Svētdiena, 28. jūlijs
Vārda dienas: Cecīlija, Cilda

Gatavi cīņai līdz galam

Druva
23:00
29.04.2008
4

Situācija piena lopkopībā nonākusi tik tālu, ka daudzas saimniecības likvidējas, citas plāno to darīt, taču vēl citas gatavas ilgai cīņai par savām tiesībām dzīvot normāli un par darbu saņemt pienācīgu atalgojumu.

“Druva” par piena cenām, lauksaimnieku turpmāko rīcību un piena lopkopības krīzes risinājumiem sarunājās ar rajona zemnieku apvienības (CZA) priekšsēdētāju Gloriju Zaļaiskalnu, CZA valdes locekli Andri Birzi un Veselavas pagasta piena lopkopības saimniecības īpašnieku Aldi Zilveri. Nesagaida atbildes

17. aprīlī Zemkopības ministrijā tikās piena ražotāji, pārstrādātāji un tirgotāji, tomēr lauksaimnieki nesagaidīja cerēto. Īstermiņa pasākumi ir, tomēr tā ir tikai daļa no nepieciešamā. Pirmkārt, tiek solīts, ka dīzeļdegvielas akcīzes nodokli atmaksās, rēķinot 120 litrus degvielas (pašlaik 100 litri) par hektāru lauksaimniecībā izmantojamās zemes. Otrkārt, paredzēti 2,5 miljoni latu, lai kompensētu ražotājiem zaudējumus un stabilizētu situāciju nozarē.

Lauksaimnieku organizāciju sadarbības padomei zemkopības ministrs solījis runāt ar pārstrādātājiem, lai situāciju uzlabotu. Taču daudzi jautājumi nu vairs nav pat aizskarti. Lauksaimnieki tomēr ir apņēmīgi turpināt diskusijas un cīnīties.

G.Zaļaiskalna atgādina, ka Lauksaimniecības likumā noteikts – lauksaimniekiem jāsaņem atbalsts 2,5% no kopējām valsts budžeta izmaksām. To lauksaimnieki nesaņem, samazinājums ir 11 miljoni latu. Arī platībmaksājumus Latvijā saņem mazāk nekā citās ES valstīs. Tai pašā laikā zemnieki apzinās, ka lielāki atbalsta maksājumi tā arī nebūs, turklāt ar laiku tie pat izzudīs.

G.Zaļaiskalna vērš uzmanību, ka ASV likums nosaka – piena realizācijas cena nedrīkst divkārši pārsniegt iepirktā piena cenu. Latvijā situācija netiek kontrolēta, pircējs par pienu maksā krietni lielāku summu nekā zemnieks saņem par saražoto.

Lai panāktu risinājumus nozares krīzē, lauksaimniekiem jābūt vienotiem. Pagājušajā nedēļā, tiekoties zemnieku apvienību pārstāvjiem, nolemts šonedēļ organizēt visu lauksaimnieku sabiedrisko organizāciju tikšanos. Tad arī lemt par vienotām prasībām un turpmāko rīcību. „Zemkopības ministrs uzskata, ka krīze piena lopkopībā nav. Daži pārstrādes uzņēmumi gan vēl maksā iepriekšējās iepirkuma cenas, tomēr tas būs tikai īsu brīdi,” uzskata G.Zaļaiskalna.

Viena zemnieku prasība ir panākt 2008. gadā nacionālo subsīdiju atbalstu par pārraudzībā esošajiem liellopiem, paredzot sešus miljonus latu – tātad santīmu par katru saražoto piena litru. Zemnieki arī pieprasa pēc iespējas ātrāk saņemt atbalstu kredītprocentu dzēšanai, lai būtu iespējams apsēt laukus un samaksāt bankām, lai tās nepārtrauc sadarbību ar lauksaimniekiem. Vēl viena prasība ir ierobežojumu atcelšana piena saimniecībām par atļauto tiešās tirdzniecības apjomu (septiņas tonnas gadā).

„Šķiet, savādi ir M. Rozes apgalvojumi, ka viņš cīnās par vienādām subsīdijām ES, bet Latvijā nespēj vienoties un panākt, lai lauksaimnieks saņem to, kas viņam pienākas. Ko tad viņš Eiropā izdarīs, ja šeit neko nespēj?” retoriski vaicā A.Zilveris. Piena programma pārstrādātāju labā

Zemnieki vērtē, ka krīzes cēlonis ir valsts politika, kas nav vērsta piena lopkopības attīstības atbalstam. Arī piena programma, kurai vajadzēja veicināt stabilitāti nozarē, būtībā aizstāv vien pārstrādātāju intereses.

