Sestdiena, 27. jūlijs
Vārda dienas: Marta, Dita, Dite

Kā virzīs atbalstu cilvēkiem ar īpašām vajadzībām un senioriem

Sagatavojusi Andra Gaņģe
00:03
08.03.2024
69
Rokas Vecs

Par deinstitucionalizāciju, vecuma pensiju indeksāciju, pansionātiem un senioru mājām, citiem sociālajiem pakalpojumiem, kas tik ļoti nepieciešami mazāk aizsargātajām iedzīvotāju grupām, labklājības ministru Uldi Auguli izjautājušas aģentūras LETA žurnālistes Marina Latiševa un Inguna Ukenābele.

  – Kas ir galvenie mērķi, kas šogad jāsasniedz Lab­klājības ministrijai (LM)?

– Pirmais noteikti ir vienotais sociālo pakalpojumu minimālais grozs. Jau sagatavoti normatīvo aktu grozījumi, kas saistīti ar vienoto pakalpojumu grozu, kam jābūt visā Latvijā. Šobrīd ir diskusijas, kā to finansēt, ņemot vērā pašvaldību pašreizējo rocību. Lielā diskusija par pabalstu reformu visdrīzāk gan būs kopā ar nākamā gada budžeta izskatīšanu. Cerams, valsts budžets ar kaut daļēju pakalpojumu apmaksu varēs palīdzēt pašvaldībām, kā arī nākotnē, veidojot budžetus, būs pilnīga skaidrība, kā ejam uz pabalstu indeksāciju vai pirktspējas nodrošināšanu.

Nākamā prioritāte ir saistīta ar pašlaik aktualizēto jautājumu par vardarbību ģimenē, kur strādājam pie vardarbības novēršanas plāna. Līdztekus būs arī noteikumi par Eiropas Savienības (ES) struktūrfondu izmantošanu, lai varam virzīties jau ar preventīvu vardarbības apkarošanu.

Tāpat ir jautājums par pensiju indeksāciju.

Vēl ir demogrāfijas jautājumi, uz kuriem skatāmies jau pilnīgi citādi. Demogrāfijas jautājums nav tikai LM, bet pilnīgi visu nozaru jautājums, lai varētu nodrošināt, ka visā periodā, kopš bērns izaug un kļūst patstāvīgs, vecāki ir droši gan par to, ka var piedalīties darba tirgū, gan par to, ka būs atbalsts.

– Jūs pieminējāt vienoto sociālo pakalpojumu grozu un to, ka valstij būtu jānāk palīgā paš­valdībām. Tas uzreiz nozīmē lielākus budžeta izdevumus. Jūs ar Finanšu ministriju par to esat runājuši?

– Arī Saeimas Sociālo un darba lietu komisijā pašlaik vērtē šo pabalstu reformu, kā un kas būtu pareizi jādara. Nākamais posms būs diskusija koalīcijas sadarbības padomē, valdībā, un tad sekos budžets. Būs arī jāsagaida jaunās makroekonomiskās prognozes, uz kurām balstīs nākamo trīs gadu perioda budžetu. Man arī nekad negribas teikt, ka kādam ministram kaut kas ir jāizcīna. Manuprāt, valdībai ir kopumā jāredz, kas un kādā veidā valstī ir attīstāms, un attiecīgā ministra uzdevums ir pārliecināšana, nevis naudas “izsišana” vai atrašana. Valdībai virzība ir jāredz kopumā.

– Pieminējāt pensijas. Vai jau šogad varētu atgriezties dubultā pensiju indeksācija, ko jūs solījāt Latvijas Pensionāru federācijai?

– Izskatīšanai Senioru padomē, kurā iesaistītas pensionāru organizācijas, bijām sagatavojuši vairākus variantus. Par labāko atzina indeksēt visas pensijas 100%, kas dotu apmēram 25% pensionāru ikgadēju pensijas pieaugumu. Ja skatāmies uz sliekšņiem, tad tomēr nav taisnīgi, ja indeksējam pensijas, piemēram, līdz 609 eiro un neindeksējam 610 eiro pensijas. Visi pensionāri ir bijuši nodokļu maksātāji, un tagad šķirot cilvēkus pensijas vecumā, manuprāt, nav pareizi. Līdz ar to piedāvājums, ko atbalstīja arī Senioru padome, ir, ka pensijas indeksējam 100% ar patēriņa cenu indeksu un ar algu indeksu.

