Svētdiena, 22. jūnijs
Vārda dienas: Emīls, Egita, Monvīds

Kā atrast pilskalnu

Līga Eglīte
00:00
23.11.2020
59
Lidar Karte M Burts Copy 1

Meži, krūmi un augsnes kārta jau gadsimtiem slēpj senu notikumu pēdas, taču lāzerskenēšanas jeb LiDAR tehnoloģija gluži kā uz burvja mājienu atklāj reljefu un cilvēka roku radītus veidojumus. Ne tikai vēsturnieki, arī entuziasti, kam patīk kartes un noslēpumi, darba pienākumus veicot, vai intereses dēļ raugās datora ekrānā un virtuāli ceļo cauri laikiem pa visu Latviju.

Kur un ko meklēt

Pasaulē lāzerskenēšanas metodi izmanto kopš 1985.gada, Latvijā tās pirmsākumi ir 2002.gadā, kad pētīta Cēsu viduslaiku pils. Trīsdimensiju attēlam ir liela ticamības pakāpe, un tas noder, lai noskaidrotu, vai dabā atrastais tiešām ir cilvēku radīts veidojums: grāvis, valnis, šāviņu sprādziena bedre, kara laika ierakumi, Livonijas perioda nocietinājumi vai muižu laika meliorācijas sistēmas. Tālāk darbs arheologiem objektā, lai, veicot apskati vai izrakumus, noskaidrotu patiesību.

Vietnē www.lvmgeo.lv ir publicēta Latvijas karte, kuru var detalizēti pētīt, izmantojot Zemes reljefa, virsmas slīpuma, veģetācijas augstuma un citus modeļus. Pieejamas vairākas topogrāfiskās, ortofoto un pat Kvartāra nogulumiežu karte. Papildu interesējošās vietas apskatei un precizēšanai var izmantot Valsts Zemes dienesta kadastra, Dabas aizsardzības pārvaldes un citus datus.
Kara vēstures interesentiem papildu precizēšanai vai informācijas ieguvei noderēs mājaslapa dodies.lv, kurā ir ap 30 dažādu gadu militārās kartes.

Atradumu lavīna

Latvijas teritorijas digitālā augstuma modeli izveidojusi Latvijas Ģeotelpiskās informācijas aģentūra (LGIA), jebkuram interesentam pieejams ļoti augstas precizitātes teritorijas attēlojums, izceļot ēku un vietu augstumus. Apjomīgais projekts re­alizēts septiņos gados, aerolāzerskenēšanā iegūtie dati apstrādāti manuāli.

Latvijā liela rosība sākās, kad, pētot Latgales novadu, šādā veidā tika atklāti daudzi pilskalni. Arheologs Juris Urtāns par 2018.gadu raksta, ka tas bijis izcils pilskalnu jaunatklāšanā: “Latvijas austrumdaļā atklāti deviņi jauni, iepriekš nezināmi pilskalni. Desmitais ir par jaunu atrastais Atašienes pilskalns, kas iepriekš skaitījās norakts, iegūstot granti un smilti. Tāds jaunatklāto pilskalnu birums piedzīvots vien 1920. -jos gados, kad tika atrasta lielākā daļa no iepriekš tikai vietējiem ļaudīm zināmajiem Latgales pilskalniem.” Arī 2019.gadā jaunatklāti 24 pilskalni, pārsvarā Latvijas austrumdaļā.

Šogad beidzot noticis tas, ko vēsturnieki, arheologi un entuziasti pacietīgi gaidīja – gatavas arī Vidzemes kartes. Interesenti var sekot līdzi vēsturnieka Gata Kalniņa izveidotajā senvēstures entuziastu kopienas mājaslapā “Latvijas pilskalni un senvietas”. Tur var atrast ne tikai informāciju, bet arī pilskalnu trīsdimensiju modeļus.

Jauni atradumi un kļūdu labojumi

Lāzerskenēšanas metode noder novadpētniecībā, apmeklējot nostāstos un leģendās minētās vietas. Gadās atrast ko jaunu, bet gadās arī, ka stāsts ir, bet objekta nav. Daudzas vietas ir kārtu kārtām piesātinātas ar vēstures notikumu nospiedumiem un interpretācijām. Pirms gada “Druva” rakstīja par meklējumiem Priekuļu pagasta “Pieškalnos”, kur vecākie iedzīvotāji vēl 90. sākumā stāstījuši par Zviedru skansti jeb Mantas kalniņiem, karaspēka nometnes vietu un nogrimušo kara kasi. Izmantojot mērinstrumentus – ģeoradaru un metālmeklētāju-, noskaidrots, ka uzkalniņiem un reljefa krokojumiem ir dabiska izcelsme. Neizdevās atrast jebkādus pierādījumus, ka šeit apkārtnē 1578.gada 21.oktobrī notikusi Livonijas kara Cēsu kauja.

