Trešdiena, 24. jūlijs
Vārda dienas: Kristīne, Kristīna, Krista, Kristiāna, Kristiāns

Dzer, ālējas un neiet uz skolu

Druva
23:00
20.07.2007
5

Rit vasaras brīvlaiks. Jaunieši un pusaudži to izmanto, lai atpūstos, cik nu labi vien iespējams. Vai tā ir, “Druva” vaicāja Cēsu rajona Policijas pārvaldes kārtības policijas biroja nodaļas inspektoram darbā ar nepilngadīgajiem Aivaram Lambertam. Neiztiek bez alkohola

“Reti kurš jaunietis māk atpūsties bez alkohola, nav arī noslēpums, ka daudzi pīpē. Viņi uzskata, ka 16, 17 gadu vecumā jau ir lieli, neskatoties uz to, ka bērnu tiesību aizsardzības likumā rakstīts, ka bērns ir aizsargājams no narkotikām, alkohola un cigaretēm, kā arī bērns nedrīkst lietot šīs lietas,” stāsta A.Lamberts.

Inspektors atzīst, ka daļa alkoholu sāk lietot 14 līdz 16 gados, bet ir pusaudži, kuri to pamēģina vēl agrāk. Nepilngadīgie turklāt vēlas atpūsties klubos, kuros ieeja viņiem lielākoties liegta. A.Lamberts atzīst – kamēr būs klubi, tikmēr pusaudži centīsies tajos iekļūt. Turklāt, ja arī tiktu izveidota īpaša atpūtas vieta nepilngadīgajiem bez alkohola un cigaretēm, ar atraktīvām atpūtas iespējām, uz turieni ietu tikai daļa pusaudžu. Pašlaik Cēsīs ir vairākas atpūtas vietas, piemēram, “Vidzemnieks”, “Aroma”, “Bumerangs”, “Sarunas” un “Pagrabiņš”. “Jauniešu pilsētā ir ļoti daudz, viņi grib apmeklēt klubus. Ja netiek, tusējas parkos, skvēros. Vecāki jau arī negrib laist savās mājās, savukārt jaunieši vēlas intīmu gaisotni. Tomēr pašvaldības saistošie noteikumi paredz, ka bērni līdz 15 gadiem pēc pulksten 22 nedrīkst atrasties uz ielas. Protams, cik iespējams, policija kontrolē situāciju, bet liela atbildība gulstas arī uz klubu īpašnieku un apsargu pleciem,” skaidro A.Lamberts.

Ja bērns līdz 16 gadiem ir lietojis alkoholu, izdarījis sīko huligānismu, vecākiem par to jāuzņemas atbildība: “Sastāda administratīvo protokolu par bērnu neaudzināšanu pēc bērnu aprūpes nepildīšanas

panta.” Par 16 gadiem vecāks jaunietis atbildību uzņemas pats, tiek sastādīts protokols par alkohola lietošanu sabiedriskā vietā. Šādi protokoli tiek rakstīti katru nedēļu. Ir jaunieši, kuri nonākuši policijas redzeslokā, administratīvie sodi viņiem ir ierasta lieta. Gada laikā viens saņem pat vairākus.

Inspektors stāsta, ka vecāki bieži vien protokolu sastādīšanu izprot

ieriebšanu, taču A.Lamberts skaidro: “Protokols liecina par to, ka pastāv problēma un ka tā ir jārisina. Īpaši, ja jaunietis policijas redzeslokā nonācis jau vairākas reizes.”

Negatīva tendence pusaudžu vidū ir alkohola pārdozēšana. Šādi gadījumi lielākoties tiek konstatēti mācību gada laikā dažādos pasākumos. Pusaudži lieto alkoholu, bet nemāk apstāties un noteikt robežu, kurai nedrīkst pārkāpt.

Iemācās ģimenē, skolā un uz ielas

“Jaunieši ir mūsu spogulis. Uzvedības modeli iemācās ģimenē, skolā un uz ielas,” uzskata A.Lamberts, skaidrojot, ka pirmais uzvedības modelis veidojas ģimenē: „Ne jau visās ģimenēs, kurās svētkos lieto alkoholu, bērni arī to lietos. Būtiski ir tas, kā bērns redz alkohola lietošanu – vai visi sadzeras un rīkojas neadekvāti, vai arī vīna glāze tiek iedzerta bez skandāliem draugu lokā. Nav jau problēma, ja alkohols ir tikai piedeva, nevis galvenā sastāvdaļa atpūtai.”

