Trešdiena, 24. jūlijs
Vārda dienas: Kristīne, Kristīna, Krista, Kristiāna, Kristiāns

Aktualizē Cēsu pilsētas attīstības programmu

Druva
23:00
02.08.2007
3

Cēsu domes sēdē jūnijā nolēma uzsākt pilsētas attīstības programmas aktualizāciju, kas pieņemta 2003.gadā.

Apstiprināja darba grupas sastāvu uzdevuma veikšanai, par attīstības programmas aktualizācijas vadītāju nozīmējot domes attīstības plānošanas nodaļas speciālisti stratēģiskās plānošanas un investīciju piesaistes jautājumos Ditu Trapencieri. “Druva” aicināja viņu uz sarunu, lai noskaidrotu ko vairāk par šo ieceri.

– Kāpēc bija nepieciešamība uzsākt attīstības programmas aktualizāciju?

– Pašreizējā attīstības programma tapa pirms četriem gadiem, šobrīd ir citas prasības gan attīstības programmām, gan Cēsis gājušas uz priekšu savā attīstībā, tāpēc programma jāpārskata. Ir vēl kāds jaunums no Eiropas struktūrfondiem, proti, nauda pilsētvides attīstībai piešķirta vairākām pilsētām Latvijā, tostarp Cēsīm. Lai šo finansējumu varētu apgūt, ir prasība no Reģionālās attīstības ministrijas, ka pašvaldībai jāizstrādā integrēta attīstības programma, kurā būtu iekļauts arī investīciju plāns trijiem gadiem. Lai programmā būtu uzskatāmi pateikts, kā īstenosim savus stratēģiskos mērķus, kādā secībā darbi tiks veikti, kā viss savā starpā saistīsies, piemēram, lai ceļu attīstība būtu savienota ar tūrisma un kultūras attīstību, nevis tiktu plānota atrauti no kopējā redzējuma.

Lai piesaistītu pilsētvides naudu, pašvaldība izstrādās savu investīciju plānu, tajā paredzot, kādi projekti par to tiks īstenoti. Konkrētos projektus iesniegsim Reģionālās attīstības ministrijā, kas apsaimnieko šos līdzekļus, tā izvērtēs un piešķirs finansējumu.

– Kā notiks attīstības programmas aktualizācija?

– Izveidota darba grupa, kurā ir pašvaldības pārstāvji, dažādu nozaru speciālisti un atbildīgās personas, tostarp Vidzemes plānošanas reģiona padomes pārstāvis, lai sniegtu savu redzējumu par Cēsīm Vidzemes kontekstā. Pašreizējā attīstības programma koncentrējas tikai uz Cēsīm, neparāda pilsētas vietu topošajā novadā, reģionā un valstī kopumā. Trūkst šāda plašāka redzējuma, tāpēc mēģināsim to iestrādāt jaunajā attīstības stratēģijā. Pilsētas attīstību nevar plānot atrauti no kopējās valsts un reģiona attīstības, esam daļa no kopuma.

Darba grupas pirmajā tikšanās reizē pārrunājām, kā katrs redz savu jomu šajā programmā, kādu saredz turpmāko tās attīstību. Tiksimies reizi trijās nedēļās, sākumā izskatīsim programmu, veicot situācijas analīzi par katru nozari – kultūru, tūrismu, sociālo sfēru, izglītību, paraugoties, kā tā iekļaujas pilsētas kopējā attīstībā. Kas izdarīts, kas nav paveikts, kur esam šobrīd un ko vēlamies sasniegt.

Paredzu, ka būs problēmas, veicot situācijas analīzi, jo trūkst nepieciešamo statistikas datu. Tos pārsvarā apkopo par visu rajonu, tāpēc atliek nojaust, kāda ir Cēsu daļa. Jāstrādā ar tiem datiem, kas pieejami, taču cenšamies iegūt iespējami vairāk, varbūt pat pasūtīsim kādu jaunu pētījumu. Lai būtu kāds atskaites punkts, zināma situācija. Tas ļautu nākotnē analizēt, kā tā attīstījusies. Viens no pozitīviem faktiem ir veiktais darba tirgus pētījums, pēc pieciem gadiem varēsim veikt līdzīgu pētījumu, lai analizētu, kā mainījusies situācija nodarbinātībā.

