Svētdiena, 28. jūlijs
Vārda dienas: Cecīlija, Cilda

Būt klāt, kad uzzied

Druva
00:00
08.03.2008
5

Pēc vairāku gadu pārtraukuma atkal kalendārā atzīmējama diena – 8.marts. Tas arī agrāk saistījies ar Sieviešu dienu, svinētu un peltu. Kā šodien sabiedrībā jūtas sieviete, ko viņa domā, kas viņu uztrauc? Par to saruna ar Māru Nagli, firmas “Cel Tik” būvdarbu vadītāju.

– Ja izlasāt virsrakstu “Sievietes vieta un loma sabiedrībā, kas pirmais ienāk prātā?

– Eksprezidente Vaira Vīķe-Freiberga. Labi, kam mums bija tāda prezidente. Ar viņu varam lepoties. Man ļoti patīk Ilga Kreituse. Ar prātu, analītiskumu. Bez liekuļošanas pasaka, ko domā. Gan pozitīvi, gan negatīvi prātā nāk

Ingrīda Ūdre. Un, protams, sievietes ikdienā, visur – darbā, sabiedrībā.

– Sievietei un vīrietim tomēr katram ir sava vieta un loma sabiedrībā?

– Katrs nācis pasaulē, lai kaut ko darītu. Ir sievišķīgākas un vīrišķīgākas profesijas, bet visur strādā gan vieni, gan otri. Vai var teikt, ka katram sava vieta un loma? Manuprāt, šādā kontekstā, ne. – Esat būvdarbu vadītāja. Tā ir sievišķīga vai vīrišķīga profesija?

– Laikam jau vīrišķīga. Celtniecības tehnikumā ieguvu specialitāti – rūpniecības un civilo ēku celtniecība. Sieviete tajā ir retums, vien dažas zinu. Kādreiz tomēr vienas profesijas cilvēki cits citu pazina, satikās, tagad katrs par sevi.

– Kāpēc tāda profesijas izvēle?

– Zināju, ka man darbs nebūs saistīts ar sēdēšanu kantorī. Kaut pie tambora varu nosēdēt, kamēr tas pabeigts. Ir jau arī celtniekiem papīri jākārto, bet ne stundām ilgi. Jaunībā man bija pat utopiska doma, ka varētu braukt strādāt uz Ziemeļiem.

Celtniecībā redzams rezultāts. Ja darbs labi paveikts, ir gandarījums. Bijušais klasesbiedrs, kurš arī tagad strādā celtniecībā, reiz teica: “Kad tu dzīvoklī pieliec pēdējo līsti, tas uzzied.” Tā ir. Tas ir tavs paveiktais darbs. Notamborē galdautu, uzklāj uz galda – otra tāda nebūs. Tas ir tikai tavs darbs, redzi rezultātu. Tas laikam ir vilinošākais šajā profesijā.

– Kā 30 gados nozarē strādājošajiem mainījusies attieksme pret darbu?

– Par to grūti runāt. Atceros, skolas laikā gājām talkā kolhozā. Skolotāja līdzi netika, un paši visu padarījām. Bez uzraudzības, mudināšanas. Vai šodienas skolēni izdarītu? Šaubos. Vasarā celtniecībā nāk strādāt studenti, skolēni. Ir sajūta, ka viņi zina, kas viņiem pienākas, nevis, ko vajadzētu darīt. Attieksme pret darbu, pienākumu diemžēl kritusies. – Ne jau tikai jaunatnei. Arī vidējai paaudzei.

– Nezinu, kā citās profesijās, bet celtnieki firmās ļoti mainās. Staigā no vienas uz otru. Pakustina mazliet pirkstu un grib saņemt lielu algu. Bet jebkurš darbs kādam ir jāizdara, maksimāli labi jāizdara, un tad var saņemt algu.

– Jums iznāk arī plēsties ar strādniekiem, ja darbs nav padarīts, kā nākas?

