Ceturtdiena, 25. jūlijs
Vārda dienas: Kristīne, Kristīna, Krista, Kristiāna, Kristiāns

Kartes zīmē un apstrīd

Druva
23:00
20.08.2007
4

Pāris nedēļu laikā, lai spriestu par administratīvi teritoriālās reformas gaitu, par to, kāda izskatīsies Cēsu rajona karte 2009. gadā, pašreizējie pašvaldību vadītāji runājuši ar Latvijas reģionālās attīstības un pašvaldību lietu ministru Aigaru Štokenbergu, aizvadītās nedēļas nogalē arī tiekoties ar Valsts prezidentu Valdi Zatleru, bijušas karstas diskusijas ar Zaļo un Zemnieku savienības pārstāvjiem. Izklausās, ka litriem kafijas izdzerts pašvaldību kabinetos un varas gaiteņos galvaspilsētā, lai izturētu karstās diskusijas, aizstāvot savas intereses. Pēdējā laikā gan radies arī jautājums, kā intereses – iedzīvotāju, pagasta, pilsētas vai politiskās, tātad partiju intereses?

Pārmaiņas ik pārdienu

Galīgo novadu karti Aigars Štokenbergs, tiekoties ar mūsu rajona pašvaldību vadītājiem, solīja apstiprināt septembrī. Sarunā visi bija pārsteigti, ka administratīvi teritoriālā reforma, kas ilgusi gadiem, varētu tikt strauji pabeigta – 167 iepriekš paredzēto un valdības apstiprināto novadu vietā Latvijas kartē iezīmējot tikai kādas 80 pašvaldības.

Jaunākā mūsu rajona reformas versija tika paziņota pirms pāris nedēļām – kopā ar Cēsīm ies vēl 12 pagasti , taps liels novads. Pārējās lauku pašvaldības, lai arī pagaidām strīdas, tomēr vienosies savā starpā. Spēcīgākie pagasti darbu turpinās atsevišķi, citi meklēs sadarbības partnerus.

Pagājušajā nedēļā rajona pašvaldību vadītāji lēca uz ecēšām, ieraugot, ka Rīgā pēdējā kartes versija no jauna pārzīmēta un iedvesmu tam devusi Zaļo un Zemnieku savienība (ZZS), kura nenoliedz, ka viņus neapmierina Reģionālās attīstības un pašvaldību lietu ministrijas (RAPLM) ieceres, tāpēc nākusi ar saviem priekšlikumiem, tiekoties arī ar ministru A. Štokenbergu.

Mūsu rajona pagastu vadītāji neslēpj, ka aizvadītajā nedēļā internetā ieraudzījuši vismaz trīs novadu karšu variantus. Piektdien Cēsīs jau tika diskutēts par karti, kuru pie viena galda apsprieduši ZZS pārstāvji, A. Štokenbergs un to pašvaldību vadītāji, kuri bija neapmierināti ar iepriekšējiem variantiem. Izveidots kartes melnraksts – Cēsis kā nacionālas nozīmes pilsēta, ņemot vērā A. Štokenberga priekšlikumu, kas, viņaprāt, ir kompromiss, lai nesanaidotos ar tik skaistu un darbīgu Vidzemes rajonu, kāds ir Cēsu, blakus republikas nozīmes pilsētai rajona robežās būtu jāizveido septiņi novadi.

Pie sarunu galda, kas pēc augšu tikšanās notika Cēsu rajona padomē, retais bija par šo versiju, lielākā daļa pret, īpaši lielā novada modeļa aizstāvji – Zaube, Nītaure, Dzērbene, Liepa, vēl citi pagasti, un arī pašas Cēsis bija neizpratnē. Putra pēc īpašas receptes, tāpēc arī tik traka vārīšanās. Prezentācija izgāžas

Pašvaldību vadītāji, kuri bija aci pret aci tikušies ar A. Štokenbergu, bija vēlējušies par izrunāto informēt savus kolēģus. Piektdienas pēcpusdienā, tā maigi izsakoties, rajona padomē notika nervoza pašvaldību vadītāju saruna.

“Cēsis kā brīvpilsēta. Daļa lauku pašvaldību vienojas ar Priekuļiem, arī Rauna. Būs Jaunpiebalgas, Vecpiebalgas novadi, Amata kopā ar Vaivi, kas izteikusi vēlēšanos palikt kopā ar lauku pašvaldībām. Apvienojas Līgatnes, citā novadā Liepa un Mārsnēni. Jautājums bija par Nītauri un Zaubi. Tā tas izskatījās. Par plusiem, mīnusiem varam diskutēt,” sarunu uzsāka Latvijas Zemnieku savienības Cēsu rajona organizācijas vadītājs Jānis Antons, bet tūlīt saņēma vairākus krāšņus epitetus, jo pagastu vadītājiem bija radies priekšstats – ja Cēsis brīvpilsēta, tad viņi dzimtbūšanā, ja nedzīvot kolhozā, tad jādzīvo brigādē, bet, kas būtiskāk, ka reforma top varas gaiteņos un nevis iedzīvotāju, valsts attīstības, bet politisko partiju interesēs.