Šī ir pirmā attīstības programmas aktualizācija, četru gadu laikā nav veikts arī līdzšinējās programmas izvērtējums. Esam konstatējuši, ka tajā atsevišķās jomās nosaukti vispārīgi punkti, bet nav nosauktas ne atbildīgās institūcijas, ne termiņi, kad tas jāpaveic. Tāpēc grūti izvērtēt padarīto. Jaunajā rīcības plānā centīsimies skaidri definēt, kuros gados konkrētais darbs jāpaveic, nosaukt atbildīgos par to īstenošanu.

– Darba grupas gala produkts būs jauna attīstības programma?

– Svarīgi nonākt pie vīzijas, kādas gribam redzēt Cēsis. It kā uzsveram, ka prioritāte ir tūrisms un kultūra, bet nedrīkst aizmirst arī pārējās jomas. Viss jāskatās kompleksi.

Svarīgākais ir noteikt šos stratēģiskos virzienus, ko Cēsīs attīstām, ko vēlamies te redzēt. Kuras ir stiprās puses, uz kurām vēlamies balstīt savu attīstību. Vispirms taps vīzija, tad galvenie stratēģiskie virzieni, no kuriem izrietēs rīcības programma. Tajā būs definēti uzdevumi, kā izvirzītos mērķus sasniegt, paredzot arī finansējumu to īstenošanai – Eiropas struktūrfondus, pašvaldības finansējumu, ārvalstu investīcijas vai vēl ko citu.

Līdz šim izstrādātas vairākas atsevišķas programmas, piemēram, nodarbinātības stratēģija, vides politikas plāns. Tūrisma aģentūra izstrādājusi savu attīstības stratēģiju. Izstrādājot attīstības programmu, jāraugās, lai arī tie iekļautos kopējā redzējumā.

– Vai programmā būs uzskaitīti arī tuvākajos gados veicamie konkrētie darbi, piemēram, kuras ielas tiks atjaunotas?

– Pirmajā tikšanās reizē jau diskutējām, cik sīki un smalki visam jābūt uzrādītam. Secinājām, ka attīstības programmā būs definēti vispārīgie mērķi un virzieni, bet konkrētām jomām, piemēram, ielu atjaunošanai būs vien noteikts, kāds finansējums paredzēts 2008., 2009. gadā, bet to, kuras ielas kurā gadā atjaunot, noteiks konkrētās nozares rīcības programma.

– Cik ilgam laika posmam būs jaunā programma?

– Rīcības programma būs septiņiem gadiem, bet investīciju plāns tikai trijiem, jo ilgākam posmam to grūti plānot. Arī valsts paredz budžeta plānošanu trim gadiem, tāpēc arī mums tas būtu optimālais termiņš.

– Vai attīstības plānu var ietekmēt iespējamā reģionālā reforma?

– Ir skaidrs, ka būs Cēsu novads. Jau lemjot par tā izveidi, tiks izstrādāta atsevišķa attīstības programma visam novadam. Bet reģionālā reforma netraucēs pilsētas attīstību. Varbūt investīciju plāns būs nedaudz citādāks, bet Cēsis kā pilsēta paliks un prioritātes nemainīsies. Visticamāk, ka ar laiku arī lielajā novada plānā tiks iestrādātas arī atsevišķu pašvaldību attīstības programmas. – Topošajā plānā, programmā un vīzijā galvenā pilsētas virzība taču nemainīsies, Cēsis netiks pasludinātas par rūpniecības zonu?

– Protams, nē, bet nepieciešams skaidri definēt vēlamo virzību un prioritātes. Pašreizējā attīstības programmā tas nav konkrēti pateikts. Jā, pilsētas vīzijā runāts par tās senatnīgo elpu, kurā var just kultūrvēsturisko mantojumu, viena no nozarēm, ko vēlamies attīstīt, ir tūrisms, bet minēti arī citi uzņēmējdarbības veidi. Tāpēc tagad jau stratēģiskajos virzienos gribam definēt, kuras nozares attīstīt. Pieļauju, ka nonākt pie vienota lēmuma nebūs viegli, jo ir ražojošie uzņēmumi, kas nav saistīti ar tūrismu un kultūru, kurus arī nedrīkst aizmirst. Uzņēmēji apgalvo, ka šī joma ir svarīga, jo rada darba vietas, un tam nevar nepiekrist. Kultūru un tūrismu esam definējuši par prioritāti, tāpēc kopīgi jācenšas atrast īstais un pareizais Cēsu attīstības modelis. Tas ir liels darbs, bet, izveidojot kvalitatīvu attīstības programmu, vieglāk strādāt būs gan pašvaldībai, gan ikvienam cēsniekam. Būs skaidrība, kur gribam nonākt.

