Otrdiena, 23. jūlijs
Vārda dienas: Magda, Magone, Mērija, Magdalēna

Kā Latvijas valsts tika pie sava ģerboņa

Sarmīte Feldmane
00:00
23.11.2021
3
Novadn Nov 4 1 1

15.jūlijā apritēja simts gadu, kopš pieņemts likums “Par Latvijas valsts karogu un ģerboni”. Cēsu muzejnieks, Dr.hist.    Tālis Pumpuriņš pētījis ģerboņa vēsturi un kopā ar projekta vadītāju Viju Rozentāli un mākslinieku Daini Andersonu Cēsu pilī iekārtojuši vēsturisko liecību izstādi “Latvijas ģerbonim – 100”.

No saulītes līdz lauvai un grifam

Pirmais Latvijas valsts ģerbonis tika izveidots drīz pēc valsts proklamēšanas, 1918.gada decembrī, tā autors ir tēlnieks Burkards Dzenis. Tajā attēlota sarkanā laukā uzlecoša saule ar 17 (vēlāk 19) pamīšus izvietotiem taisniem un lauztiem stariem, kas paceļas uz sarkana fona, saules centrā burts L un trīs zelta zvaigznes, apakšējā daļā zaļa zeme un izliekta sarkanbaltsarkana lente.

“Saules simbols bija tuvs karavīriem jau no 1.pasaules kara, krūšu nozīme tapa pēc Anša Cīruļa meta un ietvēra saules simbolu. Tas bija arī strēlnieku karogos,” stāsta T.Pumpuriņš un atgādina, ka pārveidots šis ģerbonis turpina dzīvot karavīru formās.

1920.gadā Satversmes sapulces uzdevums bija izstrādāt Sat­vers­mi un līdz ar to arī apstiprināt karogu un ģerboni. Izrādījās, ģerbonis jāizveido atbilstošāks heraldikas principiem. Daļa Saeimas deputātu uzskatīja, ka saulīte ir pārlieku vienkāršota, ka tā ir kā emblēma. Heraldikas jautājumus uz­ticēja Satversmes sapulces Sat­versmes komisijai. Tās priekšsēdētājs bija Marģers Skujenieks, komisijā bija 26 deputāti. 1920.gada septembrī nolēma, ka jāizveido Heraldikas apakškomisija. Par tās locekļiem ievēlēja pazīstamus politiķus: M.Skuje­nieku kā priekšsēdētāju, Jāni Goldmani kā vietnieku un Ar­vedu Bergu. Viņi nolēma, ka māks­li­niekiem jārīko konkurss, lai izstrādā metus.

Izveidoja ģerboņa žūrijas komisiju, kurā bez trim deputātiem uzaicināja māksliniekus Ģedertu Eliasu un Rihardu Zariņu. No­vembrī izsludināja konkursu. Bija domāts, ka līdz janvārim Latvijai būs jaunais ģerbonis.

“Jau nolikumā bija    ietverts, ko komisija gribētu redzēt ģerbonī: Kurzemes, Zemgales lauvu, Vid­zemes, Latgales grifu, trīs piecstaru zvaigznes. Bija diskusijas, varbūt vajag četras, jo ir taču četri kultūrvēsturiskie novadi, bet palika pie trim.    Noteica, ko vēl varētu, nevis kategoriski, izmantot,” vēstures notikumus stāsta T.Pumpuriņš. Tālākais jau notika, kā pierasts latviešiem.