– Sabiedrības novecošanās tendence arī liek uzdot jautājumus par pansionātiem un to, cik to kapacitāte ir piemērota nākotnes situācijai? Vai ministrijas ieskatā šajā jomā būtu vajadzīga kāda reforma?

– Pirmkārt, šobrīd ir pieejams Eiropas Savienības (ES) struktūrfondu atbalsts ģimeniskai videi pietuvinātu senioru māju izveidei, man pat negribas lietot vārdu “pansionāts”. Sākotnēji bija paredzēts, ka ES fondiem būs 17 paš­valdību pieteikumi, ir pieteikušās četras pašvaldības. Mēs diskutējam ar Eiropas Komisiju, ka vēlamies mainīt darbības programmu, lai vairāk piesaistītu arī privāto sektoru. Piemēram, nesen Liepājā apmeklēju aprūpes centru “Rūre”, kur ir centrs hospisa aprūpei, bet viņu teritorija atļauj veidot arī ģimeniskai videi pietuvinātas senioru mājas.

Lielais jautājums, vai tādu pakalpojumu koncentrē vienā vietā vai tomēr tuvāk senioru dzīves­vietai. Dažkārt ir ļoti grūti izrauties no ierastās vietas, kur ir gan daudz pazīstamu cilvēku, gan zināma apkārtne. Tādēļ bijušajai dzīvesvietai pietuvināta senioru māja būtu ideālais variants.

– Līdz ar pēdējos gados piedzīvoto straujo energoizmaksu un inflācijas kāpumu daudzi aprūpes nami pacēla uzturēšanās maksu. Vai ir vērtēta arī valsts iesaiste, jo daudziem senioriem, kuriem ir maza pensija un arī ģimenes nav tās turīgākās, dažkārt veidojas beziz­ejas situācija.

– Uz valsti ir jāskatās kopā ar pašvaldībām. Arī pērn, veidojot šā gada budžetu saistībā ar deinstitucionalizācijas projektiem, redzējām, ka pašvaldībām ir jāpalīdz, un 5,5 miljoni eiro tika pielikti, lai nodrošinātu šo projektu turpināšanos un pakalpojumu nesamazināšanu.

Izskatām jautājumu, ka varētu, iespējams, proporcionāli atbalstīt lielāku daļu tajā pašā garantēto minimālo ienākumu jeb GMI pabalstā pašvaldībām, ceļot tam valsts atbalstu no 50% līdz 60%. Bet visas tās ir budžeta diskusijas gan par to, cik un kādas ir attiecības starp valsti un pašvaldībām, gan vai tā ir jāveido kā atsevišķa mērķdotācija pašvaldībām, vai tas notiek caur pašvaldību finanšu izlīdzināšanu, kurā ir valsts dotācija. Tie visi ir jautājumi, par kuriem sadarbībā ar pašvaldībām, ar Latvijas Pašvaldību savienību, veidojot nākamā un nākamo gadu budžetus, ir jātiek skaidrībā.

Mums visiem kopā ir jāredz laukums, kādā veidā mēs sabiedrībai palīdzam. Cilvēks, kas dzīvo, strādā, vistuvāk ir pašvaldībai. Taču, iespējams, ir jāpārskata funkcijas, jāpārskata finansējums, kas ir valdības darbs, lai to visu atrisinātu.

– Jau minējāt, ka no iecerētajām 17 pašvaldībām ES fondiem ģimeniskai videi pietuvinātu senioru māju veidošanai pieteicās četras. Kādēļ tik maz?

– Tiešām par to sākām uztraukties, jo tā ir Atjaunošanas fonda nauda, kura līdz 2026.gada beigām arī jāapgūst. Tieši tādēļ sākam diskusiju, lai šiem projektiem varētu pieteikties arī privātie uzņēmēji. Iemesli, kuri atsijā paš­valdības, ir nosacījumi un nepieciešamais līdzfinansējums.

– Vai nav bažu, ka varētu neīstenoties arī kādi citi projekti, jo nepietiek finansējuma?

– Šobrīd īsti nav. Jaunajā ES fondu periodā ir gan nevalstiskā sektora projekti, gan pašvaldību, gan valsts projekti.

