Rudenī centru varēs apmeklēt dažāda vecuma bērni, zināšanas krāt skolu pedagogi un jaunās ģimenes.
Jauniešu izglītības un veselības centru mūsu speciālisti veido, izmantojot Zviedrijas pieredzi. Līdzīgas iespējas ir Esterjetlandes sadraudzības apgabala jauniešiem, kuri šādos centros gan savstarpējās sarunās, gan izmantojot speciālistu konsultācijas, daudz uzzina par to, kā rūpēties par savu veselību, lielu uzsvaru veltot arī tam, lai runātu par reproduktīvo veselību. Pieredze rāda, ka nereti pusaudžiem pietrūkst izpratnes par attiecībām, seksualitāti un dzimumdzīves kvalitāti.
“Mēs esam iecerējuši ar centra apmeklētājiem runāt par atkarības problēmām, par saskarsmes psiholoģiskajiem aspektiem, par seksualitāti, ģimenes plānošanu, drošām seksuālajām attiecībām, kontracepciju. Pie mums varēs saņemt arī psihologa konsultācijas. Plānojam, ka varētu darboties jauno vecāku skola, bet skolas brīvlaikos izzinošas nometnes,” ieceres ieskicēja centra vadītāja Diāna Briede. Viņa kopā ar jaunā centra darbiniekiem plāno, ka ar laiku jauniešiem šī varētu būt drošības saliņa, kur iegriezties ikdienā, lai pajautātu padomu.
“Mēs zinām, ka pusaudžiem reti iznāk parunāties ar vecākiem par reproduktīvo veselību, attiecību veidošanu ar vienaudžiem, dzimumdzīves uzsākšanu. Skolu programmās veselības mācība ir iekļauta sociālo zinību programmās. Tas nozīmē, ka šīm sarunām mācību stundā neatliek laika. Vēl būtiskāk, ka bērnam, pusaudzim, jaunietim jau šie jautājumi rodas tajā brīdī, kad tie aktualizējas, nevis laikā, kad skolotājs par to iecerējis runāt. Skola, audzēkņu pilna klase nav arī tā vide, kur uzdot šos jautājumus un sagaidīt atbildes. Tāpēc centrā jauniešu konsultanti un citi speciālisti būs pie-ejami katru dienu,” stāstīja jauniešu konsultante Inese Kaula un piebilda, ka centrs cer uz sadarbību ar mācību iestādēm un klašu audzinātājiem, lai jaunieši piedalītos kopīgās nodarbībās.
“Šī ir izglītības atbalsta iestāde. Gribam, lai pēc iespējas vairāk pareizu zināšanu par savu veselību ietu no mutes mutē. Tāpēc aicināsim pie sevis skolēnus, skolotājus, vecākus. Vēl būs speciāla programma “Vienaudzis vienaudzim”, kurā izglītosim uzņēmīgākos jauniešus, lai tie par aktuālajiem jautājumiem var runāt savās skolās,” uzsvēra Diāna Briede un piebilda, ka lieki ir pievērt acis. Reālā situācija ir tāda, ka pērn valstī 400 abortus ir izdarījušas meitenes vecumā līdz 18 gadiem, pusaudžiem diagnosticē pat iestaigātas seksuāli transmisīvās slimības.
Cēsis būs viena no retajām pilsētām Latvijā, kur no jaunā mācību gada darbu sāks šāds centrs. To izveidoties izdevies, sadarbojoties pilsētas domes un rajona padomes speciālistiem, jo tā atrisināts gan telpu un to iekārtošanas, gan darbinieku algu jautājums.
“Ideja jau radās pirms kāda laika, kad realizējām kopēju projektu ar kolēģiem Esterjetlandē. Prieks, ka mūsu pašvaldību politiķi centra nepieciešamību pareizi novērtēja. Domājot par nākotni, tas nozīmēs, ka jaunieši zinās, kur var piedalīties sarunās par veselību un saņemt palīdzību krīzes situācijās,” sacīja Cēsu rajona padomes izglītības pārvaldes galvenā speciāliste Ilze Šulte un paskaidroja, ka viesošanās laikā padarīto atzinīgi novērtējuši Linčepingas centra speciālisti, kuri ir ieinteresēti kopīgā projekta virzībā. Jāatgādina, ka pirms neilga laika zviedri piedāvāja gūt pieredzi mūsu mācību iestāžu pedagogiem un skolu medmāsām, kā saistošāk ar pusaudžiem runāt par veselību un seksualitāti. Speciālisti sadarbību novērtējuši atzinīgi, kopīgi atzīts – projekta būtiskākais rezultāts ir tas, ka Cēsīs pavisam drīz šāds centrs vērs durvis apmeklētājiem.
Komentāri