Ceturtdiena, 27. marts
Vārda dienas: Gustavs, Gusts, Tālrīts, Saulis

Kādam būt novadam?

Druva
00:00
16.03.2007
14

Rajona pašvaldību vadītāji tikās ar Gulbenes pilsētas domes un Vidzemes plānošanas reģiona priekšsēdētāju Nikolaju Stepanovu, lai iepazītos ar Gulbenes rajona novada veidošanas stratēģiju un pieredzi.

Gulbenes rajona 14 pašvaldības ir izvēlējušās veidot novadu rajona robežās, projekts jau iesniegts valdībā.

N.Stepanovs skaidroja, ka Gulbenes rajona pašvaldības kā iespējamu apsvērušas gan sešu, piecu un četru novadu veidošanu, taču: „Vienmēr pastāvējis arī pats radikālākais variants – novads rajona robežās.” Sarunu gaitā nonākts pie secinājuma, ka tieši šis ir visizdevīgākais. Būtisks

bijis arī apsvērums – jāatviegloto jaunās shēmas iedibināšana 2009. gada pašvaldību vēlēšanām, kas: „notiks jaunā novada teritorijā. Bet līdz vēlēšanām mēs strādātu kā līdz šim.”

Šādam viedoklim par pamatu ir arī tas, ka tad, ja novada pārvalde sāktu darboties pirms vēlēšanām, lēmums būtu jāpieņem vairāk nekā simts deputātiem. Šādā sastāvā konstruktīvi un efektīvi strādāt būtu grūti.

Daļā pašvaldību notikušas sarunas ar iedzīvotājiem un apmēram 68 līdz 80% apstiprinājuši, ka vēlas vienota novada veidošanu..

Reģionālās attīstības un pašvaldības lietu ministrijā (RAPLM) iesniegti dokumenti, ka Gulbenes rajona pašvaldības piekrīt apvienoties, veidojot novadu rajona teritorijas ietvaros kā vienu pašvaldību. Tika iekļauta arī atruna par izveidotās pašvaldības darba uzsākšanu pēc 2009. gada vēlēšanām. Lūgtas valsts dotācijas novada apvienošanās projekta sagatavošanai, kā arī atbalsts papildu finansējuma piešķiršanai kā pilotprojektam, lai visas topošā novadā ietilpstošās pašvaldības saņemtu līdzekļus infrastruktūras sakārtošanai.

N.Stepanovs norāda, ka pēc esošās likumdošanas novadiem, kuri izveidojas līdz 2009. gada 31. janvārim, tiek piešķirta valsts budžeta dotācija novadu infrastruktūras attīstībai 100 tūkstoš latu apmērā par katru novada pilsētu un pagastu. N.Stepanovs skaidro, ka Gulbenes rajona gadījumā tiktu saņemti: „1, 8 miljoni rajonam. Mēs teicām, ka šī summa ir par mazu, uz ko reģionālās attīstības un pašvaldības lietu ministrs atbildēja, ka par mūsu drosmi summa varētu tikt divkāršota, tātad katrai pašvaldībai pa 200 tūkstošiem. Līdz marta vidum mums ministrijā jāiesniedz summas atšifrējums – kam līdzekļi tiktu izlietoti.”

Lai gan pašvaldības cer uz finansējumu, lai vēl līdz reformas īstenošanai varētu uzlabot situāciju

pagastos, tomēr jau tagad tiekot domāts arī par topošā novada objektiem un projektiem, piemēram, nepieciešama jaunu autobusu iegāde.

Viedokļu dažādība par reformu pastāv gan rajonos, kuros lēmums vēl nav pieņemts, gan arī tādos kā Gulbenes rajons, kur attīstības ceļš jau izvēlēts. Ne viens vien ir pret pilsētu apvienošanos ar laukiem, tāpat kā ir pašvaldības, kuras nevēlas apvienoties ar pilsētām. N.Stepanovs uzskata: „Kļūdās gan vieni, gan otri. Piemēram, Gulbene nekad nebūs Liepāja vai Ventspils. Gulbene ir un būs radīta, lai apkalpotu laukus. Un, ja nebūs lauku, tad arī pilsētai nebūs, ko apkalpot, tā lēnām sabruks. Tai pašā laikā arī laukiem ir vajadzīgs centrs.”

N.Stepanovs norāda, ka rajonos ir ļoti daudz jautājumu, ko viena pašvaldība nevar atrisināt, bet to var izdarīt vairākas pašvaldības kopā, piemēram, veidojot novadu iespējams pieņemt lēmumu, kā attīstīt vienas pašvaldības bērnudārzu, citas pašvaldības skolu, vēl citā uzcelt veco ļaužu pansionātu.