“Pārstrādātāji tuvredzības dēļ neapjēdz, ka cērt zaru, uz kura sēž. Ja Latvijā nebūs piena ražotāju, nebūs arī pārstrādes,” vērtē A. Birze, atgādinot, ka vēl pirms gada Latvijas Valsts agrārās ekonomikas institūta zinātnieks Andris Miglavs konstatēja, ka piena lopkopības pārstrukturizēšanu un modernizāciju ierobežo finanšu resursu nepietiekamība, zemes resursu pieejamība, kā arī augstā cena. Piena lopkopības saimniecībām trūkst pārliecības par ieguldījumu atmaksāšanos. Attīstību kavē arī vajadzība pirkt kvotas.

Problēmas zināmas, taču piena programmā aizmirstas un nerisinātas. Tieši pretēji – norādīts, ka pārstrādi, lai tā attīstītos, nepieciešams koncentrēt, turklāt jāsamazina piena cena ražotājiem. „Tas ir pilnīgs absurds. Vērā nav ņemtas arī ekonomiskās tendences pasaulē – piena produktu trūkums, resursu sadārdzināšanās,” spriež A. Birze. Pārstrādes uzņēmumus – zemnieku rokās

A. Birze uzsver, ka jebkurā valstī lauksaimniecības nozarēs darbojas vertikālās integrācijas princips – produkta ražošanas tehnoloģiskā shēma: „Tajā ietilpst visi, sākot no lopbarības ražotāja, minerālvielu piegādātāja, līdz ražotājiem, piegādātājiem, pārstrādātājiem un tirgotājiem. Shēmai jābūt cieši saistītai, katram jāsaņem tāda peļņas daļa, kas nodrošina pastāvēšanu un ieinteresētību. Tas ir pats būtiskākais. Ķēdi nodrošina savstarpēji izdevīgu un ieinteresētu pušu līgumattiecības.”

Ja kāds no posmiem nepietiekamas peļņas dēļ izkrīt, shēma tiek sagrauta – produkts vairs nav veikalā, jo nav piena. Pašlaik notiek tieši šis process, tādēļ A. Birze uzsver, ka vertikālās integrācijas princips ir jāievieš: „Jālabo kļūdas, kas pieļautas lauksaimniecības un pārstrādes uzņēmumu privatizācijā. Tas, ka ražotāji tika atdalīti no pārstrādes, ir visrupjākā kļūda, tā grauj Latvijas lauksaimniecību.”

A. Birze izsaka hipotētisku radikālu situācijas glābšanu – lielo pārstrādes uzņēmumu nacionalizāciju un pēc tam pārdošanu piena ražotāju kooperatīviem. (Nacionalizāciju, protams, ne sociālisma izpratnē, bet īpašniekiem izmaksājot saprātīgas kompensācijas, ņemot vērā, ka uzņēmumos ir ne vien viņu ieguldījums, bet liela daļa Padomju savienības gadu kapitāla, arī ES un valsts subsīdijas). „Tas būtu loģisks ceļš, lai labotu pārstrādes uzņēmumu privatizācijā pieļautās kļūdas. Tas dotu spērienu piena pārstrādes uzņēmumiem, lai tie apdomājas. Tikai Latvijā ir nenormālā situācija – viszemākā piena iepirkuma cena un visaugstākā cena veikalā. Bet zemnieku interesēs nav paaugstināt cenas tā, lai veikalā pienu vairs nepirktu,” skaidro A. Birze.

Nacionalizācija būtu ļoti radikāls risinājums, A.Zilveris vērtē, ka šādus lēmumus valdība un Zemkopības ministrija nespēj pieņemt. Tomēr viņš piekrīt, ka lauksaimniekiem jāiegūst pārstrādes uzņēmumi: „Vienīgā iespēja piena ražotājiem ir stāties lielajos kooperatīvos. Tā tie veidosies spēcīgāki, tieši lielie kooperatīvi pagaidām ir vienīgie, kas būtu potenciāli spējīgi iegādāties pārstrādes uzņēmumus.” Iespējams mehānisms šīs idejas īstenošanai būtu Valsts bankas sniegts kredīts ar zemām kredītu izmantošanas likmēm.

