Latvijas Universitātes bioloģijas fakultātes pārstāve Alīna Mihailova iepazīstina ar sēni, kas pasaulē kļuvusi pazīstama kā kultūraugu sargs pret slimībām un kaitēkļiem – trihodermu.
Trihodermas ģints sēnes sastopamas visa tipa augsnēs, tās parazitē arī uz citām sēnēm, augu virsmām, koksnes un organisko vielu atliekām. A.Mihailova skaidro, ka trihodermas izdalītās vielas ir būtiski savienojumi, kas var būt slāpekļa avoti citiem mikroorganismiem.
„Trihodermas nomāc patogēnus, kas atrodas augsnē, uz augiem, uz augu atliekām. Tās veicina kālija, fosfora izmantošanu, turklāt līdz ar sēnes klātbūtni augu sakņu masa un garums palielinās, līdz ar to palielinās arī barības vielu uzsūkšanas virsma un pieaug sausuma izturība. Augs arī iegūst izturību pret dažādiem negatīviem faktoriem,” stāsta A.Mihailova.
Pateicoties trihodermas īpašībām, tās izmanto augu aizsardzībā, slimību apkarošanā un kontrolē, jo tās nomāc patogēnus, kas atrodas gan augsnē, gan uz augiem, turklāt pozitīva ietekme ir arī uz augsnes mikrofloru. Tās piedalās organisko vielu sadalīšanā, mineralizācijā, uzlabo un bagātina augsni ar slāpekli, veicina kālija un fosfora izmantošanu.
Īpaši trihodermu saturošus preparātus izmanto bioloģiskajās saimniecībās, jo to iedarbības spektrs ir ļoti plašs. Tās var izmantot pret gurķu, burkānu, tomātu un zemeņu pelēko puvi, kartupeļu lakstu, tomātu un augļu brūno puvi, kartupeļu melno kraupi, graudzāļu miltrasu un rūsām, ziemas kviešu pelēkplankumainību, auzu melnplauku un citām augu slimībām. Trihodermas preparātus var izmantot arī savvaļas un krāšņuma augu aizsardzībai, kā arī mežsaimniecībā.
A.Mihailova pastāstīja, ka notiek plašas diskusijas par trihodermu kā augiem derīgo gēnu avotu, lai augus darītu spējīgus aizsargāties pret kaitēkļiem un slimībām. Tomēr par spīti pozitīvajām īpašībām, trihodermas ir ievērojams ienaidnieks sēņu audzētavām, jo tās parazitē uz sēnēm un var radīt līdz pat 80% zaudējumu. Turklāt trihodermu saturošie preparāti cilvēkiem var radīt alerģiskas pazīmes.
Tai pašā laikā viena no sēņu sugām ir AIDS inhibitora producents, kas var būt būtisks aspekts efektīvu pretlīdzekļu meklējumos. Šīs sēnes tiek izmantotas arī džinsa un citu materiālu apstrādē, piemēram, lai radītu krāsu izplūdumus, ko var panākt arī ar citām tehnoloģijām.
Viena no trihodermas sugām izdala arī spēcīgu zemeņu smaržu un tiek izmantota kā dabiskais aromatizētājs.
Komentāri