Šobrīd rit Cēsu 1. un 3. pirmsskolas izglītības iestāžu rotaļu laukumu labiekārtošana, tajos ieklāj mīkstā seguma drošības saplāksnes, kā arī uzstāda rotaļu iekārtas. Tā kā Cēsu 1. bērnudārzā līdz šim nebija nojumītes, tiek uzstādītas arī tās.
Cēsu novada pašvaldības Izglītības pārvaldes vadītāja Lolita Kokina skaidro, ka, veidojot šī gada budžetu, abos bērnudārzos ieplānoja labiekārtošanas darbus: “Vecāku padomēm jau sen bijām solījuši, ka jautājums tiks sakārtots. Tieši šajos dārziņos rotaļu laukumi nebija labiekārtoti. Visbēdīgākā situācija bija Cēsu 1. pirmsskolas izglītības iestādē.”
Pašvaldības Īpašumu apsaimniekošanas pārvaldes vadītājs Vladimirs Kalandārovs informē, ka Cēsu 1. pirmsskolas izglītības iestādē rotaļlaukumu labiekārtošanai paredzētais finansējums ir 140 tūkstoši eiro. Darbus plānots pabeigt līdz decembra vidum. Cēsu 3. pirmsskolas izglītības iestādē darbi jāpabeidz līdz oktobra beigām, darbu kopējā summa ir 96 tūkstoši eiro: “Tā kā rotaļu ierīces tiek uzstādītas visu grupu rotaļu laukumos, tad arī ieguldītās summas ir pieklājīgas. Par to, kādas tieši ierīces rotaļu laukumos vajadzīgas, plānojām kopā ar iestāžu vadītājām. Ir iecere pakāpeniski šādus darbus veikt arī citos bērnudārzos, jo, piemēram, arī Cēsu 4. pirmsskolas izglītības iestādē rotaļu laukumos ir līdzīga situācija.”
Arī abu pirmsskolu izglītības iestāžu vadītājas apstiprina, ka rotaļu laukumu labiekārtošana ir ilgi gaidīts brīdis. Cēsu 1. pirmsskolas izglītības iestādes vadītāja Māra Virskule teic: “Savā darba mūžā neesmu pieredzējusi šādas iekārtas, līdz šim tikai ar bērnu vecāku atbalstu esam gatavojuši un uzstādījuši iekārtas, kurās mazajiem darboties. Bet tagad ir jauni noteikumi, visām rotaļu iekārtām ir jābūt sertificētām, tāpēc prieks, ka pašvaldībai beidzot atradās līdzekļi un viss notiek. Katrā laukumā būs viss, kas bērniem nepieciešams, lai bērni var attīstīt pamatkustības – kāpt, šļūkt -, darīt jebko, kas viņus attīstīs fiziski.”
M.Virskule skaidro, ka mīkstais segums novērsīs dubļu veidošanos lietainā laikā, kā arī beidzot katrai grupai būs sava nojumīte, kas ļaus jebkuros laika apstākļos bērniem darboties ārā. “Darbi notiek raiti, tāpēc izskatās, ka līdz noteiktajam laikam tos pabeigs,” saka vadītāja.
Tāpat Māra Virskule neslēpj, ka kā nākamo soli ļoti gaida celiņu un apgaismojuma sakārtošanu, lai bērniem arī pēcpusdienā, kad tumšajā laikā jau ir krēsla, ir ērti darboties laukumiņos.
Cēsu 3. pirmsskolas izglītības iestādes vadītāja Liene Cekula teic: “Šis noteikti ir vismaz 20 gadus gaidīts brīdis, visi degam nepacietībā, kad laukumiņi tiks nodoti bērniem rotaļām. Lai saprastu, kādas ierīces vislabāk uzstādīt, kolektīvā apspriedāmies, kas bērnus visvairāk interesē, kas viņiem būtu svarīgi. Sapratām, ka jebkurā vecumposmā vajadzīgas šūpoles, uz tām visiem acis spīd, tāpēc bija svarīgi, lai tās dažādos izpildījumos būtu gandrīz ikvienā laukumiņā. Lielākā vecumposmā svarīgi nevis vienkārši nošļūkt pa slidkalniņu, bet pielikt fizisku piepūli – kāpt, rāpties, karāties -, tātad vajadzīgas virves, tiltiņi, slīpas virsmas, pa kurām kāpt. Bērniem enerģijas ir ļoti daudz, un kur gan citur to likt, ja ne āra rotaļās.”
Bērnudārzā katrā vecuma posmā ir vairākas audzēkņu grupas, katrai grupiņai uzstāda divas iekārtas, patlaban, kamēr pastāv epidemioloģiskie ierobežojumi, grupas audzēkņi varēs izmantot tikai tās. Taču, kad pandēmija beigsies, viena vecuma bērni atkal drīkstēs rotaļāties
kopā, tad katram vienlaikus būs pieejama lielāka rotaļu daudzveidība. Liene Cekula teic: “Pašlaik plānojam, ka brīdī, kad labiekārtotie laukumi būs bērniem pieejami, ieviest rotācijas principu: vienā nedēļā grupiņa ir pie vienām iekārtām, otrā pie nākamajām.”
Cēsu 3. pirmsskolas izglītības iestādē jau kopš pagājušā mācību gada tiek īstenots princips, ka bērni līdz pat trīs reizēm dienā dodas ārā. Vadītāja skaidro: “No pusastoņiem, astoņiem rītā skolotāji ir ārā, sagaida bērnus un vecākus, pēc rīta nodarbēm bērni vēlreiz iet laukā, lielās grupas dodas arī garākos pārgājienos, kā arī pēc diendusas un launadziņa audzēkņi atkal spēlējas ārā un tur sagaida arī vecākus. Tas ir ērti arī vecākiem, viņi šobrīd nedrīkst ienākt telpās. Turklāt novērots, ka bērni kļuvuši patstāvīgāki – labprāt paši saģērbjas, atbildīgi uzrauga savas mantas. Protams, ja nepārtraukti līst, tad tiek izvērtēts, vai ir iespēja ar bērniem iziet ārā, bet jau aizvadītajā gadā novērojām, ka, iespējams, šādas kārtības dēļ un arī tāpēc, ka sabiedrība pati ievēro piesardzību, bērnu saslimšana būtiski samazinājās.”
Komentāri