– Iznāk. Ja nepaskatīšos ciešāk, kaut ko izdarīs pa roku galam. Protams, atšķirībā no padomju laikiem, tagad strādājam ar kvalitatīviem materiāliem, ir vieglāk. Toreiz cēlām mājas no tiem materiāliem, kurus varēja dabūt. Bet darbs ir jāpadara kvalitatīvi. To arī prasu no celtniekiem. Viņi mani respektē.

– Daudz runā, ka celtniecības kvalitāte šodien ir ļoti slikta. Runām parasti ir kāds pamats.

– Padomju laikā katram projektam, vien pavisam mazam ne, bija ekspertīze. Kāds pavērtēja. Šodien arhitekti, nezinu, vai viņi ir pārslogoti, vai viņu trūkst, ir visai pavirši. Ceļam individuālo māju, un gadās, ka arhitekts nav izdomājis, ko īsti grib. Celtnieks kļūst par ķīlnieku. Jāizpilda klienta vēlmes un jādara, kā projektā paredzēts. Ja projektā nepilnības, jādomā, kā pareizāk izdarīt, vai jāmeklē projektētāji. Ja būs problēmas, vainos celtniekus, un pieļaut kļūdas, ja zini, ka nav pareizi, arī negribas.

Par celtniekiem jau daudz ko dzird, arī to, ka nekvalitatīvas mājas sacēluši.

– Kāda ir pašas sapņu māja?

– Tā noteikti būtu vienkārša. Greznās mani nepievelk. Nesaprotu tos, kuri uzceļ pilis, kuras paši nespēj apdzīvot. Ārējā varenība? Tagad mana māja būtu guļbūve, pēc mana prāta un gaumes ērti iekārtota. – Brīvos brīžos jums tāda īsti sievišķīga aizraušanās.

– Jā, adu, tamborēju, pinu klūdziņas. Visu esmu pašmācības ceļā iemācījusies. Māte bija audēja, varbūt arī tāpēc interesē un patīk. Kad 70.gados bija modē mezglošana, tagad vairs šī tehnika nav iecienīta, pati no žurnāla iemācījos. Tikmēr piņķerējos ar mezgliem, izlauzos cauri un vēlāk vadīju kursus, mācīju citām. Pēc žurnāla “Rīgas Modes” mācījos šūt. Nopirku lētu audumu un mēģināju. Meitām kleitas, bikses, blūzes šuvu. Nu jau vairs ne. Visu var iemācīties, ja tikai grib. Arī pīt no klūdziņām ātri iemācījos. Kaimiņos Anšonkulis pina, man parādīja, mēģināju un sanāca. Tolaik žurnālu nebija daudz, bet tajos bija daudz vērtīga, noderīga. Tagad gribas mest akmeni žurnālu virzienā. To ir tik daudz, un tā informācija par privāto dzīvi… Un vēl – kāpēc tos drukā uz spīdīga papīra? Apsēdies un nezini, kā iegrozīties, lai lappuse nespīd acīs.

– Arī rokdarbos ik pa laikam ir kas aktuāls, arī to popularitāte ir mainīga.

– Rokdarbi atkal ir modē. Vienīgi īstās dzijas vairs nevar dabūt. Visur sintētika klāt. Toties krāsu izvēle liela. Mana mamma bija aitkope. 70.gados atveda Linkolnas teķi, sakrustoja ar Latvijas tumšgalvēm,

un jēriem bija zīdaina, parupja vilna. Savērpām dziju, tā bija pasakaina.