Vienlaikus pašvaldībās ir arī dažāda attieksme. Es runāju ar pašvaldību vadītājiem un aicinu, ka mums nevajag domāt, ka sociālā puse ir izdevumu puse. Sociālā puse ir investīcijas. Piemēram, atelpas brīža pakalpojumi dod vecākiem iespēju ne tikai atpūsties, bet piedalīties arī darba tirgū, kamēr bērns ar invaliditāti izmanto šo pakalpojumu. Tādēļ es pašvaldību pārstāvjiem uzsveru, ka nevajag koncentrēties uz pabalstiem. Nē, mums ir jā­sniedz pakalpojumi. Mums ir jāveicina, lai tie cilvēki, kuri, iespējams, sēž mājās, iziet sabiedrībā, jo arī viņi ir sabiedrības locekļi. Es arī atceros, kā savulaik pašvaldības bija pret deinstitucionalizāciju un teica: “Ārprāts, kas tur būs!” Tagad ir izveidojusies pavisam cita situācija, daudzas ģimenes esam atslogojuši, devuši iespēju pakalpojumiem, tie šobrīd daudzās vietās veidojas. Arī ģimenes kļūst drošākas, nebaidās iznākt sabiedrībā un būt reāli sabiedrības locekļi. Tādēļ šī nauda ir jāvērtē kā investīcija cilvēkos.

Mums ir pieejami ES nodokļu maksātāju līdzekļi, kurus varam investēt, bet tas jāizdara pietiekami saprātīgi.

– Jau kādu laiku notiek deinstitucionalizācija. Kā vērtējat sasniegto, un kādas problēmas vēl būs jārisina?

– Arī šajā ES fondu plānošanas periodā turpināsim ar deinstitucionalizācijas pakalpojumiem un to paplašināšanu. Jautājums ir, kā to nākotnē finansēs.

Deinstitucionalizācijas projekti lielākajā daļā ir pabeigti. Ir paš­valdības, kur objektīvu apstākļu dēļ līdz pagājušā gada beigām nevarēja pabeigt projektus un tie ir jāpabeidz par saviem līdzekļiem. Iespējams, ir pašvaldības, kur pakalpojumu apjoms ir jāsamazina. Bet, manuprāt, arī tas, pret ko sākotnēji bija pretestība, ir izdevies labi. Redzam, kā ir atslogotas ģimenes, ir dotas iespējas cilvēkiem justies kā sabiedrības locekļiem. Tādēļ, manuprāt, projekti ir jāturpina.

Galvenais, ka, ja izveidojām pakalpojumu, lai nav tā, ka mēs esam nelietderīgi iztērējuši Eiropas nodokļu maksātāju naudu un tālāk pakalpojums netiek nodrošināts. Tādēļ galvenais uzdevums ir turpmāk nodrošināt šo projektu tālāku finansēšanu.

– Runājot ar pašvaldību pārstāvjiem, lielākās bažas ir tieši par nākotnes finansējumu, kad beidzas pieeja ES fondu naudai.

– Katra pašvaldība, uzsākot projektu, uzņemas arī zināmas sais­tības. Arī mēs katrs, kad nopērkam auto vai māju, uzņemamies saistības par to rūpēties. Pie­mēram, līdz 2023.gada beigām palīdzību bija saņēmuši vairāk nekā 1600 cilvēki ar garīga rakstura traucējumiem un gandrīz 3000 bērnu ar funkcionāliem traucējumiem, kas ir daudz vairāk, nekā bija plānots, un tikai apliecina, ka šie pakalpojumi ir ļoti vajadzīgi. Turklāt tā ir tikai viena daļa. Šie pakalpojumi sabiedrībā ir daudz vairāk pieprasīti, nekā mēs 2015.gadā to bijām plānojuši.

– No šī gada tiek nodrošināta arī hospisa aprūpe personas dzīvesvietā. Vai jau ir pirmās indikācijas, kā ar to sokas, un vai ir nepieciešami kādi uzlabojumi?

– Pēc ārstu konsīlija lēmuma šis pakalpojums ir uzsākts 137 cilvēkiem, no tiem 18 jau ir miruši.

Bija aizķeršanās ar iepirkumu Zemgalē, bet arī tur iepirkums, lai hospisa pakalpojumu varētu nodrošināt, ir beidzies. Patlaban nav indikāciju, ka kaut kas tūlīt pat būtu jāmaina. Pakalpojums tieši pilotprojektā ļoti labi sevi ir pierādījis, tāpēc arī kā prioritārais projekts turpinās. Es varu vēlreiz pieminēt “Rūri” Liepājā, un viņi pašlaik neredz kādas problēmas hospisa pakalpojuma sniegšanā.