Arheologs Oskars Ušpelis, SIA “Arheoloģiskā izpēte”, “Druvai” skaidro, ka LiDAR kartes izmanto objektu priekšizpētē, lai iegūtu papildu informāciju: “Piemēram, nodrošinot arheoloģisko uzraudzību būvniecībai, jo LiDAR kartēs redzami senu konstrukciju fragmenti, ko uz zemes grūtāk izšķirt. Senās nocietinājumu vietas – zemes vaļņus, grāvjus – var neapzināti izpostīt lielāka mēroga saimnieciskā darbības, būvniecības vai mežizstrādes gaitā. Cēsīs ir interesants vēsturiskais reljefa veidojums – senā skansts Valmieras ielā pie veikala “TOP”, kas labi redzama gan dabā, gan kartēs un kurai vajadzētu likumā noteiktu aizsardzību.”

Arheologs aicina karšu pētniekus – entuziastus par atradumiem vai nelegāliem rakumiem informēt Nacionālo kultūras mantojuma pārvaldi vai konsultēties pie Cēsu arheologiem.
Tūrisma un vides eksperts Juris Smaļinskis kartēs un dabā pēta militāro mantojumu, kā arī dalās ar atradumiem un versijām sociālajos tīklos: “Aprīlī un maijā daudz staigāju un ar velo izbraukāju Tomes apkaimes mežus, kur saglabājušās neskaitāmas 1. pasaules kara laika liecības. Šoruden būs jāatsāk Tomes mežu pētniecība, tādēļ pirmais, kas jādara, ir jāvāc materiāls – kartes, vecās fotogrāfijas, jāapciemo novadpētnieki un jāpaviesojas Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) krātuvē.”

Gids un vēstures skolotājs Andris Geidāns ar LiDAR kartēm ieinteresējis arī jaunāko paaudzi: “Tas ir noderīgs arheoloģijas palīgrīks, ar ko iepazīstinu savus skolēnus. Kvēpenes pilskalna apkārtne ir īpaša! Lai gan mūsdienās mežu šķērso ceļi un stigas, arī vēsturiskās Indriķa hronikā minētās vietas ir nojaušamas. Esmu daudz pētījis kādreizējās Imeras teritoriju un iespējamos to laiku ceļus, Raiskuma apkārtni, kur mežos varētu būt seni nocietinājumi.”

Arhitekts Raitis Jelēvics stāsta, ka LiDAR kartes ir aizraujošs veids, kā pavadīt vairākus vakarus: “Tāda datorspēle, no kuras nevar atiet! Vispirms izpētīju, kas slēpjas manā mežā, tad pazīstamās teritorijas gar Rauni, Vaivi un pietekām. Tur ir augsti krasti, interesants, dabiski veidojies reljefs ar pauguriem, ko dabā “jūt”, mežā sēņojot. Kartē labi redzams Bateriju lauks pie Priekuļiem – senie aizsardzības nocietinājumi.”

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Īstā Jāņu siera ražošana ik gadu sarūk

00:00
22.06.2025
7

Jāņu siera ražošanas apmēri šogad Latvijā kopumā turpina samazināties, aģentūrai LETA prognozēja biedrības “Siera klubs” valdes priekšsēdētāja Vanda Davidanova. Arita LejiņaPērn Jāņu sieru (nejaukt ar ķimeņu sieru) saražoja 139,84 tonnas, norādījusi V.Davida­nova. Pēc publiski pieejamās informācijas, pirms pieciem gadiem, 2019.gadā, tika saražotas aptuveni 200 tonnas Jāņu siera, tātad pagājušajā gadā par 30,1% mazāk. Jāņu siera […]

Aizejošā Cēsu novada dome diskutē par bērnu futbolu un kafejnīcas iekārtām

00:00
21.06.2025
39

12.jūnijā notika pēdējā aizejošā sasaukuma Cēsu novada domes sēde. Sēdē no 19 deputātiem piedalījās 17. Nepiedalījās Andris Mihaļovs un Erlends Geruļskis. Tika lemts par attīstību un investīciju projektiem, izglītību un sportu, pašvaldības īpašumu pārvaldību, sociāliem un sabiedriskiem jautājumiem, pašvaldības struktūru un līgumu pārvaldību, finanšu un pārskatu jautājumiem. Kopumā deputāti lēma vienbalsīgi, tikai par dažiem lēmumiem […]

Sarunu un demokrātijas svētki

00:00
20.06.2025
54
1

Sarunu festivāls “Lampa” šogad notiek ar vadmotīvu “Cilvēcībasākas tur, kur beidzas vienaldzība” Festivāla mērķis aicina parādīt, ka mums rūp līdzcilvēki, nav vienaldzīgs apkārt notiekošais un nav bail nosaukt lietas īstajos vārdos. Tas viss šodien un rīt festivāla bagātīgajā programmā Cēsīs, lielākai daļai diskusiju aizritot Pils parkā, divām skatuvēm atrodoties uz parka dīķa. Daļai diskusiju var […]