– Vai taps jauna pilsētas vīzija?

– Nākamajā darba grupas sanāksmē par to tieši diskutēsim. Pašreizējā ir labas lietas, tas paliks par pamatu, bet būs arī jaunas nianses.

Attīstības programmas izstrādes laikā, augusta beigās vai septembra sākumā esam iecerējuši veikt iedzīvotāju aptauju, lai uzzinātu, kā cēsnieki redz savas pilsētas attīstību. Anketa kalpos gan informācijas iegūšanai no iedzīvotājiem, gan ļaus viņus informēt, ka notiek šāda attīstības plāna aktualizācija.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Dzimtas likteņstāsts grāmatā

06:06
24.07.2024
22

Diena mākslai “Vieta, kur pagātnes satiekas ar šodienu” Zosēnu pagasta Skrāģu krogā veltīta divdesmit pieciem gadiem kopš sestajiem Piebalgas kultūras svētkiem Zosēnos un operas “Baņuta” libreta autora Artura Krūmiņa un komponista Alfrēda Kalniņa 145. dzimšanas dienai. Mākslas dienā tika atvērta arī Ilzes Būmanes grāmata “Piebal­dzēns ar pasaules apvārsni” par Artura Krūmiņa dzimtas likteņstāstu. Gan pats […]

Vai dzima tradīcija? Cēsu jubilejai Svētku koris, kurā ap simts dziedātāju

00:00
24.07.2024
65

Latvietim svētki bez dziedāšanas nav svētki. Kur nu vēl cēsniekiem Cēsu 818.dzimšanas dienā. Bija skaidrs, ka bez koriem neiztikt, bet koris var būt daudz plašāks. Un tika aicināts ikviens, kurš grib dziedāt. Diriģente Marika Slotina-Brante kopā ar instrumentālā ansambļa vadītāju Emīlu Zilbertu izraudzījās pazīstamas dziesmas: tautasdziesmas, dziesmas teātra izrādēm un kino, šlāgerus un citu no […]

Cēsu svētki - atskats

12:31
23.07.2024
102

Gājienā lepni par sevi un Cēsīm Trijās dienās pilsēta nenogura. Savu ceļu tuvāk zvaigznēm, lai cik augstu kuram tās būtu, ja vien vēlējās, ieraudzīja Cēsu 818. dzimšanas dienas svinību katrs dalībnieks. No vēstures līdz šodienai, no nopietnībai līdz nebēdnīgai jautrībai un spēku pārbaudei sportiskās sacensībās. Un, protams, satikšanās prieks ik uz soļa senajās un aizvien […]

Mērķis zināms – Zaļais kurss

10:58
23.07.2024
57

Festivālā “Rodam Raunā”, kura tēma šovasar bija “Pļava. Ko sēsi, to pļausi”, kā ik gadu notika arī uzņēmēju diskusija. Šoreiz par ikvienam aktuālo Eiropas zaļo kursu. Tajā piedalījās Raunas SIA “Firma “Pasāža”” valdes priekšsēdētāja Dace Neiberga, Zemkopības ministrijas Lauksai­mnie­cības departamenta Lauksai­mniecības ilgtspējīgas attīstības nodaļas vadītāja Kristīne Sirmā, Latvijas Lauku konsultāciju centra Cēsu nodaļas vadītāja Dace […]

Sniega kupenas vasarā. Hortenzijas

00:00
23.07.2024
134

Iebraucot Stalbes pagasta “Ozolkalnos”, pie norādes zīmes zied hortenzijas. “Man patīk visas puķes,” saka Baiba Svīķe un uzreiz atklāj, ka daudziem šķiet, hortenzijas ir vecu māju puķe, bet tā nav, mūsdienās tā ir tik moderna un dažāda. “Ziedi kupli, to krāsa mainās, cēla, liels krūms ar vieglumu,” tā Baiba raksturo hortenziju un uzsver: “Ja tās […]