Mākslinieku aprindās ar tēlnieku Teodoru Zaļkalnu priekšgalā izcēlās protesti, ka tiek ierobežota mākslinieciskā brīvība. Komisija nonāca strupceļā, pieņēma, ka tomēr var brīvi veidot ģerboni. 1921.gada pavasarī  bija skaidrs, ka konkurss jāpagarina. R.Zariņš atteicās no žūrijas komisijas un pats piedalījās konkursā. Viņa vietā komisijā neviens no tiem, kuri kritizēja, negāja. Vienīgais, kurš piekrita, bija gleznotājs Kārlis Brencēns.
Kad noslēdzās konkurss, notika piedāvāto ģerboņu izstāde. “M.Sku­je­nieks bija izstrādājis kritērijus, kā vērtēs. Rezultāti bija bēdīgi – iesniegti 53 darbi, citos avotos norādīts vēl nedaudz lielāks skaits. Vispirms atlasīja tos, kas neatbilst nekādiem kritērijiem, palikušos vērtēja vairākās kārtās. Komisija atzina, ka gala spriedumu nevar pieņemt, un pieaicināja ekspertu Baltijas heraldikas jautājumos, Vidzemes bruņniecības bibliotēkas vadītāju Hermani Bruin­ingu. Nākamajā sēdē komisija secināja, ka neviens bez kardināliem pārveidojumiem neatbilst tam, lai kļūtu par valsts ģerboni. Taču budžetā bija paredzēta nauda godalgošanai, tad, kā protokolā ieraks­tīts, – “relatīvi labākajiem” piešķirt god­algas,” stāsta T.Pum­puriņš.

Pirmo vietu un 10 tūkstošus Latvijas rubļu piešķīra Vilhel­mam jeb Vilim Krūmiņam, 2. – Hermanim Varenam, 3. – studentam Heinriham Līram. “Presē bija ļoti negatīva kritika. M.Skuje­nieks ziņoja Satversmes komisijai, tā ieteica rīkot slēgtu konkursu, lai trīs četri mākslinieki, izmantojot neveiksmīgos darbus, izveido    ģerboni.    R.Zariņš izstrādāja pazīstamo ģerboni. Žūrijas komisija darbu beidza. 15.jūnijā Saeima balsoja par Latvijas ģerboni,” vēstures lappuses šķirsta vēsturnieks.

Kļūst par simbolu

R.Zariņš bija izstrādājis triju veidu ģerboņus: lielo valsts ģerboni, mazo un mazo papildināto.    Bija noteikts, kurš un kad katru drīkst izmantot. “Lai izmantotu lielo valsts ģerboni, bija jālūdz atļauja Valsts prezidentam. Pie­mēram, 1930.gadā, kad cēla Brā­ļu kapu vārtus, Brāļu kapu komiteja vērsās pie Valsts prezidenta, lai atļauj ievietot vārtos kaltu lielo valsts ģerboni,” stāsta T.Pum­puriņš un piebilst, ka    negatīvā attieksme pret jauno valsts ģerboni mākslinieku vidū nenorima. Vēl 1929.gadā    R.Zariņu kriti­zēja. Ģerboņa izmantošana nostiprinājās pēc 1934.gada maija valsts apvērsuma, tad kritika pieklusa.

Tad nāca 1940.gads, padomju un vācu okupācija.    Pēc kara nebija bēgļu ģimenes, kurai nebūtu kāda priekšmeta ar Latvijas valsts ģerboni. Tas bija visās latviešu sabiedriskās ēkās, tika izšūts, darināts kokā.

Kā tad īsti ir?

Vilis Krūmiņš arī nokļuva trimdā, sākumā Vācijā, tad Amerikā. Dzīvoja Ņujorkā, iesaistījās radošajā brālībā “Elles ķēķis”. Viņu bija apmeklējis viens no pazīstamiem trimdas rakstniekiem Teodors Zeltiņš. Sarunā V.Krū­miņš pastāstīja, ka piedalījies ģerboņu konkursā, saņēmis godalgu un cita starpā arī izmetis, ka R.Zariņš viņa darbā tikai nomainījis tautisko vainadziņu pret zvaigznēm un lenti apakšā sasējis mezglā.

Laikrakstā “Laiks” tika publicēts rakstiņš “Vientuļnieks miljonu pilsētā” ar apakšvirsrakstu “Cie­mos pie Latvijas valsts ģerboņa autora”. “Tas kļuva par atskaites punktu, ka ģerbonim ir līdzautors. 1959.gadā 90. jubileju atzīmēja R.Zariņa tuvinieki, un meita uzrakstīja, ka R.Zariņš ir ģerboņa autors. Trimdas aprindās sākās šūmēšanās – kā, īstais taču ir Vilis Krūmiņš. Tika atkārtoti publicēts T.Zeltiņa rakstītais. Trimdas akadēmiskajās aprindās sāka nostiprināties viedoklis, ka ģerboņa autors vai vismaz līdzautors ir Vilis Krūmiņš.

