Ceturtdiena, 25. jūlijs
Vārda dienas: Kristīne, Kristīna, Krista, Kristiāna, Kristiāns

Kā Enkurakmens iezis pie vārda tika

Druva
23:00
21.08.2007
18

Gaujas NP informācijas speciāliste

Vasaras otra puse. Gaujā ūdens līmenis zems un ūdenstūristiem nākas iepazīties ar visu, ko piedāvā viltīgās un līkumainās upes gultne. Atsedzas akmeņi, mūžveci koku stumbri, smilšu sanesumi un oļainas sēres jeb žviras. Pēc uzmanīgas lavierēšanas pa Ķūķu krāču trim pakāpēm (negribas laivas dibenā izsist robu!) upe kļūst rāmāka. Taču pēc aptuveni kilometra Gauja sagādā pārsteigumus. Pirmais – straume kļūst ātra, gultnē atkal daudz akmeņu un tieši pa vidu prāva, kokiem apaugusi sala. Otrais pārsteigums – abos krastos gandrīz vienlaikus sākas klintis! SIA „Karšu izdevniecība Jāņa Sēta” izdotajā Gaujas Nacionālā parka kartē tās nav iezīmētas, bet literatūrā minēts, ka labajā krastā atrodas Līņu klintis un tām pretī iezis bez nosaukuma. Kā tas var būt? Gaujas Nacionālais parks pastāv jau gandrīz 34 gadus, bet kartē vēl arvien „baltie plankumi”? Ķeramies pie izpētes

Šogad, realizējot Latvijas vides aizsardzības fonda finansēto projektu „Ūdenstūrisma infrastruktūras pilnveidošana un monitoringa ieviešana Gaujas NP”, parka darbinieki apseko Gaujas krastus, apmetnes, klintis un iežus. Ar ģeogrāfiskās pozicionēšanas ierīci (GPS) tiek uzmērītas un fotografētas dabas radītās erozijas vietas – krastu nobrukumi, noslīdeņi klintīs, kā arī nesaudzīgā tūrisma pēdas – laivu vilkšanas vietas Leimaņu iezī, ugunskuri ārpus norādītajām vietām, Jāņu līgošanas nelegālās apmetnes. Tiek pieņemts lēmums noskaidrot patiesību par beznosaukuma klintīm. Tas veiksmīgi sakrīt ar „Jāņa Sētas” aicinājumu saskaņot labojumus un grozījumus jaunajam Gaujas NP kartes izdevumam. Nezināmais par nezināmo

Par Līņu klintīm Gaujas labajā krastā, kam vārds dots pēc „Līņu” vecsaimniecības nosaukuma, literatūrā rakstīts jau 20.gadsimta 70. gados. 1979. gadā izdotajā grāmatā „Gaujas senieleja” Guntis Eniņš piemin faktu, ka klintīm Gaujas kreisajā krastā nav zināms nosaukums, ir cerība, ka varbūt vietējie to zinās. Bet laikam neviens nav pieteicies. 2007. gada vasarā G.Eniņš apstiprina, ka šo klinšu nosaukumu neviens nav zinājis jau 1970. gadā.

Meklējumi internetā atduras pret manu 2004. gadā sagatavoto rakstu „Ūdenstūrisma maršruts pa Gauju no Valmieras līdz Murjāņiem”. Rezultātu nav arī, ievietojot jautājumu par bezvārda klintīm dažādos interneta portālos un diskusiju lapās.

Bet vismaz viens ir skaidrs – šobrīd klintis var saukt par Nezināmajām. Aptaujāju ilggadīgos Gaujas NP darbiniekus. Māris Mitrevics jaunībā braucis ar plostiem. Viņš stāsta, ka Baltezera pludināšanas kantorī 60. gadu beigās redzējis detalizētas kartes, kur iezīmētas salas un krāces. Diemžēl šo karšu liktenis nav zināms, jo kantoris darbību beidza ap 1970. gadu.