Mazajam liepēnietim Kārlim īpaša uzmanība

00:00
22.07.2024
60

Vidzemes slimnīcā sagaidīts šī gada 400. bērniņš – puisītis Kārlis, kurš piedzimis liepēniešu ģimenei, informēja Vidzemes slimnīcā. Pasauli satikt Kārlis ieradās 10. jūlijā plkst. 11:52, mazulis dzimšanas brīdī svēra 3020 g un bija 51 cm garš. Tā kā arī abiem vecākiem – Kristiānai un Kristiānam – vārds sākas ar K, arī jaundzimušajam dots vārds, kas […]

Tautas balss

Tīrumam apkārt ziedošs žogs

11:09
24.07.2024
13
Anda raksta:

“Zemnieki nav apmierināti un uzskata, ka ir muļķīgi apkārt laukiem atstāt neapstrādātu joslu. Viņiem taisnība, ka tā ir nezāļu audzēšanai. Nesen ceļmalā upes krastā redzēju dzeltenu labības lauku, un ap to visapkārt platā joslā zied puķu spriganes. Tās kā dzīvžogs apņēmis tīrumu. Vai tā ir prātīga saimniekošana! Puķu spriganes jau tā izplatās kā neapturama sērga. […]

Vai Baltijas ceļš aizmirsts?

12:07
23.07.2024
28
J. raksta:

“Visur dzirdu tikai par svētkiem, par Cēsu, Pārgaujas, Vecpiebalgas un citiem. Cēsīs uz svētkiem nezin kāpēc pat uzaicināts Livonijas ordeņa mestra Pletenberga radinieks. Bet kāda tur radniecība, ja pagājis pus gadu tūkstotis, kopš Pletenbergs sēdēja ordeņa pilī Cēsīs. Un nez vai vietējiem iedzīvotājiem bija no tā kāds labums. Taču šoreiz ne par to. Mani pārsteidz, […]

Lielā politika rada bažas

11:05
23.07.2024
16
Lasītāja K. raksta:

“Kad klausos par Amerikas prezidenta priekšvēlēšanu kampaņu un to, ko žurnālisti stāsta par Donaldu Trampu, sajūtas nav labas. Ja ASV tiešām Ukrainai vairs nepalīdzēs vai mazāk palīdzēs cīņā ar iebrucēju, Krievija jutīsies vēl varenāka. Ja sāksies sarunas par kara apturēšanu uz Ukrainai atņemto teritoriju rēķina, kur garantija, ka Krievija līdzīgu taktiku neturpinās citās kaimiņu valstīs? […]

Skujenes pazīšanās zīme - neasfaltēti ceļi

10:54
23.07.2024
14
Autobraucēja raksta:

“Mūsu pagastu, Skujeni, viegli atrast. Šeit nekādas ceļazīmes nav vajadzīgas. Ja sākas neasfaltēts ceļš (Krustakrogs- Skujene), dodieties tik tālāk un būsit Skujenē. Ceļmalās, kur krūmi, samaziniet ātrumu, aiz tiem sekos līkums. Mierīgi braucot, nepārsniedzot ātrumu, nokļūsiet uz asfaltētiem ceļiem un droši varēsiet turpināt ceļu – Skujene beigusies!” ar ironiju saka autobraucēja ar stāžu.

Laiks pļaut zeltslotiņas

10:54
23.07.2024
14
1
Lasītāja G. raksta:

“Gar ceļu no pašām Cēsīm, caur Dukuriem un pamazām līdz Valmierai izplatās invazīvās Kanādas zeltslotiņas. Tagad tās sāk ziedēt, drīz izplatīs pūkainas sēklas, kas nākamgad jau veidos biežākas audzes. Cēsu novada pašvaldība un Latvijas Valsts ceļi ir informēti par situāciju, bet pagaidām invazīvos augus nepļauj, taču gar ceļu ir arī Eiropa nozīmes aizsargājamie biotopi,” uzsver […]

Sludinājumi