“Sen bija piedāvājums – viss Cēsu rajons vienā lielā lauku pašvaldībā. Funkcijas, nauda, attīstība. Toreiz nebija runas par koalīcijām, politiku un balsu skaitu. Tagad mēs rajonu vazājam un pinam iekšā politiku, un nedomājam par sociālajām, ekonomiskajām lietām. Tagad ir lielā politika. Ja izlems šādi, tad es varēšu teikt, ka tas nav mans lēmums, bet ministrijas, un naktīs gulēšu mierīgi! Bet vai būs iespējama attīstība? Mēs domājam par kas zina ko, bet tikai ne par iedzīvotājiem,” sacīja Liepas pagasta padomes priekšsēdētājs Andris Rancāns, kurš iepriekš bija izteicis vēlmi, lai pagasts pievienojas Cēsīm. Līdzīgi domāja Zaubes pagasta padomes priekšsēdētājs Valdis Lācis: “Kādreiz More, Nītaure un Zaube domāja par Siguldas novadu. Tad skanēja – kā varam atstāt pašu skaistāko, labāko rajonu? Tagad esam gatavi rajona centrus aizraut vienalga uz kurieni, kaut uz tādu čukņu kā Zaube, saproties, lai tikai sadalītu rajonu, lai tas iedzīvotājs vazājas no viena gala uz otru, un beigās vienalga brauc uz Cēsīm risināt lietas.”

“Vai 12 pašvaldību vēlmes nav jāņem vērā? Kas jums devis lemt par tiem pagastiem, kas lēmumus jau pieņēmuši? Vai Cēsu pilsēta ir tik niecīga pašvaldība, ka nevarējāt painformēt par šo sanāksmi? Pašlaik Šķenders (Cēsu domes priekšsēdētājs – I.K.) ar ministru runā par pilsētas statusu. Ja mums to piešķir, tad pilsētas attīstība būs. Lai jau dzīvo katrs, kā var, bet man interesē rajona iedzīvotāju vajadzības,” Jānim Antonam vaicāja un savu viedokli pauda Cēsu pilsētas domes priekšsēdētāja vietnieks Andris Mihaļovs. Aizkulisēs Cēsu vēlme paplašināties gan tiek saistīta ne tikai ar iedzīvotāju interešu aizstāvību, bet teritorijas apgūšanu un iedzīvotāju skaita palielināšanu, ko ērtāk izdarīt, apvienojoties ar piepilsētas pagastiem.

Stundu ilgajā sarunā pašvaldību vadītāji centās viens otru pārkliegt, lēca kājās un teica, ka jābeidz, ka jādodas pa mājām. Paši par sevi brīnījās, ka, būdami inteliģenti cilvēki, nespēj mierīgi aprunāties, un reizē sprieda, ka priekšdienās jāsveicinās un jādzīvo draudzīgi, tāpēc varbūt labāk, lai ministrija apvieno pēc sava prāta. Atkal domu un emociju kokteilis.

“Klausos, jūs skaldāt matus un cīnāties, paši nezinot, par ko. ZZS vienmēr iestājusies par to, lai pašvaldību reforma notiek pēc brīvprātības principiem. Esam daudz diskutējuši, bet ministrija zīmē kartes un pieņems savu lēmumu. Jūs varēsiet turpināt vārīties, un karte būs pavisam cita, ja paši nenonāksiet pie normāla, saprātīga varianta un to neiesniegsiet ministrijai. ZZS vēl nav pieņēmusi lēmumu, kā balsos. Ja arī pieņems, vienalga, mums valdībā balsu ir par maz. Mēs nevarēsim noprotestēt, un aizies zīmējums, ar ko būsiet neapmierināti. Ja sarunas rezultātā Cēsu pilsēta paliek kā pilsēta, un neveidos novadu, mums jāmeklē risinājumi. Un vārīšanās laiks ir limitēts,” diskusijā uzsvēra Latvijas zemnieku savienības valdes loceklis Roberts Dilba. Piektdienas vakarā pašvaldību vadītāji nepanāca nekādu vienošanos. Bija skaidrs, ka līdz šodienai daudzi vēl šturmēs Štokenberga darba kabineta durvis.

