Priekuļu lauksaimniecības tehnikumā aizvadītajā mācību gadā sāka apgūt ekotūrisma speciālista profesiju. Šīs profesijas vidējās izglītības programma ir jaunums ne tikai Priekuļos, bet arī Latvijā. Standarts pašas skolas veidots. Atbalsts saņemts no Eiropas Savienības struktūrfondiem, projekts īstenots trīs gadu laikā.
Jaunā izglītības programma ir divgadīga. Tajā uzņēma jauniešus ar vidējo izglītību, taču jau 2008./2009.m.g. tehnikumā tiks uzsākta četru gadu programma, kurā uzņems audzēkņus ar pamatizglītību. Projekta vadītāja un tehnikuma direktora vietniece mācību darbā Gunta Beperščaite atzīst, ka ar ekotūrisma profesiju sabiedrība vēl jāiepazīstina. “Arī audzēkņiem viss ir jauns, viņi palēnām izprot, ko nozīmē ekotūrisms, sāk pieņemt domu, ka tā ir profesija, kuru grib studēt. Ekotūrisma speciālista programmā jaunieši iegūst ne tikai profesionālajā, bet arī cilvēciskajā ziņā. Mācības cilvēku dara bagātāku domās, uzskatos, pasaules skatījumā,” stāsta G.Beperščaite.
Projekta asistents un ekotūrisma klases audzinātājs Pēteris Rengelis “Druvu” informēja: “Pērnā mācību gada sākumā ekotūrisma grupā uzņēmām 26 audzēkņus. Pieci mūs pametuši. Pārējiem programma šķita pietiekami saistoša, interesanta. Domā mācības pabeigt.”
Viedokli par jauno profesiju izsaka arī audzēkņi. Reinis Rostoks: “Ekotūrisms ir dažādu nozaru videi draudzīga saimniekošana. Kad iestājos, nezināju, kur iesaistos. Domāju – atnākšu, novērtēšu, tad jau redzēs. Mani piesaista vide un viss jaunais. Te varu apgūt to, ko neesmu iemācījies vidusskolā. Izglītības programma piedāvā dažādas jomas no dažādiem aspektiem, var izdomāt, ko īsti vēlos.” Līga Actiņa: “Uz šo izglītības programmu nācu ar domu paprovēt, kas tas ir. Nebiju par to dzirdējusi, tādēļ vēlējos izzināt, ko piedāvā. Izrādījās, ka ir daudzpusīga un interesanta programma. Bieži braucam ekskursijās, katra no tām ir citāda. Tām ir noteikti mērķi –iemācīties, redzēt un paveikt. Pavasarī attīrījām Gaujas krastus, mīnus 20 grādu salā braucām uz Mazsalacu apskatīt lībiešu alas, piedalījāmies Ziemeļvidzemes biosfēras rezervāta seminārā.”
Kristīne Golovačka: “Vēlējos strādāt par skolotāju, bet mamma ieteica nākt šeit. Sākumā pat nezināju ekoloģijas pamatus, šobrīd visu nepieciešamo esmu apguvusi, man te patīk. Turpināšu mācīties.”
Projekta vadītāja G.Beperščaite atzīst: “Dzirdēt audzēkņus šādi runājam – tā mums ir kā konfekte. Prieks, ka viņiem patīk te mācīties, mēs jūtamies gandarīti.”
Jaunā izglītības programma tapusi, vēloties piedāvāt laikmetīgu un pieprasītu specialitāti . “Salikām galvas kopā un pamazām radās ideja. Ilgi domājām programmas nosaukumu, sākotnēji tie bija vairāki. Bet galu galā ar ekotūrisma savienības atbalstu palikām pie nosaukuma – ekotūrisma speciālists,” skaidro G.Beperščaite.
Ārpusskolas sadarbības organizatore Olita Ansone par programmas izveidi saka: “Ekotūrisms ir jauns jēdziens, tādēļ veidojam sadarbību ar Vidzemes tūrisma asociāciju un Ziemeļvidzemes biosfēras rezervātu. Sadarbību uzsākam arī ar Vidzemes augstskolu. Ceram, ka viņi būs ieinteresēti, jo gatavojam nākamos studentus tūrisma programmām.”
Milzīgu darbu projekta izstrādē ieguldīja skolotāji, veidojot mācību priekšmetu programmas, gatavojot metodiskos materiālus, tos aprobējot un cerot, ka programma tiks akreditēta, pastāstīja projekta metodiķe Tamāra Pāruma.
Tehnikuma pasniedzējs, Latvijas Universitātes vides pārvaldības maģistrs, eko un piedzīvojumu tūrisma entuziasts Maris Eglīte par jauno programmu saka: “Tūrisma jomā šāda studiju programma ir nepieciešama, jo līdzšinējā tūrisma izglītība ir orientēta galvenokārt uz masu tūrismu – viesnīcām, restorāniem, izklaidēm.
Savukārt ekotūrisms ir veids, kā parādīt Latvijas dabu un, ja izveido veiksmīgu mārketingu vietējiem uzņēmumiem un iestādēm, tas var palīdzēt laukos nodarboties ar tūrismu pat kā pamatienākumu avotu. Tāpēc ir labi, ka ekotūrismu nemāca Rīgā, bet Cēsu rajonā, kurš ir bagāts ar dabas objektiem, jāspēj tikai tos parādīt!”
Teorētiskajās zināšanās audzēkņi apgūst valodas, lietišķo attiecību psiholoģiju, ekotūrisma kultūrvidi, dabas filozofijas pamatus, likumdošanu, ekotūrisma biznesu, dabas aizsardzību un citas mūsdienīgam speciālistam nepieciešamās zināšanas. Praktiskajās nodarbībās tiek iepazīta fauna un flora, dabas objekti, pieminekļi, tūrisma ģeogrāfija, ainavu arhitektūras pamati, materiālu apstrāde un daudz kas cits. Ekotūrisms ir dabai draudzīgs un atbildīgs tūrisms, tāpēc tehnikums cer sagatavot Latvijā pieprasītus speciālistus.
Komentāri