Amatas amatiermākslas kolektīvi otro pavasari pārsteidza savējos. Pērn novada ļaudis tika aicināti uz muzikālu uzvedumu “Vella kalpi”, pirms divām nedēļām uz “Īsa pamācība mīlēšanā”. Uzvedumos piedalās teju simts cilvēki. Kā citviet, arī Amatā bija ierasts – katru pavasari notiek pašdarbnieku koncerts. Pērn teātra kopa bija palikusi bez režisora, lai aktieri nejustos gluži vientuļi, kultūras nama darbinieces Taiga Krūmiņa un Lilita Ventere saprata, ka jārada kas kopīgs. Lai visi justos piederīgi un tas, ko viņi dara uz skatuves, sagādātu prieku pašiem un skatītājiem.
“Tas bija Raimonda Paula jubilejas gads, uzreiz sapratām, jāņem kaut kas no Paula. Palikām pie “Vella kalpiem”, “ stāsta Taiga Krūmiņa un piebilst, ka cilvēki labprāt skatās pazīstamu varoņu gaitas. Tagad Lilita atzīst, ka uzvedums tapis pēc pašu izjūtām, kā sajuta, tā darīja. “Kurš gan nezina, kāds filmā ir Ērmanis – Eduards Pāvuls. Arī mēs meklējām un atradām. Ģirts Baumanis uz skatuves nebija kāpis, tagad spēlē teātri. Skatītāji grib redzēt pazīstamus personāžus, tādus, kādi tie ir filmā, un tad salīdzināt, vai atbilst,” stāsta Taiga un ir priecīga, ka šopavasar arī atklāts talants – Ansis Āzis ar dižu balsi.
“Vella kalpi” amatiešiem tik ļoti palikuši atmiņā, ka pavasarī ne viens vien sācis interesēties, vai tad neko neiestudēs, vai neaicinās piedalīties. Ļoti iespējams, par uzvedumu nedomātu, ja pērn zāle divās izrādēs nebūtu bijusi stāvgrūdām pilna. Iestudēt muzikālu uzvedumu divos mēnešos – tas nav iespējams, bijusi pārliecināta amatierteātra režisore Laila Vaičūna.
“Sapratām, tas būs latvisks muzikāls uzvedums, bet ne “Skroderdienas Silmačos”. Kāpēc gan ne “Īsa pamācība mīlēšanā”?” domas pirms diviem mēnešiem atstāsta Lilita un piebilst, ka izrādes dalībnieki paši varējuši izvēlēties, ko atveidos. Tas attaisnojies, jo katrs īpaši piedomājis, kāds ir tēlotais varonis, kā viņš kustas, kā sevi grib parādīt sabiedrībā, kā runā, ģērbjas. Īpaši tiek domāts par tērpiem. Kad tapa uzvedums, Lilitai uz rakstāmgalda stāvēja šujmašīna. Viņa vai jebkuru humpalu skrandiņu prot pārvērst tērpā. Daudz kas atrasts arī izrādes dalībnieku skapjos un draugu kolektīvu krātuvēs.
“Ja cilvēkiem piedāvātu spēlēt ko svešu, diezin vai daudzi gribētu piedalīties. Bet pazīstamā gabalā, no sirds izdzīvoties pa skatuvi – tā cita lieta,” domās dalās Taiga un piebilst, ka muzikālie uzvedumi tieši tāpēc ir īpaši, ka tajos iesaistās visi pašdarbnieki un teātri spēlē dziedātāji, dejotāji, bet aktieri arī dzied, dejo, ne viens vien pirmoreiz kāpj uz skatuves.
Prieks iestudējuma veidotājām, ka izdevies atkal sapulcināt kopā sieviešu ansambli. Tas nedarbojas, jo nav vadītāja. Iestudējumā dalībnieces izpildīja dziesmas, kuras vai katrs varēja dziedāt līdzi.
“Pēc izrādes ir gandarījums par cilvēkiem, kuri iesaistījušies kopējā darbā, kuri paši guvuši prieku, aizņemtībā atraduši laiku,” uzsver Taiga Krūmiņa.
Kāpēc Amatā var iestudēt šādu uzvedumu? Atbilde meklējama sakarībās. Vienmēr šai pusē cilvēki bijuši aktīvi, iesaistījušies un veidojuši kultūras dzīvi. Un to vienmēr atbalstījusi pašvaldība. Ne tikai finansiāli un ar labu vārdu. Pašvaldības darbinieki, arī Amatas novada domes priekšsēdētāja Elita Eglīte, ir uz skatuves, nevis skatītāju zālē. Tas būtiski. Vēl arī – Amatas kultūras namā strādā divas darbinieces, kurām ideju netrūkst, kuras pašas vada kolektīvus. Līgo vakarā Amatā atkal varēs redzēt “Īsa pamācība mīlēšanā”. Uzvedumā piedalās ap 80 amatiešu.
Komentāri