Inspektors atzīst, ka svarīgi ir arī tas, ar ko bērns draudzējas. Tāpat A.Lamberts skaidro, ka bērni pārņem ne tos labākos uzvedības veidus. Ja bērns ievēro, ka skolas biedrs ar agresiju panāk respektu klasē, visticamāk, viņš centīsies rīkoties līdzīgi.

A.Lamberts uzskata, ka piemēri tiek ņemti arī no filmām, videospēlēm, kā arī internetā iegūtās informācijas.

Lai gan policija strādā iespēju robežās, tomēr arī sabiedrībai būtu jāveido stingrāka attieksme un jārāda pozitīva priekšzīme. Iespējams, nepieciešami arī stingrāki sodi. Tai pašā laikā līdz 16 gadiem par bērna kļūdām arī tiešā veidā maksā vecāki, tādēļ policija cenšas apelēt pie bērnu sirdsapziņas un uzdot jautājumu – vai vecāki ir pelnījuši sodu par to, ka viņš ir dzēris: „Patiesībā visi pusaudži zina, ko drīkst un ko nedrīkst, tai skaitā, ka nedrīkst lietot alkoholu. Tādēļ aktuāls ir jautājums, kādēļ viņi to tomēr dara – vai tas ir draugu iespaidā vai problēmu dēļ.” Aiz labas dzīves nedzer

„Alkohols ir ātrākais veids, kā atslābināties, nomierināties, izlādēt agresiju un gūt apmierinājumu, jo pie psihologa reti kurš grib iet,” secina A.Lamberts.

Inspektors uz jautājumu, kādēļ jaunietis tik agri sāk lietot alkoholu, atbild, ka nereti tādā veidā tiek risinātas problēmas: „Neviens jau aiz labas dzīves to nedara. Pusaudzis, kuram viss ir kārtībā, kurš normāli mācās un kuram ir dzīves mērķis, diez vai lietos alkoholu. Un, ja lietos, tad minimāli.”

Iemesli, kādēļ pusaudži sāk lietot alkoholu, ir dažādi. Tās var būt problēmas ģimenē, skolā, personīgajā dzīvē. Ir pat gadījumi, kad pusaudži savu mīlestību mēģina izrādīt, sadzeroties tabletes un tā parādot, ka viņi otrās pusītes dēļ ir gatavi pat uz pašnāvību.

Inspektors atzīst, ka ir reizes, kad pieaugušie – ģimene, skolotāji – nav pamanījuši pusaudža problēmu un sāpi. Tad viņš pats atrod veidu, kā to risināt: „Negribu vainot ģimeni un skolu, bet, ja netiek notverts brīdis, kad pusaudzim vajadzīga palīdzība, var nonākt tik tālu, ka bērns neiet uz skolu, sāk klaiņot. Pieaugušie bieži vien neuztver to, ko pusaudzis ar uzvedību grib pateikt. Lielākoties viņi nepasaka vārdos, ka jūtas slikti. Tas tiek parādīts ar uzvedību – skolas kavēšana, slikta uzvedība, bet pieaugušie saka: slikts bērns. Tā viņš nonāk uz ielas, līdzīgās pusaudžu grupās. Tad arī daļa iegūst pieredzi ar alkoholu.”

A.Lamberts uzsver, ka nevar uzskatīt, ka jaunieši, kuri lieto alkoholu, ir no sliktām ģimenēm. Tomēr vecāku attieksme ir ļoti būtiska. Svarīgi, lai vecāki vēlas iesaistīties problēmas risināšanā, lai pauž attieksmi, ka alkoholu lietot ir slikti. Inspektors atzīst, ka ir skumji, ja vecāki to uztver pašsaprotami un nereaģē.

Iedzer un izrādās

Izrādās, ka populārākās mantas, ko nepilngadīgie mēģina nozagt, ir alkohols un saldumi. Pudeli dabūt dažreiz palīdz pilngadīgie draugi, dažkārt arī bomži, kuriem tiek iedota nauda, lai iegādātu kāroto, bet aizliegto dzērienu. Tomēr vēl aizvien ir gadījumi, kad nepilngadīgajiem alkoholu pārdod veikalā.

