Gads atlicis līdz Dziesmu svētkiem. Tiem gatavojas ne tikai dziedātāji un dejotāji, arī tautas lietišķās mākslas meistari. Lielā Dziesmu svētku izstāde būs.
“Tā notiks Dzelzceļa muzejā. Koncepciju izstrādājusi Dagmāra Prīberga,” stāsta tautas lietišķās mākslas koordinatore rajonā Dagnija Kupče. Patlaban tiek veidota komanda, kura iekārtos plašo izstādi. Tajā darbosies arī Dagnija.
Izstāde tiks iekārtota kā gadalaiki dabā un cilvēku ikdienā. Visu novadu tautas lietišķas mākslas meistari varēs izrādīt, kā prot aust, adīt, radīt baltos darbus, apstrādāt ādu, koku, metālu. Šajā izstādē būs vieta arī radošiem darbiem.
“Izstādē varēs piedalīties ikviens. Tikai darbiem jāatbilst tautas etnogrāfiskās mākslas kritērijiem,” uzsver tekstilmāksliniece. Katru cimdu pāri vai dvieli vērtēs speciālisti, tikai pēc tam tas nokļūs izstādē. “Vecpiebalgas audējas ir radījušas Piebalgas novada tautas tērpu kolekciju. Novada svētkos to varēs apskatīt ikviens. Atbrauks arī Dziesmu svētku izstādes rīkotāji un novērtēs. Ļoti ceram, ka šī kolekcija būs redzama arī Rīgā,” stāsta Dagnija Kupče.
Nākamgad pavasarī katrs varēs Cēsīs nodot savus darbus, tad tie tiks vesti uz Rīgu. “Šāds ceļš, protams, nav labākais. Katra sega, dvielis, blūze, brunči jāloka, Rīgā jātin vaļā. Diemžēl Cēsīs izstādes, kurā speciālisti rokdarbus varētu apskatīt, izvēlēties lielajai izstādei, nebūs. Tā kā locīsim, tīsim, locīsim, vedīsim,” domās dalās Dagnija un piebilst, ka rajonā ir īstas rokdarbnieces, kuras rada brīnišķīgus rokdarbus. Tiesa, viņu skaits iet mazumā. Tāpat kā sapratne par etnogrāfisko mākslu.
“Pierasts, ka lielajās Dziesmu svētku izstādēs tiek atspoguļoti Latvijas novadi, to rakstu un krāsu daudzveidība. Diemžēl pēdējo desmit gadu laikā nepieciešamība pēc lietišķās mākslas gājusi mazumā. Dažos novados audēju, adītāju, balto darbu pratēju palicis pavisam maz,” stāsta Dagnija un piebilst, ka tāda pati situācija ir arī mūsu rajonā – viss iet mazumā. No jaunās paaudzes tautas mākslā darbojas retais. Kamēr vēl ir tie, kam rokdarbi sirdslieta, jālepojas ar to bagātību, kas mums ir. “Attieksme pret tautas mākslu izveidojusi šādu situāciju. Skolās rokdarbus māca tik maz, ja ne katra meitene prot rokās adatu noturēt. Un nav jau arī nepieciešams. Kāpēc adīt cimdus, ja par santīmiem var nopirkt pirkstaiņus. To siltumu, jauko sajūtu, ko dod adīti cimdi, sajūt vēlākos gados,” saka Dagnija un stāsta, ka pēdējā laikā viņai tautas tērpus pasūtījušas vairākas četrdesmitgadīgas sievietes, arī vecāki pirmsskolas vecuma bērniem. “Ļoti lēni tā attieksme un saprašana par tautas lietišķo mākslu atgriežas. Un Dziesmu svētku izstāde būs tam apliecinājums,” pārliecināta tekstilmāksliniece Dagnija Kupče un piebilst: “Kaut mēs pārāk daudz no tās nepazaudētu.”
Komentāri