Man vienmēr patikuši rokdarbi. Televizoru skatos ļoti reti un arī tad ar adīkli rokās. Klausos “Radio 2”, un nesen lasīju, ka sievietes, kas klausās šo raidstaciju, jau ir norakstāmas. Tā ja. Kā vēl nesen veikalnieki izvēlējās pārdevējas? Ja tev

35, nebija cerību, neesi vajadzīga. Daudz kas mainās, griežas atpakaļ, kaut pirms tam to esam nolieguši, nievājuši. Kaut tās pašas skolēnu formas. Atkal par to runā, dažviet jau valkā. Uzskatu, ka līdz ar atteikšanos no skolas formām skolās sāka klibot disciplīna. Forma radināja pie kārtības. Tai bija jābūt tīrai, aprocēm, apkaklītēm baltām, izgludinātām. Tās ik pārdienas bija jāmaina. – Brīvā apģērbā, brīvā gaitā bez staltuma – tāds bieži vien ikdienā ir šodienas jaunietis.

– Par daudz tos grožus atlaida, pārprastā demokrātija. Tagad ielaisto mainīt grūti. Un tādi, bez disciplīnas augušie, ir jaunie strādnieki. Ja iznācis brāķis, kas pavirši paveikts, daļa jauniešu nejūtas vainīgi, neizdarību neattiecina uz sevi. Austiņas uz ausīm, klausās mūziku un nedzird, ko kāds saka. Varbūt es pārāk pesimistiski visu vērtēju?

Ja Tautas frontes laikā cīnījāmies par latviešu tautu, arī tās izdzīvošanu, tad tagad tauta izšķīst daudz vairāk. Mēs braucam prom, citi brauc iekšā. Vai tā toreiz sapņojām? Un aizbrauc tie, kuri saprot darba vērtību, grib labklājību. Arī mana meita pusgadu bija Īrijā. Viņas mērķis bija iemācīties angļu valodu. Atgriezties gan viņa negrib un nedomā. – Kāda ir mūsu nākotne?

– Nezinu. Bēdīga. Manā vecumā ir grūti kaut ko pozitīvu ieraudzīt. Jā, ir skaistas, labas lietas. Tas arī viss.

– Mājas jau cels, jums darbs būs.

– Ar to, kas uzcelts, manuprāt, jau pietiek. Arī Cēsīs visas mājas nav pilnas. Par Rīgu nerunājot.

– Bet cenas nekrīt. Konkursos tagad var lēti dabūt celtniekus. – Kas ir lēti? Visam ir sava cena. Samazināt to var tikai uz darba algu rēķina. Manuprāt, tie konkursi ir formalitāte. Lētāks piedāvājums var būt tad, ja kādu pozīciju aizmirst ierakstīt. Pēc tam tas ir papilddarbs, bez kura iztikt nevar. Un pasūtītājs maksā. – Aizvien biežāk izskan doma, ka sievietes var pārveidot, glābt pasauli. Cik varam cerēt?

– Neticu. Vai tām, kuras tiek pie varas, ir cita politika nekā vīriešiem? Klintonei būs cita nekā Bušam? Nauda ir cilvēkus sabojājusi. Karš Irākā. Vai nav bezjēdzīgi? Skatos Domburšovu, lai zinātu, kas notiek Latvijā. Ja agrāk brīnījos, tagad vien nopūšos un nogrozu galvu. – Bet nāk taču pavasaris.

– Jā. Tas ir prieks. Varēs iet dārzā, saulītē. Sēt sēklu zemē un gaidīt, kad puķe uzziedēs. Esmu priecīga, ka man sestdiena un svētdiena brīva. Arī svētki. Protams, ja kas ir jāizdara, tas jāizdara. Kaut vai atved betonu, to nevar atstāt uz rītdienu, jābetonē.

Vasarā braukšu uz Pēterburgu, baltajām naktīm. Ceļošana mani īpaši nesaista, taču padomju laikā daudz kur pabiju. Varbūt nepareizi domāju, bet šķiet, tagad tie braucieni vairāk saistīti ar atpūtu, nevis izzināšanu. Es sauļoties varu tepat. Man radi Saulkrastos, kad jauks laiks, braucu pie jūras. Atpūšos labāk nekā svešā vietā.

