Vidzemes Tehnoloģiju un dizaina tehnikums un Mores pamatskola aizvadītā gada pēdējā dienā saņēma priecīgu ziņu – iestādēm piešķirts statuss “Ģimenei draudzīga darbavieta”.
Mores pamatskolas direktore Tīna Blūma stāsta, ka paši izvēlējušies pieteikties šai Sabiedrības integrācijas fonda (SIF) iniciatīvai, pamudinājuši divi iemesli: “Salīdzinot ar citām darbavietām, mums ir daudz bonusu, kā atbalstām darbiniekus, kuriem ģimenē ir bērni, kā pielāgojamies viņu vajadzībām. Esmu strādājusi arī privātajā sektorā, labi saprotu, ka skola ir ģimenēm draudzīga darbavieta.
Taču, iespējams, vēl svarīgāks aspekts ir pedagogu, darbinieku trūkums izglītības nozarē. Ja mums ir šāds statuss, varbūt tas būs vēl viens pluss, meklējot darbiniekus, jo īpaši tāpēc, ka neesam pilsētā, vajag kādu īpašu pamudinājumu izvēlēties mūs. Apzināmies, ka cīņa par darbiniekiem kļūs arvien aktuālāka, un darba sludinājumā visus bonusus norādīt nevar.”
Vidzemes Tehnoloģiju un dizaina tehnikuma direktors Artūrs Sņegovičs stāsta, ka atsaukušies aicinājumam aizpildīt SIF anketu, lai piedalītos iniciatīvā, un gada beigās saņēmuši patīkamu “dāvanu”, ziņu, ka statuss piešķirts arī viņiem: “Tas, ka esam atzīti par ģimenēm draudzīgu vietu, ir pozitīvs punkts, domājot par darbinieku atlasi nākotnē, jo gādājam ne tikai par to, kas pienākas atbilstoši likumdevēja lemtajam, bet nemitīgi domājam, kā uzlabot darbinieku ikdienu. Rīkojam kopīgus sporta un atpūtas pasākumus, piedāvājam citus bonusus, tā veidojot tehnikumu pievilcīgu. Domājam par vides uzlabošanu, par visu, lai darbinieki justos novērtēti.”
A.Sņegovičs norāda, ka pašnovērtējuma aizpildīšana likusi arī pašiem rūpīgāk paraudzīties, kas jau izdarīts, ko vēl vajadzētu uzlabot. Tas bijis ļoti vērtīgi, tagad jau sagatavots plāns nākamajam pusgadam, ko vēl vajadzētu uzlabot.
Valsts programmu “Ģimenei draudzīga darbavieta” SIF uzsāka 2021.gadā, lai veicinātu iekļaujošas sabiedrības un ģimenei draudzīgas darba vides veidošanu. Pērn statuss piešķirts 75 darba devējiem, pirmie 50 to saņēma vasarā, bet aizvadītā gada pēdējā dienā, 31.decembrī, “Ģimenei draudzīgas darbavietas” nosaukums tika piešķirts vēl 25 darba devējiem, to vidū arī abām minētajām izglītības iestādēm. Kopumā valstī ar šo statusu novērtētas septiņas izglītības iestādes.
SIF pārstāve Zane Jēkabsone “Druvai” pastāstīja, ka iepriekš līdzīgu iniciatīvu – “Ģimenēm draudzīgs komersants”- īstenojusi Labklājības ministrija, tajā uzsvars bija likts uz lielajiem uzņēmumiem, tagad, pārņemot iniciatīvu, nolemts, ka uz statusu “Ģimenei draudzīga darbavieta” var pretendēt ikviens darba devējs, kas nodarbina vismaz vienu darbinieku: gan privātuzņēmumi, gan arī valsts un pašvaldību iestādes un nevalstiskās organizācijas.
“Gan publiskā, gan privātā sektora darba devēju atsaucība programmas ietvaros norāda, ka sabiedrība arvien vairāk novērtē draudzīgas un iekļaujošas darba vides nozīmi,” norāda Z. Jēkabsone.
Lai iegūtu statusu, darba devēji aizpilda pašnovērtējuma anketu, eksperti izvērtē, veic pārrunas. Statusu piešķir uz diviem gadiem, ja ir vēlme turpināt, pašnovērtējumam jāpiesakās no jauna.
SIF Ģimeņu atbalsta programmu nodaļas vadītāja Ilze Vārpiņa stāsta, ka katram pieteicējam tiek piesaistīts konsultants, kurš ar katru pretendentu veic pārrunas: “Kad statuss piešķirts, konsultanti turpmākos divus gadus ar tā saņēmēju raugās, kā tiek pildīts kopīgi sagatavotais plāns, nepieciešamības gadījumā konsultē, uztur saikni.
Esam sākuši aktīvi strādāt ar darba devējiem, rīkosim mācības, seminārus, konferences. Plānojam organizēt grantu konkursu, lai darba devēji varētu saņemt finansējumu jaunu iniciatīvu ieviešanai. Programmai veltīsim arvien lielāku vērību, lai kopā radītu ģimenēm draudzīgu sabiedrību. Lai šie pirmie statusa ieguvēji iedvesmotu arī pārējos, ka būt par ģimenēm draudzīgu darba devēju nemaz nav sarežģīti. Tas īpaši svarīgi ir šajā laikā, kad arvien vairāk aktualizējas konkurence par darbiniekiem.”
Pieteikšanās statusa iegūšanai iespējama visu gadu, un pašnovērtējuma anketu var aizpildīt jebkurā laikā. Šobrīd visiem vienāds statuss, bet plānots, ka nākotnē tie, kuri darba vides uzlabošanai ieviesīs ko īpaši inovatīvu, varētu saņemt statusu “Goda darba devējs”.
Programmas “Ģimenei draudzīga darbavieta” izstrādes laikā 2020. gadā veiktā darba devēju un darba ņēmēju aptauja liecina, ka visaugstāk no ģimeniskas darba vides faktoriem tiek vērtēti: darbavietā nodrošinātas mācības, komunikācijas iespējamība ar vadību un personāldaļu, papildu brīvdienu nodrošināšana darbiniekiem saistībā ar ģimenes notikumiem. Noskaidrots, ka 82 procentiem darba devēju ir svarīgi pielāgot un uzlabot darba vidi, lai tā būtu draudzīgāka darbiniekiem, kuriem ir ģimene ar bērniem līdz 18 gadu vecumam un/ vai aprūpējams ģimenes loceklis.
Komentāri