Alkohola lietošana nereti iet roku rokā ar varoņdarbiem – vandalismu, sīkām zādzībām, kā arī smagākiem nodarījumiem. Bieži vien cilvēki cenšas skaidrot nodarīto ar alkohola reibumu, bet tas nav attaisnojums. Inspektors stāsta, ka nereti negatīvas sekas ir tieši tam, ka nepilngadīgie tusējas kopā ar pilngadīgajiem.

A.Lamberts skaidro, ka pilsētā problēmas ir daudz aktuālākas, tomēr skolas laikā arī laukos situācija ir līdzīga, lai gan mazākos apmēros. Vasaras kopumā esot mierīgākas, taču līdz ar rudeni jaunieši kļūstot „niķīgāki”. To inspektors skaidro ar pienākumiem un ierobežojumiem, kas ir saistīti ar mācību procesu skolā.

Pārkāpumi, ko Cēsu rajonā nepilngadīgie veikuši pusgada laikā * Mantas bojāšana – 7 * Laupīšanas – 7 * Zādzības – 17 * Huligānisms grupā – 4 * Mantas bojāšana ar ugunsgrēku – 1 * Transporta vadīšana bez tiesībām – 4 * Nelikumīgas darbības ar maksājumu kartēm – 2 * Miesas bojājumu nodarīšana – 2 * Miesas bojājumi aiz neuzmanības – 1 * Slepkavība – 1 * Noziegumi, kas izdarīti grupās

(nepilngadīgie kopā ar pilngadīgajiem) – 12 * Noziegumi, ko izdarījuši nepilngadīgie grupās – 10.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Dzimtas likteņstāsts grāmatā

06:06
24.07.2024
22

Diena mākslai “Vieta, kur pagātnes satiekas ar šodienu” Zosēnu pagasta Skrāģu krogā veltīta divdesmit pieciem gadiem kopš sestajiem Piebalgas kultūras svētkiem Zosēnos un operas “Baņuta” libreta autora Artura Krūmiņa un komponista Alfrēda Kalniņa 145. dzimšanas dienai. Mākslas dienā tika atvērta arī Ilzes Būmanes grāmata “Piebal­dzēns ar pasaules apvārsni” par Artura Krūmiņa dzimtas likteņstāstu. Gan pats […]

Vai dzima tradīcija? Cēsu jubilejai Svētku koris, kurā ap simts dziedātāju

00:00
24.07.2024
62

Latvietim svētki bez dziedāšanas nav svētki. Kur nu vēl cēsniekiem Cēsu 818.dzimšanas dienā. Bija skaidrs, ka bez koriem neiztikt, bet koris var būt daudz plašāks. Un tika aicināts ikviens, kurš grib dziedāt. Diriģente Marika Slotina-Brante kopā ar instrumentālā ansambļa vadītāju Emīlu Zilbertu izraudzījās pazīstamas dziesmas: tautasdziesmas, dziesmas teātra izrādēm un kino, šlāgerus un citu no […]

Cēsu svētki - atskats

12:31
23.07.2024
101

Gājienā lepni par sevi un Cēsīm Trijās dienās pilsēta nenogura. Savu ceļu tuvāk zvaigznēm, lai cik augstu kuram tās būtu, ja vien vēlējās, ieraudzīja Cēsu 818. dzimšanas dienas svinību katrs dalībnieks. No vēstures līdz šodienai, no nopietnībai līdz nebēdnīgai jautrībai un spēku pārbaudei sportiskās sacensībās. Un, protams, satikšanās prieks ik uz soļa senajās un aizvien […]

Mērķis zināms – Zaļais kurss

10:58
23.07.2024
54

Festivālā “Rodam Raunā”, kura tēma šovasar bija “Pļava. Ko sēsi, to pļausi”, kā ik gadu notika arī uzņēmēju diskusija. Šoreiz par ikvienam aktuālo Eiropas zaļo kursu. Tajā piedalījās Raunas SIA “Firma “Pasāža”” valdes priekšsēdētāja Dace Neiberga, Zemkopības ministrijas Lauksai­mnie­cības departamenta Lauksai­mniecības ilgtspējīgas attīstības nodaļas vadītāja Kristīne Sirmā, Latvijas Lauku konsultāciju centra Cēsu nodaļas vadītāja Dace […]