Vidzemes augstskolas pasniedzējs Juris Smaļinskis raksta: „Baidos, ka kaut ko no vietvārdiem esam zaudējuši. Iespējams jau arī, ka ne visām klintīm ir bijuši nosaukumi, lai gan kas to tagad pateiks?” Meklējam vārdu

Ja dabā jāatrod kaut kas pazudis, tad pēdējais salmiņš jeb norāde meklējama dabas retumu krātuvē. Pētnieks Ansis Opmanis ir atsaucīgs: „Tas nu ir tiesa, ka visur literatūrā tās ir bezvārda klintis iepretī Līņu klintīm. Varbūt plostnieki, kuru darba ceļa krastos klintis bija nozīmīgas zīmes, mūsu Nezināmās klintis nemaz neredzēja, jo tās atrodas aiz Enkurakmeņu salas? Bet varbūt nebija nevienas mājas tuvumā, jo taču gandrīz visas klintis Gaujas krastos ir nosauktas pēc to vecsaimniecību vārdiem, uz kuru zemju robežas tās izveidojušās. Virs Nezināmajām klintīm plešas bijušie Cēsu pils muižas meži, kurus pārraudzījis Roču mežsargs. Kādu īpašu nosaukumu klintīm nezināja ne Melānija Vanaga, ne Roberts Dzirne, ne citi šīs puses labi pazinēji. Interesantākie vietu vārdi tagad ir atrodami arhīvos, nevis uzzināmi sarunās.”

Tomēr atradums nav saucams par Roču iezi, jo ir vairāki ģeoloģiskie objekti ar šo vārdu. Vanagu iezi Amatas upes krastā sauc gan par Egļu krauju, gan Roču iezi. Rezervāta teritorijā ir Roču alas iezis, no kura iztek avots, kā arī pavisam sīkā Roču „piramīdas” ala.

Kas atliek? Enkurakmens. Ja plostnieki tā sauca salu un krāces, tad arī iezim nebūs par smagu panest šo vārdu. Ko nozīmē „Enkurakmens”? Lieli akmeņi, vēlāk arī betona bloki ar iekaltām metāla cilpām, kas tika izmantoti plostu atsiešanai vai nobremzēšanai. Netālu no Enkurakmens ieža ir sena baļķu krautuve, kur kokmateriālus pa krastu ripināja Gaujā. Tā tiks saglabāta piemiņa par senajiem plostnieku laikiem, jo salu un krāču nosaukumi Gaujas NP kartē nav ierakstīti. Klinšu CV

Pagaidām ne Līņu klintis, ne arī Enkurakmens iezis nav iekļauts Gaujas NP kājāmgājēju vai velotūristu maršrutos. Tos var aplūkot tikai ūdenstūristi no laivas. Klinšu apkārtne nav pielāgota apmeklējumam, nav ierīkots piebraucamais ceļš vai taka, gar krauju nav margu un citu labiekārtojumu. Var tikai piekrist tūrisma speciālista un pasniedzēja Jura Smaļinska teiktajam: „Apmeklējot interesantus dabas tūrisma objektus, gribas uzdot jautājumu: kādēļ jāstaigā (un kādēļ vispār ir radīta tāda iespēja) pa unikālu dabas pieminekļu virsmu? Šādi nostaigāti un nomīdīti dabas pieminekļi ir Liepas Ellīte, Raunas Staburags, Kalējala … .Vai varat iedomāties muzejā kāpt uz tur novietotajiem eksponātiem?” Tātad, būsim saudzīgi!

Braucot šīm vietām garām ar laivu, ūdens tūristiem jāturas tuvāk Gaujas labajam krastam, jo ne velti starp kartē neiezīmētajām klintīm ir Enkurakmens krāce un Enkurakmens sala. Ja Gaujā zems ūdens līmenis, tad šajā posmā nākas brist, laivu uzmanīgi velkot gar salas labo pusi. Gultne ir sekla un cieta, pamats ir smilšakmens un sīki oļi.

Aiz Enkurakmeņu salas kreisajā krastā slēpjas mūsu „krustbērns” – Enkurakmens iezis, vairāk nekā 200 metrus garš un augstāks par desmit metriem. Tāpat kā Līņu klintis, tas ir augšdevona Gaujas svītas smilšakmens ( D3gj) atsegums. Iezi bojājusi tikai dabiskā erozija. Vērojami senāki, jau kokiem apauguši noslīdeņi, gan arī šopavasar nobrukuši smilts slāņi no atseguma augšdaļas. Turpinās arī smilšakmens ieža dēdēšanas process. Tūristu kasījumus un skrāpējumus, ja tādi bijuši, sen aizslaucījis palu laika ledus. Par laimi, klinšu kopskatu nebojā mūsdienu ieraksti. Enkurakmens iezis nejaušiem garāmgājējiem paliek apslēpts zem kraujas. Nav ne sēres, ne krasta izvirzījumu, lai iezi varētu aplūkot no sāniem.

