Otrdiena, 23. aprīlis
Vārda dienas: Jurģis, Juris, Georgs, Jurgita

Ar dejām ieskandina pavasari

Sarmīte Feldmane
00:00
25.03.2024
58
Raitais Solis1

Tūlīt jāiet uz skatuves. Tautas deju ansambļa "Raitais solis" dalībnieki pošas koncertam. Foto: Sarmīte Feldmane.

Pavasari var ieskandināt ne tikai ar dziesmām, arī dejām. Deju kolektīvi to apliecināja, sadancojot koncertā “Deju pinu vainagā. Pavasara vakarā”.

Kolektīvu vadītājs Andis Kozaks iedibināja tradīciju, tā dzīvo, jo dāvā prieku gan dejotājiem, gan skatītājiem. Viss sākās pēc Dziesmu svētkiem Kanādā 2014.gadā. “Tajos piedalījās arī vidējās paaudzes “Raitais solis”. Gribējās saaicināt tos kolektīvus un ansambļus, kuri bijām Ha­miltonā, un cēsniekiem izdejot svētku programmu. Koncerts bija brīnišķīgs. Ar    nosaukumu “Deju pinu vainagā” arī viss aizsākās un turpinās kā    pavasara sadancošana,” pastāstīja A.Kozaks, deju ansambļa “Raitais solis”, vidējās paaudzes kolektīvu “Saulgrieži” un “Raitais solis” un jauniešu deju kolektīva “Kande” vadītājs. Ikreiz uz sadancošanu aicina draugus, tuvākos kaimiņus un arī kādu pazīstamu deju ansambli.

Šopavasar ciemos bija “Dan­cis”. “Kā var nebraukt uz Cē­sīm, kas nākamgad būs kultūras galvaspilsēta,” nopietni sacīja mākslinieciskais vadītājs Rolands Juraševskis un piebilda, ka šajā pasākuma piedalās ne pirmo reizi.

“Šī ir sezona, kad ikviens kolektīvs dejo to, kas sirdij tuvs, kas patīk. Dejotājiem ir jāuzstājas, jājūt, ka tas, ko dara, patīk ne tikai viņiem, priecē arī skatītājus. Koncerts bija ļoti krāsains. Kaut kas no klasikas, no jaunrades, ātrākas un lēnākas dejas, raksturdejas. Katrs kolektīvs, atklājot deju raksturu, arī parādīja savu,” pārdomās dalījās “Danča” vadītājs.

Koncerta ciemiņi bija vidējās paaudzes deju kolektīvi “Mi­ķelis” no Priekuļiem, “Piebal­dzēni” no Jaunpiebalgas un “Straupe” no Straupes, arī jauniešu deju kolektīvs “Piebaldzēni”. “Kur aicina, braucam. Esam bijuši Priekuļos, Madonā, otrreiz esam Cēsīs,” pastāstīja “Pie­baldzēnu” vadītāja Lāsma Sku­tāne un piebilda, ka jauniešu kolektīvs “Piebaldzēni” tāpat kā “Kande” gatavojas skatei, lai nokļūtu Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētkos nākamgad, arī tāpēc ir svarīgi    piedalīties koncertos.   

“Tirgus dancis”, “Mūžam citas nemīlēšu”, “Vidzemes jandāls”, “Piebaldzēnu mazurka”, “Sasala jūrīna”, “Gatves deja”, “Pie Dau­gavas” un citas    aizkustināja skatītājus. Viņi kārtējo reizi pārliecinājās, cik augsta mākslinieciskā latiņa ir novada dejotājiem. Pār­steigums bija Alfrēda Kalniņa Cēsu Mūzikas vidusskolas horeogrāfijas nodaļas absolventu Vanesas Legzdiņas-Puķēnas un Eduards Aruma izpildītās dejas, kurām pašu horeogrāfija.

