Otrdiena, 17. jūnijs
Vārda dienas: Artūrs, Artis

Dabas parka jaunie noteikumi

Druva
23:00
14.05.2007
18

Cēsu dome apstiprinājusi jaunus saistošos noteikumus “Par Cēsu pilsētas dabas un kultūrvēsturiskā parka aizsardzību un uzturēšanu.” Tie nomainīja vecos, kas bija pieņemti 2005. gadā.

Vērtīgs mantojums

Parks, kas aizņem 767 hektārus, izveidots ar mērķi novērst dabas un kultūrvēsturiskās vides degradāciju, lai saglabātu teritoriju nākamajām paaudzēm un veicinātu tās attīstību, paplašinot iedzīvotāju atpūtas iespējas un sekmējot tūrisma attīstību. Šajā teritorijā ir tikai Cēsīm raksturīga dabas un kultūrvēsturisku objektu daudzveidība.

Domes attīstības plānošanas nodaļas vadītāja Inta Ādamsone stāsta, ka pēc parka izveides apstiprināts Cēsu dabas un kultūrvēsturiskā parka dabas aizsardzības plāns, kurā bija skaidri definēts, kas šajā teritorijā vērtīgs, kā arī norādīts nākotnē veicamais šī mantojuma saglabāšanā.

“Pēc dokumenta saņemšanas sapratām, ka 2005.gadā pieņemtie saistošie noteikumi jākoriģē, nepieciešami grozījumi un labojumi. Lai nerastos problēmas, grozot katru teikumu, nolēmām izstrādāt un pieņemt jaunus noteikumus,” skaidro I.Ādamsone.

Neveicināt zemes eroziju

Atšķirībā no pirmā varianta, jaunajos noteikumos norādīts teritorijas zonējums, pielikumā ir karte, kurā tas iezīmēts, arī katras zonas robežu apraksts. Robežas norādītas koordinātu sistēmā, bet vienkāršam lasītājam šie skaitļi neko neizteiks, tam nepieciešama speciāla aparatūra. Taču, kā stāsta I.Ādamsone, šī precizitāte ir svarīga, jo strīdīgos gadījumos ļaus precīzi noteikt robežas.

Atbilstoši aizsardzības plānam, parka teritorijā noteiktas četras zonas – dabas lieguma, dabas parka, ainavu aizsardzības un neitrālā, kā arī norādīts, kādas darbības katrā aizliegtas.

“Aizliegumi galvenokārt vērsti uz dabas aizsardzību, jo tas ir dabas un kultūrvēsturiskais parks. Vairāki būtiski aizliegumi attiecas uz visu parka teritoriju, piemēram, aizliegums mainīt virsmas reljefu un veikt citas darbības, ja tās pārveido dabu un var veicināt zemes eroziju. Tas gan nenozīmē, ka nedrīkst veikt nekādas reljefa izmaiņas, aizliegtas tādas, kas var ietekmēt zemes eroziju. Ja uzbērs desmit centimetru grants slāni, varbūt nekas nenotiks, bet var arī notikt, tāpēc būvvaldei nāksies uzmanīgāk sekot līdzi, vai iecerētie darbi nenodarīs kādu kaitējumu,” stāsta I.Ādamsone.

Saglabāt vecos kokus

Liela uzmanība saistošajos noteikumos pievērsta koku ciršanai, jo šajā teritorijā ir daudz mežu – pašvaldības, valsts un privāto. Zonējuma robežās noteikts, kādus kokus drīkst cirst, kādus ne. Dabas lieguma zonā nedrīkst veikt galveno cirti, pārējās zonās tas atļauts, bet noteikts ierobežojums koku vecumam.

“Kultūrvēsturiskā parka teritorijā gribam saglabāt vecos, jau dižkoku apmērus sasniegušos kokus. Tāpēc dabas parka zonā aizliegts cirst kokus, ja priežu un ozolu audzēs to vecums ir jau 70 gadi, egļu, bērzu, melnalkšņu, ošu un liepu audzēs – 50 gadi, apšu audzēs – 30. Ainavu aizsardzības zonā šis vecums ir attiecīgi 80, 60 un 35 gadi.

Vēl svarīgs ir punkts par aizliegumu atsevišķās zonās izvākt no mežiem kritušos resnos koku stumbrus. Ja koks nogāzies, to var pavākt malā, ja traucē, var apzāģēt zarus, bet pašam stumbram, kas nokritis dabīgā ceļā, jāpaliek. Tas ir liels bioloģiskās daudzveidības avots,” skaidro I.Ādamsone. Ainavas inventarizācija

Saistošajos noteikumos daudz runāts par ainavu, lai gan, kā atzīst I.Ādamsone, tas ir samērā subjektīvs jēdziens. Daudz nosaka cilvēka gaume, vienam patīk tāda ainava, otram – citāda. Parka teritorijā uzsvars likts uz vēsturisko ainavu, un tajā nebūtu vēlami objekti, kas to degradē. Atkal jautājums – kas ir ainavas degradācija?

