Otrdiena, 23. jūlijs
Vārda dienas: Magda, Magone, Mērija, Magdalēna

Izsūtījumā svešumā un atkal mājās

Sarmīte Feldmane
23:00
17.06.2022
28
Represetie 1

Latvijas karogi raud. 1941. gada 14.jūnija deportācijas aizvien sāp, tās  neizdzēst no atmiņas.

Naktī uz 14.jūniju no brīvas valsts zemes izveda vairāk nekā 15 400 iedzīvotājus.  1941. gadā deportēja 0,78% no visiem Latvijas iedzīvotājiem.

Liecības par šiem notikumiem, pārdzīvoto, salauztajām dzīvēm glabā dzimtas vairākās paaudzēs. Savos krājumos lietiskos priekšmetus, atmiņas vāc muzeji, lai nodotu nākamajām paaudzēm.    Šodien Cēsu    muzejā atklāj padomju represiju piemiņai veltītu izstādi “Esmu viens no jums…” .  Izstādi veidojušas vēsturnieces Māra Baķe un Vija Rozentāle un mākslinieks Dainis Andersons.

“Izprast okupācijas laika notikumu traģismu var, tikai saskaroties ar tā laika liecībām: cilvēku atmiņu stāstiem, vēstulēm, dienasgrāmatām, piezīmēm. Lielie vēstures notikumi veidojas caur katra indivīda vēsturi, bet bieži vien mēs nepiešķiram tam pietiekamu nozīmību. Cilvēku pārdzīvojumi politisko represiju dzirnās katram ir bijuši dziļi personīgi, tos nav iespējams atspoguļot vēstures grāmatās, dažreiz tie paliek apslēpti pat tuvinieku acīm,” saka Māra Baķe un atgādina, ka    izstādes nosaukums “Esmu viens no jums…” aicina caur konkrētu cilvēku likteņstāstiem sajust saikni ar it kā tālajiem okupācijas laika notikumiem: deportācijām, apcietinājumiem, ieslodzījumiem soda nometnēs. Izstādē ikvienu uzrunā fotogrāfijas no izsūtījuma, lēģeriem, trimdā un apcietinājumos darinātie priekšmeti, rakstītās dienasgrāmatas, dzejoļi, vēstules, dokumentālie materiāli.
Būtisks ir arī ieskats cēsnieku sadzīvē neilgi pirms okupācijas un pirmajā okupācijas gadā, tad traģiskajos 1941. un 1949. gada notikumos un citās politiskajās represijās.

“Šī nav pirmā izstāde, ko veidoju par represijām.    Šo veidojot, nevar nedomāt par Ukrainu. Toreiz izveda, tagad var nogalināt, aizvest kaut kur, jo    tajā brīdī esi neīstā vietā. Kā tādā    situācijā mainās cilvēka domāšana, attieksme, kā tiek saglabāts patriotisms?    Kādā vēstulē    izsūtītais raksta, ka izsūtījumā sabojāta veselība, bet visvairāk sāp tas, ka tika izsūtīts nepelnīti, nesaprot, par ko, un tas grauž. Tie bija cilvēki spēka gados, nodibinājuši, attīstījuši saimniecības, uzņēmumus, nodibinājuši ģimenes, tikai dzīvot un strādāt, bet atnāk vara, kas ieliek lopu vagonā un aizved svešumā.    Pret to, lai arī cik gadu pagājis, nevar palikt vienaldzīgs,” pārdomās dalās izstādes mākslinieks Dainis Andersons.

Izstādes veidotāja, vēsturniece Māra Baķe uzsver, ka izstāde nav par mūsu ciešanām, bet gan par spēku, par to spēku, kas, par spīti visiem smagajiem pārbaudījumiem, ir palīdzējis izdzīvot un saglabāt savu nāciju. Tas ir redzējums uz savu tautu nevis kā cietēju, bet uzvarētāju.