Dokumentos patiesība

Atmodas laikā, kad komisija, kuru vadīja akadēmiķis Jānis Stradiņš,    sāka spriest par valsts ģerboni, arī tai šķita simpātisks trimdas aprindu viedoklis par Vili Krūmiņu kā autoru vai līdzautoru. Tāds viedoklis nostiprinājās. Bija daudz diskusiju, kādam tad būt Latvijas ģerbonim. Atliek pašķirstīt 80. gadu beigu un 90.gadu avīzes. Virsraksti nudien nav tie glaimojošākie, kašķi notiek dažādās aprindās.

Kurš tad ir Latvijas ģerboņa autors? T.Pumpuriņš nepāprotami saka: “Protams, Rihards Zariņš. Izpētot vēstures materiālus, tos konfrontējot,    var precīzāk izsekot ģerboņa vēsturei.      Ir dokuments, to var redzēt arī izstādē, ka    M.Skujenieks ir parakstījis rīkojumu Satversmes sapulces kasei izmaksāt R.Zariņam par Valsts ģerboņa izstrādi. R.Zariņš    parakstījies, ka naudu saņēmis. Tas    dokuments bija starp Satversmes sapulces saimnieciskajiem izdevumiem, kur arī kvītis par iepirktiem sērkociņiem, lupatām šau­teņu stobru tīrīšanai.”

Cēsu muzejā ir novadnieka Kārļa Dzirkaļa savāktie materiāli par Rihardu Zariņu kā    ģerboņa autoru. “ Kārlis Dzirkalis bija labi pazīstams ar R.Zariņa ģimeni. R.Zariņa ģimene 1919.gadā dzīvoja Cēsīs, viņa dēls Jānis karojis Cēsu skolnieku rotā. K.Dzirkalis un J.Zariņš bija labi pazīstami. Materiālos var    labi izsekot visām diskusijām. Protokolos redzams – M.Skujiņš Saeimā referēja par ģerboni, bet ar koreferātiem uzstājās dzērbenieši, deputāti Markus Gailītis un Arturs Ozols, kurš bija Satversmes komisijas sekretārs. K.Dzirkalis vēl paguva izrunāties ar A. Ozolu. Saprotams, trimdā dokumenti nebija pieejami, pētīt bija sarežģīti.    Avīzē publicēts, ka V.Krūmiņam pirmā vieta, tas ir fakts, bet citu dokumentu nebija. Mums ir materiāli, ka tiem, kuri akceptēja V.Krūmiņu kā ģerboņa autoru,      nebija ne argumentu, ne dokumentu. Tika vākti materiāli nevis par to, ko paveicis V.Krūmiņš, bet gan kāds draņķis ir bijis R.Zariņš.

V. Krūmiņu trimdas vidē izprovocēja, un atkāpties nevarēja. Idejas uzturētājs bija mākslas vēsturnieks Jānis Krastiņš. Viņš ar K. Dzirkali bija vienas korporācijas biedri, un K.Dzirkalis negribēja nesaskaņas iznest ārā. Tad K. Dzirkalim tika sameklētas vainas, ka viņš, lūk, Ulmaņlaikā kaut ko nav darījis īsti pareizi.

Tātad 1956.gadā ir T.Zeltiņa raksts avīzē,    1959.gadā R. Za­ri­ņa meitas publikācija. K.Dzir­kalis laikraksta redaktoram El­mā­­ram Rudzītim pieprasīja, lai atsūta V.Krūmiņa vēstuli, kurā viņš raksta, ka “ģerboņa autors esmu es”. Vēstulē    tādu vārdu nav. Tos slejas ievadā uzrakstījis redaktors. V.Krūmiņš tikai pastāsta, kāds slikts cilvēks ir R.Zariņš, bet tas laikrakstā nav publicēts. V.Krū­miņš arī uzsver, ka viņš nezinot, ka R.Zariņš kaut ko būtu heraldikā darījis. Drīz pēc tam V. Krūmiņš nomira, un trimdas laikraksti rakstīja – miris ģerboņa autors.”