Sniega kupenas vasarā. Hortenzijas

00:00
23.07.2024
124

Iebraucot Stalbes pagasta “Ozolkalnos”, pie norādes zīmes zied hortenzijas. “Man patīk visas puķes,” saka Baiba Svīķe un uzreiz atklāj, ka daudziem šķiet, hortenzijas ir vecu māju puķe, bet tā nav, mūsdienās tā ir tik moderna un dažāda. “Ziedi kupli, to krāsa mainās, cēla, liels krūms ar vieglumu,” tā Baiba raksturo hortenziju un uzsver: “Ja tās […]

Mazajam liepēnietim Kārlim īpaša uzmanība

00:00
22.07.2024
59

Vidzemes slimnīcā sagaidīts šī gada 400. bērniņš – puisītis Kārlis, kurš piedzimis liepēniešu ģimenei, informēja Vidzemes slimnīcā. Pasauli satikt Kārlis ieradās 10. jūlijā plkst. 11:52, mazulis dzimšanas brīdī svēra 3020 g un bija 51 cm garš. Tā kā arī abiem vecākiem – Kristiānai un Kristiānam – vārds sākas ar K, arī jaundzimušajam dots vārds, kas […]

Tautas balss

Tīrumam apkārt ziedošs žogs

11:09
24.07.2024
13
Anda raksta:

“Zemnieki nav apmierināti un uzskata, ka ir muļķīgi apkārt laukiem atstāt neapstrādātu joslu. Viņiem taisnība, ka tā ir nezāļu audzēšanai. Nesen ceļmalā upes krastā redzēju dzeltenu labības lauku, un ap to visapkārt platā joslā zied puķu spriganes. Tās kā dzīvžogs apņēmis tīrumu. Vai tā ir prātīga saimniekošana! Puķu spriganes jau tā izplatās kā neapturama sērga. […]

Vai Baltijas ceļš aizmirsts?

12:07
23.07.2024
28
J. raksta:

“Visur dzirdu tikai par svētkiem, par Cēsu, Pārgaujas, Vecpiebalgas un citiem. Cēsīs uz svētkiem nezin kāpēc pat uzaicināts Livonijas ordeņa mestra Pletenberga radinieks. Bet kāda tur radniecība, ja pagājis pus gadu tūkstotis, kopš Pletenbergs sēdēja ordeņa pilī Cēsīs. Un nez vai vietējiem iedzīvotājiem bija no tā kāds labums. Taču šoreiz ne par to. Mani pārsteidz, […]

Lielā politika rada bažas

11:05
23.07.2024
16
Lasītāja K. raksta:

“Kad klausos par Amerikas prezidenta priekšvēlēšanu kampaņu un to, ko žurnālisti stāsta par Donaldu Trampu, sajūtas nav labas. Ja ASV tiešām Ukrainai vairs nepalīdzēs vai mazāk palīdzēs cīņā ar iebrucēju, Krievija jutīsies vēl varenāka. Ja sāksies sarunas par kara apturēšanu uz Ukrainai atņemto teritoriju rēķina, kur garantija, ka Krievija līdzīgu taktiku neturpinās citās kaimiņu valstīs? […]

Skujenes pazīšanās zīme - neasfaltēti ceļi

10:54
23.07.2024
14
Autobraucēja raksta:

“Mūsu pagastu, Skujeni, viegli atrast. Šeit nekādas ceļazīmes nav vajadzīgas. Ja sākas neasfaltēts ceļš (Krustakrogs- Skujene), dodieties tik tālāk un būsit Skujenē. Ceļmalās, kur krūmi, samaziniet ātrumu, aiz tiem sekos līkums. Mierīgi braucot, nepārsniedzot ātrumu, nokļūsiet uz asfaltētiem ceļiem un droši varēsiet turpināt ceļu – Skujene beigusies!” ar ironiju saka autobraucēja ar stāžu.

Laiks pļaut zeltslotiņas

10:54
23.07.2024
14
1
Lasītāja G. raksta:

“Gar ceļu no pašām Cēsīm, caur Dukuriem un pamazām līdz Valmierai izplatās invazīvās Kanādas zeltslotiņas. Tagad tās sāk ziedēt, drīz izplatīs pūkainas sēklas, kas nākamgad jau veidos biežākas audzes. Cēsu novada pašvaldība un Latvijas Valsts ceļi ir informēti par situāciju, bet pagaidām invazīvos augus nepļauj, taču gar ceļu ir arī Eiropa nozīmes aizsargājamie biotopi,” uzsver […]

Sludinājumi