Par dažāda auguma skudrām

Administratīvi teritoriālā reforma bija uz steķiem arī Valsts prezidenta Valda Zatlera tikšanās reizē ar mūsu rajona pašvaldību vadītājiem. “Druva” jau informēja, ka sestdien darba vizītē Cēsu rajonā ieradās Valsts prezidents un stundu veltīja laiku tam, lai iepazītos ar problēmām, kādas reformas sakarā akcentē pašvaldību vadītāji. Prezidents saklausīja, ka cēsniekiem ir grūti panākt vienošanos par pašvaldību apvienošanu, jo turīgās grib palikt pašas par sevi, mazās grib lielu attīstības centru, lai sekmētos saimnieciskā darbība, augšupeja, kuru nav iespējams nodrošināt par 100 līdz 300 tūkstošu lielu pašvaldības gada budžetu. Sarunai ar Valsts prezidentu nebija oranžas vai zaļas nokrāsas, nebija arī tā šerpuma, kas dienu iepriekš notikušajās debatēs, taču nebija arī lielas jēgas. Prezidents aicināja diskusijas turpināt, priecājoties, ka šajā procesā nav vienaldzīgo.

“Tas satraukums, kas nāca ārā, bija tas, ka šīs kartes ļoti bieži mainās. Kāpēc vieni zīmē vienu, citi citu? Es atbildēšu ar līdzību no pasaku grāmatas. Kad divas mazās skudras strīdas, atnāk viena lielā skudra un izdara pa savam. Šī ir tā situācija, ka viedokļa paudēji pūlas iesaistīt lielās skudras. Ja mazās būtu nonākušas pie lēmuma, tad diez vai lielās skudras te varētu kaut ko izdarīt, jo arī tām ir izdevīgi, lai iedzīvotāji būtu apmierināti, redz savu nākotni. Nebija jau šeit cilvēku, kas teiktu, ka reforma nav vajadzīga, tāpēc manī saruna neviesa pesimismu,” tā Valdis Zatlers.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Kas mežā, tas tirgū

00:00
25.07.2024
4

Darba dienās Cēsu tirgū rimta dzīvība. Āra teritorijā dārzeņi, ogas, meža veltes. Pāris tirgotāju piedāvā gailenes. Cena no četriem eiro par litra trauciņu, ir arī mellenes, lācenes par astoņiem eiro. Jānis no Pārgaujas mežiem atvedis gailenes un mellenes. “Iegāju mežā un iznesu trīs spaiņus gaileņu,” pasmej Jānis un uzsver, ka īsts sēņotājs atradīs sēnes arī […]

Dzimtas likteņstāsts grāmatā

06:06
24.07.2024
25

Diena mākslai “Vieta, kur pagātnes satiekas ar šodienu” Zosēnu pagasta Skrāģu krogā veltīta divdesmit pieciem gadiem kopš sestajiem Piebalgas kultūras svētkiem Zosēnos un operas “Baņuta” libreta autora Artura Krūmiņa un komponista Alfrēda Kalniņa 145. dzimšanas dienai. Mākslas dienā tika atvērta arī Ilzes Būmanes grāmata “Piebal­dzēns ar pasaules apvārsni” par Artura Krūmiņa dzimtas likteņstāstu. Gan pats […]

Vai dzima tradīcija? Cēsu jubilejai Svētku koris, kurā ap simts dziedātāju

00:00
24.07.2024
67

Latvietim svētki bez dziedāšanas nav svētki. Kur nu vēl cēsniekiem Cēsu 818.dzimšanas dienā. Bija skaidrs, ka bez koriem neiztikt, bet koris var būt daudz plašāks. Un tika aicināts ikviens, kurš grib dziedāt. Diriģente Marika Slotina-Brante kopā ar instrumentālā ansambļa vadītāju Emīlu Zilbertu izraudzījās pazīstamas dziesmas: tautasdziesmas, dziesmas teātra izrādēm un kino, šlāgerus un citu no […]

Cēsu svētki - atskats

12:31
23.07.2024
104

Gājienā lepni par sevi un Cēsīm Trijās dienās pilsēta nenogura. Savu ceļu tuvāk zvaigznēm, lai cik augstu kuram tās būtu, ja vien vēlējās, ieraudzīja Cēsu 818. dzimšanas dienas svinību katrs dalībnieks. No vēstures līdz šodienai, no nopietnībai līdz nebēdnīgai jautrībai un spēku pārbaudei sportiskās sacensībās. Un, protams, satikšanās prieks ik uz soļa senajās un aizvien […]

