Ceturtdiena, 25. jūlijs
Vārda dienas: Jēkabs, Žaklīna

Kalifornija ļauj iemīlēt Ameriku

Druva
23:00
07.09.2007
11

Laikā, kad visur pasaulē Amerika ir viens no vilinošākajiem imigrantu galamērķiem, izmantoju izdevību paviesoties šajā zemē kā tūriste. Apceļoju saulaino Kaliforniju un ASV kino veidotāju iecienītākās pilsētas – Sanfrancisko, Lasvegasu un Losandželosu. Aizbraucu visai skeptiski noskaņota pret šo zemi, bet ar divām nedēļām Amerikas rietumkrastā pietika, lai saprastu, kāpēc no šīs valsts ir tik grūti atgriezties mājās.

Par spīti visur apkārt dzirdētiem nostāstiem, cik grūti ir dabūt ASV vīzu, visas formalitātes izdevās nokārtot bez aizķeršanās. Iepriekšējos gados atteikumu esot saņēmuši aptuveni 15 procenti vīzu pieprasītāju, tā šovasar medijos minēja ASV pārstāvniecība Latvijā. Amerika nekad nav bijusi mana sapņu zeme, bet pēc atgriešanās Latvijā varu droši teikt, ka ir vērts riskēt, jo Kalifornija ir ideāla vieta, kur pavadīt atvaļinājumu un gūt gana daudz iespaidu.

Sanfrancisko – skaistākā ASV pilsēta

Ceļojuma vērtīgākā apskates vieta noteikti bija Sanfrancisko – neparasta un skaista pilsēta Amerikas rietumkrastā, kuru īpašu padara tās atrašanās pie Klusā okeāna līča. Sanfrancisko ir tik daudz ko redzēt!

Pastaigājoties pa pilsētas ielām, nereti atmiņā ataust kadri no filmām, kurās jau redzēta kāda no apskates vietām, bet īpašs piedzīvojums ir izbraukšana pa kalnainajām un stāvajām ielām. Grūti iedomāties, kas notiktu ar mašīnu rindām zemestrīces laikā, ielu slīpums dažkārt sasniedz pat 30 grādu. Tūristu pilni ir arī gadsimtu vecie tramvaji, kuri darbojas ar senlaicīgas troses palīdzību un kursē pa pašām kalnainākajām ieliņām. Sanfrancisko ir vairāki kalni, no kuriem paveras skaists skats uz pilsētu. Visiespaidīgākais no tiem – Dvīņu kalns jeb Tvinpīka.

Vislielākais tūristu magnēts, protams, ir slavenais Zelta vārtu tilts, kurš ir ne tikai filmu veidotāju, bet arī riteņbraucēju iecienīts. Populāras ir velotūres pār tiltu, kuru izdevās izbraukt arī pašai. Tiltam ir arī ne visai laba slava – proti, to nereti izmanto pašnāvnieki. Pieprasīts ir arī leģendārais cietums, kas atrodas uz Alkatraza salas un uz kuru ekskursijas ir izpārdotas nedēļu iepriekš.

Šķiet, ka Sanfrancisko ir demokrātiskākā pilsēta Amerikā. Kopš 70. gadiem tā ir homoseksuāļu galvaspilsēta, kurā katru gadu notiek krāšņs praids. Bija izdevība to redzēt dzīvē. Ja kādam ienāktu prātā pret praidu protestēt vai nomētāt dalībniekus ar mēsliem, visticamāk, tas beigtos nelāgi, jo praidā piedalās ne vien pilsētas mērs un

vietējais senators, bet arī policisti, ģimenes ar bērniem, skolas un daudzas citas institūcijas. Praids Sanfrancisko ir svētki, un vietējie iedzīvotāji lepojas, ka atbalsta gejus un lesbietes, kuru klātbūtni šajā pilsētā var just no pirmās dienas.

Lasvegasa ir jāredz!

Nedēļu pēc ierašanās Amerikā izīrējām auto un devāmies uz Lasvegasu Nevadā. Tā kā bijām jaunāki par 25 gadiem, par auto īri nācās piemaksāt 25 dolārus dienā, jo esam riska grupā. Zinātāji gan

teic, ka mašīnu esot lētāk izīrēt

Lasvegasā, jo dzīve Nevadā kopumā ir lētāka.