Izstādē fotogrāfijas, vēstules, avīžraksti izlikti uz planšetēm, kas ir kofera formā. “Muzeja krājumā ir trīs koferi, ar kuriem represētie atgriezās mājās. Tie ir liecinieki mājupceļam, ilgu piepildījumam par atgriešanos dzimtenē. Koferu dažādās šķautnes ir kā salauztās dzīves, kas atgriežas,” stāsta D.Andersons un piebilst, ka šajā laikā nevar nedomāt un nevilkt paralēles ar Ukrainu. Uz kofera kā cerība    uzlikta sau­lespuķe. Turpat arī Polīnas no Mariopoles, kura patlaban dzīvo Cēsīs, zīmējumi. Vienā no tiem liels, balts putns sargā ligzdu, kurā divi putnēni, apkārt melni mākoņi, bet zem spārniem gaišums un mīlestība. Cerība un ticība.
Izstādē iekšlietu ministra Viļa Lāča rīkojums atgādina, kā padomju karaspēks ienāca    Latvijā, fotogrāfijās padomju laika ideoloģijas atspoguļojums, un līdzās represēto foto­grāfijas, kurās gan dzīve brīvajā Latvijā, gan izsūtījumā. Arī rokdarbi un zīmējumi, kas tapuši tālu no dzimtenes. “Palielinot fotogrāfijas, cilvēku sejās var ieraudzīt emocijas, kuras, vienkārši uzmetot acis, var nepamanīt,” saka mākslinieks. D.Andersons rāda tagadējās mākslas skolas ēkas 1940.gada novembra fotogrāfiju. Virs ieejas jumtiņa novietota skulptūra “Strādnieks un kolhozniece”, redzami padomju karogi un arī Skolnieku rotas piemineklis. “Izstādē par Latvijas ģerboni bija redzama šī pati ēka, uz tās liels Latvijas ģerbonis, Latvijas karodziņi,” pastāsta D.Andersons. Tā cilvēku dzīvesstāsti savijas ar varu ideoloģiju, to vērtībām.

Vitrīnās priekšmeti, kurus, atgriežoties mājās, līdzi atveda izsūtītie.    Gulaga nometnes ieslodzītā Ziedoņa Skujiņa bloknots glabā izteiktas maigas dvēseles, bet Ainas Liepiņas Skrapces slepus no cietuma uzrauga darinātie rokdarbi liecina par latviešu sievietes neizsmeļamo atjautību un talantu; ar savu stāstu uzrunā Hermaņa Jelēviča zīmētās Kemerovas apgabala nometnes apkārtnes ainavas.

Tā ir izstāde par vēsturi, notikumiem, kas sākās pirms 81. gada un turpinājās vairākas desmitgades.

“Ik pa laikam kādas liecības nonāk krājumā. Visaktīvāk tās nodeva  90. gados. Pirmā izstāde par represijām muzejā bija 1989.gadā. Tai represētie uzticēja ļoti daudz dažādu liecību, bet pēc tam paņēma atpakaļ. Tagad ne viens vien priekšmets vai atmiņas nonāk muzejā. Tās nodod tuvinieki,” stāsta muzeja krājuma glabātāja Dace Tabūne. Viņa atzīst, ka krājumā ir maz priekšmetu, jo maz ko varēja atvest līdzi, bet vairāki simti    dažādu dokumentu, atmiņu stāstu, pierakstu, fotogrāfiju, zīmējumu. “Par 14.jūnija deportāciju materiālu nav mazāk kā par nākamajām, kā varētu šķist. Tad tika izsūtīti sabiedrībā pazīstami cilvēki, tie, kuri dzīvē bija daudz sasnieguši. Pētot viņu dzīvesstāstus, atklājas arī represijās piedzīvotais, citu atmiņas par viņiem,” stāsta D.Tabūne.
Pirmo izdevumu “Cēsu novada represēto iedzīvotāju piemiņai” muzejs izdeva 1991. gadā. Tā autore Māra Baķe. 2006.gadā iznāca M.Baķes sastādītais krājums “Atgūstot mūsu atmiņu”,    kurā cēsnieku stāsti par padomju deportācijām Latvijā. Tad arī tapa    ceļojošā izstāde, kas aktualitāti nav zaudējusi un aizvien ceļo pa Latvijas skolām un iestādēm dažādos novados.