– Par atbalstu dažādās krīzes situācijās. Gan “Covid-19” laikā, gan energokrīzes laikā bija vajadzīgs atbalsts sabiedrībai, un abos gadījumos nevarēja īsti izmērīt, kurām mājsaimniecībām atbalsts tiešām ir vajadzīgs un kuras tīri labi var tikt galā pašas. Jums ir plāns, kā to risināt, ja mums atkal nākas saskarties ar kādu krīzi, jo mērķēts atbalsts tomēr būtu prātīgāks par kārtējo “helikoptera naudu”?

– Šobrīd mēs atbalstu varam mērķēt tikai noteiktām grupām. Taču, lai valstiskā līmenī zinātu katras mājsaimniecības ienākumus… Tas patlaban ir pietiekami sarežģīti. Ir datubāze, kurā ir visi nodokļu maksātāji, ir Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras datubāze, ir Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes datubāze par deklarētajām dzīvesvietām. Realitāte ir tāda, ka mēs nevaram šīs datubāzes savietot. Klimata un enerģētikas ministrija mēģina salikt kopā datus par mājsaimniecībām, bet tur ir jāiesaistās vairākām pusēm, lai tiešām varētu noteikt mājsaimniecības ienākumus. Tāpat šo procesu apgrūtina ēnu ekonomika. Tādēļ viens no uzdevumiem ir palauzīt smadzenes un saprast, kā vispār šos datus varam savilkt kopā.

Es nesaukšu konkrētus datumus, bet, protams, jo ātrāk to izdosies izdarīt, jo labāk, lai gadījumā, ja mūs piemeklē atkal kāda krīze, mēs skaidri zinātu, kam konkrēti jāpalīdz.

Intervija publicēta saīsināti.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Kā sev nenodarīt pāri, ēdot dārza veltes

07:54
27.07.2024
5

Kurš gan vasarā necenšas iespējami vairāk pamieloties ar vietējo dārzu labumiem. Ogas, augļi, svaigi dārzeņi, to vai nu katrs izaudzē pats, vai nopērk tirgū. Šie labumi ir bagāti ar vitamīniem, antioksidantiem un šķiedrvielām, taču ne katrs tos var ēst, cik vēlas. Šīs dabas veltes var radīt kairinājumu kuņģī, izraisot dedzināšanu un citas nepatīkamas sajūtas. Kādos […]

Izrāda senču mantojuma pūra lādes

00:00
27.07.2024
12

Pie Stalbes Tautas nama otro gadu tika rādīts, kas glabājas pagasta dzimtu pūra lādēs. Ikviens bija aicināts neturēt sveci zem pūra un muzikālās noskaņās dalīties ar senču atstāto mantojumu un arī ar paša darināto. Pasākumā bija skatāmi daudzi krāšņi zeķu un cimdu pāri, tamborētas endzetes spilvendrānām, izšūti dekoratīvie spilveni, grīdceliņi un citi rokdarbi. Par katru […]

Turpinās sadarbība Vācu kapu kopšanā

00:00
26.07.2024
27
1

Cēsīs viesojās Bundesvēra Rezervistu apvienības Tīringenas nodaļas Gēras sekcijas pārstāvis atvaļinātais feldfēbelis Marcels Herbsts. Pirms desmit gadiem Latvijas Brāļu kapu komitejas un vācu Karavīru kapu kopšanas apvienības “Volksbund” kopā ar Bundesvēra Rezervistu apvienības Tīringenas nodaļas Gēras sekcijas biedriem rīkoja Latvijas Zemessardzes un vācu karavīru kapu sakopšanas talku Cēsu Vācu kapos, šajos gados par kapu kopšanu […]

Vakar Gulbenes novadā divas automašīnu zādzības

09:39
25.07.2024
245

Aizvadītajā diennaktī Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes apkalpojamā teritorijā saņemta informācija par 66 gadījumiem, kad iedzīvotāji vērsušies pēc palīdzības policijā vai konstatēts, ka noticis noziedzīgs nodarījums. Reģistrēti 14 ceļu satiksmes negadījumi, kur divos gadījumos kopumā cietušas divas personas. Ceļu satiksmes jomā pieņemti 116 administratīvā pārkāpuma lēmumi, tajā skaitā 60 par ātruma pārsniegšanu. NODARĪJUMI PRET ĪPAŠUMU […]