Nereti politiķi kā negatīvu aspektu vērtē augstās pašizmaksas piena lopkopībā, kā arī pārstrādātāju un ražotāju sadrumstalotību. A.Zilveris uzskata: „Tas ir valsts agrārās politikas rezultāts. Pārstrādes uzņēmumi bez ierobežojumiem varēja saņemt līdzekļus modernizācijai. Un arī visi piena ražotāji varēja izmantot iespējas, saņemt atbalstu. Tagad mazais zemnieks ar piecām govīm ir ar kredītu slogu un saistībām ar Lauku atbalsta dienestu. Arī platībmaksājumi nostiprināja sadrumstalotību – līdzekļi izšķīda pa Latviju un labumu būtībā nedeva nevienam.”

Arī G.Zaļaiskalna piekrīt, ka saistības ar Lauku atbalsta dienestu (LAD) ir neatbildēts jautājums. Daudzi izstrādāja projektus, guva SAPARD, struktūrfondu atbalstu: „Kāda atbildība ir valstij, ja tika slēgti līgumi starp zemnieku saimniecību un valsts iestādi – LAD? Zemnieki tagad nedrīkst nevienu par šiem līdzekļiem iegādāto tehnikas vienību pārdot piecus gadus. Taču, kas notiks, ja piena lopkopības saimniecības būs spiestas likvidēties? Saņemtie līdzekļi būs jāatmaksā, bet kur zemnieki ņems naudu? Vai valdībai par to nav jāuzņemas nekāda atbildība?”

Vissarežģītākajā situācijā ir mazās piena lopkopības saimniecības, kuras arī nelabprāt uzņem kooperatīvi. A.Zilveris vērtē, ka nepieciešama valsts programma, kas palīdzētu nelielo ganāmpulku saimniekiem atteikties no ražošanas, lai tās necieš zaudējumus dēļ saistībām ar LAD. Otra iespēja ir pārprofilēšanās, taču patlaban jauniem uzņēmumiem nav viegli, tādēļ nav garantiju, ka tas būtu risinājums.

Lauksaimniekiem vēl ir daudz neatbildētu jautājumu, bet netrūkst arī ideju un prasību, lai krīzi risinātu. Lauksaimnieku organizācijas negrasās apstāties – tās turpinās aizstāvēt piena ražošanas saimniecības.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Diskutē, kā uzlabot bērnu zobu veselību

07:10
28.07.2024
6

Kamēr citviet Eiropā ir pašsaprotami, ka bērniem un pieaugušajiem ir veseli zobi, Latvijā ir pašsaprotami, ka zobus mazākā vai lielākā mērā ir skāris kariess. Lai diskutētu par situāciju zobu veselībā un zobārstniecībā, Vispasaules cēsnieku dienās Cēsīs notika paneļdiskusija “Zobārstniecības aprūpes izaicinājumi Latvijā – Vai Cēsis būs pārmaiņu sākums?”. Cēsniece, Rīgas Stradiņa univer­sitātes (RSU) Zobārstnie­cī­bas fakultātes […]

Dzied un stāsta par dzīvi un darbu Norvēģijā

00:00
28.07.2024
26

Vispasaules cēsnieku dienās Cēsu pilsētas pansionātā ar stāstu par dzīvi Norvēģijā un darbu viesojās Ina Vīne. Ina ir dzimusi nītauriete, bet desmit gadus pirms došanās uz ārzemēm nodzīvoja Cēsīs. Tagad jau septiņpadsmit gadi aizvadīti Norvēģijā. Tur, ilgojoties pēc latviskā, viņa spēlē ģitāru un dzied latviešiem tuvās dziesmas, arī tautas dziesmas. Ar tām I.Vīne iepriecināja arī […]

Kā sev nenodarīt pāri, ēdot dārza veltes

07:54
27.07.2024
11

Kurš gan vasarā necenšas iespējami vairāk pamieloties ar vietējo dārzu labumiem. Ogas, augļi, svaigi dārzeņi, to vai nu katrs izaudzē pats, vai nopērk tirgū. Šie labumi ir bagāti ar vitamīniem, antioksidantiem un šķiedrvielām, taču ne katrs tos var ēst, cik vēlas. Šīs dabas veltes var radīt kairinājumu kuņģī, izraisot dedzināšanu un citas nepatīkamas sajūtas. Kādos […]

Izrāda senču mantojuma pūra lādes

00:00
27.07.2024
21

Pie Stalbes Tautas nama otro gadu tika rādīts, kas glabājas pagasta dzimtu pūra lādēs. Ikviens bija aicināts neturēt sveci zem pūra un muzikālās noskaņās dalīties ar senču atstāto mantojumu un arī ar paša darināto. Pasākumā bija skatāmi daudzi krāšņi zeķu un cimdu pāri, tamborētas endzetes spilvendrānām, izšūti dekoratīvie spilveni, grīdceliņi un citi rokdarbi. Par katru […]