“Gadu gaitā interese par deportācijām mainās. Brīžam tā ir lielāka, tad samazinās. Šis laiks Latvijas vēsturē tiek pētīts, rakstīti dažāda līmeņa darbi, sākot ar skolēnu un beidzot ar akadēmiskiem, zinātniskiem darbiem. Materiālus pētnieki meklē arī Cēsu muzeja krājumā,” pastāsta D.Tabūne un uzsver, ka tautas, daudzu tūkstošu cilvēku liktenis, netaisnība, varmācība un spēja tajā izdzīvot un nezaudēt savas zemes mīlestību arī pēc gadu desmitiem neatstās vienaldzīgas nākamās paaudzes.

Šodien atceres pasākumi notiek Cēsīs pie akmens dzelzceļa malā, Amatā pie Doļu svētakmens, Jaunpiebalgas stacijā, Stalbē pie piemiņas akmens, Raunas kapsētā, Drustos Piemiņas parkā, piemiņas vietā Zaubē.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Cēsu svētki

12:31
23.07.2024

Gājienā lepni par sevi un Cēsīm Trijās dienās pilsēta nenogura. Savu ceļu tuvāk zvaigznēm, lai cik augstu kuram tās būtu, ja vien vēlējās, ieraudzīja Cēsu 818. dzimšanas dienas svinību katrs dalībnieks. No vēstures līdz šodienai, no nopietnībai līdz nebēdnīgai jautrībai un spēku pārbaudei sportiskās sacensībās. Un, protams, satikšanās prieks ik uz soļa senajās un aizvien […]

Mērķis zināms – Zaļais kurss

10:58
23.07.2024
10

Festivālā “Rodam Raunā”, kura tēma šovasar bija “Pļava. Ko sēsi, to pļausi”, kā ik gadu notika arī uzņēmēju diskusija. Šoreiz par ikvienam aktuālo Eiropas zaļo kursu. Tajā piedalījās Raunas SIA “Firma “Pasāža”” valdes priekšsēdētāja Dace Neiberga, Zemkopības ministrijas Lauksai­mnie­cības departamenta Lauksai­mniecības ilgtspējīgas attīstības nodaļas vadītāja Kristīne Sirmā, Latvijas Lauku konsultāciju centra Cēsu nodaļas vadītāja Dace […]

Sniega kupenas vasarā. Hortenzijas

00:00
23.07.2024
20

Iebraucot Stalbes pagasta “Ozolkalnos”, pie norādes zīmes zied hortenzijas. “Man patīk visas puķes,” saka Baiba Svīķe un uzreiz atklāj, ka daudziem šķiet, hortenzijas ir vecu māju puķe, bet tā nav, mūsdienās tā ir tik moderna un dažāda. “Ziedi kupli, to krāsa mainās, cēla, liels krūms ar vieglumu,” tā Baiba raksturo hortenziju un uzsver: “Ja tās […]

Mazajam liepēnietim Kārlim īpaša uzmanība

00:00
22.07.2024
41

Vidzemes slimnīcā sagaidīts šī gada 400. bērniņš – puisītis Kārlis, kurš piedzimis liepēniešu ģimenei, informēja Vidzemes slimnīcā. Pasauli satikt Kārlis ieradās 10. jūlijā plkst. 11:52, mazulis dzimšanas brīdī svēra 3020 g un bija 51 cm garš. Tā kā arī abiem vecākiem – Kristiānai un Kristiānam – vārds sākas ar K, arī jaundzimušajam dots vārds, kas […]

Dienestu posteņiem būs ērtākas telpas

00:00
21.07.2024
41

Lai uzlabotu ēkas energoefektivitāti, aktīvi noris būvdarbi pašvaldības ēkā Brāļu Kaudzīšu ielā 9, Jaunpiebalgā. Ēkā atrodas Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta un Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) Jaunpiebalgas postenis. Darbi jau no pirmajām dienām pavasara beigās sokas raiti, vērtē Jaunpiebalgas apvienības pārvaldes vadītāja Dace Bišere-Valdemiere. Ja atklājas kādas problēmas, tām ātri rod risinājumu: “Bet jāteic, […]

