Vaives tautas nama Čigānzālē ikvienu sagaida no zeķēm veidota egle. 137 pārus noadījušas 15 adītājas. Gada nogalē zeķes ceļos uz Ukrainu un sildīs gan karavīrus, gan bērnus un vecus cilvēkus.
“Katra priecājamies par savu paveikto un arī kopā īstenoto ideju - Zeķu egli. Mēs patiešām varam daudz,” saka Vaives Amatu mājas projekta vadītāja Dace Marauska un piebilst: “Latvieši esot dziedātāja tauta, bet vairāk gan šķiet, ka kļūstam par runātājiem. Katrs runā, kā labāk dzīvot, kā pareizi strādāt. Ja ne publiski, tad internetā nosoda citus. Mēs, rokdarbnieces, dziedam un darām, palīdzam citiem, mācāmies, esam darītājas.”
Vaivēnietēm ideja par adījumu izstādi radās jau sen. Bija doma, ka varētu saadīt cimdus un izveidot Cimdu eglīti, bet tāda jau redzēta. Cimdus ikdienā nēsā daudz mazāk nekā zeķes, un, būdamas praktiskas, vaivēnietes nolēma adīt zeķes. Tā kā daudzas čaklās rokdarbnieces darbojas arī Lauku sieviešu biedrībā “Vaives”, tās dalībniece Valda Zaļaiskalna uzrakstīja finansējuma pieteikumu projektu konkursam. Tā ieguva naudu dzijai un mācībām, lai apgūtu papildu nianses zeķu adīšanā.
D.Marauska atminas, kā ar Vaives Amatu mājas vadītāju Intu Ezernieci rēķinājušas, cik zeķu pāru vajag, lai izveidotu pusotru metru augstu eglīti, cik, ja divu metru augstumā. “Sapratām, ka piecas sešas adītājas nenoadīs 150 zeķu pārus. Kamēr spriedām, Lilija Jansone atnesa pirmos pārus un skaidri pateica, ka būs vēl,” stāsta D.Marauska, bet Anita Feldmane piebilst: “Būs tie 150 pāri, man mājās jau ir vairāki noadīti, tikai jāatnes.” Viņa noadījusi 36 zeķu pārus, kas tiks vesti uz Ukrainu. Lilija Jansone un Dace Zeķu eglē ielikušas pa 22 pāriem katra. Pārējo adītāju pūrā krietni ma-zāk.
Vaivēnietes izadījušas 13 kilogramus dzijas. Uzzinot par Zeķu egli, savu artavu deva arī citas rokdarbnieces. “Mums ļoti izpalīdzēja mākslinieki Ērika Māldere un Aigars Lenkevičs, aizdodot un atvedot metāla statīvu – egli, kas vasarā Dzērbenē bija Cimdu egle, bet tagad Vaivē dižojas ar zeķēm un adītu zvaigzni galotnē.
“Tā kā Zeķu egle, zeķēs ir daudz zaļo toņu, jo domājām, kā nosegt metāla konstrukciju. Zeķes ir gan vienkrāsainas, gan rakstainas. Bērniem adītās spilgtas,” pastāsta Amatu mājas vadītāja I.Ezerniece.
Pirms gadu mijas zeķes tiks saiņotas un vestas uz Rīgu, bet līdz tam par Zeķu egli Kaķukrogā var priecāties ikviens. Turpat arī rokdarbnieču adīto ķirbju un čību izstāde.
I.Ezerniece atklāj, ka rokdarbniecēm jau ir plāni – Lieldienās būs tamborēto un adīto zaķu izstāde.
“Mūsu jaunākajai dalībniecei divpadsmitgadniecei Emīlijai ļoti patīk tamborēt rotaļlietas. Viņa mani aizrāva. Tagad cenšos iekārdināt citas, nevar taču tikai aust,” ar smaidu saka I.Ezerniece.
Komentāri