Mērķis zināms – Zaļais kurss

10:58
23.07.2024
60

Festivālā “Rodam Raunā”, kura tēma šovasar bija “Pļava. Ko sēsi, to pļausi”, kā ik gadu notika arī uzņēmēju diskusija. Šoreiz par ikvienam aktuālo Eiropas zaļo kursu. Tajā piedalījās Raunas SIA “Firma “Pasāža”” valdes priekšsēdētāja Dace Neiberga, Zemkopības ministrijas Lauksai­mnie­cības departamenta Lauksai­mniecības ilgtspējīgas attīstības nodaļas vadītāja Kristīne Sirmā, Latvijas Lauku konsultāciju centra Cēsu nodaļas vadītāja Dace […]

Sniega kupenas vasarā. Hortenzijas

00:00
23.07.2024
141

Iebraucot Stalbes pagasta “Ozolkalnos”, pie norādes zīmes zied hortenzijas. “Man patīk visas puķes,” saka Baiba Svīķe un uzreiz atklāj, ka daudziem šķiet, hortenzijas ir vecu māju puķe, bet tā nav, mūsdienās tā ir tik moderna un dažāda. “Ziedi kupli, to krāsa mainās, cēla, liels krūms ar vieglumu,” tā Baiba raksturo hortenziju un uzsver: “Ja tās […]

Tautas balss

Tīrumam apkārt ziedošs žogs

11:09
24.07.2024
15
Anda raksta:

“Zemnieki nav apmierināti un uzskata, ka ir muļķīgi apkārt laukiem atstāt neapstrādātu joslu. Viņiem taisnība, ka tā ir nezāļu audzēšanai. Nesen ceļmalā upes krastā redzēju dzeltenu labības lauku, un ap to visapkārt platā joslā zied puķu spriganes. Tās kā dzīvžogs apņēmis tīrumu. Vai tā ir prātīga saimniekošana! Puķu spriganes jau tā izplatās kā neapturama sērga. […]

Vai Baltijas ceļš aizmirsts?

12:07
23.07.2024
28
J. raksta:

“Visur dzirdu tikai par svētkiem, par Cēsu, Pārgaujas, Vecpiebalgas un citiem. Cēsīs uz svētkiem nezin kāpēc pat uzaicināts Livonijas ordeņa mestra Pletenberga radinieks. Bet kāda tur radniecība, ja pagājis pus gadu tūkstotis, kopš Pletenbergs sēdēja ordeņa pilī Cēsīs. Un nez vai vietējiem iedzīvotājiem bija no tā kāds labums. Taču šoreiz ne par to. Mani pārsteidz, […]

Lielā politika rada bažas

11:05
23.07.2024
16
Lasītāja K. raksta:

“Kad klausos par Amerikas prezidenta priekšvēlēšanu kampaņu un to, ko žurnālisti stāsta par Donaldu Trampu, sajūtas nav labas. Ja ASV tiešām Ukrainai vairs nepalīdzēs vai mazāk palīdzēs cīņā ar iebrucēju, Krievija jutīsies vēl varenāka. Ja sāksies sarunas par kara apturēšanu uz Ukrainai atņemto teritoriju rēķina, kur garantija, ka Krievija līdzīgu taktiku neturpinās citās kaimiņu valstīs? […]

Skujenes pazīšanās zīme - neasfaltēti ceļi

10:54
23.07.2024
14
Autobraucēja raksta:

“Mūsu pagastu, Skujeni, viegli atrast. Šeit nekādas ceļazīmes nav vajadzīgas. Ja sākas neasfaltēts ceļš (Krustakrogs- Skujene), dodieties tik tālāk un būsit Skujenē. Ceļmalās, kur krūmi, samaziniet ātrumu, aiz tiem sekos līkums. Mierīgi braucot, nepārsniedzot ātrumu, nokļūsiet uz asfaltētiem ceļiem un droši varēsiet turpināt ceļu – Skujene beigusies!” ar ironiju saka autobraucēja ar stāžu.

Laiks pļaut zeltslotiņas

10:54
23.07.2024
14
1
Lasītāja G. raksta:

“Gar ceļu no pašām Cēsīm, caur Dukuriem un pamazām līdz Valmierai izplatās invazīvās Kanādas zeltslotiņas. Tagad tās sāk ziedēt, drīz izplatīs pūkainas sēklas, kas nākamgad jau veidos biežākas audzes. Cēsu novada pašvaldība un Latvijas Valsts ceļi ir informēti par situāciju, bet pagaidām invazīvos augus nepļauj, taču gar ceļu ir arī Eiropa nozīmes aizsargājamie biotopi,” uzsver […]

Sludinājumi