Amatciems Drabešu pagastā, netālu no Cēsīm, pazīstams ar to, ka apdzīvotā vieta tiek veidota ciešā saiknē ar dabu, tās resursiem un, kā atzīst pati projekta komanda, tur dominē daba, nevis cilvēks.
Tur koptais, nopļautais mauriņš robežojas ar ziedošu savvaļas pļavu, tur vēja noplēstie koki joprojām ir mājvieta zvēriem un putniem. Vairojot ekoloģiski draudzīgās un harmoniskās vides tēlu, tagad ciemā atklāta jaudīga saules paneļu elektrostacija, kas nodrošinās teju piektdaļu no tā kopējā elektroenerģijas patēriņa.
Šis ir pirmais tāda apjoma elektroenerģijas pirkuma līguma saules paneļu projekts Latvijā. Projekta īstenošanai piesaistīts valsts finanšu institūcijas ALTUM energoefektivitātes aizdevums 170 tūkstošu eiro apmērā. Iecere realizēta sadarbībā ar enerģētikas uzņēmumu grupu “AJ Power”. Amatciema apsaimniekošanas uzņēmuma SIA “Jaunmāras” valdes locekle Anita Zembaha stāsta, ka ļoti svarīgs esot fakts, ka tā ir zaļā enerģija. Lai gan saules paneļu ražotā enerģija nav nekādi nodalīta no “Sadales tīkla”piegādātās elektroenerģijas, tomēr ir priekšrocības, ka vētru laikā vai kādos citos problemātiskos apstākļos, kas var traucēt strāvas padevi, pašu uzstādītie saules paneļi nodrošina kvalitatīvu enerģiju bez iekritumiem un pārrāvumiem.
Saules paneļu radītā enerģija tiek novadīta pazemes kabeļu elektrotīklā, un lielie vēji neapdraud elektrības piegādi. Visas Amatciema teritorijas vajadzības projekts pagaidām ar elektroenerģiju pilnībā nodrošināt nevar, tāpēc nākotnē plānots saules paneļu parku palielināt tā, lai tas būtu iespējams un Amatciems pilnībā varētu tikt apgādāts no pašu izveidotā enerģijas ieguves avota.
Sākotnēji bijis iecerēts saules paneļus sākt izmantot jau vasarā, bet darbi iekavējušies, un to nācies atlikt līdz ziemas sākumam. Pašlaik projekta ietvaros Amatciemā ir uzstādīti 720 saules paneļi ar kopējo sistēmas jaudu 259 kW. Aprēķināts, ka gada laikā tie saražos 256,6 tūkstošus kWh zaļās enerģijas jeb 17 % no ciemam nepieciešamā elektroenerģijas apjoma, un tas ir tieši tik, cik viss Amatciems patērē diennakts laikā. Uzstādītais saules parks samazinās arī CO2 emisiju nonākšanu atmosfērā par 100,7 tonnām gadā, kas ir līdzvērtīgs nobrauktiem 500 000 kilometru ar automašīnu.
A.Zembaha vērtē, ka mūsu klimatiskie apstākļi arī nerada iespēju pilnībā paļauties uz saules paneļu saražoto jaudu, jo saulaino dienu tomēr ir maz, bet arī ar esošajām ir pietiekami, lai paneļi ražotu enerģiju pat saulainākās dienās ziemā. Viņa uzsver, ka ar lielu nepacietību tiek gaidīti Ekonomikas ministrijas izstrādātie grozījumi Elektroenerģijas tirgus likumā, ar kuriem paredzēts paplašināt iespējas elektroenerģijas ražošanai no atjaunojamajiem energoresursiem pašpatēriņam. Paredzēts, ka galalietotājs elektroenerģiju varēs ražot ne tikai objektā, kurā tā tiek patērēta, bet arī attālināti, un Amatciemam svarīgi, lai saulainajā laikā saražoto un pašu vajadzībām nepatērēto enerģiju varētu nodot “Sadales tīklu” sistēmā un gada laikā saņemt atpakaļ tajos periodos, kad saule elektrību neražo – naktīs, tumšajā diennakts laikā.
Enerģētikas uzņēmumu grupas “AJ Power” vadītājs Roberts Samtiņš stāsta, ka Amatciema saules paneļu parks šobrīd ir vienīgais šāda tipa projekts Latvijā. Teritorijā esošā kalna dienvidu nogāze ir ļoti piemērota saules paneļu izvietošanai, lai gan izbūves darbi bijuši izaicinājums visai komandai, lai veiksmīgi pielāgotos darbiem tik stāvā vietā. Arī no ainaviskā arhitektūras skatpunkta paneļu elektrostacija ataino kalna formu, tādā veidā veiksmīgi iekļaujoties kopējā plānojumā. Projekts veiksmīgi startējis arī konkursā “Ilgtspējība arhitektūrā, būvniecībā, dizainā 2021” un ieguvis atzinību nominācijā “Ilgtspējīgākais projekts”.
“Saules paneļu elektrostacijā saražoto enerģiju izmantojam iedzīvotāju pašpatēriņa nodrošināšanai. Jau šobrīd ir redzams ekonomiskais ieguvums, jo zaļā elektroenerģija tiek saņemta par izdevīgu, fiksētu tarifu, katru mēnesi ļaujot ietaupīt. Turklāt, ja objektā tiek izmantota visa saules paneļu saražotā zaļā elektroenerģija, tā ir bez papildu izmaksām, jo nav jāmaksā “Sadales tīkla” un OIK daļas,” skaidro privātā ciema “Amatciems” attīstītājs Aivars Zvirbulis. Viņš cer, ka paplašināt savu saules paneļu parku izdosies jau pavisam tuvā nākotnē, lai tas spētu nodrošināt pietiekama apjoma kvalitatīvu enerģiju visam ciemam.
Komentāri