Cēsīs sākusies “Patria” 6×6 bruņutransportieru komplektēšana, un jau pēc aptuveni divām nedēļām divas pirmās tehnikas vienības nonāks Nacionālo bruņoto spēku rīcībā.
Komplektēšana notiek uzņēmuma “Defense Partnership Latvia” ražošanas telpās Cēsīs. “Patria” 6×6 ir sešu riteņu bruņutransportieris, ko ražo Somijas aizsardzības rūpniecības uzņēmums “Patria”.
Vakar minētajās telpās notika svinīgs pasākums, kas ievadīja komplektēšanas procesu Latvijā. Uzņēmuma valdes priekšsēdētājs Uģis Romanovs atzina, ka šī ir īpaša diena: “Esam saņēmuši pirmās divas kaujas tehnikas vienības, kuras aprīkos šeit. Tas ir sākums, lai jau nākamajā gadā Latvijā, Cēsīs, sāktu pilnu bruņutransportieru ražošanu, kā to paredz Aizsardzības ministrijas un uzņēmuma “Patria” vienošanās.”
Viņš pastāstīja, ka sagatavošanās process, lai Cēsīs varētu uzsākt komplektāciju, ilga aptuveni sešus mēnešus. Personālsastāvs Somijā mācījās, tika aprīkota darbnīca, iegādāts ekipējums, testēšanas iekārtas, paveikts viss nepieciešamai, lai bruņumašīnu komplektācija varētu sākties. Pirmās darba dienas pasākumā piedalījās arī Latvijas aizsardzības ministrs Artis Pabriks, viņš atzinīgi novērtēja projekta straujo virzību: “Pirms gada bija ļoti daudz neticīgo, jautāja, vai mums vispār izdosies iegādāties bruņutransportierus, vai Latvijā tos vajag ražot vai remontēt. Tagad redzam, ka viss ir iespējams. Tas ir pirmais tik apjomīgais projekts ar Latvijas Aizsardzības ministrijas un bruņoto spēku piedalīšanos, bet nebūt nav vienīgais. Aizsardzības nozarē šis gads pasludināts par industrializācijas gadu, izaicinājumi arvien pieaug, to skaidri rāda situācija pasaulē. Tāpēc sadarbība ar vietējiem uzņēmumiem tikai turpināsies. Mums vajag cilvēkus, kuri spēj darīt, vajag uzņēmējus, kuri spēj uzņemties atbildību, spēj sadarboties, un tikai veiksmīgā kopdarbībā arī valsts ekonomika attīstīsies.”
Latvijas Drošības un aizsardzības industriju federācijas vadītāja Elīna Egle norādīja, ka projekts uzskatāmi parāda militārās industrijas veiksmīgo darbību. Gan to, ka daudz ko var ražot, īstenot tepat Latvijā, piegādes ķēdēs saslēdzoties kopā ar starptautiskajiem uzņēmumiem. Pēc viņas teiktā, šādi projekti palīdz militārajā jomā paturēt cilvēkus, kuri atvaļinājušies no armijas, viņu zināšanas un prasmes saglabājot Latvijā.
Mašīnbūves un metālapstrādes rūpniecības asociācijas padomes priekšsēdētājs Ivars Eniņš norādīja, ka nozares uzņēmumi aktīvi iesaistās militārajā industrijā, ir spējīgi ražot dronus, pašgājējiekārtas, piegādāt detaļas, to uzskatāmi apliecina eksportspēja, kas sasniegusi 80 procentus: “Nozarei kapacitāte ir liela. Latvijā bieži dzird sakām, ka paši neko nevaram, tāpēc meklējam pasaulē, bet mēs mākam un varam! Tāpēc valstī industrializācijas virziens jāpadara par ļoti svarīgu, tas vairos darbavietas un ļaus vēl vairāk kāpināt eksportspēju.”
“Defense Partnership Latvia” vadītājs U. Romanovs sarunā ar “Druvu” stāstīja, ka jau tagad liela daļa bruņutransportieru detaļu tiek ražotas Latvijā: “Pagaidām gan tās sūta uz Somiju, kur transportlīdzeklis tiek daļēji sakomplektēts, tad tas nonāk pie mums, kur komplektācija tiks pabeigta. Nākotnē darba apjoms Latvijas uzņēmumos, kas sadarbojas projektā, palielināsies, bet rezerves daļas, citas nepieciešamās komponentes vairs nesūtīs uz Somiju, bet uz Cēsīm, kur notiks bruņutransportieru ražošana. Protams, ir vairākas komponentes, ko neražos Latvijā, piemēram, dzinējus.”
Pēc viņa stāstītā uzņēmumā nodarbināti 11 cilvēki, bet darba apjomam palielinoties, palielināsies arī strādājošo skaits. Lai sagatavotu apmācītu personālu, jārēķinās vismaz ar astoņiem mēnešiem, ieskaitot rekrutēšanas periodu. Pēc pašreizējām aplēsēm, domājams, ka uzņēmumā strādās vairāk nekā 30 cilvēki, ja ražos tikai 6×6 bruņutransportierus, bet ambīcijas esot krietni lielākas. Jau rakstīts, ka Cēsīs plānots uzbūvēt rūpnīcu, kur notiks bruņutransportieru ražošanas pilns cikls.
U. Romanovs skaidro, ka ražošanas un komplektācijas process nav automatizēts, nav konveijera, katru mašīnu saliek rokām. Viena bruņutransportiera komplektācija aizņem apmēram divas nedēļa, kad šīs divas bruņumašīnas būs sakomplektētas, uzņēmums saņems nākamās un process būs nepārtraukts.
2020. gada 29. janvārī Latvijas un Somijas aizsardzības ministri parakstīja tehnisko vienošanos par kopīgas pētniecības un attīstības programmas uzsākšanu sauszemes spēku mobilitātes uzlabošanai. Attīstības projekta mērķis bija izstrādāt jaunu bruņumašīnu sistēmu, kuras pamatā ir “Patria” ražotie 6×6 bruņutransportieri. Pērn augustā Latvijas Aizsardzības ministrs parakstīja līgumu par vairāk nekā 200 bruņumašīnu iegādi mūsu bruņotajiem spēkiem, izvirzot nosacījumu, ka noteiktai ražošanas daļai jāpiesaista Latvijas uzņēmumi, tādējādi palielinot aizsardzības piegāžu drošību un radot priekšnoteikumus valsts aizsardzības nozares attīstībai.
Komentāri