Jau ceturto gadu februāra pēdējā nedēļa Vidzemes plānošanas reģionā ir Vidzemes Inovāciju nedēļa.
Šī gada tēma ir “Simbioze attīstībai un inovētspējai”. Pasākuma rīkotāji uzsver, lai arī “simbioze” kā jēdziens sākotnēji bija pazīstams tikai bioloģijā un nozīmē abpusēji izdevīgas organismu savstarpējās attiecības, tagad simbiozes principi tiek iedzīvināti dažādās nozarēs, jo intelektuālo un materiālo resursu apmaiņa kļūst arvien aktuālāka.
Vidzemes plānošanas reģiona sabiedrisko attiecību speciāliste Māra Sproģe stāsta, ka jau aizvadītie Inovāciju nedēļas pasākumi vērtējami atzinīgi: “Šogad pieteikts rekordliels skaits pasākumu, vairāk nekā 30, visi galvenokārt tiešsaistē. Skaidrs, ka cilvēkus tāda forma nedaudz nogurdinājusi, bet esam priecīgi par interesi, kāda ir par Vidzemes Inovāciju nedēļu. Ļoti labas atsauksmes saņemtas no pirmdienas semināra par atjaunojamās enerģijas kopienām, tam pieslēdzās gandrīz simts interesentu. Pagaidām atsaucība laba, bet slēdzienus varēsim izdarīt vien Inovāciju nedēļas beigās.”
Vidzemes Inovāciju nedēļā simbiozes potenciāls tiek aktualizēts tūrismā, pārtikas ražošanā, atkritumu apsaimniekošanā, vietējo kopienu un pašvaldību procesos, datu un zināšanu izmantošanā un citās jomās. Rīt ieplānota konference “Simbioze: risinājums resursspiedīgos apstākļos”, ko rīko Vidzemes plānošanas reģions. Vidzemes uzņēmējdarbības centra vadītāja Ineta Tauriņa norāda, ka pasākumā ir vēlme izcelt sadarbības un resursu aprites aspektu, aicināt uzņēmējus, publiskās pārvaldes, nevalstisko organizāciju pārstāvjus un citus interesentus aizdomāties par neierastākām attīstības un jaunu produktu radīšanas iespējām, ielūkojoties simbiozes principu piemērošanā ražošanā, izglītībā, kopienās un kultūrā.
Var teikt, ka Inovāciju nedēļa sākās jau nedaudz ātrāk, jo pagājušajā nedēļā Latvijas IT klasteris sadarbībā ar Cēsu Digitālo centru organizēja IT ekspertu konsultācijas, aicināja pieteikties Vidzemes uzņēmējus, kuriem interesē datu analītika, resursu vadība un e-komercija.
Savukārt šajā nedēļā raidierakstā “Runā Cēsis” šie eksperti dalās ar konsultāciju laikā iegūtajām atziņām un padomiem. Raidierakstu veidotājs un moderators, Cēsu Digitālā centra vadītājs Aleksandrs Ļubinskis norāda, ka šīs diskusijas ir kā atskats uz notikušajām individuālajām konsultācijām: “Protams, individuālajās konsultācijās visu var pārrunāt dziļāk, plašāk, uzņēmējs var jautāt tieši par viņu interesējošo, viņa uzņēmuma vajadzībām, šajās diskusijās varam iedot tikai kopēju skatījumu. Taču tas var noderēt, lai radītu interesi un uzņēmēji vēlētos tālāk meklēt informāciju paši. Šīs trīs jomas – datu analītika, resursu vadība un e-komercija – kļūst arvien populārākas mūsdienu uzņēmējdarbībā.”
Vidzemes Inovāciju nedēļas tiešsaistē notiek otro gadu, un tam ir gan plusi, gan mīnusi. M. Sproģe vērtē, ka pasākumi klātienē var dot lielāku pievienoto vērtību: “Pirmos divus gadus Inovāciju nedēļas laikā notika dažādi Atvērto durvju pasākumi, kur interesenti viesojās augstākās izglītības iestādēs, institūtos, uzņēmumos. Tiekoties klātienē, visu redzot savām acīm, izrunājoties ar speciālistiem, nenoliedzami iegūt var vairāk. Iesākot tradīciju, viens no uzstādījumiem bija, lai cilvēki var satikties, dalīties viedokļos, diskutēt, runāt par sadarbību, apmainīties kontaktiem. Attālinātā versijā tas tik labi nestrādā, bet ir citi plusi. Ikviens var no jebkuras vietas pieslēgties interesējošajam pasākumam, nav jāmēro tuvāks vai tālāks ceļš. Ja nesanāk pievienoties tiešsaistē, vairākus pasākumus var noskatīties ierakstā sev vēlamā laikā. Jau pērnais gads parādīja, ka tad interesentu ir vairāk.”
Attālinātā formāta priekšrocība arī tā, ka pasākumā piedalās ne tikai vidzemnieki, bet interesenti pat no attālākām pilsētām un novadiem, viņu skaits pēdējos divos gados palielinājies. M. Sproģe norāda, ka nav dzirdēts par līdzīgiem pasākumiem citviet Latvijā: “Esam bijuši pirmie, tāpēc svarīgi gadu no gada iet solīti uz priekšu, piedāvājot plašāku programmu, lai tajā ko sev piemērotu atrastu vai ikkatrs. Domājot par nākamo gadu, visticamāk, būs hibrīda risinājums, pasākumi būs gan klātienē, gan tiešsaistē. Gribējām jau šogad izvēlēties tādu versiju, bet labi, ka palikām tikai pie tiešsaistes, jo daudzi diskusiju dalībnieki informē, ka viņus skāris vīruss, tāpēc nevar ierasties studijā uz diskusiju, bet pieslēdzas attālināti vai spiesti atsaukt dalību.”
Komentāri