„Droši vien novada deputātiem nebūtu jātiekas katru mēnesi, bet gan, lai spriestu par konkrētiem jautājumiem, piemēram, budžeta apstiprināšanu. Iespējams, jābūt valdei, kura katru mēnesi nāktu kopā un apspriestu aktuālos jautājumus. Droši vien pagastos būs jābūt komisijām vai citām institūcijām, kas lems dažādus ikdienas jautājumus, tāpat kā pašreiz to dara deputāti. Būtu priecīgs, ja amatus saglabātu visi pašvaldību vadītāji, viņi gan vairs nebūtu pagasta padomes priekšsēdētāji. Pagastu vadība ar budžetu varētu rīkoties, to nesaskaņojot ar novada priekšnieku un izmantot pašvaldības nepieciešamībām.

Pašreizējo rajonu shēmu vajadzētu maksimāli mazāk „lauzt”! Novadu vajadzībām tikai nedaudz būs nepieciešams sakārtot likumdošanu,” savu redzējumu atklāj N.Stepanovs.

Interese par lielo novadu izveidošanas iespējām ir septiņos rajonos, tā atzīst N.Stepanovs. Tomēr viņš netic, ka visā Latvijā pašvaldības izvēlēsies par labu lielajiem novadiem. N.Stepanovs prognozē, ka koalīcija atbalstīs lielos novadus, sadalot finansējumu, līdz ar to pieļaujams, ka mazie novadi attīstīsies daudz lēnāk.

Pēc dzirdētā par Gulbenes rajonu, Cēsu rajona pašvaldības vienojās nākamajā pašvaldības vadītāju tikšanās reizē 27. martā izteikt savus viedokļus par administratīvi teritoriālo reformu rajonā, tai skaitā arī par lielā novada veidošanas iespēju.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

25.marts dzīvo represēto atmiņās

00:00
26.03.2025
30

Tas jāizprot jaunajai paaudzei Pavasaris, mostas daba, bet šodien Latvijā pie karogiem sēru lentes. 1949. gada 25. marta deportācijas ir viena no drūmākajām Latvijas vēstures lappusēm. Dažās dienās padomju okupantu vara otro reizi īstenoja masu deportāciju. Liepas bibliotēkā savāktas un glabājas liepēniešu, kurus no 1941. līdz 1953.gadam    skāra represijas, atmiņas.  Te jau daudzus gadus […]

Pasniegtas “Gada balvas kultūrā”

06:35
25.03.2025
52

Cēsu novadā pirmoreiz pasniegtas “Gada balvas kultūrā”. Ikviens varēja ieteikt cilvēkus, kuri, viņaprāt, par pērn ieguldīto darbu pelnījuši pagodinājumu. Laureāti saņēma pašvaldības Goda rakstu un mākslinieka Ēro Rasa darināto piemiņas balvu, kurā stiklā mirdzošā zvaigzne atgādinās, cik nozīmīgs novada kultūras dzīvē ir šis gads, kad iesākas jauna tradīcija. Katrā nominācijā bija ieteikti vairāki cilvēki, notikumi, […]

Stiprina sociālo darbinieku vērtību

00:00
25.03.2025
70

Atzīmējot Pasaules sociālo darbinieku dienu, Cēsu novada pašvaldībā godināja Sociālā dienesta darbiniekus. Vidzemes koncertzāles kinozālē svētku noskaņā sveica katras nodaļas gada darbinieku, pasniedza pateicības darbiniekiem, kuru veikumu cildināšanai bija ietikuši nodaļu vadītāji. Pēc oficiālās daļas visi noskatījās filmu “Vecāku sapulce”. Uzrunājot sociālos darbiniekus, Sociālā dienesta vadītāja Inga Kārkliņa sacīja: “Šodien vēlos izteikt visdziļāko pateicību par […]

Cēsu Valsts ģimnāzijas saime atgriežas mājās

00:00
24.03.2025
82

20.martā, pēc apjomīgiem rekonstrukcijas darbiem atklāta Cēsu Valsts ģimnāzijas atjaunotā ēka. Mācību iestāde, kuras sākotnējais nosaukums ir Cēsu Valsts vidusskola, dibināta 1925.gadā, un šogad skola atzīmē simtgadi. Ģimnāzijas vēsturiskās ēkas celtniecība sākās dažus gadus pēc skolas dibināšanas – 1937. gada pavasarī, kad kalniņā aiz sliežu ceļa svinīgi ielika pamatakmeni jaunbūvei. Tā projekta autors bija Indriķis […]

