Cēsnieki, ejot vai braucot pa Vaives ielu gar kādreizējo BMX trasi, pēdējā laikā tur pamanījuši rosīšanos. Vakaros un brīvdienās notiek darbi, lai liktu vietai atdzimt un, kas zina, uz BMX ceļa uzvest atkal kādu olimpieti.
Trase šajā vietā tika uzcelta 90.gadu sākumā. Atzīme kādreizējā tiesnešu namiņa pamatos norāda uz 1991.gadu, bet trase atklāta 1993.gadā kā Cēsu ARR BMX kluba trase. Trasei gan nebija ilgs mūžs, pēc dažiem gadiem tiesnešu mājiņa nodega vai, kā runā, tika nodedzināta un BMX tradīcijas Cēsīs beidzās.
Ir interesanti ielūkoties Cēsu pilsētas teritorijas plānojumā 2005. – 2017., kur sadaļā “Sporta infrastruktūra” cita starpā bija teikts: “Cēsu pilsētas dome ir rezervējusi nekustamo īpašumu Ata Kronvalda ielā 37 (tolaik pašvaldības īpašums) BMX klubam “Cēsis” trases projektēšanai. Minētāja zemes gabalā paredzēts attīstīt starptautiskām normām atbilstošu BMX trasi. Teritorijā paredzēta skeitparka, basketbola un bērnu atpūtas laukumu, kā arī citu atpūtas elementu izveide.”
Iecere gan palika tikai uz papīra, tagad entuziasti grib tradīciju atjaunot, bet īpašums vairs nepieder pašvaldībai.
Velobraukšanas entuziasts Vits Landratovs jau martā vienatnē sāka darboties, lai teritoriju sakoptu, viņa redzējumā gan te bija MTB krosa trase. Tad ceļi saveda kopā ar kādreizējo BMX braucēju Intaru Bitīti, vienojušies par abiem izdevīgu risinājumu.
“Nonācām pie idejas, ka visu varam apvienot, saglabājot vēsturisko BMX trasi un izveidojot apkārt tai MTB trasi,” tā Intars Bitītis. “Iecere ļauj BMX trasi saglabāt un atjaunot veidolā, kāda tā bija 90.gados. Jau izdarīti pamatdarbi, ir izveidota agrākās trases forma ar elementiem un sarūpēts materiāls pamata kārtai.”
Pagājušajā sestdienā tika izsludināta talka un vairāki entuziasti palīdzēja pamata kārtas materiālu izlīdzināt BMX trasē. Tam pa virsu paredzēts uzbērt un noblietēt izsijātu dolomītu.
V. Landratovs stāsta, ka vieta varētu saukties “Velo kvartāls”, un viņš apņēmies darboties kā MTB treneris, kā arī uzraudzīt šo vietu ikdienā: “Apkārt teritorijai plānots aplikt sētu, lai vieta ir norobežota, pieskatīta. Vai atdzims BMX kā sporta veids, vai būs klubs, tie ir jautājumi, uz kuriem pagaidām nav atbildes, to rādīs laiks. Es startēšu kā MTB treneris, gan dabūsim arī BMX treneri, varbūt mēs vēl cīnāmies ar iekšējo sajūtu, kādai šai vietai būt, bet esam pārliecināti, ka tradīcijām ir jāatdzimst.”
Tiesa, pagaidām gan viss notiek tikai uz pašu un to atbalstītāju entuziasmu, kuriem arī BMX joprojām ir sirdī tuvs sporta veids.
V. Landratovs gan norāda, ka par tāliem nākotnes plāniem runāt nevar, jāņem vērā, ka zeme, uz kuras atrodas trase, pieder privātīpašniekam, kurš piekritis teritoriju iznomāt šādam mērķim: “Viņam pieder visa lielā platība, ne tikai trases daļa, un, ja būs piedāvājumi, īpašnieks vispirms piedāvās pārdot blakus esošos zemes gabalus. Taču, ja kādam interesēs tieši vieta, kur atrodas trase, neko ietekmēt nevarēsim, darījums notiks. Īpašnieks man teica: “Darbojieties, ieguldiet, bet ar domu, ka vajadzības gadījumā to visu var ērti pārvietot uz citu vietu.””
Šobrīd tātad viss vēl tikai cerību un vēlmju formātā, bet gribas citēt I. Bitīti, kurš atgādina: “Esmu šī sporta veida bijušais sportists, zinu, cik labi tas attīsta fizisko formu, koordināciju un vēl dažādas iemaņas, kas noteikti nenāks nevienam jaunietim par sliktu! Vērtēju, ka trases atjaunošanai darba roku netrūktu, jo Cēsīs puiku un meiteņu daudz, un domājams, visiem fāteriem patiktos, ka puikām un meitenēm būtu, kur braukt!”
Jautāts par laiku, kad trase varētu būt lietojama, V. Landratovs saka, ka optimistiskajā versijā tās jau būtu maija beigas, bet dažādas nianses var ieviest izmaiņas laika grafikā. Šobrīd trases atjaunošana turpināsies talku veidā, tikai uz pašu cilvēku entuziasma. Tie, kuri vēlētos pielikt roku, ejot, braucot garām un redzot, ka kāds tur strādā, var piestāt un jautāt, kad un kā var palīdzēt. Var feisbukā rakstīt Intaram Bitītim un vaicāt, kā palīdzēt.
Pagaidām tiek arī domāts, kā veidot juridisko formātu: vai dibināt biedrību vai rast citu risinājumu, ja cilvēki vēlas atbalstīt ieceri arī materiāli. Var teikt – šis ir ceļa sākums, kura galā ir BMX tradīciju atgriešanās Cēsīs un MTB tradīciju iedibināšana.
Runājot par BMX attīstību mūsu pusē, jāmin, ka 1995.gadā tika uzbūvēta trase “Uplandos”, Drabešu pagastā, kas darbojās līdz 2009.gadam, kad tā tika likvidēta.
2011.gadā BMX trase tika uzcelta Vecpiebalgā, kas joprojām ir sacensību apritē, un arī šogad tur notiks viens no Latvijas čempionāta posmiem. Vērts minēt, ka savulaik Cēsīs savas sportiskās gaitas sākuši Tokijas olimpisko spēļu dalībnieki Helvijs Babris un Vineta Pētersone, arī mūsu labākais MTB braucējs Mārtiņš Blūms savu sportisko karjeru sācis tieši BMX Cēsu trasē.
Komentāri