Pārbrauciens ir deviņas stundas garš, jāšķērso arī tuksnesis, bet pat tur lielceļi ir civilizētāki nekā posmā Rīga – Sigulda. Kopumā Kalifornijas ainavā dominē tuksnešaini klajumi, bet dažkārt parādās kāds krūmājs, kurš kartē dīvainā kārtā tiek saukts par mežu. Lasvegasa mūs sagaida ar īstu svelmi un ir pilnīgs pretstats iepriekš redzētajam – mērķtiecīgi celta pilsēta tuksneša vidū, kuras krāšņumu var novērtēt vien naktī, jo pa dienu tas viss izskatās pēc butaforijas. Visas viesnīcas tur celtas, ievērojot konkrētu tematiku – Venēcijas, Parīzes, Ēģiptes, Ņujorkas vai kādu citu tēmu. Katra cenšas izcelties, piesaistot uzmanību ar visdažādākajiem šoviem – ūdens kaujām, muzikālajām strūklakām un vai kādu citu atrakciju. Cilvēku straume plūst pa galveno ielu un tver visu, ko šī pilsēta spēj piedāvāt. Spēļu zāles tur ir visur un apprecēties var uz katra stūra. Kopumā Lasvegasa ir kā liela Disnejlenda lieliem bērniem.

Pa dienu, kamēr Lasvegasā dzīve uz brīdi pierimst, devāmies uz Nāves ieleju, kur atrodas zemākais un karstākais punkts kontinentā. Karstums bija tik neizturams – 45 grādi pēc Celsija, mums ieteica tur nebraukt – esot bīstami, jo cilvēka organismā var sākties dehidrācija. Tomēr braucām, līdzi paņēmām vairākus litrus ūdens un ārpus mašīnas ar kondicionētāju bijām kādas 10 minūtes, uzņemot vien dažas dežūrbildes.

Holivuda un Beverlihilza – nekas īpašs

Izbaudījām arī Losandželosas satiksmi – vairāku stundu garu ceļu Amerikas otrajā lielākajā pilsētā, kur mašīnu straume plūst pa sešām joslām. Bijām iecienījuši joslu, kas domāta automašīnām, kurās ir divi vai vairāk cilvēku. Šī bija vismazāk noslogotā josla, jo lielākā daļa uz darbu dodas pa vienam, un sabiedrisko transportu uz ielām tur nevar redzēt.

Losandželosā bijām Santa Monikas pludmalē, kur uzņemts seriāls Pludmales patruļa un citi, apskatījām arī Holivudu un Beverlihilzu, bet neviena no šīm vietām ikdienā nav tāda, kādas tās rāda filmās un televīzijā. Holivudas bulvāris ar slaveno Zvaigžņu aleju ir parasta iela Losandželosas rajonā. Starp citu, tam esot arī krimināla slava, bet pati Holivudas zīme ir tik tālu, ka pie tās ir gandrīz neiespējami nofotografēties. Arī Kodak teātris, kur pasniedz Oskarus, dzīvē izskatās visai necili. Tūrisma bizness uz zvaigžņu rēķina gan tur zeļ un plaukst, jo ik stundu ir iespēja izbraukt tūrē gar aktieru savrupmājām. Savukārt Beverlihilzā fotografēšanas vērtas bija vien gigantiskas palmas ielu malās, jo bagātnieku villas mūsu pašu Jūrmalā ir krietni vērienīgākas. Ja Kalifornijā patiešām ir kāda skaista bagātnieku pilsētiņa, tad tā ir Santa Barbara. Īsta pasaku vieta Klusā okeāna krastā ar ļoti sakoptu vidi un burvīgu saulrietu. Mājupceļš uz Sanfrancisko gar okeāna krastu bija skaists.

Losandželosas apskates vērtīgākā daļa bija vesela diena Universal Studios – kino studijā, kurā ir arī izklaides parks. Tajā var izbraukt pa filmēšanas paviljoniem, piedzīvot zemestrīci un plūdus, iet uz populāru TV šovu ierakstiem, skatīties trīsdimensiju filmas un apmeklēt dažādu filmu šovus. Vislabāk patika filmas Ūdenspasaule priekšnesums, kas ir viens no augstāk novērtētajiem šoviem pasaulē. Tā laikā gandrīz visa skatuve un dekorācijas tiek saspridzinātas, bet pēc trim stundām šovs sākas no jauna. Universal Studios ir vieta, kas ļauj saprast, cik liels patiesībā ir ASV kino industrijas bizness, kā top filmas un kāds kults tas ir, jau gadiem vilinot tūkstošiem apmeklētāju no visas pasaules.

