Vakar Cēsīs, koprades mājas “Skola6” pagalmā, tika atklāts pārtikas apmaiņas skapis jeb Kopienas skapis, lai palīdzētu cilvēkiem, kuriem trūkst pārtikas, un ikviens, kuram ir iespēja viņus atbalstīt, varētu iesaistīties, ziedojot produktus.
Kopienas skapis atrodas publiskā vietā, ir viegli pieejams ikvienam, un jebkurš tajā var ievietot vai izņemt ēdienu. Skapī ir nodalījums, kur ievietot pārtiku, kas nav jāglabā īpašā temperatūrā, un ir ledusskapis. Cēsīs šī vieta tapusi, sadarbojoties biedrībai “Be The Light”, koprades mājai “Skola6” un mākslas telpai “Mala”. Mākslas telpa 2020. gadā šāda projekta īstenošanai guva iniciatīvas “Cēsis Tīri.Labi” ietvaros. Mērķis – atbalstīt Cēsu novada iedzīvotājus bezatkritumu principu ieviešanai, lai radītu paliekošas pārmaiņas pilsētā. Nepieciešamo pārtiku var paņemt bez maksas, tam nav arī vajadzīgas nekādas izziņas.
Biedrības “Be The Light” vadītājs Gints Berneckis, stāstot par idejas realizēšanu, teic: “Mūs ļoti iedvesmoja draugu, biedrības “TUVU” , īstenotais projekts “Kopienas skapis” Brankās. Un sākām meklēt iespēju to realizēt arī Cēsīs. Pateicoties draugu un atbalstītāju ziedojumiem, ilgi gaidītais un lolotais Kopienas skapis beidzot ir gatavs. Tas ir mazs, bet svarīgs solis, rūpējoties par cilvēku, kurš palicis bez maltītes.
Pateicoties uzņēmumam, kas ziedoja daļu materiālu, bet vēlējās palikt anonīms, varējām uzticēt šo uzdevumu vietējam uzņēmumam “EKO TAKA”. Paldies Jānim Skaliņam par lieliski paveikto darbu. Īpašu paldies gribam teikt Cēsu Sociālajam dienestam, kas pašvaldības līmenī sniedza aktīvu atbalstu. Tikai visiem sadarbojoties, sasniegts rezultāts, tieši kopā mēs varam palīdzēt.”
Gints Berneckis uzsver, ka ledusskapja atrašanās ārā ļauj tam būt pieejamam jebkurā diennakts laikā: “Ikviens jebkurā diennakts laikā var aiziet un paņemt tajā brīdī vajadzīgo. Ne vienmēr katram varam aizvest pārtiku, iespējams, cilvēkam krīzes situācija ir tieši šobrīd, kad pietrūkst vienām vakariņām. Viņam nav jāzvana, jāmeklē biedrība vai jāliek aicinājums sociālajos tīklos, viņš var paņemt produktus un pagatavot siltu maltīti sev un saviem bērniem, vecākiem vai jebkuram, kuram tajā brīdī nepieciešama palīdzība. Cilvēki, ievietojot produktus, ar savu rīcību var kļūt kādam par svētību, palīdzēt tiem, kam šobrīd iet grūtāk.”
Mākslas telpas “Mala” vadītāja Kristīne Auniņa norāda uz vēl vienu aktuālu tendenci, par ko mūsdienās daudz tiek runāts un kam meklēti risinājumi: “Pētījumi rāda, ka Latvijā ik gadu atkritumos nonāk aptuveni trešdaļa saražotās pārtikas, vairāk nekā pusi no tās atkritumos izmet mājsaimniecības. Atkritumos nonākušais pārtikas apjoms ir nopietna vides problēma, kuras risināšanā būtu jāiesaistās ikvienam. “Kopienas skapis” ir simbols tam, ka pārtiku ir iespējams ne vien taupīt, bet arī nepieļaut, ka vēl lietojams ēdiens kļūst par atkritumiem. Ikviens, kurš izmanto “Kopienas skapi”, atbalsta un veicina pārtikas pārdomātu lietošanu.” Koprades mājas “Skola6” vadītāja Amanda Strīģele piebilst: “Priecājamies par to, kā veidojas sadarbība pilsētas ietvaros un realizējas katram pakrūtē mītošas idejas.” Tāpat atklāšanā viņa teica: “Laiku pa laikam cilvēki, ieejot veikalā, nopērk vairāk, nekā var patērēt, un šī ir iespēja tādā brīdī padalīties ar kādu, kam pietrūkst.”
Ikvienam, kuram ir vēlēšanās, ir iespēja piedalīties Kopienas skapja piepildīšanā. Projekta īstenotāji skaidro, ka to iespējams darīt dažādos veidos, piemēram, dodoties uz veikalu, var nopirkt par kādu produktu vairāk, nekā pašam nepieciešams, un to ievietot skapī. Tāpat, ja mājās ir kāds produkts, ko tomēr neizmanto, bet kas ir kvalitatīvs, ar derīgu lietošanas termiņu, arī to var aiznest uz ledusskapi, jo, kas vienam lieks, citam var būt ļoti noderīgs.
Kopienas skapī drīkst ievietot produktus oriģinālos, neatvērtos iepakojumos, svaigus dārzeņus (tiem nav jābūt iepakojumā), produktus ar pietiekami ilgu derīguma termiņu. Ievietot nedrīkst produktus atvērtā iepakojumā, pārtikai nelietojamus un bojātus produktus vai pašgatavotus ēdienus. Ar to domājot, ka mājās pagatavotu plovu uz ledusskapi tomēr nevar nest, bet pašu gatavotus marinējumus vai ievārījumus gan, jo tiem ir ilgāks uzglabāšanas laiks.
Atklāšanā savu artavu sniedza arī kafejnīca “Priede”, papildinot ledusskapja saturu ar uzņēmuma virtuvē gatavotām zupām. Tā kā kafejnīcām ir Pārtikas un veterinārā dienesta atļauja sniegt ēdināšanas pakalpojumu, ar atbilstošu marķējumu ievietojamas arī šādas maltītes.
Pirmais Kopienas skapis Latvijā atklāts 2019. gada nogalē Rīgā, Kaņepes Kultūras centrā, un dažādu iniciatīvu rezultātā tādi atrodas jau vairākās Latvijas pilsētās. Pārtikas un veterinārajā dienestā reģistrētas sešas pārtikas apmaiņas vietas. Kopienas skapis Cēsīs ir septītais. Šādu labdarības skapju veidošana citviet pasaulē aizsākusies nemaz ne tik sen – 2012. gadā šāds kopienas skapis tika izvietots Vācijā un Spānijā, bet ar laiku arī citās valstīs.
Komentāri