Atpūtai noder arī grāmata, labprāt lasu par vēsturi. Man patīk iet pirtī. Esmu atklājusi kafijas biezumu īpašības, ziepes lietoju tikai ikdienā.

Katra diena atnes kādu atziņu, kuru vērts paturēt prātā.

– Darbā taču vīri neaizmirsīs apsveikt Sieviešu dienā?

– Droši vien. Pērn bija puķes. Jauki. Sieviešu dienā – dzīva tulpe. Valentīndienā porolona, plastmasas atribūtika, helovīnā šausmoņi sauc – dodiet konfektes. Vai par to nav

vērts padomāt? Katrs zieds taču nes prieku. Gan saņēmējam, gan devējam. Dzirdēju

radio, sievietēm vajagot Sieviešu dienu brīvu. Bet ko viņas vienas, bez vīrieša, darīs?

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Dzied un stāsta par dzīvi un darbu Norvēģijā

00:00
28.07.2024
10

Vispasaules cēsnieku dienās Cēsu pilsētas pansionātā ar stāstu par dzīvi Norvēģijā un darbu viesojās Ina Vīne. Ina ir dzimusi nītauriete, bet desmit gadus pirms došanās uz ārzemēm nodzīvoja Cēsīs. Tagad jau septiņpadsmit gadi aizvadīti Norvēģijā. Tur, ilgojoties pēc latviskā, viņa spēlē ģitāru un dzied latviešiem tuvās dziesmas, arī tautas dziesmas. Ar tām I.Vīne iepriecināja arī […]

Kā sev nenodarīt pāri, ēdot dārza veltes

07:54
27.07.2024
10

Kurš gan vasarā necenšas iespējami vairāk pamieloties ar vietējo dārzu labumiem. Ogas, augļi, svaigi dārzeņi, to vai nu katrs izaudzē pats, vai nopērk tirgū. Šie labumi ir bagāti ar vitamīniem, antioksidantiem un šķiedrvielām, taču ne katrs tos var ēst, cik vēlas. Šīs dabas veltes var radīt kairinājumu kuņģī, izraisot dedzināšanu un citas nepatīkamas sajūtas. Kādos […]

Izrāda senču mantojuma pūra lādes

00:00
27.07.2024
20

Pie Stalbes Tautas nama otro gadu tika rādīts, kas glabājas pagasta dzimtu pūra lādēs. Ikviens bija aicināts neturēt sveci zem pūra un muzikālās noskaņās dalīties ar senču atstāto mantojumu un arī ar paša darināto. Pasākumā bija skatāmi daudzi krāšņi zeķu un cimdu pāri, tamborētas endzetes spilvendrānām, izšūti dekoratīvie spilveni, grīdceliņi un citi rokdarbi. Par katru […]

Turpinās sadarbība Vācu kapu kopšanā

00:00
26.07.2024
29
1

Cēsīs viesojās Bundesvēra Rezervistu apvienības Tīringenas nodaļas Gēras sekcijas pārstāvis atvaļinātais feldfēbelis Marcels Herbsts. Pirms desmit gadiem Latvijas Brāļu kapu komitejas un vācu Karavīru kapu kopšanas apvienības “Volksbund” kopā ar Bundesvēra Rezervistu apvienības Tīringenas nodaļas Gēras sekcijas biedriem rīkoja Latvijas Zemessardzes un vācu karavīru kapu sakopšanas talku Cēsu Vācu kapos, šajos gados par kapu kopšanu […]

Vakar Gulbenes novadā divas automašīnu zādzības

09:39
25.07.2024
269

Aizvadītajā diennaktī Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes apkalpojamā teritorijā saņemta informācija par 66 gadījumiem, kad iedzīvotāji vērsušies pēc palīdzības policijā vai konstatēts, ka noticis noziedzīgs nodarījums. Reģistrēti 14 ceļu satiksmes negadījumi, kur divos gadījumos kopumā cietušas divas personas. Ceļu satiksmes jomā pieņemti 116 administratīvā pārkāpuma lēmumi, tajā skaitā 60 par ātruma pārsniegšanu. NODARĪJUMI PRET ĪPAŠUMU […]

