes. Pāris tirgotāju piedāvā gailenes. Cena no četriem eiro par litra trauciņu, ir arī mellenes, lācenes par astoņiem eiro. Jānis no Pārgaujas mežiem atvedis gailenes un mellenes. “Iegāju mežā un iznesu trīs spaiņus gaileņu,” pasmej Jānis un uzsver, ka īsts sēņotājs atradīs sēnes arī […]

Dzimtas likteņstāsts grāmatā

06:06
24.07.2024
25

Diena mākslai “Vieta, kur pagātnes satiekas ar šodienu” Zosēnu pagasta Skrāģu krogā veltīta divdesmit pieciem gadiem kopš sestajiem Piebalgas kultūras svētkiem Zosēnos un operas “Baņuta” libreta autora Artura Krūmiņa un komponista Alfrēda Kalniņa 145. dzimšanas dienai. Mākslas dienā tika atvērta arī Ilzes Būmanes grāmata “Piebal­dzēns ar pasaules apvārsni” par Artura Krūmiņa dzimtas likteņstāstu. Gan pats […]

Vai dzima tradīcija? Cēsu jubilejai Svētku koris, kurā ap simts dziedātāju

00:00
24.07.2024
67

Latvietim svētki bez dziedāšanas nav svētki. Kur nu vēl cēsniekiem Cēsu 818.dzimšanas dienā. Bija skaidrs, ka bez koriem neiztikt, bet koris var būt daudz plašāks. Un tika aicināts ikviens, kurš grib dziedāt. Diriģente Marika Slotina-Brante kopā ar instrumentālā ansambļa vadītāju Emīlu Zilbertu izraudzījās pazīstamas dziesmas: tautasdziesmas, dziesmas teātra izrādēm un kino, šlāgerus un citu no […]

Cēsu svētki - atskats

12:31
23.07.2024
104

Gājienā lepni par sevi un Cēsīm Trijās dienās pilsēta nenogura. Savu ceļu tuvāk zvaigznēm, lai cik augstu kuram tās būtu, ja vien vēlējās, ieraudzīja Cēsu 818. dzimšanas dienas svinību katrs dalībnieks. No vēstures līdz šodienai, no nopietnībai līdz nebēdnīgai jautrībai un spēku pārbaudei sportiskās sacensībās. Un, protams, satikšanās prieks ik uz soļa senajās un aizvien […]

Mērķis zināms – Zaļais kurss

10:58
23.07.2024
60

Festivālā “Rodam Raunā”, kura tēma šovasar bija “Pļava. Ko sēsi, to pļausi”, kā ik gadu notika arī uzņēmēju diskusija. Šoreiz par ikvienam aktuālo Eiropas zaļo kursu. Tajā piedalījās Raunas SIA “Firma “Pasāža”” valdes priekšsēdētāja Dace Neiberga, Zemkopības ministrijas Lauksai­mnie­cības departamenta Lauksai­mniecības ilgtspējīgas attīstības nodaļas vadītāja Kristīne Sirmā, Latvijas Lauku konsultāciju centra Cēsu nodaļas vadītāja Dace […]

Sniega kupenas vasarā. Hortenzijas

00:00
23.07.2024
140

Iebraucot Stalbes pagasta “Ozolkalnos”, pie norādes zīmes zied hortenzijas. “Man patīk visas puķes,” saka Baiba Svīķe un uzreiz atklāj, ka daudziem šķiet, hortenzijas ir vecu māju puķe, bet tā nav, mūsdienās tā ir tik moderna un dažāda. “Ziedi kupli, to krāsa mainās, cēla, liels krūms ar vieglumu,” tā Baiba raksturo hortenziju un uzsver: “Ja tās […]

Tautas balss

Tīrumam apkārt ziedošs žogs

11:09
24.07.2024
15
Anda raksta:

“Zemnieki nav apmierināti un uzskata, ka ir muļķīgi apkārt laukiem atstāt neapstrādātu joslu. Viņiem taisnība, ka tā ir nezāļu audzēšanai. Nesen ceļmalā upes krastā redzēju dzeltenu labības lauku, un ap to visapkārt platā joslā zied puķu spriganes. Tās kā dzīvžogs apņēmis tīrumu. Vai tā ir prātīga saimniekošana! Puķu spriganes jau tā izplatās kā neapturama sērga. […]

Vai Baltijas ceļš aizmirsts?

12:07
23.07.2024
28
J. raksta:

“Visur dzirdu tikai par svētkiem, par Cēsu, Pārgaujas, Vecpiebalgas un citiem. Cēsīs uz svētkiem nezin kāpēc pat uzaicināts Livonijas ordeņa mestra Pletenberga radinieks. Bet kāda tur radniecība, ja pagājis pus gadu tūkstotis, kopš Pletenbergs sēdēja ordeņa pilī Cēsīs. Un nez vai vietējiem iedzīvotājiem bija no tā kāds labums. Taču šoreiz ne par to. Mani pārsteidz, […]

Lielā politika rada bažas

11:05
23.07.2024
16
Lasītāja K. raksta:

“Kad klausos par Amerikas prezidenta priekšvēlēšanu kampaņu un to, ko žurnālisti stāsta par Donaldu Trampu, sajūtas nav labas. Ja ASV tiešām Ukrainai vairs nepalīdzēs vai mazāk palīdzēs cīņā ar iebrucēju, Krievija jutīsies vēl varenāka. Ja sāksies sarunas par kara apturēšanu uz Ukrainai atņemto teritoriju rēķina, kur garantija, ka Krievija līdzīgu taktiku neturpinās citās kaimiņu valstīs? […]

Skujenes pazīšanās zīme - neasfaltēti ceļi

10:54
23.07.2024
14
Autobraucēja raksta:

“Mūsu pagastu, Skujeni, viegli atrast. Šeit nekādas ceļazīmes nav vajadzīgas. Ja sākas neasfaltēts ceļš (Krustakrogs- Skujene), dodieties tik tālāk un būsit Skujenē. Ceļmalās, kur krūmi, samaziniet ātrumu, aiz tiem sekos līkums. Mierīgi braucot, nepārsniedzot ātrumu, nokļūsiet uz asfaltētiem ceļiem un droši varēsiet turpināt ceļu – Skujene beigusies!” ar ironiju saka autobraucēja ar stāžu.

Laiks pļaut zeltslotiņas

10:54
23.07.2024
14
1
Lasītāja G. raksta:

“Gar ceļu no pašām Cēsīm, caur Dukuriem un pamazām līdz Valmierai izplatās invazīvās Kanādas zeltslotiņas. Tagad tās sāk ziedēt, drīz izplatīs pūkainas sēklas, kas nākamgad jau veidos biežākas audzes. Cēsu novada pašvaldība un Latvijas Valsts ceļi ir informēti par situāciju, bet pagaidām invazīvos augus nepļauj, taču gar ceļu ir arī Eiropa nozīmes aizsargājamie biotopi,” uzsver […]

Sludinājumi