Māksla ir mums visapkārt, katru dienu, ir tikai jāprot tā saskatīt vai saklausīt

00:00
19.06.2025
47

Katrīna Marta Riņķe (pazīstama arī kā Kei Sendaka) ir Latvijā dzimusi vizuālā māksliniece, kas strādā ar analogo fotogrāfiju, tekstu un instalāciju. Viņas radošie darbi aplūko laiku, nepastāvību un mainīgās attiecības starp ainavu, atmiņu un materialitāti. Viņas darbi atspoguļo mijiedarbību ar vietu – to, kā ūdens, gaisma un cilvēka klātbūtne veido un pārveido vidi. Viņas jaunākie […]

Jāņa Lapiņa jubilejā plīvo Latvijas karogs ar saulīti

00:00
18.06.2025
73

Veselavas pagasta “Lejas Pintuļos” pirmsjāņu laikā pie varenajiem ozoliem mastā plīvo Latvijas karogs ar saulīti. Te satiekas ne tikai veselaviešu paaudzes. Te sabrauc vēstures izzinātāji, patriotiski noskaņotie ar Latviju sirdī. Te raisās sarunas par nacionālo pašapziņu, vienotību, spēku, par ko jo īpaši jādomā šodien. Un par to atgādina veselavietis Jānis Eduards Lapiņš. Viņš te pirms […]

Spēkojas virves vilkšanā un priecājas putu ballītē

00:00
17.06.2025
40

Lai gan rīta lietus un nelabvēlīgā laika prognoze dažu entuziastu atturēja, tomēr ģimenes sporta un atpūtas svētki Skujenē pie Tautas nama bija plaši apmeklēti. Sporta un veselības veicināšanas pārvaldes sporta organizators Priekuļu un Amatas apvienībā Ēriks Bauers teic, ka svētkos piedalījās ap 250 cilvēku un pasākuma laikā pat noturējās silts un saulains laiks, ļaujot komandām […]

Tautas balss

Vajadzētu rotaļlaukumu bērniem

20:27
17.06.2025
24
H. raksta:

“Cēsīs, Pirtsupītes gravā, notiek lieli darbi. Tur veido celiņus un laikam vēl kaut ko. Ātrumā pārskatot novada paš­valdības mājaslapu, neatrodu informāciju, kā beigu beigās pēc apspriešanām izskatīsies grava, kam šī vieta būs paredzēta. Būtu jauki, ja tur būtu arī kādas aktīvās atpūtas vietas bērniem, piemēram, rotaļlaukumi ar iekārtām, uz kurām var pavingrot,” pauda lasītāja H.

Kādam jākontrolē

11:15
15.06.2025
33
Ilze raksta:

“Man garšo zemenes, un tagad ir īstais laiks ar tām mieloties. Esmu no tiem, kuri izvēlas Latvijā audzētās, lai arī dārgākas. Ticu, ka tās ir vitamīniem bagātākas, veselīgākas un, protams, svaigākas. Manu uzmanību piesaistīja Latvijā audzēto ogu lielā cenu starpība. Vai tiešām lielaudzētāji tās tik lēti pārdod uzpircējiem. Vai tirgū kāds nopietni kontrolē, kur ogas […]

Bagāts kļuva Latvijā

09:36
14.06.2025
23
Seniore no Cēsīm raksta:

“Nesaprotu, kā Ainārs Šlesers var sacīt, ka Latvija ir nabadzīgākā zeme, ka viss izpostīts, ja pats ir bagātnieks! Kur tad viņš kļuva par tādu, ja ne Latvijā?! Ja jau valstī ir tāda nabadzība, lai dalās, lai kādu miljonu ziedo Latvijas labā. Man nepatīk cilvēki, kas nonicina Latvijā paveikto, bet jo vairāk tie, kas kļuvuši turīgi, […]

Maza bedrīte var radīt lielu nelaimi

08:36
14.06.2025
16
Lasītāja raksta:

“Cēsīs, bērnu laukumā pie Maija parka, asfaltā ir bedres. Tur mazi bērni brauc ar divriteņiem, skrejriteņiem, tur ātri var gadīties nelaime, kaut bedres nav īpaši dziļas. Tagad, kad pilsētā remontē tik daudzas ielas, vajadzētu padomāt arī par bērnu laukuma celiņiem,” ieteica lasītāja.

Applūst pastaigu takas

19:35
13.06.2025
16
Pastaigu cienītāja I. raksta:

“Pēdējo nedēļu lietavas ne vienā vietā vien appludinājušas pastaigu takas. Tā arī Cīrulīšu takā Gaujmalā applūdis tiltiņš. Varbūt vērts takas sākumā izvietot kādu paziņojumu, lai cilvēki zina, kurp iet. Jācer, ka takas un tiltiņa dēļi ūdenī nesabojāsies,” sacīja pastaigu cienītāja I.

Sludinājumi