Kas mežā, tas tirgū

00:00
25.07.2024
60

Darba dienās Cēsu tirgū rimta dzīvība. Āra teritorijā dārzeņi, ogas, meža veltes. Pāris tirgotāju piedāvā gailenes. Cena no četriem eiro par litra trauciņu, ir arī mellenes, lācenes par astoņiem eiro. Jānis no Pārgaujas mežiem atvedis gailenes un mellenes. “Iegāju mežā un iznesu trīs spaiņus gaileņu,” pasmej Jānis un uzsver, ka īsts sēņotājs atradīs sēnes arī […]

Tautas balss

Varbūt jāalgo ārzemnieki

11:11
25.07.2024
69
Seniors raksta:

“Kad beidzot būs skaidrība par nodokļiem, tos cels vai ne! Darba grupa strādāja divus gadus, visi taču saņēma darba samaksu, vai tiešām nav nekāda saprotama rezultāta? Ja jau paši netiekam galā, tad lai labāk maksā citu valstu ekspertiem,” bija neapmierināts seniors.

Vajadzīgs veloceliņš uz Ninieri

11:10
25.07.2024
30
Riteņbraucēja raksta:

“No Cēsīm uz Līviem uzbūvēts labs veloceliņš. Tāds ir arī uz Priekuļiem. Taču daudzi cēsnieki vasarā ar divriteņiem brauc uz Niniera ezeru. Arī uz turieni vajadzētu veloceliņu, cilvēki to tiešām bieži izmantotu. Ninierī peldas ne tikai vasarās, daudzi to dara visu gadu. Protams, ziemā jau ar velosipēdu nebrauksi, bet pavasarī var sākt diezgan agri, un […]

Tīrumam apkārt ziedošs žogs

11:09
24.07.2024
21
Anda raksta:

“Zemnieki nav apmierināti un uzskata, ka ir muļķīgi apkārt laukiem atstāt neapstrādātu joslu. Viņiem taisnība, ka tā ir nezāļu audzēšanai. Nesen ceļmalā upes krastā redzēju dzeltenu labības lauku, un ap to visapkārt platā joslā zied puķu spriganes. Tās kā dzīvžogs apņēmis tīrumu. Vai tā ir prātīga saimniekošana! Puķu spriganes jau tā izplatās kā neapturama sērga. […]

Vai Baltijas ceļš aizmirsts?

12:07
23.07.2024
35
1
J. raksta:

“Visur dzirdu tikai par svētkiem, par Cēsu, Pārgaujas, Vecpiebalgas un citiem. Cēsīs uz svētkiem nezin kāpēc pat uzaicināts Livonijas ordeņa mestra Pletenberga radinieks. Bet kāda tur radniecība, ja pagājis pus gadu tūkstotis, kopš Pletenbergs sēdēja ordeņa pilī Cēsīs. Un nez vai vietējiem iedzīvotājiem bija no tā kāds labums. Taču šoreiz ne par to. Mani pārsteidz, […]

Lielā politika rada bažas

11:05
23.07.2024
17
Lasītāja K. raksta:

“Kad klausos par Amerikas prezidenta priekšvēlēšanu kampaņu un to, ko žurnālisti stāsta par Donaldu Trampu, sajūtas nav labas. Ja ASV tiešām Ukrainai vairs nepalīdzēs vai mazāk palīdzēs cīņā ar iebrucēju, Krievija jutīsies vēl varenāka. Ja sāksies sarunas par kara apturēšanu uz Ukrainai atņemto teritoriju rēķina, kur garantija, ka Krievija līdzīgu taktiku neturpinās citās kaimiņu valstīs? […]

Sludinājumi