Līņu klintis Gaujas labajā krastā sākas ar nelielu, zemu gaiša smilšakmens atsegumu, ko pārcērt Platūnes upītes ieteka. Līņu klintis, apmēram puskilometru garais augšdevona Gaujas svītas smilšakmens atsegums, nav vienlaidus masīvs. Tas brīžiem paslēpjas zem seniem, kokiem apaugušiem noslīdeņiem, brīžiem pietuvojas upei. Augstākā vieta ap desmit metru. Uzmērot ar GPS un apskatot pamatīgāk, atrodam vairākus avotus. Līņu klintis bojājusi dabas radītā erozija, nogāžoties kokiem un nobrūkot augšējiem irdenajiem slāņiem. Klints dēdēšanas process 2007.gadā ir straujāks, redzami svaigi nobrukumi – gan smiltis atseguma augšdaļā, gan smilšakmens iezis.

Līņu klintīs var atrast arī apmeklētāju atstātās vizītkartes. Vietās, kur iezi aizsedz koki, viens no vecākajiem ierakstiem ar nelieliem burtiņiem ir: „Julijs Roze. 1908.”, blakus jaunāks veidojums, grafiski perfekti vimpelī iestrādāti iniciāļi „JG”, tad lakonisks „zīmējums” no 1981.gada, kas vizuāli līdzinās Flintstonam. Tur, kur klintis tuvāk upei un labi aizsniedzamas, pavirši ieraksti no 1980. līdz 2006. gadam vēsta par ceļotājiem, kam nagi niezējuši pievienoties kasītāju un skrāpētāju pulkam. Daļu no “sienasavīzes” Gauja izdzēsusi, noslīpējot ar lediem pavasara palu laikā.

Nu, lūk, vēl viens „baltais plankums” izzudīs no kartēm, un turpmāk ūdens tūrisma maršrutos droši varēsim ierakstīt, kā sauc klintis lejpus Ķūķu krācēm!

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Kas mežā, tas tirgū

00:00
25.07.2024
4

Darba dienās Cēsu tirgū rimta dzīvība. Āra teritorijā dārzeņi, ogas, meža veltes. Pāris tirgotāju piedāvā gailenes. Cena no četriem eiro par litra trauciņu, ir arī mellenes, lācenes par astoņiem eiro. Jānis no Pārgaujas mežiem atvedis gailenes un mellenes. “Iegāju mežā un iznesu trīs spaiņus gaileņu,” pasmej Jānis un uzsver, ka īsts sēņotājs atradīs sēnes arī […]

Dzimtas likteņstāsts grāmatā

06:06
24.07.2024
25

Diena mākslai “Vieta, kur pagātnes satiekas ar šodienu” Zosēnu pagasta Skrāģu krogā veltīta divdesmit pieciem gadiem kopš sestajiem Piebalgas kultūras svētkiem Zosēnos un operas “Baņuta” libreta autora Artura Krūmiņa un komponista Alfrēda Kalniņa 145. dzimšanas dienai. Mākslas dienā tika atvērta arī Ilzes Būmanes grāmata “Piebal­dzēns ar pasaules apvārsni” par Artura Krūmiņa dzimtas likteņstāstu. Gan pats […]

Vai dzima tradīcija? Cēsu jubilejai Svētku koris, kurā ap simts dziedātāju

00:00
24.07.2024
67

Latvietim svētki bez dziedāšanas nav svētki. Kur nu vēl cēsniekiem Cēsu 818.dzimšanas dienā. Bija skaidrs, ka bez koriem neiztikt, bet koris var būt daudz plašāks. Un tika aicināts ikviens, kurš grib dziedāt. Diriģente Marika Slotina-Brante kopā ar instrumentālā ansambļa vadītāju Emīlu Zilbertu izraudzījās pazīstamas dziesmas: tautasdziesmas, dziesmas teātra izrādēm un kino, šlāgerus un citu no […]

Cēsu svētki - atskats

12:31
23.07.2024
104

Gājienā lepni par sevi un Cēsīm Trijās dienās pilsēta nenogura. Savu ceļu tuvāk zvaigznēm, lai cik augstu kuram tās būtu, ja vien vēlējās, ieraudzīja Cēsu 818. dzimšanas dienas svinību katrs dalībnieks. No vēstures līdz šodienai, no nopietnībai līdz nebēdnīgai jautrībai un spēku pārbaudei sportiskās sacensībās. Un, protams, satikšanās prieks ik uz soļa senajās un aizvien […]

