Kā paredzami un neparedzami apstākļi ietekmē laukaugu attīstību dažādās saimniekošanas sistēmās, trešdien zemnieki uzzināja Valsts Priekuļu laukaugu selekcijas institūta rīkotajā Lauku dienā . Speciālisti stāstīja par jaunām un perspektīvām graudaugu šķirnēm bioloģiskajai saimniekošanai, vērtēja ziemāju labības ziemcietību Vidzemes klimatā, salīdzināja dažādas miežu šķirnes. Tika stāstīts par pēdējo gadu pieredzi zālāju laukos. Vērtēja samazinātu herbicīdu devu lietošanu. Zinātnieki lauksaimniekus iepazīstināja ar izmēģinājumiem bioloģiskajā augu sekā – nezāļainības analīzi, augsnes auglības izvērtējumu.
Zemnieks Jānis Lūsis uz Lauku dienu atbrauca no Limbažu rajona un atzina, ka ir svarīgi gūt jaunas zināšanas un pieredzi, konsultēties ar ekspertiem. Tāda paša iemesla dēļ ieradušies bija arī zemnieki no Jēkabpils rajona – Gundars Stiebriņš un Andris Stalidzāns.
A.Stalidzāns atzīst: „Tā kā man ir bioloģiskā saimniecība, tad interesē jautājumi par to. Labāk ir apskatīties dabā, ne tikai klausīties teoriju.”
Arī Vaives pagasta zemnieku saimniecības „Bajāri” saimniece Maija Dančauska atzīst, ka Lauku dienas ir vērtīgas un interesantas. Kaut saimniecība maza, audzēti tiek tikai kartupeļi un zālāji, zināšanas noder.
Par laukaugu slimību un kaitēkļu izplatības īpatnībām stāstīja Valsts augu aizsardzības dienesta Latgales reģionālās nodaļas vecākā eksperte Anita Trūpa. Eksperte pastāstīja, ka šogad dažādās slimības un kaitēkļi izplatīties sākuši ļoti agri. Latvijas Universitātes bioloģijas fakultātes pārstāve Alīna Mihailova pastāstīja par Trichoderma ģints sēnēm, kas tiek izmantotas augu slimību apkarošanai un kontrolei.
Selekcijas institūta direktors Ritvars Leitens iepazīstināja ar jaunumiem uzņēmumā. Institūts var lepoties ar pirmo Latvijā izveidotu tritikāles šķirni. Jaunais kviešu un rudzu krustojums vēl tiks nodots pārbaudēm, lai noskaidrotu atbilstību prasībām un Latvijas apstākļiem.
„Esam arī lepni, ka mūsu rudzu šķirne ‘Kaupo’ ir labi pārziemojusi un pieprasīta. Prieks arī par auzām ‘Laima’, kas gan nav mūsu radītas, bet tās ir ļoti piemērotas Vidzemes apstākļiem,” pastāstīja R.Leitens. Viņš arī lūdza lauksaimniekus sadarboties ar selekcijas institūtu sēklaudzēšanā, jo interese par produkciju ir arī ārzemēs, taču nav iespējams preci saražot pietiekami lielā daudzumā.
Tomēr R.Leitens paziņoja arī ne tik iepriecinošu vēsti. Nākamā raža, kas tiks novākta institūta kartupeļu laukos, lielākoties tiks pārdota pārtikai, sēklas būs maz. Situācijai par iemeslu ir vīruss, pret kura apkarošanu jau izstrādāta programma, lai turpmāk atkal pircējiem varētu piedāvāt kvalitatīvu produkciju. Selekcijas institūts pašaudzētu kartupeļu vietā piedāvās iespēju iegādāties Vācijas kartupeļu šķirnes.
Komentāri