Kas mežā, tas tirgū

00:00
25.07.2024
60

Darba dienās Cēsu tirgū rimta dzīvība. Āra teritorijā dārzeņi, ogas, meža veltes. Pāris tirgotāju piedāvā gailenes. Cena no četriem eiro par litra trauciņu, ir arī mellenes, lācenes par astoņiem eiro. Jānis no Pārgaujas mežiem atvedis gailenes un mellenes. “Iegāju mežā un iznesu trīs spaiņus gaileņu,” pasmej Jānis un uzsver, ka īsts sēņotājs atradīs sēnes arī […]

Dzimtas likteņstāsts grāmatā

06:06
24.07.2024
34

Diena mākslai “Vieta, kur pagātnes satiekas ar šodienu” Zosēnu pagasta Skrāģu krogā veltīta divdesmit pieciem gadiem kopš sestajiem Piebalgas kultūras svētkiem Zosēnos un operas “Baņuta” libreta autora Artura Krūmiņa un komponista Alfrēda Kalniņa 145. dzimšanas dienai. Mākslas dienā tika atvērta arī Ilzes Būmanes grāmata “Piebal­dzēns ar pasaules apvārsni” par Artura Krūmiņa dzimtas likteņstāstu. Gan pats […]

Tautas balss

Varbūt jāalgo ārzemnieki

11:11
25.07.2024
65
Seniors raksta:

“Kad beidzot būs skaidrība par nodokļiem, tos cels vai ne! Darba grupa strādāja divus gadus, visi taču saņēma darba samaksu, vai tiešām nav nekāda saprotama rezultāta? Ja jau paši netiekam galā, tad lai labāk maksā citu valstu ekspertiem,” bija neapmierināts seniors.

Vajadzīgs veloceliņš uz Ninieri

11:10
25.07.2024
30
Riteņbraucēja raksta:

“No Cēsīm uz Līviem uzbūvēts labs veloceliņš. Tāds ir arī uz Priekuļiem. Taču daudzi cēsnieki vasarā ar divriteņiem brauc uz Niniera ezeru. Arī uz turieni vajadzētu veloceliņu, cilvēki to tiešām bieži izmantotu. Ninierī peldas ne tikai vasarās, daudzi to dara visu gadu. Protams, ziemā jau ar velosipēdu nebrauksi, bet pavasarī var sākt diezgan agri, un […]

Tīrumam apkārt ziedošs žogs

11:09
24.07.2024
21
Anda raksta:

“Zemnieki nav apmierināti un uzskata, ka ir muļķīgi apkārt laukiem atstāt neapstrādātu joslu. Viņiem taisnība, ka tā ir nezāļu audzēšanai. Nesen ceļmalā upes krastā redzēju dzeltenu labības lauku, un ap to visapkārt platā joslā zied puķu spriganes. Tās kā dzīvžogs apņēmis tīrumu. Vai tā ir prātīga saimniekošana! Puķu spriganes jau tā izplatās kā neapturama sērga. […]

Vai Baltijas ceļš aizmirsts?

12:07
23.07.2024
33
1
J. raksta:

“Visur dzirdu tikai par svētkiem, par Cēsu, Pārgaujas, Vecpiebalgas un citiem. Cēsīs uz svētkiem nezin kāpēc pat uzaicināts Livonijas ordeņa mestra Pletenberga radinieks. Bet kāda tur radniecība, ja pagājis pus gadu tūkstotis, kopš Pletenbergs sēdēja ordeņa pilī Cēsīs. Un nez vai vietējiem iedzīvotājiem bija no tā kāds labums. Taču šoreiz ne par to. Mani pārsteidz, […]

Lielā politika rada bažas

11:05
23.07.2024
16
Lasītāja K. raksta:

“Kad klausos par Amerikas prezidenta priekšvēlēšanu kampaņu un to, ko žurnālisti stāsta par Donaldu Trampu, sajūtas nav labas. Ja ASV tiešām Ukrainai vairs nepalīdzēs vai mazāk palīdzēs cīņā ar iebrucēju, Krievija jutīsies vēl varenāka. Ja sāksies sarunas par kara apturēšanu uz Ukrainai atņemto teritoriju rēķina, kur garantija, ka Krievija līdzīgu taktiku neturpinās citās kaimiņu valstīs? […]

Sludinājumi