Mērķis zināms – Zaļais kurss

10:58
23.07.2024
60

Festivālā “Rodam Raunā”, kura tēma šovasar bija “Pļava. Ko sēsi, to pļausi”, kā ik gadu notika arī uzņēmēju diskusija. Šoreiz par ikvienam aktuālo Eiropas zaļo kursu. Tajā piedalījās Raunas SIA “Firma “Pasāža”” valdes priekšsēdētāja Dace Neiberga, Zemkopības ministrijas Lauksai­mnie­cības departamenta Lauksai­mniecības ilgtspējīgas attīstības nodaļas vadītāja Kristīne Sirmā, Latvijas Lauku konsultāciju centra Cēsu nodaļas vadītāja Dace […]

Sniega kupenas vasarā. Hortenzijas

00:00
23.07.2024
141

Iebraucot Stalbes pagasta “Ozolkalnos”, pie norādes zīmes zied hortenzijas. “Man patīk visas puķes,” saka Baiba Svīķe un uzreiz atklāj, ka daudziem šķiet, hortenzijas ir vecu māju puķe, bet tā nav, mūsdienās tā ir tik moderna un dažāda. “Ziedi kupli, to krāsa mainās, cēla, liels krūms ar vieglumu,” tā Baiba raksturo hortenziju un uzsver: “Ja tās […]

Tautas balss

Tīrumam apkārt ziedošs žogs

11:09
24.07.2024
15
Anda raksta:

“Zemnieki nav apmierināti un uzskata, ka ir muļķīgi apkārt laukiem atstāt neapstrādātu joslu. Viņiem taisnība, ka tā ir nezāļu audzēšanai. Nesen ceļmalā upes krastā redzēju dzeltenu labības lauku, un ap to visapkārt platā joslā zied puķu spriganes. Tās kā dzīvžogs apņēmis tīrumu. Vai tā ir prātīga saimniekošana! Puķu spriganes jau tā izplatās kā neapturama sērga. […]

Vai Baltijas ceļš aizmirsts?

12:07
23.07.2024
28
J. raksta:

“Visur dzirdu tikai par svētkiem, par Cēsu, Pārgaujas, Vecpiebalgas un citiem. Cēsīs uz svētkiem nezin kāpēc pat uzaicināts Livonijas ordeņa mestra Pletenberga radinieks. Bet kāda tur radniecība, ja pagājis pus gadu tūkstotis, kopš Pletenbergs sēdēja ordeņa pilī Cēsīs. Un nez vai vietējiem iedzīvotājiem bija no tā kāds labums. Taču šoreiz ne par to. Mani pārsteidz, […]

Lielā politika rada bažas

11:05
23.07.2024
16
Lasītāja K. raksta:

“Kad klausos par Amerikas prezidenta priekšvēlēšanu kampaņu un to, ko žurnālisti stāsta par Donaldu Trampu, sajūtas nav labas. Ja ASV tiešām Ukrainai vairs nepalīdzēs vai mazāk palīdzēs cīņā ar iebrucēju, Krievija jutīsies vēl varenāka. Ja sāksies sarunas par kara apturēšanu uz Ukrainai atņemto teritoriju rēķina, kur garantija, ka Krievija līdzīgu taktiku neturpinās citās kaimiņu valstīs? […]

Skujenes pazīšanās zīme - neasfaltēti ceļi

10:54
23.07.2024
14
Autobraucēja raksta:

“Mūsu pagastu, Skujeni, viegli atrast. Šeit nekādas ceļazīmes nav vajadzīgas. Ja sākas neasfaltēts ceļš (Krustakrogs- Skujene), dodieties tik tālāk un būsit Skujenē. Ceļmalās, kur krūmi, samaziniet ātrumu, aiz tiem sekos līkums. Mierīgi braucot, nepārsniedzot ātrumu, nokļūsiet uz asfaltētiem ceļiem un droši varēsiet turpināt ceļu – Skujene beigusies!” ar ironiju saka autobraucēja ar stāžu.

Laiks pļaut zeltslotiņas

10:54
23.07.2024
14
1
Lasītāja G. raksta:

“Gar ceļu no pašām Cēsīm, caur Dukuriem un pamazām līdz Valmierai izplatās invazīvās Kanādas zeltslotiņas. Tagad tās sāk ziedēt, drīz izplatīs pūkainas sēklas, kas nākamgad jau veidos biežākas audzes. Cēsu novada pašvaldība un Latvijas Valsts ceļi ir informēti par situāciju, bet pagaidām invazīvos augus nepļauj, taču gar ceļu ir arī Eiropa nozīmes aizsargājamie biotopi,” uzsver […]

Sludinājumi