“To centīsimies atrisināsim šī gada laikā. No vides aizsardzības fonda ceram sagaidīt līdzfinansējumu ainavu inventarizācijai. Varētu tapt dokuments, kurā būs izvērtētas visas ainavas. Tad varēsim pateikt, kurā ainavā nebūtu vēlams būvēt ēkas modernā stilā, kurā tieši tādas iederētos. Savukārt vēl kādā vispār nebūtu vēlama apbūve, lai saglabātu īpašus skatu punktus. Bet nerunāt par ainavas vērtību jaunajos noteikumos nevarējām, jo parks veidots, lai saglabātu vēsturisko ainavu,” skaidro I.Ādamsone. Rast labāko risinājumu

Noteikumi arī paredz, ka parka uzturēšanai un pārvaldei izveido apsaimniekošanas padomi. Pagaidām nav zināms, kad tā taps, bet tas būtu labākais teritorijas apsaimniekošanas modelis. Padomē varētu būt parka teritorijā dzīvojošie cēsnieki, kuri vēlētos darboties parka labā, nevalstisko organizāciju pārstāvji, pašvaldības speciālisti. I.Ādamsone atzīst, ka padomes sastāvs un darbības principi var būt ļoti dažādi, nepieciešams atrast labāko risinājumu.

Iecerēts parka aizsardzības un uzturēšanas nepieciešamo līdzekļu piesaistei izveidot “Cēsu pilsētas dabas un kultūrvēsturiskā parka fondu”. Līdzīgs fonds sekmīgi darbojas Valmierā, kur iedzīvotāji un uzņēmēji ziedo naudu konkrētiem mērķiem tieši pilsētas labiekārtošanai un sakopšanai.

Vēl saistošajos noteikumos noteikti sodi par to neievērošanu. Fiziskajām personām var uzlikt naudas sodu līdz 250, juridiskajām personām – līdz tūkstoš latiem.

Ar saistošajiem noteikumiem, parka robežu aprakstu un kartogrāfisko materiālu var iepazīties Cēsu mājas lapā un pašvaldībā.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Spēkojas virves vilkšanā un priecājas putu ballītē

00:00
17.06.2025
27

Lai gan rīta lietus un nelabvēlīgā laika prognoze dažu entuziastu atturēja, tomēr ģimenes sporta un atpūtas svētki Skujenē pie Tautas nama bija plaši apmeklēti. Sporta un veselības veicināšanas pārvaldes sporta organizators Priekuļu un Amatas apvienībā Ēriks Bauers teic, ka svētkos piedalījās ap 250 cilvēku un pasākuma laikā pat noturējās silts un saulains laiks, ļaujot komandām […]

Cēsu Mākslas skolas absolventi sevi pierāda ar “Laikabiedra” tēlu

00:00
16.06.2025
63

“Laikabiedrs” – ar darbiem par tādu tēmu Pētera Rozenberga Cēsu pilsētas Mākslas skolu absolvēja22 audzēkņi. No viņiem 18 mācījās 20V programmā, kas paredzēta jaunākiem bērniem, bet četri 30V programmā, kuru apgūst vidusskolas vecuma jaunieši. Pirmajā jūnija nedēļā ar Mākslas skolas beidzēju darbiem varēja iepazīties ikviens cēsnieks un pilsētas viesi. Absolventu veikums bija skatāms Cēsu Izstāžu […]

Par krogiem un mantojuma saglabāšanu

00:00
15.06.2025
44

Tie, kam interesē Piebalgas vēsture, daudz interesanta uzzināja Mazajā kroga konferencē “No vienas Piebalgas līdz otrai”. Tā bija saruna par krogiem Piebalgā un apkārtnē, par to lomu sabiedriskajā dzīvēkādreiz, ziedu laikiem, atstāto mantojumu. Konferenci rīkoja Jaunpie­balgas Muižas jeb Baznīcas kroga saimnieki Silu ģimene. Viņi desmit gadus saimnieko vēsturiskajā ēkā, to pamazām atjauno un iedzīvina sabiedrībā, […]