A.Kozaks atzina, ka viņa vadītajiem kolektīviem šī ir aktīva sezona. “Rudenī bija satraukums, jo jaunieši dodas studēt, iesaistās deju ansambļos Rīgā. Un katru septembrī jāsāk strādāt ar jaunu kolektīvu. Biju patiesi priecīgs un gandarīts, ka lielākā daļa raitīšu palika uzticīgi kolektīvam, brauc uz mēģinājumiem no Rīgas, Val­mieras. Vidējās paaudzes kolektīvos dejotāji mainās reti,” pastāstīja vadītājs un uzsvēra, ka tūlīt jāgatavojas Cēsu kauju pasākumam, kur uzvedumā piedalīsies visi četri viņa un arī vairāki novada kolektīvi. Nākamajā rītā pēc deju uzveduma dejotāji dosies uz Igauniju, kur paredzēti divi koncerti. “Bet līdz tam vēl jābrauc ciemos uz Jaunpiebalgu un gan jau būs arī citi koncerti,” atklāja A.Kozaks un piebilda, ka jau jādomā par “Raitā soļa” 80 gadu jubileju nākamgad. Tad jābūt varenam koncertam.

Kad ar deju soļiem bija sapīts vainags, Cēsu Kultūras centra    vadītāja Kristīne Timermane-Malēja, koncerta dalībnieki un skatītāji sveica Andi Kozaku. Viņam šī 30. darba sezona    Cēsu Kultūras centrā un tikpat gadus vadīts “Raitais solis”.

“Pirms 30 gadiem 12.septembrī kļuvu par raitīšu vadītāju. Patiesi, sarēķinot nobijos, kur var būt tik ilgs laiks. Dejoju kolektīvā, studēju pedagoģiju, tad nevarēju iedomāties, ka savu dzīvi saistīšu ar deju,” atzina A.Kozaks.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Satiekas darba devēji un ņēmēji

00:00
23.04.2024
7

Darba meklētājus Nodarbinātības valsts aģentūras (NVA) akcijā “Sezonas darbi” aicināja tikties ar darba devējiem. NVA Cēsu filiālē interesentus sagaidīja Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD), akciju sabiedrības “Cēsu alus” un SIA “Green Line Services” pārstāvji. Divu stundu pasākumā darba devēji stāstīja ne tikai par sezonas, bet arī pastāvīga darba piedāvājumiem. Darba meklētāju netrūka. “Cēsu alus” […]

Ugunsdzēsējiem glābējiem Vidzemē 16 izsaukumi

15:43
22.04.2024
14

Aizvadītajās trīs diennaktīs, laika posmā no šī gada 19. aprīļa plkst. 6.30 līdz 22. aprīļa plkst. 6.30, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta Vidzemes reģiona pārvalde saņēma 16 izsaukumus – trīs izsaukumus uz ugunsgrēku dzēšanu un 13 izsaukumus uz glābšanas darbiem. Sestdien plkst. 18.04 saņemts izsaukums uz Madonas novada Cesvaines pagastu, kur divstāvu dzīvojamās mājas otrajā stāvā pie […]

Fiziskās aktivitātes - svarīgākais ieradums labas veselības uzturēšanai

15:27
22.04.2024
22

Uz jautājumu “Kurš no ieradumiem, jūsuprāt, ir vissvarīgākais veselībai?” “Mēness aptiekas” un pētījumu aģentūras “Norstat” veiktajā aptaujā 17% respondentu atbildējuši, ka tās ir regulāras fiziskās aktivitātes, savukārt 16% kā svarīgākās norādījuši regulāras veselības pārbaudes. Interesanti, ka fiziskās aktivitātes par svarīgāko ieradumu vīrieši atzinuši divas reizes biežāk nekā sievietes. Visvairāk – 25% – ar fiziskajām aktivitātēm […]

Āraiši ir īpaši, un tādiem tiem jābūt

00:00
22.04.2024
41

Āraisieši vienmēr uzsvēruši piederību īpašajai vietai Āraišiem. Jau desmit gadus aktīvākie iedzīvotāji apvienojušies Āraišu biedrībā, lai kopā risinātu ikdienas problēmas, stiprinātu identitāti un atpazīstamību, veicinātu kopienas un apkārtnes iedzīvotāju līdziesaisti, radošumu un interešu daudzveidību, paplašinātu tūrisma piedāvājumu.    Biedrības rosināti, āraisieši sanāca kopā, lai apspriestu aktuālo. Eva Koljera pastāstīja par aptaujas, kurā viedokli pau­da āraisieši, […]