Sēja nav tikai pavasara ziņā

00:00
23.03.2025
59

“Plaukstas lieluma pavasaris” – ar tādu nosaukumu pirms aktīvās darba sezonas zemnieki satikās Agroresursu un ekonomikas institūta Priekuļu pētniecības centrā, lai  uzzinātu jaunākās tendences un citas aktualitātes zemkopībā.  Drabešu pagasta zemnieku saimniecības “Kalna Smīdes” saim­nieks Jānis Sietiņsons “Dru­vai” atzina,  ka pavasaris vienmēr ir pārdomu brīdis. “Var sēt un var nesēt, bet abos gadījumos ir jābūt […]

Aicina uzmanīties no krāpniekiem, kas iedzīvotājiem sūta īsziņas tiesas vārdā

13:16
22.03.2025
30

Valsts policija aicina iedzīvotājus būt piesardzīgiem, jo krāpnieki iedzīvotājiem nosūta viltus īsziņas tiesas vārdā, lai iegūtu piekļuvi bankas datiem un izkrāptu naudu – šogad šādā veidā Latvijā jau izkrāpti vairāk nekā 26 000 eiro. Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldē saņemta informācija par kārtējo krāpšanas gadījumu – šoreiz krāpnieki iedzīvotājam nosūtījuši īsziņu Tiesu administrācijas portāla tiesas.lv […]

Tautas balss

Karogi aizēno laukumu

13:44
23.03.2025
19
Lasītāja V. raksta:

“Nesaprotu, kāpēc tiem, kas atbild par Cēsu noformējumu, tik ļoti patīk karogi. Pil­sētas centrs mazliet atgādina skatus no vēsturiskām filmām, kur rāda pagājušā gadsimta 30.gadu Vāciju un Padomju Savienību. Turklāt, domāju, karogi ap Vienības laukumu aizēno pieminekli, skatu uz apkārtējām ēkām. Tās it kā pazūd,” pārdomās dalījās lasītāja V.

Varētu labot, bet vieglāk izmest

13:43
22.03.2025
35
52
Cēsniece raksta:

“Videi draudzīgai ikdienai nemaz ne tik sen visos medijos runāja, ka būs atbalsts amatniekiem, kas labo dažādas sadzīves lietas, arī apavus un tamlīdzīgi. Cēsīs gan nejūtam, ka būtu tāds atbalsts un šādi pakalpojumi ir kļuvuši pieejamāki. Ja šuvējas, kas uzņemas apģērbu arī labot, var atrast, apavu meistars jāmeklē ar uguni. Salabot fēnu, mikseri vai kādi […]

Tautiskās dejas rada pavasarīgu noskaņu

11:42
20.03.2025
17
Skatītāja raksta:

“Priecājos par tradicionālo koncertu “Uzziedi dejā!”, kas notika Priekuļos. Redzēt vienuviet tik daudz labu deju kolektīvu, gan pašus priekuliešus, gan citus, ir skaisti. Guvu tik jaukus iespaidus un pavasarīgu noskaņu,” pau­da skatītāja.

Grausti pavasara saulītē

11:42
20.03.2025
28
Lasītāja Z. raksta:

“Privātīpašums ir neaizskarams, bet vai tomēr neesam to padarījuši par pārlieku neaizskaramu? Tā liek domāt grausti, kas redzami Cēsīs. Starp Vaļņu un Rīgas ielu ir īpašums, kur slienas drupas, nu gluži kā vēstures pieminekļi. Bet vieta vismaz sakārtota. Daudz bēdīgāk izskatās vecā pienotavas ēka, īpaši tas redzams tagad, kad spoži spīd sau­le, bet koki un […]

Smiltis jāslauka ar slotu, ne jāpūš ar gaisu

11:41
19.03.2025
26
Seniore raksta:

“Man ļoti nepatīk, ka pilsētas ielās smiltis tīra ar gaisa pūtējiem. Kāda no tā jēga! Smiltis tikai uzpūš gaisā, pēc tam tās nosēžas visā tuvākajā apkārtnē. Var jau būt, ka kāda ielas mala kļūst tīrāka, bet kopumā vide gan ne. Pareizāk noteitki ir ziemā sakrājušās smiltis no asfalta tīrīt ar parasto paņēmienu – slotām un […]

Sludinājumi