Cilvēku muslis un kultūršoks

Amerikas iedzīvotāji ir īsts rasu un krāsu muslis. Īpaši jūtama ir Āzijas ietekme. Jau pirmajā vakarā bija izdevība piedzīvot īstu kultūršoku, izejot Sanfrancisko ielās. Diezgan daudz ir bezpajumtnieku, no kuriem daļa ir gatavi ar tevi uzsākt aktīvu dialogu, mēģinot pārliecināt, cik dzīve Amerikā ir grūta, vai cenšas izspiest naudu, izvēloties smalku apstrādāšanas stratēģiju. Lasvegasā nācās satikt bijušo cietumnieku, kurš vispirms uzdāvināja ziedus un tad smalkjūtīgi ieminējās, ka vispār jau dāvanas atpakaļ neprasa, bet principā viņam nav ko ēst. Bet, starp citu, Kalifornijā bezpajumtnieki saņem pabalstu par to vien, ka ir bez darba un dzīvo uz ielas. Un to tur var mierīgi darīt visu gadu – klimats ir kā kūrortā. Lietus ir dažus desmitus dienu gadā, kas mēdz izvērsties vietējā mēroga katastrofā, jo tiek slēgtas skolas un ielas tiek bloķētas satiksmes negadījumu dēļ… Mūsu ziema un dzīves apstākļi tur varētu būt īsts realitātes šovs. Runājot par realitāti, tā tur ir pilnīgi cita – sava laika josla, mūžīgā saule, komforts un sajūta, ka tur patiešām viss ir iespējams, pilnībā liek aizmirst par ikdienas rūpēm un ļauj aizdomāties, cik daudzi nespēj šim vilinājumam pretoties un neatgriežas.

Amerikā neredzēju neko no samākslotās laipnības, par kuru klīst tik daudz runu. Varbūt tas izklausās naivi, bet tiešām radās sajūta, ka cilvēki tur ir laimīgāki un daudz vairāk dara to, kas viņiem patīk. Šķita, ka viņi strādā tīkamu darbu un dara to ar baudu. Apkalpošanas kultūra ir augstā līmenī, tāpēc ir prieks iepirkties vai pusdienot kafejnīcā. Amerikāņi noteikti ir izklaides industrijas meistari – tūristiem tur garlaicīgi nav un ik uz soļa ir virkne vilinājumu, kur iztērēt savu naudu.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Kas mežā, tas tirgū

00:00
25.07.2024
6

Darba dienās Cēsu tirgū rimta dzīvība. Āra teritorijā dārzeņi, ogas, meža veltes. Pāris tirgotāju piedāvā gailenes. Cena no četriem eiro par litra trauciņu, ir arī mellenes, lācenes par astoņiem eiro. Jānis no Pārgaujas mežiem atvedis gailenes un mellenes. “Iegāju mežā un iznesu trīs spaiņus gaileņu,” pasmej Jānis un uzsver, ka īsts sēņotājs atradīs sēnes arī […]

Dzimtas likteņstāsts grāmatā

06:06
24.07.2024
26

Diena mākslai “Vieta, kur pagātnes satiekas ar šodienu” Zosēnu pagasta Skrāģu krogā veltīta divdesmit pieciem gadiem kopš sestajiem Piebalgas kultūras svētkiem Zosēnos un operas “Baņuta” libreta autora Artura Krūmiņa un komponista Alfrēda Kalniņa 145. dzimšanas dienai. Mākslas dienā tika atvērta arī Ilzes Būmanes grāmata “Piebal­dzēns ar pasaules apvārsni” par Artura Krūmiņa dzimtas likteņstāstu. Gan pats […]

Vai dzima tradīcija? Cēsu jubilejai Svētku koris, kurā ap simts dziedātāju

00:00
24.07.2024
67

Latvietim svētki bez dziedāšanas nav svētki. Kur nu vēl cēsniekiem Cēsu 818.dzimšanas dienā. Bija skaidrs, ka bez koriem neiztikt, bet koris var būt daudz plašāks. Un tika aicināts ikviens, kurš grib dziedāt. Diriģente Marika Slotina-Brante kopā ar instrumentālā ansambļa vadītāju Emīlu Zilbertu izraudzījās pazīstamas dziesmas: tautasdziesmas, dziesmas teātra izrādēm un kino, šlāgerus un citu no […]

Cēsu svētki - atskats

12:31
23.07.2024
104

Gājienā lepni par sevi un Cēsīm Trijās dienās pilsēta nenogura. Savu ceļu tuvāk zvaigznēm, lai cik augstu kuram tās būtu, ja vien vēlējās, ieraudzīja Cēsu 818. dzimšanas dienas svinību katrs dalībnieks. No vēstures līdz šodienai, no nopietnībai līdz nebēdnīgai jautrībai un spēku pārbaudei sportiskās sacensībās. Un, protams, satikšanās prieks ik uz soļa senajās un aizvien […]