T.Pumpuriņš atzīst, ka ģerboņa vēsture pašam bijis interesants pētījums. Notikumos atklājas cilvēku ambīcijas, nenovīdība, neuzticēšanās – kā jau latviešiem, kad par kaut jāvienojas. “Varbūt atkal sāksies diskusija, kurš tad ir Latvijas ģerboņa autors,” ar smaidu saka vēsturnieks T.Pumpuriņš. Aizvien daudzos enciklopēdiskos avotos minēts, ka R. Zariņš radījis ģerboni kopā ar V.Krūmiņu.

Tepat līdzās

Daudzās fotogrāfijās izstādē redzams, kur kādreiz Cēsīs bijis Latvijas ģerbonis. Bijušajā rāts­namā pie griestiem bijis zīmējums, iespējams, tas aizvien noslēpts aiz apšuvuma. Savukārt Sv.Jāņa baznīcā ir vitrāža ar lielo valsts ģerboni. Tā necieta ne kara, ne padomju laikā. T.Pumpuriņš uzskata, ka mūsu ģerbonis ir korekts un grezns. D.Andersons atzīst, ka, veidojot izstādi, izpētījis ģerboni un tajā pamanījis  daudz sīkumu: “Esmu iemīlējis Latvijas ģerboni. Tas rada patriotisku sajūtu.”

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Cēsu svētki - atskats

12:31
23.07.2024
57

Gājienā lepni par sevi un Cēsīm Trijās dienās pilsēta nenogura. Savu ceļu tuvāk zvaigznēm, lai cik augstu kuram tās būtu, ja vien vēlējās, ieraudzīja Cēsu 818. dzimšanas dienas svinību katrs dalībnieks. No vēstures līdz šodienai, no nopietnībai līdz nebēdnīgai jautrībai un spēku pārbaudei sportiskās sacensībās. Un, protams, satikšanās prieks ik uz soļa senajās un aizvien […]

Mērķis zināms – Zaļais kurss

10:58
23.07.2024
30

Festivālā “Rodam Raunā”, kura tēma šovasar bija “Pļava. Ko sēsi, to pļausi”, kā ik gadu notika arī uzņēmēju diskusija. Šoreiz par ikvienam aktuālo Eiropas zaļo kursu. Tajā piedalījās Raunas SIA “Firma “Pasāža”” valdes priekšsēdētāja Dace Neiberga, Zemkopības ministrijas Lauksai­mnie­cības departamenta Lauksai­mniecības ilgtspējīgas attīstības nodaļas vadītāja Kristīne Sirmā, Latvijas Lauku konsultāciju centra Cēsu nodaļas vadītāja Dace […]

Sniega kupenas vasarā. Hortenzijas

00:00
23.07.2024
37

Iebraucot Stalbes pagasta “Ozolkalnos”, pie norādes zīmes zied hortenzijas. “Man patīk visas puķes,” saka Baiba Svīķe un uzreiz atklāj, ka daudziem šķiet, hortenzijas ir vecu māju puķe, bet tā nav, mūsdienās tā ir tik moderna un dažāda. “Ziedi kupli, to krāsa mainās, cēla, liels krūms ar vieglumu,” tā Baiba raksturo hortenziju un uzsver: “Ja tās […]

Mazajam liepēnietim Kārlim īpaša uzmanība

00:00
22.07.2024
51

Vidzemes slimnīcā sagaidīts šī gada 400. bērniņš – puisītis Kārlis, kurš piedzimis liepēniešu ģimenei, informēja Vidzemes slimnīcā. Pasauli satikt Kārlis ieradās 10. jūlijā plkst. 11:52, mazulis dzimšanas brīdī svēra 3020 g un bija 51 cm garš. Tā kā arī abiem vecākiem – Kristiānai un Kristiānam – vārds sākas ar K, arī jaundzimušajam dots vārds, kas […]

Dienestu posteņiem būs ērtākas telpas

00:00
21.07.2024
46

Lai uzlabotu ēkas energoefektivitāti, aktīvi noris būvdarbi pašvaldības ēkā Brāļu Kaudzīšu ielā 9, Jaunpiebalgā. Ēkā atrodas Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta un Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) Jaunpiebalgas postenis. Darbi jau no pirmajām dienām pavasara beigās sokas raiti, vērtē Jaunpiebalgas apvienības pārvaldes vadītāja Dace Bišere-Valdemiere. Ja atklājas kādas problēmas, tām ātri rod risinājumu: “Bet jāteic, […]