Sirsnīgi un priecīgi nosvin Cēsu pansionāta jubileju

00:00
20.07.2024
72

Ar dziesmām, dejām, pansionāta jeb namiņa, kā iestādi dēvē darbinieki un iemītnieki, atmiņu stāstiem, svētku torti, daudziem sveicieniem, laba vēlējumiem, atzinības rakstiem un pateicībām aizvadīta Cēsu pilsētas pansionāta 30. jubileja. Svinot dienu, kad pirms 30 gadiem pašvaldības pansionāts pārcēlās no Glūdas kalna uz Cīrulīšiem, kopā ar iestādē dzīvojošajiem bija esošie un bijušie darbinieki, kādreizējie lēmumu […]

Tautas balss

Vai Baltijas ceļš aizmirsts?

12:07
23.07.2024
6
J. raksta:

“Visur dzirdu tikai par svētkiem, par Cēsu, Pārgaujas, Vecpiebalgas un citiem. Cēsīs uz svētkiem nezin kāpēc pat uzaicināts Livonijas ordeņa mestra Pletenberga radinieks. Bet kāda tur radniecība, ja pagājis pus gadu tūkstotis, kopš Pletenbergs sēdēja ordeņa pilī Cēsīs. Un nez vai vietējiem iedzīvotājiem bija no tā kāds labums. Taču šoreiz ne par to. Mani pārsteidz, […]

Lielā politika rada bažas

11:05
23.07.2024
6
Lasītāja K. raksta:

“Kad klausos par Amerikas prezidenta priekšvēlēšanu kampaņu un to, ko žurnālisti stāsta par Donaldu Trampu, sajūtas nav labas. Ja ASV tiešām Ukrainai vairs nepalīdzēs vai mazāk palīdzēs cīņā ar iebrucēju, Krievija jutīsies vēl varenāka. Ja sāksies sarunas par kara apturēšanu uz Ukrainai atņemto teritoriju rēķina, kur garantija, ka Krievija līdzīgu taktiku neturpinās citās kaimiņu valstīs? […]

Skujenes pazīšanās zīme - neasfaltēti ceļi

10:54
23.07.2024
7
Autobraucēja raksta:

“Mūsu pagastu, Skujeni, viegli atrast. Šeit nekādas ceļazīmes nav vajadzīgas. Ja sākas neasfaltēts ceļš (Krustakrogs- Skujene), dodieties tik tālāk un būsit Skujenē. Ceļmalās, kur krūmi, samaziniet ātrumu, aiz tiem sekos līkums. Mierīgi braucot, nepārsniedzot ātrumu, nokļūsiet uz asfaltētiem ceļiem un droši varēsiet turpināt ceļu – Skujene beigusies!” ar ironiju saka autobraucēja ar stāžu.

Laiks pļaut zeltslotiņas

10:54
23.07.2024
5
1
Lasītāja G. raksta:

“Gar ceļu no pašām Cēsīm, caur Dukuriem un pamazām līdz Valmierai izplatās invazīvās Kanādas zeltslotiņas. Tagad tās sāk ziedēt, drīz izplatīs pūkainas sēklas, kas nākamgad jau veidos biežākas audzes. Cēsu novada pašvaldība un Latvijas Valsts ceļi ir informēti par situāciju, bet pagaidām invazīvos augus nepļauj, taču gar ceļu ir arī Eiropa nozīmes aizsargājamie biotopi,” uzsver […]

Prieks par sakārtoto un skaisto ielu

17:29
15.07.2024
31
Cēsniece O. raksta:

“Cēsīs, atjaunotajā Bērzaines ielas posmā, ierīkoti glīti soliņi un atkritumu urnas, apkārtne tīra. Jauki tur piesēst. Bērzaines iedzīvotāji beidzot ir ieguvēji. Labi sakārtota gan Gaujas, gan Bērzaines iela. Par to prieks,” pārdomās dalījās seniore, cēsniece O.

Sludinājumi