Mērķis zināms – Zaļais kurss

10:58
23.07.2024
60

Festivālā “Rodam Raunā”, kura tēma šovasar bija “Pļava. Ko sēsi, to pļausi”, kā ik gadu notika arī uzņēmēju diskusija. Šoreiz par ikvienam aktuālo Eiropas zaļo kursu. Tajā piedalījās Raunas SIA “Firma “Pasāža”” valdes priekšsēdētāja Dace Neiberga, Zemkopības ministrijas Lauksai­mnie­cības departamenta Lauksai­mniecības ilgtspējīgas attīstības nodaļas vadītāja Kristīne Sirmā, Latvijas Lauku konsultāciju centra Cēsu nodaļas vadītāja Dace […]

Sniega kupenas vasarā. Hortenzijas

00:00
23.07.2024
141

Iebraucot Stalbes pagasta “Ozolkalnos”, pie norādes zīmes zied hortenzijas. “Man patīk visas puķes,” saka Baiba Svīķe un uzreiz atklāj, ka daudziem šķiet, hortenzijas ir vecu māju puķe, bet tā nav, mūsdienās tā ir tik moderna un dažāda. “Ziedi kupli, to krāsa mainās, cēla, liels krūms ar vieglumu,” tā Baiba raksturo hortenziju un uzsver: “Ja tās […]

Tautas balss

Tīrumam apkārt ziedošs žogs

11:09
24.07.2024
15
Anda raksta:

“Zemnieki nav apmierināti un uzskata, ka ir muļķīgi apkārt laukiem atstāt neapstrādātu joslu. Viņiem taisnība, ka tā ir nezāļu audzēšanai. Nesen ceļmalā upes krastā redzēju dzeltenu labības lauku, un ap to visapkārt platā joslā zied puķu spriganes. Tās kā dzīvžogs apņēmis tīrumu. Vai tā ir prātīga saimniekošana! Puķu spriganes jau tā izplatās kā neapturama sērga. […]

Vai Baltijas ceļš aizmirsts?

12:07
23.07.2024
28
J. raksta:

“Visur dzirdu tikai par svētkiem, par Cēsu, Pārgaujas, Vecpiebalgas un citiem. Cēsīs uz svētkiem nezin kāpēc pat uzaicināts Livonijas ordeņa mestra Pletenberga radinieks. Bet kāda tur radniecība, ja pagājis pus gadu tūkstotis, kopš Pletenbergs sēdēja ordeņa pilī Cēsīs. Un nez vai vietējiem iedzīvotājiem bija no tā kāds labums. Taču šoreiz ne par to. Mani pārsteidz, […]

Lielā politika rada bažas

11:05
23.07.2024
16
Lasītāja K. raksta:

“Kad klausos par Amerikas prezidenta priekšvēlēšanu kampaņu un to, ko žurnālisti stāsta par Donaldu Trampu, sajūtas nav labas. Ja ASV tiešām Ukrainai vairs nepalīdzēs vai mazāk palīdzēs cīņā ar iebrucēju, Krievija jutīsies vēl varenāka. Ja sāksies sarunas par kara apturēšanu uz Ukrainai atņemto teritoriju rēķina, kur garantija, ka Krievija līdzīgu taktiku neturpinās citās kaimiņu valstīs? […]

Skujenes pazīšanās zīme - neasfaltēti ceļi

10:54
23.07.2024
14
Autobraucēja raksta:

“Mūsu pagastu, Skujeni, viegli atrast. Šeit nekādas ceļazīmes nav vajadzīgas. Ja sākas neasfaltēts ceļš (Krustakrogs- Skujene), dodieties tik tālāk un būsit Skujenē. Ceļmalās, kur krūmi, samaziniet ātrumu, aiz tiem sekos līkums. Mierīgi braucot, nepārsniedzot ātrumu, nokļūsiet uz asfaltētiem ceļiem un droši varēsiet turpināt ceļu – Skujene beigusies!” ar ironiju saka autobraucēja ar stāžu.

Laiks pļaut zeltslotiņas

10:54
23.07.2024
14
1
Lasītāja G. raksta:

“Gar ceļu no pašām Cēsīm, caur Dukuriem un pamazām līdz Valmierai izplatās invazīvās Kanādas zeltslotiņas. Tagad tās sāk ziedēt, drīz izplatīs pūkainas sēklas, kas nākamgad jau veidos biežākas audzes. Cēsu novada pašvaldība un Latvijas Valsts ceļi ir informēti par situāciju, bet pagaidām invazīvos augus nepļauj, taču gar ceļu ir arī Eiropa nozīmes aizsargājamie biotopi,” uzsver […]

Sludinājumi