Turpinās sadarbība Vācu kapu kopšanā

00:00
26.07.2024
32
1

Cēsīs viesojās Bundesvēra Rezervistu apvienības Tīringenas nodaļas Gēras sekcijas pārstāvis atvaļinātais feldfēbelis Marcels Herbsts. Pirms desmit gadiem Latvijas Brāļu kapu komitejas un vācu Karavīru kapu kopšanas apvienības “Volksbund” kopā ar Bundesvēra Rezervistu apvienības Tīringenas nodaļas Gēras sekcijas biedriem rīkoja Latvijas Zemessardzes un vācu karavīru kapu sakopšanas talku Cēsu Vācu kapos, šajos gados par kapu kopšanu […]

Vakar Gulbenes novadā divas automašīnu zādzības

09:39
25.07.2024
289

Aizvadītajā diennaktī Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes apkalpojamā teritorijā saņemta informācija par 66 gadījumiem, kad iedzīvotāji vērsušies pēc palīdzības policijā vai konstatēts, ka noticis noziedzīgs nodarījums. Reģistrēti 14 ceļu satiksmes negadījumi, kur divos gadījumos kopumā cietušas divas personas. Ceļu satiksmes jomā pieņemti 116 administratīvā pārkāpuma lēmumi, tajā skaitā 60 par ātruma pārsniegšanu. NODARĪJUMI PRET ĪPAŠUMU […]

Tautas balss

Zālēm jābūt lētākām

12:07
28.07.2024
10
Seniore raksta:

“Man izklausās jocīgi, ka pensionāru organizācija ir pret zāļu cenu samazināšanu. Tieši vecākajai paaudzei jālieto dažādi medikamenti, lai justos labāk, lai nebūtu jāiet ārstēties slimnīcā, kas gan pašam, gan valstij izmaksā vairāk. Varbūt Veselības ministrija sabiedrībai pārāk maz skaidrojusi, kā notiks pārmaiņas, kā nodrošinās, ka strādā mazās lauku aptiekas,” pauda seniore no Cēsīm.

Varbūt jāalgo ārzemnieki

11:11
25.07.2024
70
Seniors raksta:

“Kad beidzot būs skaidrība par nodokļiem, tos cels vai ne! Darba grupa strādāja divus gadus, visi taču saņēma darba samaksu, vai tiešām nav nekāda saprotama rezultāta? Ja jau paši netiekam galā, tad lai labāk maksā citu valstu ekspertiem,” bija neapmierināts seniors.

Vajadzīgs veloceliņš uz Ninieri

11:10
25.07.2024
31
Riteņbraucēja raksta:

“No Cēsīm uz Līviem uzbūvēts labs veloceliņš. Tāds ir arī uz Priekuļiem. Taču daudzi cēsnieki vasarā ar divriteņiem brauc uz Niniera ezeru. Arī uz turieni vajadzētu veloceliņu, cilvēki to tiešām bieži izmantotu. Ninierī peldas ne tikai vasarās, daudzi to dara visu gadu. Protams, ziemā jau ar velosipēdu nebrauksi, bet pavasarī var sākt diezgan agri, un […]

Tīrumam apkārt ziedošs žogs

11:09
24.07.2024
21
Anda raksta:

“Zemnieki nav apmierināti un uzskata, ka ir muļķīgi apkārt laukiem atstāt neapstrādātu joslu. Viņiem taisnība, ka tā ir nezāļu audzēšanai. Nesen ceļmalā upes krastā redzēju dzeltenu labības lauku, un ap to visapkārt platā joslā zied puķu spriganes. Tās kā dzīvžogs apņēmis tīrumu. Vai tā ir prātīga saimniekošana! Puķu spriganes jau tā izplatās kā neapturama sērga. […]

Vai Baltijas ceļš aizmirsts?

12:07
23.07.2024
38
1
J. raksta:

“Visur dzirdu tikai par svētkiem, par Cēsu, Pārgaujas, Vecpiebalgas un citiem. Cēsīs uz svētkiem nezin kāpēc pat uzaicināts Livonijas ordeņa mestra Pletenberga radinieks. Bet kāda tur radniecība, ja pagājis pus gadu tūkstotis, kopš Pletenbergs sēdēja ordeņa pilī Cēsīs. Un nez vai vietējiem iedzīvotājiem bija no tā kāds labums. Taču šoreiz ne par to. Mani pārsteidz, […]

Sludinājumi