Par eglīti un rododendriem, kuru nav

00:00
14.06.2025
128

Taurenē nedēļas garumā daudzu sarunās galvenā tēma bija egle. Ap to virmoja neizpratne, arī aizvainojums, neuzticēšanās. “Vienu dienu laukumā pie bibliotēkas  atbrauca traktors un vīri sāka lauzt bruģi. Katrs, kurš gāja garām, prasīja, kas tiek darīts, bet neviens nezināja. Vīri, kuri plēsa bruģi, tikai pateica, ka Vecpiebalga tā liek darīt,” stāsta taurenietis Jānis Vīlips. Turpat […]

Atjauno Stāstu torni jeb brīvdabas grāmatu apmaiņas vietu

00:00
13.06.2025
159

Kad rudenī būs pabeigta Cēsu Stacijas laukuma rekonstrukcija, cēsniekiem pazīstamais Stāstu tornis jeb brīvdabas grāmatu apmaiņas vieta un lasītava atkal kalpos pilsētniekiem. Pirms vairāk nekā desmit gadiem, 2013. gada augustā, Rīgas Tehniskās universitātes starptautiskajā arhitektūras vasaras skolā kopā ar latviešu un ārzemju studentiem arhitekts Niklāvs Paegle un kolēģi Tomass Rendals-Peidžs, Teodors Mollojs vadīja darba grupu, […]

Līgatnieši parāda sevi un priecē citus

00:00
12.06.2025
51

Līgatnieši savus svētkus svin pirmie novadā. Tā ir tradīcija, jūnija pirmajā sestdienā, kad skolas gads tikko beidzies, jauniešu un bērnu kolektīvi var iepriecināt vecākus, kopā pavadīt piepildītu dienu. Līgatnes amatierkolektīvi savukārt parāda aizvadītās sezonas veikumu. Ja vēl svētku norisēs iesaistās citi, tad no agra rīta līdz teju nākamās dienas rītam Līgatnē ir, ko darīt un […]

Tautas balss

Vajadzētu rotaļlaukumu bērniem

20:27
17.06.2025
2
H. raksta:

“Cēsīs, Pirtsupītes gravā, notiek lieli darbi. Tur veido celiņus un laikam vēl kaut ko. Ātrumā pārskatot novada paš­valdības mājaslapu, neatrodu informāciju, kā beigu beigās pēc apspriešanām izskatīsies grava, kam šī vieta būs paredzēta. Būtu jauki, ja tur būtu arī kādas aktīvās atpūtas vietas bērniem, piemēram, rotaļlaukumi ar iekārtām, uz kurām var pavingrot,” pauda lasītāja H.

Kādam jākontrolē

11:15
15.06.2025
22
Ilze raksta:

“Man garšo zemenes, un tagad ir īstais laiks ar tām mieloties. Esmu no tiem, kuri izvēlas Latvijā audzētās, lai arī dārgākas. Ticu, ka tās ir vitamīniem bagātākas, veselīgākas un, protams, svaigākas. Manu uzmanību piesaistīja Latvijā audzēto ogu lielā cenu starpība. Vai tiešām lielaudzētāji tās tik lēti pārdod uzpircējiem. Vai tirgū kāds nopietni kontrolē, kur ogas […]

Bagāts kļuva Latvijā

09:36
14.06.2025
19
Seniore no Cēsīm raksta:

“Nesaprotu, kā Ainārs Šlesers var sacīt, ka Latvija ir nabadzīgākā zeme, ka viss izpostīts, ja pats ir bagātnieks! Kur tad viņš kļuva par tādu, ja ne Latvijā?! Ja jau valstī ir tāda nabadzība, lai dalās, lai kādu miljonu ziedo Latvijas labā. Man nepatīk cilvēki, kas nonicina Latvijā paveikto, bet jo vairāk tie, kas kļuvuši turīgi, […]

Maza bedrīte var radīt lielu nelaimi

08:36
14.06.2025
14
Lasītāja raksta:

“Cēsīs, bērnu laukumā pie Maija parka, asfaltā ir bedres. Tur mazi bērni brauc ar divriteņiem, skrejriteņiem, tur ātri var gadīties nelaime, kaut bedres nav īpaši dziļas. Tagad, kad pilsētā remontē tik daudzas ielas, vajadzētu padomāt arī par bērnu laukuma celiņiem,” ieteica lasītāja.

Applūst pastaigu takas

19:35
13.06.2025
15
Pastaigu cienītāja I. raksta:

“Pēdējo nedēļu lietavas ne vienā vietā vien appludinājušas pastaigu takas. Tā arī Cīrulīšu takā Gaujmalā applūdis tiltiņš. Varbūt vērts takas sākumā izvietot kādu paziņojumu, lai cilvēki zina, kurp iet. Jācer, ka takas un tiltiņa dēļi ūdenī nesabojāsies,” sacīja pastaigu cienītāja I.

Sludinājumi