Rokdarbos atmodina pavasari

00:00
21.04.2024
50
1

Dzērbenes pilī kā ik pavasari pagasta un kaimiņu rokdarbnieki un amatnieki rāda rudenī un ziemāpaveikto. Izstādes pamatu veido Dzērbenes tautas nama studijas “Dzērbe” dalībnieku darbi. “Gada laikā studijas vadītāja Inga Blauberga    iedrošinājusi, aizrāvusi pagasta sievas. Aizvien tiek apgūts kas jauns, pētītas    latviskās un Dzērbenes meistaru tradīcijas,” saka tautas nama un Dzērbenes amatu mājas […]

Grāmatas Braila rakstā, audio, palielinātā drukā un vieglajā valodā

00:00
20.04.2024
65

Cēsu pilsētas Valdemāra bibliotēkā, kas daudziem labāk zināma ar iepriekšējo nosaukumu Neredzīgo bibliotēka, grāmatas lasa ne tikai vājredzīgi un neredzīgi cilvēki, bet arī tie, kuriem citu iemeslu dēļ grūti lasīt parasto druku. Tas var būt gultas režīms pēc traumas, operācijas, pēc insulta, infarkta vai ir grūtības fiziski noturēt grāmatu rokās. Dienā bibliotēku vidēji ap­meklē 10 […]

Tautas balss

Dīvainie valodas nepratēji

13:26
16.04.2024
33
5
Druva raksta:

“Pagājušajā nedēļā klausījos televīzijas “Rīta Panorāmu”, kur “Stabilitātes” līderis Rosļikovs stāstīja, ka nav taču jāprasa pusmūža cilvēkiem ar Krievijas pilsonību latviešu valoda. Jaunajiem jā, bet vecāka gadagājuma nē. Sabiedrība Latvijā esot ļoti iekļaujoša, visi tiekot galā. Te nu jāatgādina, ka tiem, kam 75 un vairāk gadu, latviešu valodas eksāmens nav vajadzīgs, var palikt Latvijā arī, […]

Zinām tikai par vienu

12:23
14.04.2024
17
Druva raksta:

“Tagad, kad uzzinām, ka valsts augstās amatpersonas lidojumiem izvēlas arī individuālus pakalpojumus, gribētos zināt, kā rīkojušies premjeri, kas strādāja pirms Kariņa, un arī Valsts prezidenti. Ar kādiem reisiem, publiskiem vai individuāliem, viņi ar savu komandu lidoja? To žurnālisti varētu pastāstīt, varbūt vēl kādam atklātos pārkāpumi,” sprieda seniore.

Rudenī uzbūvē, pavasarī uzrok

12:22
13.04.2024
35
Druva raksta:

“Brīnījos, ka šopavasar Cēsīs, Bērzaines un Satekles ielas krustojumā, atkal raka. Pērn tur izveidoja drošības saliņu, nu visu jauca laukā un pārbūvēja. Jācer, ka tas nesadārdzinās ielas remontu, kas jau tāpat izmaksā daudz. Tādi gadījumi vienmēr raisa izbrīnu. Vai tiešām grūti saplānot, kas kurā vietā jādara, lai nenāktos atkārtoti tērēt naudu,” pārdomās dalījās apkaimes iedzīvotāja.

Neiecietīgais šoferis

12:20
12.04.2024
29
Druva raksta:

“Izlasīju “Hallo, “Druva”” par laipno autobusa šoferi un nodomāju, cik jauki, ja tādi būtu visi. Diemžēl esmu novērojusi, ka ir arī ļoti nelaipni autobusu vadītāji. Tā vienudien autobusā kāpa sieviete ar atbalsta nūjām, ko viņai bija grūti noturēt rokās, tās krita, šoferis tās vairākkārt pacēla, līdz neizturēja un teica – vai visu dienu tā būs […]

Stingrāk jāsoda

08:20
09.04.2024
43
Druva raksta:

“Mēs apsūdzam Balt­krieviju migrantu plūsmā uz Latviju. Taču vai tāda būtu iespējama, ja mūsu pusē nebūtu cilvēku, kas palīdz? Manuprāt, tos, kas atbalsta migrantu ievešanu Latvijā, būtu ļoti stingri jāsoda, jo nekas cits šos cilvēkus neatturēs,” domās dalījās J.

Sludinājumi