Sirsnīgi un priecīgi nosvin Cēsu pansionāta jubileju

00:00
20.07.2024
77

Ar dziesmām, dejām, pansionāta jeb namiņa, kā iestādi dēvē darbinieki un iemītnieki, atmiņu stāstiem, svētku torti, daudziem sveicieniem, laba vēlējumiem, atzinības rakstiem un pateicībām aizvadīta Cēsu pilsētas pansionāta 30. jubileja. Svinot dienu, kad pirms 30 gadiem pašvaldības pansionāts pārcēlās no Glūdas kalna uz Cīrulīšiem, kopā ar iestādē dzīvojošajiem bija esošie un bijušie darbinieki, kādreizējie lēmumu […]

Tautas balss

Vai Baltijas ceļš aizmirsts?

12:07
23.07.2024
16
J. raksta:

“Visur dzirdu tikai par svētkiem, par Cēsu, Pārgaujas, Vecpiebalgas un citiem. Cēsīs uz svētkiem nezin kāpēc pat uzaicināts Livonijas ordeņa mestra Pletenberga radinieks. Bet kāda tur radniecība, ja pagājis pus gadu tūkstotis, kopš Pletenbergs sēdēja ordeņa pilī Cēsīs. Un nez vai vietējiem iedzīvotājiem bija no tā kāds labums. Taču šoreiz ne par to. Mani pārsteidz, […]

Lielā politika rada bažas

11:05
23.07.2024
13
Lasītāja K. raksta:

“Kad klausos par Amerikas prezidenta priekšvēlēšanu kampaņu un to, ko žurnālisti stāsta par Donaldu Trampu, sajūtas nav labas. Ja ASV tiešām Ukrainai vairs nepalīdzēs vai mazāk palīdzēs cīņā ar iebrucēju, Krievija jutīsies vēl varenāka. Ja sāksies sarunas par kara apturēšanu uz Ukrainai atņemto teritoriju rēķina, kur garantija, ka Krievija līdzīgu taktiku neturpinās citās kaimiņu valstīs? […]

Skujenes pazīšanās zīme - neasfaltēti ceļi

10:54
23.07.2024
12
Autobraucēja raksta:

“Mūsu pagastu, Skujeni, viegli atrast. Šeit nekādas ceļazīmes nav vajadzīgas. Ja sākas neasfaltēts ceļš (Krustakrogs- Skujene), dodieties tik tālāk un būsit Skujenē. Ceļmalās, kur krūmi, samaziniet ātrumu, aiz tiem sekos līkums. Mierīgi braucot, nepārsniedzot ātrumu, nokļūsiet uz asfaltētiem ceļiem un droši varēsiet turpināt ceļu – Skujene beigusies!” ar ironiju saka autobraucēja ar stāžu.

Laiks pļaut zeltslotiņas

10:54
23.07.2024
10
1
Lasītāja G. raksta:

“Gar ceļu no pašām Cēsīm, caur Dukuriem un pamazām līdz Valmierai izplatās invazīvās Kanādas zeltslotiņas. Tagad tās sāk ziedēt, drīz izplatīs pūkainas sēklas, kas nākamgad jau veidos biežākas audzes. Cēsu novada pašvaldība un Latvijas Valsts ceļi ir informēti par situāciju, bet pagaidām invazīvos augus nepļauj, taču gar ceļu ir arī Eiropa nozīmes aizsargājamie biotopi,” uzsver […]

Prieks par sakārtoto un skaisto ielu

17:29
15.07.2024
31
Cēsniece O. raksta:

“Cēsīs, atjaunotajā Bērzaines ielas posmā, ierīkoti glīti soliņi un atkritumu urnas, apkārtne tīra. Jauki tur piesēst. Bērzaines iedzīvotāji beidzot ir ieguvēji. Labi sakārtota gan Gaujas, gan Bērzaines iela. Par to prieks,” pārdomās dalījās seniore, cēsniece O.

Sludinājumi